aynı isimdeki diğer başlıklar:
 • 129
  fatih terim istifa başlığına girdiğim şu entry'nin silinme sebebidir:

  "ilk yarısı 1-1 sona eren ve berbat durumda olduğumuz 4 aralık 2021 galatasaray altay maçı'nı 6-1 kazansak dahi gerçekleşmesi gereken temenni. olacağını sanmıyorum, ama bir ihtimal daha var: fatih terim'in kovulması"

  az sonra söyleyeceklerim "benim entrymi neden sildiniz" hesabı sormak amaçlı değildir. sözlükteki ifade özgürlüğü hakkında duyduğum endişeyi açıklamak içindir.

  entry'i inceleyecek olursak, sözlükte mevcut olan bir başlık, fatih terim istifa başlığındaki ifadenin tanımı nedir? bir slogan, tezahürat, temenni, davet veya taleptir değil mi? yani silinen entryde bir tanım yapılmıştır. söz konusu maçı kazansak dahi gerçrekleşmesi gereken bir temenni olarak tanımlanmıştır ilgili ifade.

  ikinci cümlede ne deniyor? fatih terim'in ayrılması için sadece istifa gerekmez, terim görevden de alınabilir. yani onu görevden alma yetkisine sahip yönetim de bir adım atabilir deniyor. bu cümlenin alt metni nedir? "terim o kadar fazla ağırlığa sahip ki kulüpte, birçoğumuz ayrılmasının sadece kendisi isterse gerçekleşeceğine inanmaya başladık. oysa pekala terim istemese de gönderilebilir" şeklinde okunabilir bu cümle.

  şimdi soruyorum, bu entryi niteliksiz yapan nedir? içinde bir görüş var, formata aykırı biçimde ifade edilmemiş, eğer formata aykırıysa silinme sebebi formata aykırılık olmalıydı;
  ki açık yüreklilikle söylüyorum, silinen entry formata aykırıysa lütfen moderasyon veya yazar arkadaşlarım aykırılığı açıklasınlar. ben göremiyor olabilirim.

  entry'e dönecek olursak; başlıkta tartışılan konuyla doğrudan ilgili. fatih terim'i istifaya davet etmek bir maçın skorundan bağımsızdır, uzun bir sürecin ve geleceğe dair ışıksız futbolun sonucudur. sözlükte kısaca ifade edilen fikirlerin hepsi için böyle açıklama mı yapmamız gerekiyor?

  kaldı ki bu entry en ofsayt entrylerim arasına ışık hızında girdi ve saygı duydum. farklı fikirler karşı karşıyadır ve sözlük yazarları bu fikri onamama hakkına sahiptir. bu hakka saygı duyuyorum. tıpkı farklı fikirlerin ifade edilmesine saygı duyduğum gibi.

  bakın, uzun süredir galatasaray hakemler tarafından katlediliyor. hakkımız yeniyor. ben de sözlükte hakem katliamına ve bu katliama karşı taraftarın ve yönetimin yapabileceklerine dair fikirlerimi paylaşıyorum.

  zor zamanları ve kulüp üzerinde oynanan kirli oyunları yok saymıyorum. ancak, tıpkı türkiye siyasetinde olduğu gibi, dış güçler varken içerde birlik olmalıyız kafasında yaklaşıp yanlışları söylemekten, değişim talep etmekten kaçınmamız bekleniyorsa bu platformda ifade özgürlüğünü sorgularım.

  özetle, galatasaray iyi futbol oynasın istiyorum. bunun da fatih terim'le mümkün olmayacağını düşünüyorum ve sözlük formatına aykırı olmadan, nezaket sınırlarını aşmadan bu görüşümü sözlük yazarları ve okurlarıyla paylaşıyorum. ancak entrym siliniyor ve açıklama olarak otomatik bir bildirim mesajı alıyorum.

  kendimi ne kadar ifade edebildim bilmiyorum, ama artık ben sansür yemekten bıktım. sadece sözlüğü kastetmiyorum. hiç kimse dokunulmaz değil. kimseyi dokunulmaz, hakkında konuşulmaz yerlere konumlandırmamalıyız.

  her şeyi açıklığa kavuşturan edit:

  entrynin silinmesi için ihbarda bulunan yazar açık yüreklilikle bana ulaşıp gerekçesini kelimesi kelimesine şöyle ifade etti:

  "50 küsür yıllık galatasaraylı, galatasaray divan kurulu üyesini hakkımızın açıkça gasp edildiği bir maçtan sonra kovulsun demek fikir belirtmek değildir. üzgünüm. bu alçak düzene çanak tutuyorsunuz. yazınızı ben ihbar ettin. yine olsun yine ederim."

  nitelik neydi? fikir özgürlüğü neydi? fikir belirtmek neydi ne değildi? hepsi hakkında yargıya varılmış ve yargısız infaz gerçekleşmiş. ihbar hakkına itirazım yok, ama bu ihbarın haksız yere karşılık bulduğu aşikar. zira nitelikle ilgili bir durum yok belli ki. madem öyle yeni bir entry silme gerekçesi belirlensin: "fatih terim gitsin veya gönderilsin isteyen entry".
  böylece biz de neden silindiğini hemen anlarız.
 • 130
  hiçbir nicel veriye dayanmayan entry silme sebebi.

  zamanında tamamen iyi niyetli bir özellik olarak eklendiğine emin olmakla birlikte günümüz sözlüğünde sansürün temsilcisidir. 4 aralık 2021 tarihin’de fatih terim özelinde yapılan eleştirilerle birlikte bu durum bir defa daha ortaya çıkmıştır.

  minareyi çalanın kılıfını çoktan hazırlayacağını bilmeme rağmen bu entry silme sebebinin azaltılması için daha nicelikli sebeplerin arttırılması gerektiğine inanıyorum. tekrar ediyorum, kılıf zaten hazır olacaktır ancak en azından sansüre sansür getirilmiş olur.*

  moderasyonda veriler var mı bilmiyorum ancak tamamen tahmini olarak, açık ara en fazla entry silinme sebebinin niteliksiz entry olduğunu düşünüyorum. şayet durum gerçekten de tahmin ettiğim gibi ise burada 2 ana neden vardır. 1.si diğer sebeplerin yetersizliği/azlığı ikincisi sansür/keyfe keder yönetim/ dediğim dedikliktir.