• 922
  geleceğin galatasaray futbol takımı teknik direktörü.

  yakın geleceğe dair; kişilerin gelecek planlarından bağımsız, küçük ama büyük bir hayalim var.

  fatih hoca’nın artık* sınırsız kredisinin olmasını düşünen biri olarak, 5 sene civarı kariyerine devam edebileceğini düşünüyorum.

  futbol hiç bir zaman duygulardan bağımsız bir oyun olmayacak. kulüpler satılsalar dahi kültürleri yaşamaya devam edecek, galatasaray da kendi içinden kahramanlar çıkarmaya...

  bugün bülent korkmaz, hagi ve hamzaoğlu’na şans vermiş olan galatasaray bu efsanelerinden istediği performansı alamadı çünkü bu isimler teknik, taktik ve diğer açılardan yeterli değillerdi ya da gerekli eğitimi almamışlardı. ama okan buruk...

  12 sene galatasaray forması giyen yine yukarıdaki isimler gibi çok katkı vermiş başka bir isim, okan buruk. diğerlerinden farkıysa teknik direktörlük konusunda umut veriyor olması.

  bu ülkedeki bütün iş dalları ve sektörlerde çalışanların en hoşlanmadığı şeylerden biri “statü” ve “title” kaybı denebilir. bu yüzden yüzlerce futbol antrenörü “teknik direktör yardımcılığı” pozisyonuna basamak olarak bakıp herhangi bir takımda 1. adam olduktan sonra bir daha hiç geri adım atmamayı tercih ediyor. lakin bu bakış açısı türk futbolunun neden istenildiği seviyede olmadığını gösteren örneklerden bir tanesi. çünkü teknik direktör yardımcılığı bir basamak değildir. bu, bir bateriste “ne zaman solist olacaksın” sorusunun cevabını beklemek gibi bir şey...

  okan buruk, 2021’de fatih terim’in uefa kupasını kazandığı yaşta olacak olan, gelecek vaad eden bir teknik direktör. 2001’deki kırmızı kartı tartışsak da tartışmasak da görünüyor ki bir gün yollarımız keşişecektir. o yolun, biz “teknik direktör arayışı içindeyken kendisini getirmemiz” şeklinde olmasındansa, birkaç yıl fatih hoca ile beraber çalışması ve hocanın ardından görevi devralması şeklinde olması hayalini kuruyorum. bu, sıradan bir teknik teknik direktörlük statüsü değil, fatih terim destekli, planlı bir proje olmuş olacak.

  okan buruk bateri çalmayacak, efsanenin devam edebilmesi ve assolist olabilmek için birkaç sene back vocal olacak yalnızca...
 • 924
  salgın sebebiyle karantinadayız ve futbola açlığımı bir çok galatasaraylı gibi 2000 süreci ve yakın tarih sonrasını izleyerek geçiriyorum. okan buruk inanılmaz maçlar oynuyor. hagi takımdaki her futbolcuya tekniğinden ve oyun görüşünden birşeyler serpiştirimiş. okan hem kanattan hem merkezden inanılmaz bir çift yönlü oyun oynuyor. resmen eze eze oynuyoruz.
 • 925
  sık sık hamza hamzaoğlu ile kıyaslanan teknik direktör.

  bunun için de en çok kullanılan argüman hamza hocanın galatasaray başında üç kupa kazanması kullanılıyor. okan buruk' un da akhisar gibi mütevazı bir takım ile türkiye kupası kazandığı unutulmamalı.

  klopp ile guardiola' nın faal teknik direktörler içerisinde en iyisi olduğu su götürmez bir gerçek. yalnız guardiola' nın dünyanın en büyük bütçeli takımları ile çalışmasına rağmen andres iniesta, xavi, lionel messi, carles puyol ve dani alves ile oluşan barcelona dışında şampiyonlar ligini kazanamadı. bu durum onun en iyilerden birisi olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

  lafın kısası kazanılan kupalar elbet önemli ama kişinin ortaya koyduğu potansiyel de en az onun kadar önemlidir. okan buruk' un vadettiği şeyler hamza hocanın önünde olduğunu düşünüyorum. liglerin akıbeti ne olur bilmiyorum ama kendisinin bir sonraki durağının italya olacağını düşünüyorum.
 • 926
  okan buruk teknik direktörlüğü ve potansiyeli konusunda rüştünü ispatlamış bir isim. bana göre bu sene total olarak baktığımızda başakşehir'le hem lig hem de avrupa performansını göze alırsak ligde en başarılı ve dengeli takımın teknik direktörüydü. şampiyonluk konusunda en az bizim kadar şansı olan bir takımın hocasıyken sonrasında yardımcı teknik direktörlüğü düşünürse büyük vizyonsuzluk olur ve düşünmez de zaten bu yüzden bu adam başarılı.
  fatih terim'in emeklilği sonrası direkt çökmemiz gerekiyor. ama bize yedirmezler, muhtemelen o süre zarfında avrupa'da bir takımın başına geçer. ciddi potansiyel.
 • 927
  ne kadar potansiyelli teknik direktör olursa olsun şahsen içime sindiremediğim bir isim okan buruk. fatih hocadan sonra yerine geçecek olan teknik direktör eğer türk olacaksa her şeyden önce galatasaraylı olmalı. okanın galatasaraylı olduğuna ben inanmıyorum. fatih hoca, yerine geçecek olan hocayı kendisi işaret etmeli diye düşünüyorum.
 • 928
  bizler için ne kadar büyük bir lüks olduğunun bazı renktaşlarımın fark etmediğini düşündüğüm gelecekteki teknik direktörümüz.
  hali hazırda teknik direktörümüz aynı zamanda efsanemiz olan bir imparatorumuz var. ve o çalışmayı bırakıncaya kadar farklı takımlarda pişmekte olan ve sürekli üzerine koyan bir de potansiyelli bir gelecek teknik direktörümüz var. mesela şu anda okan buruk fenerbahçeli olsa idi apar topar takımın başına getireceklerdi. adamlar kerameti kendinden menkul erol’u getirebilmek için taklalar atıyor öyle yokluktular. zira beşiktaş henüz kayda değer hiç bir başarısı olmayan sergen’i bir çırpıda takımın başına getirdi.
  şimdi elimizdeki bu değerin kıymetini bilip tadını çıkarmalıyız bence.
  bu arada değerlerimizi küçültmeye çalışmayı ise asla ve asla anlayamıyorum.
 • 929
  bir gün galatasaray'ı çalıştıracak teknik direktör. bu durum okan'ı isteyip istememekten, geçmişte galatasaray'a yanlış yapıp yapmamasından ayrı bir durum.

  galatasaray ile başarı yolunda rasyonel davranmak konusu arasında ayrı bir çekim var. kalben okan'ı sevmesek de eğer aklen galatasaray'da başarılı olacağı düşünülürse kesinlikle takımın başına getiririz. hiçbir galatasaraylı bunu istemese de bir şekilde takımın başına gelir.

  ilginç bir durum. mesela diğer takımlar için bunu diyemem ama galatasaray için bunu diyebilirim. rasyonel akıl bu demek sanırım.