• 218
  roland garros 2021 şampiyonu. 13 haziran 2021 novak djokovic stefanos tsitsipas maçında setlerde 2-0 geriye düşmesine rağmen 3-2 kazanıp 19. grand slam şampiyonluğuna ulaştı. bu onun 2. roland garros şampiyonluğu oldu. maçta ayrıca stefanos tsitsipas lehine çok yoğun bir tribün desteği vardı ama djokovic zaten genelde tribünlerin karşısında olduğu kişi oluyor. bu yüzden onun bu performansını daha çok takdir ediyorum.

  2021 senesinde oynanacak bir wimbledon tenis turnuvası bir de amerika açık tenis turnuvası var ve ikisinin de favorisi kendisi. rafael nadal ve roger federer'in de artık 1 grand slam gerisinde. sene bittiğinde ikisini de geçerse sürpriz olmaz. #respect
 • 222
  şampiyon

  5 yaşında tenis izlemeye başladım iki ağabeyim sayesinde. sevmiştim bu oyunu. o zamanlar roger federer yeni yükseliyordu. hemen arkasından rafael nadal geldi rekabet etmeye. efsane olacağı belli iki tenisçi arasında gidip geliyordu grand slam şampiyonlukları. ağabeylerim arasında büyük olan ekselansları, küçük olan da rafa'yı destekliyordu. o yıllarda ben de ekselanslarını seviyor olsam da özentilik yapıyormuşum gibi geliyordu. bana da birisi gerekiyordu; tommy haas, andy roddick falan sarmıyordu. tam bu sırada yetişti nole.

  sinirli, agresif, sert bir oyuncuydu. kendisini zaman zaman kontrol edemiyor, psikolojik çöküşlerle maçlardan kopabiliyordu ama çok gençti. ben de onu desteklemeye başlamıştım o şiltler kazandıkça büyüyeceğimi o zamanlar bilmiyordum. 2008'de avustralya'da ilk kez grand slam kazandığında çok mutlu olmuştum ancak 2011'den sonra nasıl bir şampiyona dönüşeceğini henüz bilmiyordum, öngöremezdim. 2011'deki çıkışından beridir en iyi, en baskın tenisi kendisi oynuyor. baseline'da kaldığında, uzun rallilere girdiğinde kendisini yenebilmek imkansıza yakın.

  ve bugün roland garros 2021i kazanarak buradaki 2., toplamdaki 19. grand slam şampiyonluğunu kazandı. wimbledon ve amerika açık turnuvalarının da en büyük favorisi konumunda. bunları da başarırsa o artık tarihin tartışmasız en iyi tenisçisi olacak. kariyerini sonlandırırken 25'in üzerinde grand slam şiltini evinde sergileyebilecek durumda olacağını öngörüyorum.

  ve biz tenisseverler. bugün benimle yaşıt ve benden büyük olan tenis takipçileri tenis için dünyanın en güzel 20 yılını izledi. ekselansları, rafa, nole... toplamda şimdilik 59 şampiyonluk, düzenlenemeyen wimbledon 2020 de hesaba katıldığında kemiksiz 15 yılı bu üçlü kapattı. pete sampras** ve andre agassi'ye ve yeni gelecek nesillere saygısızlık etmek istemem ancak bu kadar kaliteli bir tenis ortamı daha bulabileceğimizi sanmıyorum. şanslıydık.
 • 223
  kendisini günahım kadar sevmem, dünyanın da en itici ve çirkef sporcuları arasındadır bu çok net ama tenise kattıkları ve insan üstü azmini takdir etmemek imkansız. kendisine bu konuda büyük saygı duyuyorum.

  şimdi her şeyini wimbledon'ı kazanmak için verecek ama sonrasında eğer iptal olmazsa tokyo olimpiyatları var. kariyerindeki tek eksik şey o ve asıl her şeyini oraya verecektir. yani amerika açık ile falan fazla ilgilenmez, çünkü onun telafisi var ama olimpiyatın yok.

  bu arada büyük üçlü içerisinde olimpiyat altınına sahip olan tek ismin rafael nadal olduğunu da belirtmek gerekir diye düşünüyorum lafı açılmışken.
 • 224
  2. kez kariyer slam'i yapmasının yanında açık dönemde herhangi bir grand slam'de en az 2 tane maçı 0-2'den çevirerek şampiyon olan ilk oyuncu olmuştur. açık olmayan dönemde bunu bob wrenn 1896'daki amerika açık'ta 2 tane 0-2'lik maç ile ve henri jean cochet 1927 wimbledon'ında 3 tane 0-2'lik maç ile başarmıştı.

  https://pbs.twimg.com/...t=png&name=small

  bu istatistikten sonra aslında 2. kez kariyer slam'i konusunda birkaç kelam etmek istiyorum. son 2 seneye kadar geçtiğimiz 10 senelik dönemde (~2010'dan beridir) 2. kez kariyer slam'i yapmanın herhangi bir oyuncuyu muhtemelen doğrudan goat konumuna getireceğini düşünürdüm ve "acaba kim başarabilecek?" diye üzerine kurgu yaptığımı hatırlıyorum. ancak wimbledon 2019 finalinden sonra bunun üzerine daha fazla düşünmemeye başladım çünkü roger federer'in elinde olan bazı hususları elinin tersiyle teptiğini ve novak djokovic'in de bazı kapıları açılmamak üzere kapadığını düşünüyordum. tabi daha sonra covid-19 novak'ın hızına ket vurdu ve ağır favori olacağı wimbledon 2020 iptal oldu. amerika açık 2020'de diskalifiye olayı ve bir de bunun üzerine 2020 roland garros alakasız bir dönemde düzenlenmesi ve oranın ağır favorisi olan rafael nadal'ın 20 slam'i bulması tabi djokovic'in ağzının tadını kaçırmıştır. yine de hiçbir şey yokmuş gibi ve 20-20-17'lik ufak çaplı baskıya rağmen aynı yıl içinde rod laver, mats wilander ve jim courier ile birlikte hem avustralya açık'ı hem de roland garros'u kazanan 4. oyun konumunda yer alması ve hem de bunu 2016'da roland garros'u ilk kez kazanırken de başarması akıllara zarar. kısacası günümüz tenisinde 2. kez kariyer slam'i başarılması inanılmaz zor bir kıstas. federer de nadal da buna birkaç kere yaklaşmışlardı ve hatta bence ikisi de haketmişti. özellikle federer'in zaten roland garros haricinde diğer slamlerde üst üste yaşadığı şampiyonluklar, bir yıl içinde 3 slam kazanması gibi faktörlerden dolayı fazlasıyla ucundan döndüğü söylenebilir. ama bence ne olursa olsun novak djokovic şu anda tarihin en iyi oyuncusu konumunda. bu konumu 2019'un yaz aylarında elde etmişti ve kariyerinin sonuna geldiğinde de çok daha tasdiklemiş olacağını düşünüyorum.

  edit: bir eklemede bulunayım. djokovic açık dönemde 2. kez kariyer slam'i yapmayı başaran ilk oyuncu oldu. 1968 öncesinde rod laver ve roy emerson bunu başarmıştı.

  (bkz: roland garros 2021)
  (bkz: 13 haziran 2021 novak djokovic stefanos tsitsipas maçı)
 • 225
  kendisi bıraktığında büyük ihtimalle en fazla grand slam kazanan raket olacak. bu başarının en büyüleyici tarafı rakipleri. novak bu şampiyonlukları sıradan rakiplere karşı değil, federer ve nadal gibi 2 efsaneye karşı kazandı. belki de tenis tarihinin en rekabetçi üçlüsü arasında gidip gelen turnuvalardan çıktı. dolayısıyla bu, başarısını daha da büyütüyor. mesela bu üçünün devri kapandığında tsitsipas isterse 30 tane grand slam kazansın, asla bir djoko olamayacak çünkü gelecekte kendisini zorlayacak bir tenisçi yok(normalde 7-8 grand slam'ı geçebileceğini düşünmezdim ama yeni jenerasyonda doğru düzgün tenisçi yok maalesef).

  13 haziran 2021 novak djokovic stefanos tsitsipas maçıyla birlikte grand slam sayısını 19'a çıkardı ve çok kısa bir süre sonra 21'e ulaşarak en fazla grand slam kazanan sporcu olacaktır. nadal'ın en fazla 2 tane(belki de hiç) grand slam kazanabileceğini düşünüyorum. novak'ın önü açık ve en az 5-6 tane daha final kazanabilir. federer zaten yaşı itibarıyla sona gelmiş bulunmakta.

  djokovic bunu hak etti mi?
  sonuna kadar. benim mental anlamda gördüğüm en iyi tenisçi. kolay kolay önüne geçebilecek yeni bir aday da ufukta görünmüyor.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!