• 9
  önünde tarihi bir fırsat olan bahtsız ve başarısız organizasyon. peki bu kara talihten kurtulmalarını sağlayacak harika fırsat nedir ve bunu nasıl değerlendirebilirler? bi göz atalım...

  şu anda ellerinde 4 tane belli bir seviyenin üstünde oyuncu var. lonzo ball, jrue holiday, josh hart, brandon ingram. julius randle muhtemelen 9 milyon $’lık oyuncu opsiyonunu kullanmayıp serbest kalacak ve nets’e gideceği konuşuluyor.. bunun yanında e’twaun moore, solomon hill, christian wood, frank jackson, kenrich williams var ve bunların yanında jahlil okafor‘un takım opsiyonuna sahipler.

  1. ve 4. sıra draft hakkı ellerinde. solomon hill’in kötü kontratından kurtulmak için 4. sıra hakkını kullanabilirler. nasıl mı? mesela, charlotte’la bir takas düşünülebilir. zaten kemba’yı kaybedecek olan ve seneler süren vasatlıktan kurtulup dibe vurmak isteyen hornets’ta bridges ve 12. sıra draft hakkını alıp kendilerine hill’in kötü kontratını ve 4. sıra hakkını verebilirler. belki üstüne bir de 57. sıra hakkını verirler. kötü bir kontrat gitti ve ilk üçü dışında güç farkı çok fazla olmayan bu seneki draft sınıfında fena olmayan bir oyuncu alabilecek konuma geldiler, üstüne bir de bridges.

  ilk sıradan zion zaten %100 gibi bir şey, 12. sıradan jaxson hayes veya bruno fernando seçilebilir. güzel birer uzun eklemesi olabilirler. jaxson hayes’in oralara düşmesi zor ancak fernando rahatlıkla seçilebilir. çılgınlık yapıp bol bol da alınabilir tabii. neyse efendim...

  ball, holiday, ingram, hart, zion, fernando(?), bridges, moore, jackson var ellerinde. williams ve wood’un isimlerini zikredecek kadar önemli birer parça olmalarını beklemiyorum.

  bu kadronun önümüdeki sene toplam maaşı 62 milyon $ eder. önümüzdeki sezon maximum cap 109 milyon $ olacak. elimizde kalıyor 47 milyon $.

  bir max kontratlık yer var yani. ama bir süperstar eklemektense 1 tane top 50 oyuncuyla iki tane veteran rotasyon oyuncusu almak bana çok daha mantıklı geliyor. çünkü elinde bir tane allstar* bir tane süperstar potansiyeli* ve birkaç tane allstar potansiyeli var zaten.

  ball-holiday-ingram-zion-x ilk beşi, jackson-hart-bridges-fernando benchi var. cap’i doldurmayıp bu oyuncuların bir sezon gelişimini bekledikten sonra harcama fikri de elbette mantıklı gelebilir ancak kontratı biten ve yeni kontrat vermek zorunda olduğunuz oyuncular varken yapabileceğiniz eklemeleri şimdi yapmak bence en mantıklısı.

  ilk beşte bir uzun açığı var. lakers için de davis eklemesi olmadan düşündüğüm vucevic. harika olur. onun yanında da rondo’yu geri getirip ikinci beşe hem basketbol aklı hem de savunma direnci katabilirler. üçüncü eklemeyi de bojan bogdanovic’le kullanıp benchteki şutör eksikliğini kaptabilir veya 1+1 yıllık sözleşmeyle paul millsap’ten abilik isteyebilirler.

  ama, pelicans’ın yapması gereken en önemli değişiklik kesinlikle takımı seattle’a taşıyıp supersonics efsanesini geri getirmek olacaktır.

  sözün özü, ellerinde uzun yıllar sürecek bir hanedanlık kurmak için çok büyük bir fırsat var ve bu fırsatı kullanmak hiç de zor değil. merakla takip ediyorum...