• 44004
  teknik direktörümüz fatih terim, uefa avrupa ligi’nde oynayacağımız lokomotiv moskova mücadelesi öncesinde düzenlenen basın toplantısında medya mensuplarının sorularına yanıt verdi.

  ligde presli ve topa sahip olan anlayışımızı bu maçta da yansıtıp yansıtmayacağımız sorusuna hocamız, “arkadaşımızın sorduğu soru, bizi iyi tanıdığını gösteriyor. oyunumuzda muhakkak ki bazı küçük dokunuşlar olacaktır ama büyük bir değişiklik kimse beklemesin. çünkü oynamak istediğimiz bir oyun var. bunun üzerine ısrarla devam ediyoruz. zaman zaman çok başarılı yaptığımız oluyor, zaman zaman da bazı hatalarımız oluyor. oyun anlayışımız devam edecektir.” diye konuştu.

  lokomotiv moskova takımı hakkında teknik direktörümüz şu değerlendirmeyi yaptı:

  “yeni hoca markus oldu. aşağı yukarı aynı şeyi söylemiş bizim için. galatasaray çok baskı yapıyor ve taktik disiplinden hiç kopmuyor gibi bir açıklaması var. dolayısıyla oyun anlayışımız aynen devam edecek. lokomotiv’e gelince… lokomotiv moskova’yla yabancı değiliz. şampiyonlar ligi'nde zaman zaman beraber oluyoruz. bazen biz yeniyoruz bazen onlar… stadın ilk açılışında da biz vardık. lokomotiv moskova maçtan önce hoca değişikliğine uğradı. bu sene türkiye ligi’nde de bazen oynayacağımız takımlarda hoca değişikliği oluyor. lokomotiv iyi bir takım. iyi oyuncuları var. zaman içerisinde bulunduğu yerden daha ilerde olacaktır. iyi bir takım olduğunu yarın göreceksiniz. oyuncularıma ciddi ve iyi bir takımla oynayacağımızı söyledim.

  “muhakkak ki kendi ligimizde oynadığımız maçlar ile avrupa ligi'nde oynadığımız farklı oluyor. bu seviyede oynanan maçlar farklı. güçler de farklı oluyor. dolayısıyla takım üzerinde bazı değişiklikler, bazı küçük oynamalar olabilir.”

  “grupta her şey olabilir”

  bulunduğumuz grubun şampiyonlar ligi ayarında olduğunu daha önce ifade ettiğini belirten teknik direktörümüz fatih terim, gruptaki yarış hakkında şu görüşlerini dile getirdi:

  “dört puanla biz öndeyiz. 3, 2 ve 1 puanla herkesin iddialı olduğu bir sıralama var. henüz üçüncü maçı oynayacağız. üç maç daha var ama kazanmamız halinde çok büyük bir avantaj elde ederiz. kaybetmememiz halinde dahi, lokomotiv’in iddiası bir hayli geriye düşebilir. bizim iki tane de evimizde oynayacağımız maçı düşünecek olursak kağıt üzerinde bir avantaj olur. ben hep bu grubu şampiyonlar ligi grubu olarak addetim. burada her şey olabilir. rakibimize de çok büyük saygı duyuyoruz, duymalıyız. zaten hepsi önemli kulüpler. biz de onlardan bir tanesiyiz. kazanmak bizi çok öne götürecek, hatta kaybetmemenin bir avantaj sağlayacağı açık. kaybedersek de lokomotiv’i devreye alacağız. o zaman ortalık biraz karışacak. çünkü marsilya lazio maçından ne haber geleceğim bilmiyorum. gruplar belli olduğunda söylediğim şeyi tekrar ediyorum. bu grup her şeye açık. burada her şey olabilir demiştim. o şekilde devam ediyor. bence herkesin iddiası var. sonuna kadar da böyle gidecek diye düşünüyorum. eğer yarın kazanırsak büyük ihtimalle ocağı görürüz diye düşünüyorum. aksi taktirde diğer maçların sonuçlarına göre kazanmaktan başka bir seçeneğin olmadığı anlar gelebilir. şu ana kadar iyi gidiyoruz. orada iyi oynuyoruz. gerek marsilya gerek lazio maçlarında iyi oynadık.”

  “uefa’nın bu mantığını anlamadım”

  formda olan forvet oyuncularımız arasında bir tercih yapıp yapmadığı sorusuna hocamız, “ikinci sorunuza gelince… bütün arkadaşlarımızı kullanmaya çalışıyoruz. pazar günkü maçtan sonra da söyledim. 17 maç oynamışız şu ana kadar. geçmişteki takım sayısının yarı devresini oynamışız. kolay değil. o yüzden her oyuncuya ihtiyacımız var. zaman zaman bazı oyuncularımızı oynatıp bazılarını dinlendireceğiz. kimseyi kaybetme niyetinde değiliz. tabii ki karar verdim tabii. çoktan karar verdim. isim vermeyeceğim çünkü fazla eksiğimiz yok. sadece arda ve sacha eksiğimiz var. 17 maçta herhangi bir yumuşak doku sakatlığı yaşamamak çok önemliydi. buradan atletik performans ekibimize, doktorumuz yener ince'nin başındaki sağlık heyetine teşekkür etmem gerekiyor. üç günde dört günde bir maçlar, seyahatler… gördüğünüz gibi yüksek rakımlı yerlerde oynuyoruz. şimdi biraz evvel kar atışı başladı. bizim maçımız yarın 22.00’de. şu an saat 6.30'a doğru gidiyor. neden o saatte oynatılır onu da anlamam! spartak moskova bugün 17.30’da oynuyor. biz yarın 22.00’de oynuyoruz. zaman zaman bizim federasyonumuza benzer şeyler söylüyoruz ama burada uefa’nın bu mantığını çok anlamış değilim. futbolun şartları neyse ona göre hareket etmek.” diye yanıt verdi.

  forvet oyuncularımızın iyi formu ve mostafa mohamed’in geleceğin yapılanması içerisinde yer alıp almayacağı ile ilgili soruya teknik direktörümüz fatih terim, “onları kazanmak çok kolay olmadı açıkçası. umarım böyle devam ederler. henüz bizim istediğimiz kıvamda değiller. onlar her dakika atıp gol atabilen oyuncular. onlar o kadar güveniyorum ve daha iyi olmalarını bekliyorum. çalışıyorlar. mostafa da inşallah gollerle buluşur. inşallah daha fazla goller atacak. attıkça da bizim ocak ayındaki düşüncemiz zaten o zaman net ortaya çıkar. daha zamanımız var. biz mustafa'yı zaten o niyetle izledik ve aldık. oynadıkça daha iyi olacağını düşünüyorum. hepsine de mümkün mertebe şans vermeye çalışıyorum; ama bir oyun anlayışı içinde bazen hepsine şans veremiyoruz. az da olsa çok da olsa hepsi şans buluyor ve herhangi bir moral bozukluğu yaşamadan tam bir takım oyuncusu gibi direkt konsantre olmaları da hoşuma gidiyor. tam daha zamanımız var ama iyi gidiyor mostafa. ondan memnunum.” cevabını verdi.

  “gisdol iyi bir hoca”

  lokomotiv moskova’nın yeni teknik direktörü markus gisdol’ün kendisi hakkında yaptığı ‘kurt hoca’ benzetmesine yanıt olarak teknik direktörümüz, “benim hakkımdaki düşünceleri için teşekkür ederim. kendisine başarılar diliyorum. yeni bir takım ve yeni bir hoca… almanya'dan tanıyorum tabii ki kendisini. iyi bir hoca. muhakkak ki hoca değişiklikleri takımlara pozitif yansır. o da gelir gelmez bence takımda olan değişikliklerinin sinyallerini ilk maçında seyrettik ve gördük. başarılar diliyorum. iyi bir hoca olduğunu biliyorum almanya'da schalke dahil bir çok takımda çalıştı. meslektaşıma başarılar ve kolaylıklar diliyorum.

  kurt hoca demekle kastettiği herhalde tecrübeli demek istemiştir. kendisi de esasında almanya'da çeşitli görevlerde bulunmuş bir hoca. köln’de, stuttgart’ta ve schalke gibi birçok takımda çalıştı. o da iyi bir hoca ve başarılar diliyorum.” yorumunu yaptı.

  fatih terim
  21 ekim 2021 lokomotif moskova galatasaray maçı öncesi basın toplantısı
 • 44005
  galatasaray spor kulübü başkanı burak elmas, türkiye futbol federasyonu ile kulüpler birliği arasında yapılan toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

  başkanımızın açıklamaları şöyle:

  herkesin kendi görüşünü dile getirdiği bir toplantı oldu

  “kulüpler birliği olarak yaptığımız toplantı sonrası yazın mhk ve yapısıyla ilgili, diğer kurulların yapısıyla ilgili sıkıntılarımızdan bahsetmiştik. bu hususlarda bir takım gelişmeler oldu. disiplin kurulu ve tahkim kurulu seçimleriyle ilgili fakat son haftalarda yaşadığımız birçok takımın hakemlerle ilgili, hakem standartlarıyla ilgili yaşadıkları sıkıntılardan sonra bugün türkiye futbol federasyonu yönetim kurulu üyeleri, başkan vekili, kulüpler birliği vakfı başkanı sayın ahmet ağaoğlu ve diğer bizimle beraber burada bulunan kulüp başkanlarıyla beraber federasyon ile konuları konuştuk. sanırım sıkıntılar konusunda hepimiz mutabığız. isimler veya kulüpler üzerinden artık konuşmanın bir faydası yok. sistemi değiştirecek iradeyi artık göstermemiz lazım. çünkü hakem standardı ve hakem kalitesi oyunu ve dolayısıyla da futbolun değerini etkileyen bir faktör. bugün karşılıklı, çok samimi, herkesin kendi görüşünü dile getirdiği bir toplantı oldu. genel kanı şu ki; hem kulüpler hem federasyon yetkilileri problemlerde hemfikirler ve çözüm iradesinde de bir irade konuluyor ortaya. umarım bugün yapılan bu toplantı sonucunda türkiye’de uzun zamandır konuşulan ve 1-2 kulübün değil tüm kulüplerin hatta diğer liglerdeki kulüplerin de mağdur olduğu ve şikayetçi olduğu, hakemlerin adil ve standartlı yönetimini sağlamak konusundaki sorunu en kısa zamanda halledebiliriz. bunun kısa vadede yapılacakları var, uzun vadede yapılacakları var. bu iyi niyet ve irade çok önemli. umarım kısa zamanda bir takım sonuçlar alırız. tabii ki kulüpler birliği başkanımız ve federasyon başkan vekilimiz de gerekli açıklamaları yaparlar. ben şu an kendi kulübüm adına bu açıklamayı yapıyorum. yabancı hakem konusu geçmedi. benim katıldığım bölümde böyle bir konu yoktu. sistemde yapılması gerekenler konuşuldu. her sistemin her bacağıyla ilgili konuşuldu. onun için bu kadar geniş konuşuyorum. var hakemlerinin ayrı olmasından tutun, gözlemci raporlarının detayları, veriliş şekli, atamaların yapılış şekline kadar tüm detaylar tartışıldı. uzun bir toplantı oldu.”

  isimler üzerinden değil, bu sistemin düzelmesi üzerine görüşmeler oluyor

  “galatasaray spor kulübü başkanı olarak görüşümü sizlerle paylaşıyorum. isimleri değiştirme konusundaki modeli geçtiğimiz 25-30 yılda defalarca denedik. bozuk bir sistemin başındaki kişiyi değiştirerek veya oradaki görevlileri değiştirerek sistemin değişmediğini zaten hepimiz yaşayarak gördük. o yüzden burada sistemi düzeltip, o sistemi yönetecek liyakata ve ehliyete sahip olan kişileri bu göreve getirmek lazım. şu anda isimler üzerinden değil bu sistemin düzelmesi üzerine görüşmeler oluyor. toplantının benim bulunduğum bölümünde hakemler konusunda bir isim geçmedi. zaten bütün kulüp başkanları görüşlerini belirtirken bunun isimler üzerinden değil, sistemin düzeltilerek ancak hallolabileceği konusunda da aynı fikirdeler benim gördüğüm. umarım buradan türk futbolu için böyle bir irade oluşmuşken; federasyon ile kulüpler arasında bu samimiyetle ve bu iradeyle umarım buradan ciddi anlamda bir yenilikçi, türk futbolunu ileri taşıyabilecek ve hakemlerimizin maçları yönetme kalitesini arttırabilecek, saha yönetiminde adaleti sağlayabilecek bir aksiyon çıkar ve bir an önce bunun sonuçlarını görürüz.”

  hakemlerin performansının değerlendirilmesini çok önemli buluyoruz

  “aslında bu biraz verilerin her maçta, her takım biz dahil hakem performansından şikayet ediyoruz. bizler bunların artık veri bazlı, kişisel görüşe göre değil de veri bazlı olmasını ve her takımın bu veriler bazında aslında bu sadece bir başlangıç. bunu umut ederim ki federasyonumuz yapar bu verileri bizim paylaşmamız yerine onların paylaşması kulüpler birliği’yle ve herkesin belli bir veri standardı ile hakemlerin performansının değerlendirilmesini çok önemli buluyoruz.”

  başkanımız burak elmas, futbol takımımızın uefa avrupa ligi e grubu’nda oynayacağı lokomotiv moskova maçıyla ilgili kendisine yöneltilen soruya ise şu şekilde yanıt verdi:

  “önümüzde sadece bu maç değil, çok önemli maçlar var ligde ve avrupa’da. umarım ilk 2 maçta göstermiş olduğumuz performansı devam ettiririz ve oyuncularımız da daha tecrübe kazanırlar. ilk senesinde bir araya geldiği bu kadar genç oyuncunun, onlara da ciddi anlamda galatasaray markasını iyi temsil etmiş olurlar. takımımıza ve hocamıza her zaman olduğu gibi inanıyoruz, ümit ederim iyi bir sonuçla dönerler.”

  burak elmas

  https://www.galatasaray.org/...termemiz-lazim/49593