• 1189
    2019-20 sezonunda yerli oyuncu rotasyonu için değerlendirilmesi gereken, elit seviye tecrübesi, tekniği ve mental seviyesi son derece elverişli olup yaşı da uygun ve maliyeti de makul seviyede olacak futbolcudur.
    yerli yeteneklerimizi altyapıdan çıkarmak en faydalı yöntem.
    cengiz ünder, hakan çalhanoğlu, cenk tosun, çağlar söyüncü, yusuf yazıcı ve abdülkadir ömür gibi piyasadaki özel yetenekleri olan oyuncuları almak mali koşullar ve diğer değişlenler sebebiyle çok zor.
    fakat elimizdeki yerli genç yeteneklere örnek olacak iki tipte yerli oyuncu kesimi var. bunlardan birincisi oyuna üst akıl ve tecrübe koyacak, papazlık yapmayıp onların daha iyi performans vermelerini sağlayacak uluslar arası seviyede tecrübeli ve çok da yaşlı olmayan kesimden olan nuri şahin gibi bir isim.
    bir diğeri de fiziksel gücü yüksek, hızlı tempoya ayak uydurabiliecek, her zaman hazır vaziyette, joker niteliğinde kullanabileceğimiz oyuna girince karakter katabilecek bir iki oyuncu. elbette bu oyuncu grubu temposu ve fizik gücüyle katkı vereceğinden ilkine göre daha genç ve dinamik isimlerden olmalı. bu konuda da alpaslan öztürk'ü (yerli statüsü durumunu bilmiyorum) örnek verebilirim ama araştırıldığında farklı isimler de tespit edilebilir.