• 7
  toplam grand slam şampiyonlukları sayıları an itibariyle şu şekildedir;

  1- federer: 20
  2- nadal: 20
  3- djokovic: 19

  üçü toplamda 59 grand slam kazanmış.

  - federer'in ilk şampiyonluğundan bu yana geçen 18 yıllık süreçte bu 3 oyuncu dışındaki diğer oyuncuların kazandıkları toplam grand slam sayısı 12.

  - nadal'ın ilk şampiyonluğundan bu yana geçen 16 yıllık süreçte bu 3 oyuncu dışındaki diğer oyuncuların kazandıkları toplam grand slam sayısı 9.

  kurdukları dominasyon gerçekten inanılmaz. tenis tarihinin gelmiş geçmiş en iyi 3 oyuncusunu ve bu 3 oyuncunun rekabetini izleyebildiğimiz için çok şanslıyız.
 • 8
  ağır bir rafael nadal hayranı olarak söylemek zorundayım ki, ağır bir sakatlık falan geçirmezse kariyerleri bittiğinde novak djokovic goat olur. evet onlar kadar sevilmeyecek ama onlardan daha iyi olduğunu herkes kabul edecek. bunları söylemek beni üzse de durum bu.

  tahminim(yine söylüyorum herhangi bir sakatlık yaşanmazsa):

  djoko:23-24
  nadal:21-22
  federer:20

  grand slam şampiyonluğu ile bitirir.
 • 10
  büyük nadal'cı olarak şahsi fikrim;

  federer>nadal>djokovic şeklindedir.

  fakat deseler ki; bu üçlü birbiriyle oynayacak ve herkes en iyi gününde olacak; evi arabayı satar djokovic'e basarım. djokovic'in top seviyesi her iki ismin top seviyesinin çok üzerinde. tek fark var, federer ve nadal o seviyeye daha rahat çıkarken, djokovic bunda genellikle sorun yaşıyor.
 • 12
  yüreğim yana yana söylüyorum, djokovic'in kazandığı rekabettir. yazıp yazıp siliyorum ancak bu saatten sonra djokovic'in bu ikiliyi geçememesi için çok anormal şeylerin olması lazım.

  inanılmaz bir meydan okuma sonucunda en büyük rakiplerinin 1 arkasına gelmiş durumda slam sayısında. hali hazırda 3 slame favori çıkıyordu, bir de gitti canım nadal'ın kalesini çok acayip bir şekilde fethetti, hevesimi tam anlamıyla bitirdi, bence tenisteki bu rekabete de finisherı çekti. rakiplerini ekstra çıkarmaya zorladı ancak ne nadal'ın ne de federer'in o ekstra işi yapabileceklerini düşünmüyorum.

  her zaman nadalcıyız ancak durumda maalesef ortada. sporun içerisinde yer alan bu rekabetin kırılma noktasını yaşadık 13 haziran 2021 tarihinde.
 • 13
  bu üçlü içinde sıralamam: 1. djokovic 2. federer 3. nadal
  genel olarak açık dönem tenisçilerinde okuduğum izlediğim kadarıyla sıralamam: 1. djokovic 2. federer 3. sampras 4. nadal 5. agassi)

  nedenlerini tenisle ilgili girdilerimde parça parça sıralıyorum zaten. bir gün bu üçlünün içindeki herkes tenisi bıraktığında uzun bir yazı yazıp en geniş özetiyle değerlendireceğim. ancak şu anda djokovic'in geride olduğu tek şey grand slam sayısı, bir de belki olimpiyat madalyası küçük de olsa bir eksikliktir. nasıl olacak göreceğiz.
 • 14
  yaş itibariyle 90’lı yılların başında önce boris becker-ivan lendl-stefan edberg, sonraki yıllarda ise andre agassi-pete sampras rekabetlerine tanıklık ettim. ancak bu 3 inanılmaz sporcunun tenisi getirdiği seviye gerçekten olağanüstü. hangisi goat tartışmalarına girmeden hepimiz bu rekabetin keyfini çıkarmalı ve bu döneme tanıklık ettiğimiz için kendimizi şanslı saymalıyız.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!