• 206
  her galatasaray sözlük yazarı bana göre nezdinde şu kuralı öğrenmeli;

  "tek derdi kendi yazdıkları ve hakkında yazılanlar olan, nick altı yazarlığı yapan; hoşuna gitmeyen her yazıda nick altında cevap verme gereksinimi duyan; önceki entry'lere cevap vermeyi ilke edinmiş; fikir özgürlüğü kisvesi altına sığınıp her fırsatta galatasaray efsanelerine bel altı vuran; savunduklarını artık inandığı için değil takıntı haline getirdiği için "inatla" savunan; savunduklarını ıspatlamak için her galatasaray mağlubiyetinden sonra sözlüğü kişisel şovuna alet eden; savunduklarında düşüncelerinden öte kişiliğini ve üslubunu ön plana çıkaran; mağlubiyetlerden sonra tüm sinirini yazılarıyla sözlüğe kanalize eden; hakaret etmeyi eleştirmek sanan; egosunu galatasaraylılığının üstüne çıkarmış; sözlükte sürekli kaos ortamı yaratan; sözlüğün genel huzurunu bozan; basının yazdığı hiçbir şekilde doğruluğu ıspatlanmamış haberlerin ani şekilde gazına gelip sporcusuna, yöneticisine saldıran; galatasaray sporcuları, yöneticileri, sözlük yazarları ve diğer kişilere karşı hakaret edici, küçük düşürücü ve benzer sair ifadelerde bulunan; galatasaraylıya hiçbir şey vermeyen; galatasaraylılıktan birçok şey alamamış; galatasaray'dan ötürü sevmesini bilmeyen; bundan ötürü sevemeyen, saygı gösteremeyen; galatasaray'a, galatasaraylıya saygısı olmayan yazarların hesapları kapatılır. "

  notgivingup sözlükte en çok ceza alan yazarlardan biriydi. uçurulana kadar dile kolay tam 9 kere ceza aldı.

  şimdi bir takım yazarlar tarafından hakkında şöyle bir manipulasyon yapılıyor. fatih terim'i eleştirdi diye uçuruldu. bu arkadaş ilk kez mi fatih terim'i eleştirdi? madem fatih terim'i eleştirmek yasak, niçin daha önceki eleştirilerinde uçurulmadı? fatih terim başlığında hiç mi eleştiri bulunmuyor?

  notgivingup moderasyonun ortak kararıyla sözlükten ihraç edildi. bir sebebi 10. cezasını alacak olması, diğer sebebi de yukarıda verilen kuralı yazarlığı müddetince ciddi şekilde ihlal etmesidir. 11.000 adet entry girmeyi başarmış bir yazarı fatih terim eleştirisi yaptı diye uçurdular demek bana pek iyi niyetli bir yaklaşım gibi gelmiyor.

  konuyu sözlük genelinde ve son günlerde silinen diğer entryleri de kapsayacak şekilde açayım;

  defalarca yazdık, aklınızda bir fikir varsa fatih terim'i de, metin oktay'ı da, ali sami yen'i de eleştirebilirsiniz. ama söyleyecek yeni bir şeyiniz yoksa her gün, her dakka bu eleştirinizi fırsat olan her başlıkta ve her seferde tekrarlayamazsınız. üslubunuza dikkat etmelisiniz. kelimelerinizi seçerken entrynizin tahkir edici hale gelmediğinden emin olmalısınız. sadece hakeret etmemek yetmiyor. burada korunan bir tek fatih terim değildir. belhanda da olsa, en çok eleştirilen futbolculardan biri olduğu için yazıyorum diagne de olsa, ahmet çalık da olsa farketmez. kural herkes hakkında geçerlidir. galatasaray'a dair bir şey eleştirilecekse 10 kere tartıp bir kere yazın. üslubunuz saygılı olsun, maksadını aşmasın, tahkir etmesin. örnek vermek gerekirse bir futbolcudan bahsediyorsanız futbol aklı zayıf diyin ama akılsız demeyin. fatih terim'den bahsediyorsanız egosunu kontrol edemiyor diyin ama mr. ego demeyin. bakın entryniz kurallara uygun da bulunabilir. fakat unutmayın genel manada yazarlığınız da değerlendiriliyor. 10 tane bu tarz entrynin 10'u da legal olabilir ama bu 10 entry baz alınarak yapılacak bir degerlendirmede yazarlık profiliniz legal olmaz.

  sözlüğü kişisel şovunuza alet etmeyin. sözlük bir çok okuyucusu ve kullanıcısı olan bir platform. kimse sizin nefretinizle muhattap olmak, aynı fikrinizi çeşitli öfke dozlarında ve çeşitli başlıklarda defalarca okumak zorunda değil. floodun bu çeşidi de diğerleri gibi dikkatlerimizden kaçmıyor.

  notgivingup dile hakimiyetiyle, futbol bilgisiyle benim oldukça sevdiğim bir yazardı. hayat görüşlerimiz belki pek tutmuyordu ama takip ettiğim isimlerdendi. sanıyorum ki iyi bir iletişimimiz de vardı. ama malesef sözlük kurallarına uymayı beceremedi. üslubu sorunluydu. galatasaray sözlük gerektiğinde bir moderatörüne ceza verebilecek kadar kurallarını uygulamakta objektiftir. dolayısıyla notgivingup ile de alakalı gerekeni yaptık.

  sözlüğün bir nefret odağı haline gelmesine izin veremeyiz. bunun için kurallarımız var ve bu kurallar süs değil. bu platformu kullanan herkes kullanım koşullarını bilmekle mükellef. kullanım koşulları da sadece entry silme sebeplerinden ibaret değil. bundan sonra da yukarıda bahsettiğim kuralı ve diğerlerini ciddi şekilde uygulayacağız. binlerce kullanıcısı olan galatasaray sözlük 3-5 yazarın hırsları çevresinde dönmeyecek. bunun fikir özgürlüğünün kısıtlanmasıyla alakası yok. sözlüğün odak noktası galatasaray sevgisidir ve bu şekilde kalmaya da devam edecek.

  neyin eleştiri olduğu, neyin olmadığı ile alakalı aydınlatıcı bir makale var şurada. (bkz: #2121000) eminim okumaya sabrı olan yazarlara üslup ile alakalı faydası olacaktır.

  * bu konu da açıklığına göre artık fatih terim eleştirildi diye yazarlar uçuruluyor iddiaları "yanlış, hatalı nesnel bilgi" sınıfına giriyor.
  * yine bu konu da açıklığa kavuştuğuna göre tüm yazarlar yukarıda verdiğim kriterlere dikkat ederek fatih terim'i veya bir başkasını gönül rahatlığıyla eleştirebilir.
  * ve yine açıklamalar doğrultusunda fatih terim'i veya başkasını eleştiren yazarlar hakkında bir şeyler yazılacakken eminim kurallarımızın nickaltı entryler ile ilgili hassasiyeti de göz önünde bulundurulur.
  * ve bir gurup yazar var ki sürekli her şeyden şikayetçi, sürekli felaket tellallığı yapıyor, sürekli negatif düşünce yapısıyla tüm başlıkları ablukaya alıyor, o yazarları eleyeceğiz.

  tüm yazarlara tavsiyem kurallara aykırı bir entry görüyorlarsa moderasyona başvursunlar. ihbar aparatı var. aciliyet arzeden büyük bir ihlal varsa özel mesaj var. dediğim gibi odağımız galatasaray sevgisi. bana göre lincin hiç bir türlüsü ve hiç bir linç sebebi bu kuralla bağdaşmıyor. belki o gün değil ama bir gün moderasyon tarafından değerlendirmeye tabi tutulabiliyor. sözlüğün denetim mekanizmaları açık. bir entry kurallara aykırıysa bu mekanizmalar kullanılmalı. kurallara uygunsa karşıt fikir üretilmeli, fikri üretene saldırı, bu üslubun alışkanlık haline gelmesi doğrudan entry silme sebebi olmasa da geçmişte bir çok yazarın üyeliğine maloldu. bu detayı da göz önünde bulundurmakta fayda var.
 • 207
  arkadaşının üyeliğinden şöyle bir entry girmiş pilot: (bkz: #2737084)

  sözlüğün ağır toplarının hocaya hakaretlerini bulmuş ve paylaşmış. kendi davasında onu haklı kılıyor mu? şahsi fikrim kısmen evet kısmen hayır? neyse bu topa fazla girmek istemiyorum, sözlük moderasyonu sağlıklı bir karar verecektir.

  benim bildiğim kadarıyla sözlük kurallarına göre yazarların üye şifrelerini başkalarıyla paylaşmaları pilot olma sebebi... yani bir pilot daha yaklaşıyor...
 • 208
  hakkında bir anket açmıştım:

  https://anketinho.com/1149

  an itibariyle 97 kişi moderasyonun yaptığını destekliyorken, 92 kişi desteklemiyor. hem bu veri dikkate değer bir yakınlık içeriyor hem de yine sözlük kurallarına aykırı da olsa yaptığı açıklamada pek çok haklı yön var.

  bu konuda, galatasaray'ın genlerinde olan demokrasinin gerekliliğine göre hareket etmenin elzem olduğunu düşünüyorum. umarım her yazar için anlayışla karşılanabilecek bir şekilde hareket edilir.

  edit: notgivingup'ın açıklamalarından sonra ankete katılım tekrar arttı ve şu anda 138-115, moderasyonun haksız olduğunu düşünenlerin lehine durum.
 • 209
  sözlükte bir entry okurken hatta çok istisna bir durum olmadıkça okuduktan sonra dahi entry girenin kim olduğuna bakmam. dolayısıyla, kimin görüşü nedir, kim neyi destekliyor bilmem. yazarlar hakkında genel bir kanım da yoktur bundan dolayı. ancak (bkz: #2737084) entryde bahsettiği şeyler kesinlikle haksız olmadığı hususlardır. moderasyonun, okuduklarım kadarıyla en hafif tabiriyle tutarsız davrandığı kanaatindeyim. yani hocaya veya herhangi bir kişiye şarlatan diyebilmenin kronoloji ile bir ilgisi olmaması gerektiğini düşünüyorum. bir şey doğru değilse her zaman herkes için doğru olmamalı. umuyorum daha adilane bir çözüm bulunur.
 • 210
  başına iş açan entrylerini tam bilmiyorum/hatırlamıyorum ancak kendisini savunduğu entryi beğendiğim ex yazar*. genelde radikal yorumları oluyordu ve ne zaman radikal bir yorum görsem yazana baktığımda kendisini görüyordum ki bu kötü bir şey değil. radikal yazmak da yürek isteyen bir şey ve risklidir. ama konu bu değil.

  şimdi en çok ofsayt yiyen entrylerime baktım. 8 tane var sadece. biri zamanında bu ex-yazar arkadaşımızı savunduğum bir entry. o zaman da görüşlerini yazdığı için birinin başlık altında linç girişimi olmasının yanlış olduğunu yazmıştım şu anda da böyle düşünüyorum. kişilik haklarına zarar verecek sözler içermiyorsa entryleri, pilot edilmesini de yanlış buluyorum. bu halim bu düşüncelerim de sözlük hayatım boyunca devam edecek. nitekim bir başka entrymde bir başka yazarın katılmadığım bir görüş de olmasına rağmen yazdıkları yüzünden linç yemesine karşı çıktığımdan ofsaytlanmışım. katılırsınız, katılmazsınız düşüncelere saygı duymalısınız. burası ekşi sözlük değil ki...

  fatih hoca gerçekten taraftarın bir kısmı tarafından gereksiz ilahlaştırıldı. bu kulübün efsanesidir. ama bu kulüpten büyük değildir. taraftarın atkısındaki sözlerin dokumasından da. hiçbirimiz değiliz. bu takım hislerin ve umutların birleştiği bir yer. bu sebeptendir ki herkesten büyüktür. bir insandan ekmeğini, suyunu alın yaşar ama umutlarını alın yaşayamaz. galatasaray birçoğumuzun "son" umudu.
  galatasaray'a doğru hizmet etmeyen herkes galatasaray'ın önünden çekilir ki bunu en iyi fatih terim bilir. buna gerek var demiyorum. demek istediğim şey şu: fatih terim kendisi bile geçici olduğunu biliyorken, bu ilahlaştırma niye?

  notgivinup'a geri dönersek sadece yazdığı zibilyon tane entry için bile kendisine saygı duyuyorum. bu sözlüğe gerçekten emek vermiş birisi olduğuna inanıyorum. tekrar ediyorum; kişilik haklarına kendini savunduğu entryde belirttiği gibi bir saldırısı olmadıysa pilot edilmesini de çok yanlış buluyorum.

  edit: savunduğum için ofsayt yediğim bir başka yazarın bir bir başka entrysini katılmadığım halde savundum demiştim. ancak o entrye katılır şekilde bir entry girmişim. ha tersi olsa yine savunurdum o ayrı.
 • 211
  valla kendisinin dönüp dönmemesi umrumda değil ama (bkz: #2737084) nolu entry'de haklı olduğu yönler var ve bu benim de dikkatimi çekiyor. maalesef sözlükte bir modaya uyma akımı var. hatırlayalım. hamza hamzaoğlu geldiğinde ve başarılıyken eleştirmek yasak gibi birşeydi adamı. hatta "hamza" diye hitap etmek moderasyon eliyle yasaklanmıştı. ya hamza hoca ya da hamza hamzaoğlu demek lazımdı. şaka gibi ama bunun sayfalarca tartışması döndü burada. yine aynı şekilde fatih hoca ayrıldıktan sonra acayip bir ünal aysal havası vardı ve trabzonsporlu bir taraftarın uydurduğu "ahımız var" sloganından geçilmiyordu sözlük. allaha şükür ben o zamanlarda da hocanın arkasındaydım ve şu entry'm baya ofsaytlanmıştı: (bkz: #2033975)

  o zamanlar hocaya sallayanlar; parator, kibirli, egoist diyenler bakıyorum da şimdi mangalda kül bırakmıyorlar. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu be kardeşim. o zaman efsane değildi de üst üste iki şampiyonluk getirince mi tekrar efsane olduğunu hatırladınız hocanın? yarın bir gün allah göstermesin hoca takımdan ayrılsa hocaya ilk sallayacak, övenleri-sevenleri dışlayacak grup da yine bu grup olacaktır.
 • 212
  fatih terim elestirisinde pirlo alintisi esigini atlayip karanlik tarafa gecmis ex yazar. buna ragmen ben genel olarak pilotluk mekanizmasindan cok yana degilim. kendisinin nick altina daha once pirlolu elestirinin yeri antudur yazdim, bugun de aynisini dusunuyorum. ama bu ilgili entry’yi silmekle cozulur, pilotluk daha radikal bir onlem.

  sozluk bir yazari pilot ediyorsa entrylerini de tumuyle silmelidir. o yazilar o yazarindir, siz editleme ve silme hakkini elinden aldiginiz bir yazarin yazisini da tutmamalisiniz. notgivingup gidecekse sirf gelecekte yazacaklari degil gecmiste yazdiklari da silinmeli. bu, elbette tum yazarlar icin gecerli. bu pencereden bakinca pilotluk muessesesinin kullaniminda cok daha fazla ihtimam gerektigi daha net gorulecektir. sozlugun kulliyatindan cikarmaya deger mi? bu sorunun cevabina evet demeyeceginiz surece bir yazar pilot edilmemeli.

  ama madem edildi, o zaman sozlugun, ilgili yazarin gecmiste yazdiklarini tutma hakki yoktur. kullanim sartlarinda belki vardir, fikri mulkiyet kismini ayrintili okumadim, ama vicdanen yoktur.
 • 213
  (bkz: #2737084) numaralı entrysinde epey haklı olan yazar. daha dün fatih terim düşmanlığı başlığındaki (bkz: #2736278) numaralı entrymde benzer bir durumdan bahsetmiş ve geçtiğimiz senelerde hocaya en ağır şekilde hakaret eden birçok kişinin bugün hocayı eleştirenleri topa tuttuğunu belirtmiştim.

  işin garibi bugünlerde hocayı eleştiren bizler, o günlerde o ağır hakaretlere karşı savunuyorduk. `bugün ne kadar doğru bir çizgide olduğumu tekrar tekrar görüyorum`.

  hoca kulübün yaşayan en büyük efsanesidir. kulüp tarihinin de en önemli birkaç efsanesinden biridir. insandır, elbette hata yapacaktır ve biz de eleştireceğiz ama asla galatasaray'ı satmamış, yarı yolda bırakmamış ya da ihanet etmemiştir.

  son olarak notgivingup'ın eleştiri dozajını bir tık aştığını ancak bunun yazarlığının elinden alınacak kadar yeterli olmadığını düşünüyorum. sözlük moderasyonu arkadaşın hakkını teslim etmelidir.
 • 214
  kendisini tanımam etmem. ama buraya emek vermiş, vakit çürütmüş bir insanı iki eleştride biraz dozajı artırdı diyerek uçurulması ya insafsızlıktır ya da hatalı bir karardır. kendisi de dönmeyi istiyor. ben objektif bir adamım. haksız babam olsa dinlemem çat diye söylerim. haklı düşmanım olsa haklısın kusura bakma derim. bu adam bunu haketmedi. bu adama haksızlık yapılmıştır.
 • 215
  (bkz: #2736186)

  dün gece kendisinin tek entry ile ucurulduğunu düşünüp, haksızlık edildiğini düşünmüştüm. sonrasında hagi sağolsun bilgi verince de entry'yi guncelledim tüm yazarların bilgisi olması açısından.

  ek olarak da "uçurulan yazarın, ucurulma nedenini başlığına vb bir yere girerseniz kafalarda soru işareti kalmaz" dedim.

  bu gece ise farklı bir moderatör ile "kaç ceza veya kaç uyarı pilot edilme sebebi, ceza vermede kurallarda yazan dışında bir kriter mi var" şeklinde bir muhabbetimiz geçti.

  çünkü bu akşam girilen bildiride yazan ve bırakın ceza almayı pilot olması gereken 2 yazar cezasız hala sözlükte dolanıyor. görmemiş olabilirler diye de hatırlatmak istedim tekrar.

  bunları yazma sebebim, özel mesajları deşifre etmek vs değil ancak göreceğiniz gibi siz ne kadar "10 ceza almış" "defalarca uyarılmış", "biz yeterince adil davranmaya çalışıyoruz, hatta oyluyoruz" deseniz de cezaların yazardan yazara uygulanma şekli, sözlüğün bir kesiminde rahatsızlık olusturuyor.

  ve haksız da değiller.

  tahrik eden, "biz şuyuz, siz busunuz" gibi bölücü entry'ler giren, fikrini begenmediklerine "...larını yalarsıniz" diyen, sizin de belirttiğiniz gibi karşıt görüşe saygı duymayan, sözlüğe birşey katmayan, hakaret etmeyi eleştirmek sanan, küçük düşürücü ifadeler kullanan kisilere verilmeyen cezalar, ucurulmayan yazarlar adalet terazinize zeval getiriyor.

  bu durumda da "x ceza almış", "y uyarı yaptık" soyleminiz boşa çıkıyor ne yazık ki. çünkü 10 cezası olması gereken yazarın sadece entry'leri silinip geçilmesi, ceza verilmemesi tutarsızlık oluşturuyor.

  hem "herşeyden şikayetçi" diyip "elenecek" yazarlardan ziyade, elemelere bu arkadaşlardan başlarsanız belki o şikayetçi arkadaşlar da şikayet etmekten vazgeçer.

  herkes buraya "fikir" okumaya geliyor, eleştiri de olsa haklı da olsa, haksız da olsa. hakaret, küçümseme vs değil.

  "sataram sözlüğu ha" gibi bir tavırla "işinize gelirse" diyorsanız ona da saygı duyarım, o ayrı.fakat hiçbir yöneticinin de bu tavırda olacağını zannetmiyorum, yakıştıramıyorum.

  ortak payda "galatasaray" ve "sözlük" ise, özeleştiri yapıp adım atmak için iyi bir fırsat. görüldüğü gibi hepimizin hataları, yanlış ifadeleri olmuştur.

  kendi girdiğim, moderasyonun gözünden kaçmış olabilecekleri de ayrı tutmuyorum kesinlikle.

  notgivingup hala "yazılı kurallara" aykırı davranmış olsa da haklılık payı aşikar.

  üstelik son entry'sini de "savunma hakkı kutsaldır" minvalinde girmiş.

  kendisiyle ilgili degerlendirmenin tekrar gözden geçirilmesi gerektiği kanaatindeyim.
 • 216
  uçurulmuş yazar.
  kendisini ben de tanımam, hiç bir şey olmasa da birşeyler olmuştur, koskoca sözlük moderasyonu yanlış yapacak değil ya. sonuçta kararlar oy çokluğuyla alınıyor.
  hatta hiç bir yazar için gerekçeli karar açıklanmıyor, bunlar zaten sözlük içi demokrasi için olması gerekenler.
  ben mesela neden uçurulduğunu bilmiyorum, bilmeme de gerek yok ben sadece bir üyeyim, sonuçta seçilmiş bir moderasyon var. en doğru kararı onlar oy çokluğuyla alırlar.
  bazı yazarlar eleştirenler uçurulsun diyor en demokratik hakları tabikide, 10 kere ceza almış, öyle diyorlar, ben bilmiyorum da öyleymiş, niye ceza aldığını söylemediler demek ki birşeyler olmuş. ha bu arada ilgili entry’sini de okumuştum pek dikkatimi çekmemişti, ancak ben öyle ince işlerden anlamam, demek ki millibütünlüğüzüparçalayıcı bir yazıymış ki haketmişsin.
 • 219
  (bkz: #2737084)

  fatih terim galatasaray teknik direktörü değilken girilmiş entrylerden alıntılar yapmış. bu entryler esasında moderasyonun çok da fatih terim hayranı olmadığını gösteriyor. buradan fatih terim'in eleştirilmesinin serbest olduğu sonucuna varabiliriz. o gün gündem bunlardı, bunlar olduğu için de konuşuldu. ama bu gün fatih terim galatasaray teknik direktörüdür, o tartışmalar güncelliğini yitirdi. eleştirilerin dozunu da ona göre ayarlamak gerek. o gün yazılanları bu gün yazmak haliyle kurallara aykırı olur.

  öte yandan (bkz: #2405277) şöyle de bir entrym var. yanılmıyorsam fatih terim'in 4. döneminin başlamasıyla yazdım. bir kısmında demişim ki "benim ahım var. o ihaneti affetmedim ama şu saatte temcit pilavı gibi gündeme getirerek de sersemlik etmem. benim gibi insanların ortada görünmemesinin sebebi galatasaray sevgisidir. yoksa iki galibiyette "işte fatih terim bu" demeyeceğim gibi başarısız bir sezonun ardından da terim'in teknik direktörlüğüne laf etmem." o gün ne yazdıysam bu gün aynısını düşünüyorum. asla da fatih terim'in demirören ile kader ortaklığı yaptığı anı içime sindirmiyorum. zira fatih terim ünal aysal kavgası beni ilgilendirmiyor. fatih terim ve galatasaray taraftarı arasında bir bağ vardır. yapılan ihanet o bağadır. ama herkes görüyor ki fatih terim'e düşmanlık etmiyorum. puan kaybettiğinde kişisel düşüncelerim nedeniyle sözlüğü velveleye vermiyorum. işte tutarlılık buradadır. fatih terim puan kaybettiğinde art niyetli bir saikle ona saldırsam ve bu günkü kararda imzam olsa o zaman tutarsız olurdum. o gün güncel olan, bu gün çoğu taraftarın affettiği ve rafa kalkmış tartışmaları gün aşırı sözlüğe taşırsam art niyetli olurum. yada bu sebeple gözünün üzerinde kaşı var diyip fatih terim'e saldırırsam art niyetli olurum. sözü geçen entrylerin tamamı o günün güncel mevzularıydı ve sözlükte tartışıldı. çoğu taraftar fatih terim'in yaptıklarını sindiremiyordu. o zaman da sindirenlere ve fatih terim destekçilerine bir saldırı vardı. ve diyordum ki, "galatasaray sözlük galatasaraylılar tarafından oluşturulan bir platformdur. fatih terim'i eleştirenler kadar destekçileri de olacaktır. aksi bir yapı sağlıksızdır." moderasyon olarak da gerekeni yapıyorduk. bu yüzden uçurduğumuz yazarlar oldu, fatih terim'i destekleme hakkını koruduk. ve o gün yazdığım gibi futbolda başarısızlıklar da var. fatih terim bu sezon başarısız olursa gönderilsin demektense önce oturur üzülürüm, sonra önümüzdeki sezon başarılı olması için neler yapması gerekiyor, bunun hakkındaki fikirlerimi yazarım. tekrar ediyorum, kimseyi fatih terim'i eleştirdi diye pilot etmedik. zamanında da kimseyi fatih terim'i korudu diye pilot etmedik. herkes gibi fatih terim'i de eleştirmek serbesttir. ve hatta belirttiğim üzere eleştiri yapanlara nickaltından saldırıp varlıklarını tehdit etmek sözlük kurallarına aykırıdır.

  ısrarla fatih terim'i eleştirdim diye uçuruldum manipüasyonu yapılıyor yazar tarafından. sebebin bununla alakası olmadığını açıklamamıza rağmen. isteyen konuyu bunun üzerinden değerlendirmeye devam edebilir. tabi ki "yanlış, hatalı nesnel bilgi" vermemek kaydıyla. zira notgivingup'ın uçurulma sebebini net şekilde belirttik. legal ama sözlük ruhuna aykırı bir entrynin üslup haline gelmesinin de uçma sebebi olduğunu açıkladık. bunun ayrımına varmayı tercih edebilirsiniz, bunun üzerinden çelişki varmış gibi ortamı provoke etmeyi de...

  güncel olan konu elbet galatasaray sözlük'te tartışılacak. o gün güncel olan ve konuşulan konular üzerinden yapılan manipülasyon alınan kararda ne kadar haklı olduğumuzun göstergesi.

  kural şu;

  "tek derdi kendi yazdıkları ve hakkında yazılanlar olan, nick altı yazarlığı yapan; hoşuna gitmeyen her yazıda nick altında cevap verme gereksinimi duyan; önceki entry'lere cevap vermeyi ilke edinmiş; fikir özgürlüğü kisvesi altına sığınıp her fırsatta galatasaray efsanelerine bel altı vuran; savunduklarını artık inandığı için değil takıntı haline getirdiği için "inatla" savunan; savunduklarını ıspatlamak için her galatasaray mağlubiyetinden sonra sözlüğü kişisel şovuna alet eden; savunduklarında düşüncelerinden öte kişiliğini ve üslubunu ön plana çıkaran; mağlubiyetlerden sonra tüm sinirini yazılarıyla sözlüğe kanalize eden; hakaret etmeyi eleştirmek sanan; egosunu galatasaraylılığının üstüne çıkarmış; sözlükte sürekli kaos ortamı yaratan; sözlüğün genel huzurunu bozan; basının yazdığı hiçbir şekilde doğruluğu ıspatlanmamış haberlerin ani şekilde gazına gelip sporcusuna, yöneticisine saldıran; galatasaray sporcuları, yöneticileri, sözlük yazarları ve diğer kişilere karşı hakaret edici, küçük düşürücü ve benzer sair ifadelerde bulunan; galatasaraylıya hiçbir şey vermeyen; galatasaraylılıktan birçok şey alamamış; galatasaray'dan ötürü sevmesini bilmeyen; bundan ötürü sevemeyen, saygı gösteremeyen; galatasaray'a, galatasaraylıya saygısı olmayan yazarların hesapları kapatılır. "

  bu kuralı ihlal ederseniz ya ağır ceza alırsınız ya da uçarsınız.
  10 ceza alırsanız da uçarsınız. zaten sanıyorum 10 cezaya ulaşmadan uçarsınız.

  bu arada eleştiri yapmış kendisi the wazza'nın hesabından. ama sözlükten uçurulmuş bir yazara hesabını vermek, kullandırmak uçma sebebi olarak değerlendirildi. the wazza'nın da hesabı kapatıldı. eğer eleştiriyi yapan the wazza olsaydı hesabına dokunmazdık. notgivingup artık bu sözlükte yazma hakkı olmayan bir eski üye. ona bu hakkı sağlamak kabul edilebilir bir davranış değil. moderasyon eleştirisi ise doğru başlığa taşındı, aynen duruyor.

  son dönemde sözlük yazar profilinin hızla ekşi sözlüğe doğru kaydığını gözlemledik. sözlüğün bu içler acısı haline sessiz kalmayacağız.

  galatasaray sözlük temel amaç ve hedefleriyle bağdaşmama kuralı bundan sonra aktif şekilde uygulanacak.
  sözlük formatına hakim olmamak kuralı aktif şekilde uygulanacak. biz yazalım moderasyon nasıl olsa siler diyen yazarlar lütfen bu bakış açılarını gözden geçirsin. hala bekleyen bir çok çaylak var. onlara da kapımızı açmak istiyoruz.

  uyarılarımızı yaptık, yapmaya devam ediyoruz. bu uyarıları dikkate almak yazarlara kalmış.
 • 220
  kardeşinin de pilot olmasına neden olan eski yazar.

  sözlük kurallarına hakim olmadığı bu hareketi ile bir kez daha tescillendi bence. kendisi uçtu yanında kardeşi the wazza'yı da götürdü. üzüldüm çünkü the wazza bu sözlükte ilk etkileşime girdiğim ve aynı nesilden olduğum bir yazardı. zaman içerisinde sürekli muhabbetimiz yoktu ama nickini görmek bana hep sözlükteki ilk günlerimi anımsatıyordu.

  hakkında dönen muhabbetlere çok girmek istemiyordum ama bu durum açıkçası üzdüğü için bir şeyler yazmak istedim. sözlükte negatif entry giren bir kaç yazardan biriydi. birden fazla başlığa benzer negatifliği içeren entryler giriyordu. artık nickine bakmadan o olduğunu anlıyordum. bir çok kez kendisini engelleyip asabımı bozan yazılarından uzak kalmak istedim ama boşver diyerek geçiştirdim her seferinde.

  eleştirmek için ısrarcı ve bence rahatsız edici bir üslup kullanıyordu. eleştirmenin uygun bir şekli olmalı. herkes istediği gibi saygısızlığa ucundan da olsa yaklaşan tavırlar sergilememeli. bu durum yahu kimseyi eleştirmeyelim mi gibi basit cümlelerle de savunulmamalı. eleştirin dibine kadar ama üslup denen en önemli nüans farkını da atlamayın.

  yaşanan olaylar üzerinden de moderasyona sallamak bana çok hakkaniyetli gelmiyor. fatih terim'i eleştiren bir sürü yazar varken neden onlar pilot olmuyor? onların bir koruması ya da ayrıcalığı mı var? hiç sanmıyorum. mesela sözlükte fatih hocanın inadı yüzünden yanlış sistem oynattığı ya da evlatçılık yaptığını iddia eden bir sürü yazar var. neden onlar uçmuyor? çünkü üslup farkı önem azr ediyor.

  bu yaşananlar son bir kaç gündür sözlüğü seven bir çok yazarı eminim rahatsız ve huzursuz etmiştir. moderasyonun da sözlüğe bu kadar emek vermiş birini uçurduğu için zil takıp oynadığını zannetmiyorum. bu bir zafer değil, tam tersine sözlük için bir kayıp. ama kurallar çerçevesinde benim gördüğüm zorunlu ve haklı bir kayıp. umarım bundan sonra sözlüğe böyle emek veren başka yazarları sırf üslup sıkıntısı ve kural bilmezlik yüzünden kaybetmeyiz.
 • 222
  dünya görüşü umurumda değil. terörist sevici olmadığı sürece buradaki her yazar benim için renkdaşdır ve aynıdır ki bu konudaki tutumumu da bir çok yazar bilir. aynı görüşten olmamama rağmen ötekileştirilen bir çok yazara destek çıkmışlığım, onların görüşünden ilan edilmişliğim falan vardır. çünkü buradaki en önemli görüş galatasaray bizim için. farklılıklarımızı bir kenara bırakıp galatasaray için ortak bir paydada buluşabilirsek güçlü olabiliriz.

  pilot olmasına üzüldüm. çünkü fatih terim'i sevmeyişini sürekli kafamıza vura vura, bazı şeyleri her kaybedilen maç sonrası sert bir üslupla tekrarlaya tekrarlaya dile getirse de kendisi iyi bir galatasaray'lıydı. ancak burası bir sözlük, kendi içinde bir formatı, dinamikleri var. buna uymak gerekiyor. ben 3 senelik yazarım diye yada sen 5 senelik yazarsın diye moderasyon bizim bu şımarıklıklarımızı görmezden gelmek zorunda değil. ben 5 senedir yazıyorum, beni uçuramazlar falan böyle bir dünya yok. şımarıklık dedim çünkü o entryleri yazarken herşeyin hiç bir şey olmamış gibi devam etmeyeceğini, ortalığın karışacağını kendisi de biliyordu.

  sözün özü özellikle son zamanlardaki bazı entrylerinden rahatsız olsam da pilot olmasına üzüldüm. ancak bu durum moderasyonun haklı olduğu gerçeğini değiştirmiyor. ortada eğer itiraz etmesi gereken bir kitle varsa bu 10 defa ceza alan kendisi değil 2. 3. cezada pilot edilmiş olan yazarlardır. çünkü bence mod olsa kendisi de 10 defa aynı şeyden ceza verdiği adamı sonunda pilot ederdi.

  umarım sözlüğe hatalarından ders almış, bazı konularda daha ılımlı hale gelmiş bir şekilde yeni bir nickle geri döner. ancak albertxxxxxxxxxxx tarzı bir geri dönüş yapacaksa hem kendisini, hem de bizi yormuş olur.
 • 226
  fatih terim konusu tamamen bir kenara, ısrarla formata aykırı, tanımsız, niteliksiz ve forum tarzı entryler giren, bu yüzden de bizleri şu son günlere kadar en az yeni nesiller kadar uğraştıran bir yazardı. aşağı yukarı 4 yıllık bir yazarlık süreci oldu ve her ne kadar 11000 küsur entry girse de toplam 561 entrysi bizler tarafından silindi, ki gerekçelerin büyük kısmı da yukarıda saydığım gerekçeler idi (geçersiz url, diğer, bu konu başka başlıkta inceleniyor vs. gibi nispeten masum sebepler değil). yani kabaca 2-3 günde bir düzenli olarak kendisinin format dışı bir entrysini silmişiz. bazen düşünüyordum yani kurallara artık en az bizler kadar hakim olması gerekirken “nasılsa modlar siler^^” diye bilerek mi bu kadar özensiz davranıyor diye yani hala o derece tuhaf şeyler yazıyordu format bağlamında. bunun yanında yine 4 yılda çeşitli sebeplerle toplam 10 kez de ceza almış olması söz konusu. benim temel argümanlarım bunlardı ve açıkçası kredisini çoktan tüketmişti. bence kendisine yeterince müsamaha gösterildi.