• 270
  isviçreli bir gurbetçi olarak 80li yillarda bizler gibi farkli nedenlerden dolayi avrupanin çe$itli ülkelerine göç eden balkan halklarindan olan sirbistan'in vatanda$i olan ba$arili tenisçidir. covid-19 plandemisine kar$i duru$u ile dünyanin dikkatini çekmeyi ba$arabilen sporcular arasinda en fazla göze batan ki$i olmayi ba$armi$tir. bir digeri de joshua kimmich'di. genç ya$ina ragmen uzun süre a$i olmayacagini söylemi$ti ve alman medyasinin topyekün baskisinin sonucunda, $u an bilmiyorum belki bir gün olabilirim diyerek, konuyu geçirtirmi$ti.

  novak djokovic, belki de ya$inin vermi$ oldugu olgunlukla kariyerinin bitmesini göze alarak daha duru$lu bir tavir sergiledi. tenis ile maalesef aram çok iyi degil. bir kaç kez denedim ama beceremedigim için biraktim.

  entry'nin giri$inden anla$ilacagi üzere burada isviçre'de balkan halklari ile içiçe ya$adigimizi ifade etmek istedim. bu sayede bir çok dostluklar edindik. sirp, bo$nak, arnavut, hirvat, makedon bir çok dostlarimiz var. genelleme yapmadan ve hepsinin tek tek karakteristik özelliklerine deginmeden, diyebilirm ki. sirplar dobra insanlardir. sizi severlerse bunu size belli ederler. sevmezlerse de direk yüzünüze söylerler. hatta bazilari, "türkler yani osmanli avrupa ve balkanlarda hüküm sürerken daha güzel bir hayatimiz vardi" diyerek o günlerin özlemini çekerler.

  sirplar ve türkler milliyetçilik bakimindan birbirilerine benzlerler. bir onurlar, gurulari vardir ve bunun için ya$arlar.

  djokovic'in covid-19 kar$isindaki duru$u da bundan ibarettir. onurunu ayaklar altina aldirmami$, geri adim atmami$tir. hatta üzerine ekleyip, covid-19 tedavisini yogunla$mi$ danimarkali bir biyoteknoloji $irketinin hisselerinin %80ini satin almi$tir.

  dolayisi ile, djokovic benim gözümde her ne kadar tenis'ten bihaber olsam da, adam'dir!
 • 272
  koronavirüs tedavisi için çalışma yürüten bir bioteknoloji şirketine %80 ortak olarak şovunu yapmış tenisçi.

  bu arkadaşın covid-19’a karşı aşıdan başka yol aradığı falan yok, öyle bir niyeti olsaydı virüsün ilk çıktığı günlerde covid partisi vermek gibi ya da testi pozitifken insan içine çıkmak gibi aptallıklar yapmazdı. açık bi şekilde belli ki bu adam virüsün varlığına falan inanmıyor.