• 44480
  “benim için bazı duygular çok hakim olacak. üzerinden 10 yılı aşkın zaman geçmesine rağmen burada çok önemli ve çok sevildiğim, büyük bir aşkla, büyük bir tutkuyla yaşadığım günler geçirdim. yarınki maç bizim için çok önemli olacak. takım kaptanı olarak şunu söyleyebilirim ki biz genç bir takımız, her gün çalışarak, emek ve çaba göstererek buraya kadar geldik. disiplinimizden, düzenimizden asla taviz vermedik. kesinlikle çok çalıştığımızın altını çizmek istiyorum. tabii ki yarınki maç çok zor olacak. karşımızda lazio gibi bir rakip var. zor dönemlerden de geçmiş olmamamıza rağmen biz asla mütevaziliğimizden de taviz vermeden ağırbaşlı bir şekilde, kararlılıkla ilerleyerek özgüvenimizi tesis etmeye çalışarak devam ediyoruz. maçın zor olduğunu bilmemize rağmen kesinlikle hedeflerimiz var. biz de iddialıyız. cesaretle bu maçı göğüsleyip en iyi şekilde sahadan ayrılmak istiyoruz.”

  “geçmişte çok güzel, çok keyifli günler geçirdim burada. o zamanlar kulüp başkanı de rossi beni getirmişti. ben o zamanlar çok gençtim. benim gelişmemi, olgunlaşmamı beklediler. benimle çalışmak yolunda olumlu iradeleri oldu. çok güzel bir ilişkimiz oldu gerçekten. onlarla beraber italya kupasını, daha sonra italya süper kupası’nı kazanma imkanını yakaladım. bunlar benim için ve kariyerim için hatırladığım zirve noktasında kabul edebileceğim en önemli iki anı oldu diyebilirim. taraftarla da çok önemli bir ilişkimiz olmuştu. her sahaya çıktığımda onların da sevgisini, coşkusunu, desteğini arkamda hissettim. bu da bana moral ve güç verdi şüphesiz. saha içinde olduğu kadar saha dışında da çok güzel arkadaşlıklarım oldu ve onların da sayesinde gerçekten italya’da günlerimi çok keyifli bir hale, deneyime dönüştürdüğünü düşünüyorum.”

  “iki takım arasındaki farka gelince aslında iki takım ne kadar birbirinden farklı bunu çok da fazla söyleyemeyeceğim. çok farklar görmüyorum. biz genç bir takımız, genç ama çok çalışan, gayret gösteren ve aynı zamanda korkusu olmayan bir takımız. lazio daha deneyimli, organize bir takım. nasıl yola devam etmesi gerektiğini bilen bir takım. belki de ilk maçta olduğu gibi hata yapanın kaybedebileceği bir durum meydana gelebilecek. biz hocamızla beraber stratejilerimizi ve taktiklerimizi çalıştık. kendisinin de bize vereceği talimatlar doğrultusunda elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız.”

  “evet şu anda grupta birinci sıradayız. yarın da biz liderliği korumak için, lazio da birinciliği elde etmek için mücadele edecek. iki takımda da bu şampiyonanın sonuna kadar gitme kapasitesi mevcut. bundan sonraki aşamalarda şampiyona daha da zorlaşacak. ben iki takımın da gerek istediklerini sahada ortaya koyma mantalitesi olarak, gerekse hayallerinin ve hedeflerinin de ortak olduğunu düşünüyorum. her iki takımın da şüphesiz amacı mümkün olduğu kadar ileri gitmek ve şampiyonanın son noktasına kadar gelmek olacak. lazio ile finalde tekrar görüşmeyi hedefliyoruz, umarım. yolun sonuna kadar gitmeyi düşünüyoruz.”

  fernando muslera

  (bkz: 9 aralık 2021 lazio galatasaray maçı)
 • 44481
  “istanbul’daki ilk maçtan önce sadece bir futbolsever olsam, maç programlarına baksam kesin bu maçı seçerim demiştim. doğru. burada lazio’ya duyduğum saygı kadar, takımıma olan güvenimin de ifadesiydi. bu gruptaki serüvenimiz gösterdi ki galatasaray oynadığı futbol ve vaat ettiği gelecekle birlikte avrupa kalitesini yükselten bir takım. bu yüzden marsilya ile oynadığımız maç, benim için avrupa ligi’nde o gecenin maçıydı. tarafsız olarak yarınki maç programına bakıldığı zaman da lazio maçının o gün söylediğim konuyla örtüştüğünü görüyorum. lazio ve galatasaray’ın bu sezon uefa avrupa ligi’nde başardığı şeylerden sonra yarın bir play-off maçı oynayacak gibiyiz. biz buraya herhangi bir sıkıntı olmadan da gelebilirdik. lokomotiv maçında maalesef çok fazla goller kaçırdık. çok da kötü bir gol yedik. yoksa liderliği garantilemiştik. lazio aynı grupta yer aldığımız, çok ciddi gol pozisyonlarına giren ve bitiricilik seviyesi yüksek olan bir takım. böyle bir rakibe karşı oynayacağız.”

  “beraberliğin bizim avantajımıza olduğu bir ortamda gecenin maçı olacağını düşünüyorum. bir play-off maçı gibi aynı zamanda şubat ayındaki maçı oynuyor gibiyiz.marsilya ve lokomotiv moskova’nın lazio ile birlikte aynı grupta olduğu torbadan sonraki düşüncelerim aynı şekilde devam ediyor. şampiyonlar ligi grubuna benzetmiştim. ona uygun mücadele ettik. ne mutlu ki buraya ilk ikiyi garantilemiş, lider, mağlup olmamış ve dışarıda hiç gol yememiş bir takım olarak geldik. bu bizim için çok önemli veriler. galatasaray roma’dan puanla dönmesi halinde grubu lider tamamlayacak. bu takımın teknik direktörü olarak oyuncularımla gurur duyuyorum. lazio’ya büyük saygı duyuyorum. çok ciddi, önemli bir takım. meslektaşım sarri’nin oynatmaya çalıştığı futbolun her geçen gün oturduğunu görüyorum. çok önemli oyunculara sahipler. dikkat etmemiz gerekecek. şampiyon karakteri taşıyan iki takımdan bahsediyoruz. dolayısıyla güzel bir maç olacak.”

  “pazartesi başlayan ağrılarım mide ve bağırsak sistemindeki ağrı şikayetlerim daha sonra bir rahatsızlığa dönüştü. geceyi hastanede geçirmek zorunda kaldım. kimseyi telaşlandırmak ve endişelendirmek istemedim. onun için herhangi bir paylaşımda ve bilgilendirme yapmayı çok erken gördüm. tetkikler devam ediyordu. daha sonra bazı operasyon ihtimalinin olduğu masaya konunca tekrar konuştuk. doktorlarımızdan gerekli izinleri alarak dün antrenmana gittim. sonra hastaneye geri döndüm. şimdi de takımımla beraberim. ondan dolayı çok mutluyum. buradan sevgili dursun buğra hocamın nezdinde üç gün boyunca benimle ilgilenen doktorlara çok teşekkür ediyorum. arayan, soran, ilgilenen, paylaşan, iyi dileklerde bulunan herkese teşekkür ediyorum. çok şükür iyiyim. burada olmaktan da son derece mutluyum. onlarla pazarlık edilmez ama sağ olsunlar bana izin verdiler. allah’a şükür iyiyim. ilginize teşekkür ederim.”

  “italya’da olmaktan dolayı son derece mutluyum. her zaman söylediğim gibi italya benim ikinci vatanım. burada çok mutlu günlerim oldu. hala da çok iyi ilişkilerim, dostlarım var. çok sevdiğim bir ülke. aşağı yukarı her hafta sonu serie a’dan bir maç izliyorum. özellikle son yıllarda futbol kalitesinin tekrar artmasıyla müthiş bir lig olmaya başladı italya ligi. şampiyon karakterini taşıyan çok takım olması da italyan ligini daha seyredilir, beğenilir ve çekişmeli hale getiriyor. italya ligine yabancı değilim. çok yakından bilen biriyim. italya’da olmaktan son derece mutluyum. kendimi evimde hissediyorum. bu kadar yıl geçmesine rağmen italya’ya ayak bastığım havalimanından şu ana kadar olan bölümde bana olan sevgiyi, saygıyı gördükçe çok daha mutlu oluyorum ve gurur duyuyorum. hangi takımdan olduğu önemli değil. terim ismini görmelerinin onlar için yetiyor olması beni çok mutlu ediyor. bu herkese nasip olacak bir şey değil. yaşamak lazım. o yüzden italya’da olmak benim için her zaman çok güzel.”

  “oyuncularım inşallah bir hediye verirler. onlar da üzüldüler. çok uzun teknik adamlık yıllarımda bir kez idman kaçırmadım. gittim, çıkamadım ilk gün. onlar da duydular. oyuncularım benimle birlikte galatasaray camiasına da bir hediye verecekler. onların niyetlerinin bu olduğunu biliyorum. onlarla gurur duyuyorum. umarım yarın ilk tedaviyi maçtan sonra onlar bana yapmış olur.”

  “marsilya maçından önce hakemlerle ilgili konuşmam yönünde beklenti vardı. o gün saha dışındaki konuların tur mücadelemizin önüne geçmesini istemediğim için detaylı yorumlarda bulunmadım. bugün ilk iki sırada yer almayı garantiledik; ancak önümüzde çok ciddi birincilik hedefi var. buradan lider çıkmanın kulübümüz için, ülke futbolu için, ülke puanına katkı sağlaması için, prestij açısından ve ekonomik açıdan çok daha önemli sonuçları olacağına inanıyorum. bu bir meydan okumanın bir geri dönüşü. benden bu konular hakkında konuşmam yönünde beklentiler olduğunu biliyorum. sadece şu kadarını söyleyebilirim. dünyanın hiçbir yerinde bu oyunun en büyük aktörlerinden biri olan teknik direktörlere bu kadar kolay ve uzun süreli ceza verilmedi. bu kadar ağır men cezaları çıkmıyor. daha değişik oluyor. ben de uluslararası bir platformda olduğum için bunları söylüyorum.”

  “geçen haftalarda ingiltere’deki büyük maçlarda hocalar arasında olan kavgalar, atışmalar oldu. araya girenler oldu. birkaç dakika sürdü. kimsenin ceza aldığını görmüyoruz. çünkü kimse ceza vermek için yaklaşmıyor. burada olsaydık, onlar bizde olsaydı 5-6 maçtan aşağı ceza olmazdı. ikisi de oyunu terk ederlerdi. bir de saçma sapan bir kural daha var. derbi oynuyorsunuz. atılırsanız 50 bin kişi rakibin içerisinde seyredeceksiniz. yoksa 4 maç ceza yersiniz. saçma sapan bir madde. orada böyle cezalar görmüyorum 10’ar, 8’er maçlık… şöyle bir yanlış anlaşılma çıkmasın. biz kimsenin tolerans görmesini, yaptıklarının yok sayılmasını istemiyoruz. bir olayın sonucuna bakarken, o olayın oralara neden geldiğini de iyi bilmek lazım. son atıldığım maçta alkıştan atıldım. önce çizgiye bastım, sonra alkışladığım için atıldım. 15-20 kişi bizim korner çizgisinde sahaya girdi. sen orada olacağına buradasın… hakemin teatral kabiliyeti de yüksek. iki kişiye sarı kart gösteriyorsun. aklımızla alay mı ediyorsun? hayatım boyunca yaşadığım hiçbir şeyi kimseden gizlemedim. son 50 senedir herkesin, milyonların gözü önünde yaşıyorum. gizli saklı bir şeyim yok. yaptığım bir şeyi de yaptım diyorum.”

  “karagümrük maçında bana ceza veren temsilciyi hatay maçına gönderiyorsunuz. o da yetmiyor fenerbahçe maçına gönderiyorsunuz. refik emre diye birisi… abdurrahman arıcı’ya sormak lazım. başka kimse yok mu? galatasaray’ın son üç maçında üç var hakemine bakın. yaşar kemal uğurlu, ümit öztürk, bahattin şimşek… hiç kimseye böyle trio denk gelmiş midir? artık şaşırdık. sanki kuralı bilmiyoruz. her dakika bize kural anlatılıyor. var, hataları azaltın diye geldi. 6 kişiye çıktınız, birbirinizle anlaşamıyorsunuz. en kolayı ben yapmadım, yanlış anlaşıldım demek. biz öyle de demiyoruz. yaptık diyoruz. ben bunu zaten yapamam. hepsinin bedelini öderim. ödüyorum da; ancak hiçbirini ve hiçbir şeyi unutmam.”

  karşılaşmanın hakemi için müthiş bir hakem yönetimi, müthiş bir hakem iletişimi dedim. marsilya’da aleyhimize verilen penaltı mıydı? hayır. kerem dokunmamış bile… hiçbir şey söyledik mi? yoksa yeri gelince onlara da söylüyoruz. herkse söylüyoruz. neden? onların sizin görüşlerinizi dinleyip size değer vermesi yüzünden. önemli olan bu. yoksa herkes hata yapıyor. orada bir sıkıntı yok. marsilya maçının ilk devresindeki gol pozisyonunda alex’in önünde durdu. yüzde yüz gol pozisyonu. doğal olarak hakeme hepimiz yüzde yüz golümüzü önledin dedik. üzgünüm, kötü bir şanstı diye yanıt verdi. bu kadar. ne diyebilirsiniz bunun üzerine. biz de bir şey söylemedik. insan başka bir duygu içerisine giremiyor zaten. iletişimden, teknik adamlarla, futbolcularla konuşmaktan korkmayın. konuştuğunuz zaman zaten infial, hadise aşağıya iner. biz teknik direktörler ve futbolcular, yaşam kalitesi 90 dakikada çizilen insanlarız. belki kaderlerimiz 90 dakikada çiziliyor. her maçın ardından o terle, heyecanla ve stresle sorularınızı cevaplıyoruz. cevaplamak zorundayız. bütün televizyonlara, gazeteci arkadaşlarımıza cevap veriyoruz. belki de tüm bu konuşmaları yaparken cezanın sınırında geziyoruz. yine ceza yemeyelim diye dikkatli olmamız gerekiyor. neden milyonlarca kişinin yanıt beklediği insanlar, milyonlarca hayatı etkileyen kararları hiçbir şekilde açıklamıyorlar? biz çıkıp sorduğunuz sorulara açık yüreklilikle yanıt veriyoruz. aslan gibi de stadyumdan ayrılıyoruz. onlar bu sorulara yanıt vermediği gibi stadyumdan da gizlice ayrılıyorlar. ne zaman sorsak kural değişiyor. ne sorsak illa ki bir şeyler değişiyor. belki kural değişmiştir ve bizi ikna ederler ve insanlar onları haklı bulur. bunu da bir düşünün artık.”

  “beraberlik bize yetiyor; ama o felsefeyle çıkmayacağız. belki lazio geri çekilmemize sebep olabilir. yoğun presle başlayacaklarını düşünüyorum. oyun içerisinde kazanmak için oynayacağız. benim karakterimi iyi tespit etmişsiniz. her yerde kazanmak isterim. oyun başlarken beraberliği kafasına koyan bir takım olamayız. öyle olursa kaybederiz. muhakkak defansif önlemlerimizi alacağız. oyunun iki tarafını iyi oynamaya çalışacağız; ama bir puan bize yetiyor düşüncesiyle sahaya çıkmak bize kaybettirir. lazio hücumu seven ve bunu iyi yapan bir takım. bunu dikkate almamız lazım. her an her şeyi yapacak bir takım.”

  “sarri’nin benim hakkımda ilham kaynağı olduğumu, fiorentina’da yaptıklarımı seyrettiğini ve örnek aldığını söylediniz. ben de kendisini çok takdir ediyorum. oyun anlayışını çok beğeniyorum ve kendisine saygı duyuyorum. başarısını kanıtlamış büyük bir hoca olarak görüyorum. oynattığı futbol her zaman zevkli. izlemeye çalışıyorum. kendisini her zaman iyi yerlerde görmek istiyorum. çünkü iyi bir dostum. yarın bakalım ne olacak. galatasaray ve lazio için bir tek şey önemli. iki takım da garantiledi. bunu sahaya yansıtırız ya da yansıtamayız… gelmeden önce oyuncularıma lazio analizi yaparken son cümlem şu oldu. biz play-off maçı oynuyoruz dedim. lazio maçını oynarken şubattaki play-off maçını da oynuyoruz dedim. garantiledik. muhteşem geldik. önemli bir başarımız var ama en büyük başarı buradan lider dönmek olur dedim. onun için kaybetmekten korkmayın dedim. korkmayan da bir takımım var. o felsefeyle oynayacağız. iyi oynarız, kötü oynarız o ayrı. düşüncemiz beni tanıdığınız gibi, fiorentina’daki gibi, galatasaray’ın avrupa şampiyonu olduğu dönemdeki gibi olacak. bundan emin olabilirsiniz.”

  fatih terim

  (bkz: 9 aralık 2021 lazio galatasaray maçı)
 • 44482
  "doğrudan son 16 turuna gitmek için bizi önemli bir maç bekliyor. bu maçtan alınacak bir galibiyet, antrenman yapmamız için bize birkaç boş hafta sağlayacak."

  "yarın en iyi lazio'yu göstermemiz gerekiyor. galatasaray, uefa avrupa ligi'nin en zor grubunda lider ve deplasmanda hiç gol yemedi."

  maurizio sarri

  (bkz: 9 aralık 2021 lazio galatasaray maçı)
 • 44483
  gedson fernandes transferi içinde galatasaray sıcak parayı buldu, kaynak ayrıldı. burada sorun olabilecek tek kısım benfica'nın son dakika karar değiştirmesi olur.

  başkan burak elmas, önümüzdeki çarşamba günü, tff başkanı nihat özdemir'e cevap verecek. isimleri açıklayacak. açıklama divan kurulunda yapılacak, basın ve gstv yayını olmayacak.

  kadir çetinçalı
 • 44485
  "lazio ile önemli bir maça çıkacağız. bütün konsantrasyonumuz bu maçtaydı zaten. oyuncular ellerinden geleni yapacaklar umarım iyi bir sonuç alırız."

  "fatih terim bugün daha iyi. takımı yalnız bırakmadı, sağ olsun. umarım her şey iyi gider ve yarın istanbul'a mutlu döneriz."

  burak elmas

  (bkz: 9 aralık 2021 lazio galatasaray maçı)

  kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=SzwbE5681Sg
 • 44491
  marsilya maçından önce de hakemlerle ilgili konuşmam yönünde beklentiler vardı. o gün, saha dışındaki konuların tur mücadelemizin önüne geçmesini istemediğim için detaylı yorumlarda bulunmamıştım. önümüzde çok ciddi bir birincilik hedefi var. buradan lider çıkmanın kulübümüz için, ülke futbolu için, prestij açısından, ek olarak ekonomik açıdan çok daha önemli sonuçları olacağına inanıyorum. bu, bir meydan okumanın olumlu geri dönüşü.

  bu konular hakkında konuşmam yönünde beklentiler olduğunu biliyorum. sadece şu kadar söyleyebilirim; dünyanın hiçbir yerinde, oyunun en büyük aktörlerinden biri olan teknik direktörlere bu kadar kolay ve uzun ceza verilmez. bu kadar ağır men cezaları çıkmıyor. uluslararası bir platformda olduğumuzda daha değişik oluyor. ingiltere’deki büyük maçlarda hocalar arasında olan resmen kavgalar var, araya girenler var… kimsenin ceza aldığını görmüyoruz. kimse ceza vermek için yaklaşmıyor. onlar bizde olsalardı, ikisi de 5-6 maçtan aşağı almazlardı. derbi oynuyorsunuz, diyelim ki rakip sahadasınız, 50 bin kişinin içinde çıkıp seyredeceksiniz. yoksa 4 maç ceza yersiniz. saçma sapan bir madde. ben orada böyle cezalar görmüyorum. şöyle bir yanlış anlaşıma çıkmamalı, biz kimsenin tolerans görmesini istemiyoruz. bir olayın sonucuna bakarken, o olayın oralara neden geldiğini de iyi bilmek lazım. ben, en son alkıştan atıldım. önce çizgiye bastım, sonra alkıştan atıldım.

  ben, hayatım boyunca yaşadığım hiçbir şeyi kimseden gizli yaşamadım. son 50 senedir, milyonların gözü önünde yaşıyorum. hiç gizli saklı bir şeyim yok. bir şey yaptıktan sonra da yaptım diyorum. bunu görmeyin demiyorum. anlatılacak çok şey var. karagümrük maçında bana ceza veren temsilciyi, hatayspor maçına gönderiyorsunuz, sonra fenerbahçe maçına gönderiyorsunuz. refik emre diye biri. sormak lazım, başka kimse yok mu?

  yaşar kemal, ümit öztürk, bahattin şimşek. son 3 maç. kimseye böyle trio gelmiş midir? biz artık şaşırdık. her dakika bize bir kural anlatıyor. dirseğe kadar olursa bilmem ne, aşağıya gelirse bilmem ne… bu var, hataları azaltın diye.

  en kolayı, ben yapmadım, yanlış anlaşıldım demek. biz böyle de demiyoruz. ben bunu yapamam zaten. hepsinin bedelini öderim, ödüyorum da. ancak hiçbir şeyi unutmam. hiçbirini de unutmam. bakın, ben marsilya maçından sonra maçın hakemi için ne dedim? müthiş bir hakem iletişimi, yönetimi dedim. yeri gelince herkese söylüyoruz. onların, sizin görüşlerinizi dinleyip, size değer vermesi önemli. önemli olan bu. yoksa herkes hata yapıyor. biz de hata yapıyoruz. orada sıkıntı yok.
  marsilya maçının ilk devresinde, hakem, gol pozisyonunda cicaldau’nun önünde durdu. %100 golümüzü önledin dedik. ‘üzgünüm, kötü bir şans’ dedi. bunun üstüne ne diyebilirsiniz. insan başka bir duygu içine giremiyor zaten.

  teknik adamlarla, futbolcularla konuşmaktan korkmayın. konuştuğunuzda hadise aşağı iner. biz teknik direktörler, oyuncularla birlikte, yaşam kalitesi 90 dakikada çizilen insanlarız.

  belki de bu konuşmaları yaparken cezaların sınırında geziyoruz. dikkat etmemiz lazım ceza almamak için. neden milyonlarca kişinin yanıt beklediği insanlar, milyonlarca hayatı etkileyen kararlarını hiçbir şekilde açıklamıyorlar?

  biz her sorunuza cevap veriyoruz. aslan gibi stadyumdan ayrılıyoruz. onlar bunları açıklamadıkları gibi, stadyumlardan da gizlice ayrılıyorlar. ne zaman sorsak, kural değişiyor. illa bir şey buluyorlar, kural değişiyor. belki kurallar değişmiştir, bizi ikna ederler, insanlar da onları haklı bulurlar. bunu da bir düşünün artık.

  fatih terim

  hataları olsa da, bazen kendine hakim olamasa da, ülkede futbolu bu denli akil şekilde her yönüyle bilen ve bu kadar güzel yorumlayacak başka bir futbol adamı yok.

  ülke futbolunu senelerdir yönetenler malum, bir de futbol adamı yönetse de görsek.