• 43963
  ben de ilk kez marcalo-kerem olayını gördüm. her şeyi gördüm dememek lazımmış. iki oyuncumuz da bizim oyuncumuz. halı sahada top oynuyorsunuzdur, bazı arkadaşlarımız vardır, sinirlidir. ben de çok yaşadım. pişman mı bir daha yapacak mı diye bakarsınız. olayın arkasına bakarsınız. kardeşler kavga edebilir, ben sizi aileden attım demiyorsunuz. galatasaray büyük bir aile. marcao ve kerem de bir parçamız. olayın olduğu an karar vermek yanlışa itebilir. siz o an direnemiyorsanız yanlış yapıyorsunuz demektir. oyuncularımızın ruhsal durumu açısından temkinli bir duruş sergiledik. ben de olayın akabinde soyunma odasına indim ve hocamla oturup analiz yaptık. sonunda da bir hareket planı belirledik. galatasaray'ın geleceğini etkileyecek bir karar yerine takımı birlikte istanbul'a getirmek istedik. hemen biletini keselim gibi bir düşünce var ülkemizde. kerem bizim için çok değerli, galatasaray çok ciddi bir yatırım yaptı ona. hem haksızlığa uğramış hissetmemesi adına hem de marcao'yu kaybetmemek adına bu kararı verdik. marcao özür diledi. yaptırım da uyguladık. galatasaray'ın bütün sporcularını ve varlıklarını korumak bizim görevimiz. bazen çok zor oluyor ama kolay olsa herkes yapardı.

  eğer bir aksilik çıkmazsa gerekli organizasyonu yaptık. umarım cuma akşamüstü burada olacak muslera. özel uçakla getireceğiz.

  baskıyı kim yapıyor o önemli. bütün sorunlara hakim birisi mi yapıyor? baskı sahada başarılı olmak için yapılıyor. o baskıya boyun eğip, 5 yılı çöpe atıp, benden sonra gelen halletsin demek olmuyor. eğer herhangi bir o dönem görev yapan yöneticimiz kulüp sahibi olsaydı falcao'yu transfer etmezdi. ben bunu iddia ediyorum. bu transferi yapmazlardı. bu tarz hamleler kulüplerin geleceklerini ipotek altına alıyor. falcao'yla açık ve samimi şekilde konuştuk. galatasaray'ın içinde bulunduğu maddi durumun, maaşlarını ödemek için uygun olmadığını onlara söyledik. bazı oyuncular anlayışlı davrandılar. falcao'nun maaşının %40'ını ödeyerek kontrattan çıktık. transfer stratejimiz önümüzdeki yıl da böyle devam edecek.

  mustafa muhammed'e bordeaux'un bir ilgisi oldu. bir arkadaşım beni ziyarete gelmişti. bana, bir dizi izler gibiyim demişti. aynı anda5-6 oyuncunun işlemiyle ilgili görüşmeler oluyordu. mustafa'yla konuştuk, böyle bir şey varsa gitmek isterim dedi. görüşmesine izin verdik. o sırada aramızda yaptığımız istişarelerde bunun olmasını istemediğimize kanaat getirdik. konu böylece kapandı.

  halil dervişoğlu'na da enteresan bir madde koyduk, anlaşılmadı. bir senelik kiralık ücreti verdik. halil'e gelecek herhangi bir teklifin aynısını ödeyerek, bonservisini alabiliriz. yani kira bedeli düşülerek ilk alıcısı biz olacağız. brentford kulübü de halil'in performansına dayalı olarak iyi bir teklifi masada tutmak istediklerini söylediler. biz de size gelen teklifin aynısını verirsek biz alalım dedik ve anlaştık.

  gedson'u önce göndermek istemediler. kiralamak da istemediler. orada yönetim değişti. sürekli yönetimin vereceği kararı bekledik. takımda tutmaya karar verdiler. takımda tutmaya karar verdiler. kulübünde başarılar dileriz.

  en dişe diş rekabet var herhalde şu anda ligde. gerçekten birbirinden dişli takımlar var. ligimizdeki takım sayısı da milli maç takvimi de takımlara yardımcı olmuyor. avrupa kupası oynamadığımız aralarda da lig maçı oynamak zorunda kalıyoruz. marcao'yu değerlendiremedik. avrupa kupalarında başarılı başlamak değil, başarılı bitirmek önemli. makas, biz uefa kupası'nı aldığımızda açıldı. 2000'li yıllarda biz şampiyon olduğumuzda transfer sistemi farklıydı. içeride bir transfer yönetmeliğimiz vardı. uefa'nın futbolun ruhuna aldığı yanlış kararlarla çok zarar verdiğini düşünüyorum. ülkelerin daha az gelirli liglerinin temsilcilerinin başarı kazanma ihtimali vardı. galatasaray, kızılyıldız, alaves gibi takımlar. uefa, verdiği kararlarla baskılara boyun eğerek futbolu daha gelir kazanmayı arzu eden elitist takımların eline bıraktı. galatasaray, 3 ön eleme oynayarak şampiyonlar ligi'ne katılım hakkı kazanıyorsa bu sistemde bir problem var. uefa'nın süper lig'i engellemek için vermiş olduğu karar da ciddi bir teslimiyet. avrupa'da eşit şartlarda mücadele etmek isteyen kulüplerle de görüşmeler yapıyoruz.

  fatih hoca ile çok genç yaşlarımda çalıştım. birbirimizi tanıdığımızı düşünüyorum. taraf olduğumuz için hocanın yara görmemesi için o dönem hiç konuşmadım. hocamızla konuştuk, bu çok önemli bir anlaşma. bu projeyi teknik direktörünüz benimsemiyorsa hiçbir anlamı yok. fatih hoca'nın bir avantajı var, benim kadar galatasaraylı. bütün perspektiflerden bakarak, prensipleri oturtup konuştuk anlaştık. avrupa şampiyonası sonrasında transferleri yapalım dedik hocamızla. 1-2 maçlık alacağımız karar galatasaray'ın geleceği adına doğru olmayabilir dedik. her sene 11'e 5-6 oyuncu alınacak sistemden uzak duralım, baskıya boyun eğmeyelim, dirayetli duralım dedik. seçim öncesi de deklare etmiştim. futbol bana bağlı olacak demiştim. hocayla arama kimseyi sokmaya gerek yok. hocamızla fikir alışverişinde bulunuyoruz. güzel bir birlikteliğimiz var.

  scout raporları önemliydi. yurtdışında birçok yerden oyuncuları izleyen scoutlarla görüşmeler yapıldı. ben kendim görüşerek transferleri yaptık. birlikte hareket ederek oyuncuları transfer ettik. benim sahada gördüğüm ve bize geldiklerinden sonraki performanslarına baktığımızda transferde hata yapmadığımızı görüyorum. 2 ümit milli takım oyuncusu a takım'a yükseldiler. taylan - berkan orta sahası vardı. uzun zamandır görmediğimiz kadar çok oyuncumuz vardı milli takımda. doğruları yapmaya devam ederseniz başarı sonunda gelecektir. stratejimizin doğru ilerlediğini düşünüyorum.

  rize'de yediğimiz ilk gol faul gibi gözükmedi, bayağı fauldü. kimseyi rencide etmemeye çalışıyorum. zaten hakem müessesemiz kötü. son golü atmasak rize'de biz şikayet ediyor olacaktık. biz atınca rize şikayet etti. iki takım adına da ciddi hatalar yaptı maçın hakemi. her hafta hakem konuşmanın faydasını göremedik. sistem değişmeli. var hakemleriyle ilgili ciddi bir standart problemi var. biz de bütün rakiplerimiz de bundan mağdur. sahada göremiyorlar diyorduk, televizyonda da göremiyorlarmış. var'da yapılan ya da yapılmayanları asla hoşgörmüyorum. kasıtlı yapıldığını düşünüyorum. türk hakemliğinde ciddi bir eğitim problemi var. hakemler futbolu bilmiyorlar. aynı pozisyonda 3 farklı hakem 3 farklı karar verebilir mi? türkiye'de verebilir. var'da hakikaten çok vicdani yaralar açan görüntüler oluyor. bir pozisyonda var hakemi çağırıyor, aynı pozisyon oluyor bu kez çağırılmıyor.

  bizim açımızdan çok önemli bir seçimdi. hep söylediğimiz şey bizim için aday olmak iktidar mücadelesi değil, galatasaray için verdiğimiz bir mücadeleydi. türkiye'de örnek olacak bir seçim süreci yürüttük. seçim sürecimde yorulduk ama galatasaray için yorulmak batmıyor. seçime hazırlanırken kazanmaktan ziyade prensiplere sahip çıkmayı daha uygun gördük. liyakat sahibi, konularına hakim arkadaşlarımla yola çıktık. sonunda da genel kurul üyeleri teveccüh gösterdi. galatasaray'ın akl-ı seliminin ortaya çıkması memnun etti. önceden de yöneticilik yaptım. şampiyonluklar olunduğu zaman biter, ertesi gün yeni sezon başlar.

  yönetimi nasıl seçtik? ekip arkadaşlarımızı biriktirerek büyüdük. sürekli galatasaray'ı düşünen bir ekip olduğumuz için kafamızda halledilmesi gereken sorunlar vardı. bilinen isimleri eklemek en kolayı. çok göz önünde bulunmak istemeyen arkadaşlarımızı eklemek için ikna etmeye çalıştık. uzun konuşmalardan sonra bir araya geldik. yolda çalışmaya başladığımızda başka yetkinliklere ihtiyacımız olduğunu fark ettik. hem çalışma gruplarımızla hem de şirket gruplarımızla beraber 80'e yakın arkadaşımızla seçimin sonuna geldik. ortada görünen birkaç arkadaşım olsa da arkada karınca diyebileceğim çok sayıda arkadaşım var. geçmişte yönetimde olduğum için çok mutlu oluyorum. yola çıktığımız arkadaşlarımızın çok yüksek bir oranının galatasaray hakkında çalışması beni mutlu ediyor. 600'e yakın sporcu hariç çalışanımız var. 3000'e yakın da sporcumuz var.

  biz sorunların büyüklüğünü biliyorduk, çalıştık. biz seçime girerken, kaybetmekten korkmadık. galatasaray'a yakışan bir ekip olarak aday olmak hedefimizdi. risk aldık. bizim hakkımızda etrafta konuşulurken biz buna tenezzül etmeyeceğimizi söyledik. yapacağımız her hareketin ileriyi ve galatasaray'ı etkileyeceğini biliyorduk. biz, burada kalma kaygısıyla hareket etmiyoruz. galatasaray'da çok kronik, acı reçeteler var. ciddi radikal kararlar almak gerekiyordu. biz popüler olmaya gelmiyoruz dedik. tabii ki sürprizlerle karşılaştık ama biz buraya pembe bir tablo bekleyerek gelmedik. bizim sorumluluğumuz bu sorunlara çözüm üretmek. kulüplerin problemleri yönetim kurulunun içine hapsedilecek gibi değil. biz çok açık bir şekilde katkı verecek tüm üyelerimizi dinliyoruz, mücadeleye katkı vermesine izin vermeye çalışıyoruz. bu 2-3 ayda 2 senelik çalışmış gibi hissediyoruz.

  biz geldiğimizde o kadar fazla dinamik üstümüze geldi ki... oraya yeni gelmişsiniz, dirayetli kararlar almanız gerekiyor ama yeterli vaktiniz yok. galatasaray'ın geleceğine ve yararına yönelik kararlar almaya çalıştık. bazı branşlarda direkt transfer döneminin içine düşmüştük. yönetimlerde uygulanan bir strateji değiştirilebiliyor. bizim hedefimiz düzgün yürüyen bir işleyiş kurmaktı. galatasaray'da en büyük fırsat olarak gördüğümüz divan kurullarımızda farklı konularda üyelerimizi bilgilendirmeye çalışıyoruz.

  uluslararası tüm sektörler pandemiden etkilendiler. bizim özellikle spor kulüplerinin nezdindeki problemin sebebi pandemi değil. pandemi, üstüne geldi. pandemi olmasaydı da spor kulüpleri ciddi bir ekonomik krizin içine girecekti. şampiyonlar ligi'ne direkt gitme gibi bir durum vardı, o da bitti. hala bazı alışkanlıklar devam ediyor. biz aday olurken her ne olursa olsun bu alışkanlıkların değişmesi gerektiğini söyledik. kulübümüz 2 tane bankalar birliği anlaşması imzaladı. pandemi dönemindeki açığın büyük bir kısmı o anlaşmalardan biriyle kapandı. galatasaray'ın ödeyeceği faiz miktarı 400 milyon tl civarı. ödenecek. iki sıkıntı var. hükümetimiz pandemi sürecinde ciddi mücadele vermek zorundaydı. futbol bunun biraz dışında kaldı.

  seneye ödemeler başlayacak, mali disiplin lazım. fakat mali disiplin için bazı önlemleri erken almak lazım. biz ciddi stratejik bir hamle yaptık. böyle bir sistem geliyorsa eğer sıkı şekilde değerlendirilmesi gerekiyor. uefa, ffp'yi getirdi. uluslararası kulüplerin borç tablosu bize oranla daha düşük. herkes türk futbolu battı diyor ancak resme bakınca hiçbir şey yapılmıyor, sanki batmıyormuşçasına devam ediyor. biz, galatasaray'ın geleceği için cesur kararlar alacağız. çok ciddi önlemler alıyoruz.

  federasyonun gerekli denetimleri ve uygulamaları yapması gerekli. sektör batmış, borç içinde, bir anlaşma imzalanmış, eski alışkanlıklar devam ediyor ama siz bunu denetlemiyorsunuz. bu da yanlış. yeniden yapılandırma anlaşması imzalanmış, ödenmez diye sorumsuz davranamayız biz galatasaray olarak. sistem problemli ve biz sisteme sürekli pansuman tedavisi yapmaya çalışıyoruz. maçta bir hakem bize gelmesin diyerek olmaz. senelerdir böyle. bundan şikayet etmeyen tek kulüp yoktur. aynı sistemi insan değişerek değiştiremediğimize göre sistemi değişmemiz gerekiyor.

  önümüzdeki sene yabancı kuralı düşecek. kulüplerimizin yaptığı transferlere bakın, yabancılara uzun kontrat yapıyorsunuz. belki de gelecek sene göndermek isteyeceksiniz. futbol paydaşlarının, bazı teknik adamların bu konuda samimi olmadıklarını düşünüyorum. aynı konuda iki farklı görüşü söyleyen teknik direktörler gördük. kısıtlanmalı, milli takıma şöyle oluyor diyenler, ben yabancıya karşı değilim diyorlar aynı sene içinde. bu samimiyetsiz. buraya belli kalitede yabancıların gelmesi lazım. geçmişte yabancı kuralı 3-4'ken türk futbolu uçmadı. burada mesele iyi oyuncuyla antrenman ve maç yapmak. altyapı diyoruz, türk yetiştirelim diyoruz. bizim oyuncuları avrupa kulüpleri parayı bastırıp transfer ediyor. türk futbolcusu yurtdışına gidiyor. galatasaray, ozan kabak'ı yarım sezon oynatabildi. türk kulüplerine yabancı sınırlaması getirmek yerine altyapıya teşvik etmek gerekli. belli düzeyde yabancıların buraya getirilmesi için gereken yapılmalı. bir sistemsizlik var. sistemsizlik, sistemi içinde yürümeye çalışılıyor. her ne olursa olsun biz doğruları söylemeye devam edeceğiz. yine birileri çıkar, milli marş okunmuyor der. sanki milli marş okununca milli takım başarılı oluyor. bu konuda fikir üretenlerin istedikleri konularda bir yükümlülükleri yok. onlar reyting alıyor, kendilerini kurtarıyor.

  kulüpler birliği bu sene çok aktif. göreve geldiğimiz günden beri diyalogla bir şeylerin çözülmesini hep masaya koyduk. kişiler çekememeler, güç alanını koruma savaşları var. bunların hiçbirinin hedefi türk futbolunu korumak için değil. mhk ve tahkim kurulu'nun bağımsız olması için bir öneri sunuldu ve harekete geçildi. federasyon da orada anlayışlı ve farkında davrandı. en basitine kaçıp sorun bitmiş gibi davranıyoruz, halbuki sorun devam ediyor. vicdani yara bırakmayacak şekilde herkese eşit olarak, hatalardan arındırılmış bir sistem istiyoruz. ahmet ağaoğlu da federasyonla istişare halinde. sonuca varmış bir çalışma yok.

  hepimiz oturduğumuz zaman bütün başkanlar sohbet edip konuşuyoruz. saygı ve sevgimiz var. benim de rakip takım taraftarı dostlarım var. onlar biz kaybedelim, biz onlar kaybetsin istiyoruz. en yakın iki arkadaşın seçim gününde sabahtan akşama kadar oradaydı. biri fenerbahçeli, biri beşiktaşlı. çıkar çatışması var. kulüplerin kendi camiaları açısından baktığı bir perspektifleri var. onlardan vazgeçmelerini beklemiyorum ama ortak çıkarların olduğu projelere hayır demelerini doğru bulmuyorum. bazı sorunlarla ilgili birlikte konuşabiliyoruz. burada hepimizin üstüne büyük sorumluluk düşüyor. hepimiz söylemlerimizde dikkat etmemiz gerekiyor. hayatını takımlarına adamış taraftarlarımız var. bizlerin arasında sorumsuzca söyleyebileceğimiz laflar onları rencide edebiliyor.

  dönemsel düşünen, stratejisi olmayan ve ürkek davrananlar uzun vadeli başarıyı yakalayamazlar. bizim bir stratejimiz var, uygulamaya devam edeceğiz. baskılar gelebilir, baskıları kaldıramıyorsanız, kulübünüzün bekası için ayakta duramıyorsanız bu göreve talip olmamalısınız.

  eğer siz kadroya müdahale ediyorsanız başkan - teknik direktör modeline geçmelisiniz. bir fikrim var ama seçme gibi bir lüksüm yok. hocamızla görüşür paylaşırım bir fikrim olursa.

  sadece avrupa değil, asya ve amerika ile ilgili planlar yapıyoruz. 5-6 senelik büyüme planlarımız var.

  pandemi, insanlarımızı çok etkiledi. ailesi olan insanlar için maça gelmekle bitmiyor iş, eve dönüyorsunuz. ciddi ekonomik sıkıntı da yaşadı halkımız. önce can, aile sonra buraya harcama yapma açısından düşünürsek kulüp olarak onları en iyi şekilde anlayıp bazı hamleler yapmak istiyoruz. taraftar bizim için çok önemli. pandemi döneminde taraftar maç izlemek istemedi televizyondan seyirci olmayınca. ben bile istemedim. sezon yeni başladı, 2 sene zor bir süreç geçti. taraftarların daha kalabalık bir şekilde takımlarını destekleyeceklerini düşünüyorum. alıştıkça sayı da artacaktır.

  süresi ve toplam bedeli göze alınırsa stat isim hakkı konusunda bir rekor oldu. nike'la yaptığımız rekor bir anlaşma da var. timur da ekibimizin bir parçası, yoldaşım. taşın altına elini soktu, ciddi bir hizmet yaptı. galatasaray açısından ekonomik olarak çok avantaj sağlayan bir anlaşma oldu. diğer sponsorluklarımız da devam ediyor. kemerburgaz için detaylı projelerimizi hazırladık. milli emlaktan tapuyu almamız gerekiyor. eyüp sultan belediyesi'ne başvurduk, oradan izin çıkınca milli emlak'a gideceğiz ve çalışmalara başlayacağız.

  türkiye'de ilk defa bir kulüp olarak nft çıkardık. nft yeni gelişen bir yer, onu anlatmaya çalışıyoruz. her türlü işin korsanı çok zarar veriyor. bizim marka ürünlerimiz konusunda ciddi girişimler yaptık. ciddi anlamda uygulama yapıyoruz. 20 avukatla anlaştık. korsan yayın konusu basit bir konu değil. naklen yayın ihalesinin değerini etkileyen bir husus bu. korsan yayınları seyretmemelerini rica ediyorum taraftarların. bunu yapanlar kulüplerinden çalıyorlar. bunu iş haline getirmiş, gözümüzün önünde siteler var. bakanlarımızla görüştük, yeni bir yasa çıkarma gibi bir durum var. naklen yayın ihalesi durumu var. o ihalede alınacak önlemlerin de çok önemli olduğunu düşünüyorum.

  burak elmas

  14/10/2021 bein sports röportajı

  kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=ZErOEmz7mKU
 • 43966
  "neden ballon d'or kazanamadığımı merak ettim ve bunu bir gün messi'ye sordum. bana, 'ballon d'or'u kazanma şansı yakalaman için önce şampiyonlar ligi'ni kazanmalısın.' dedi."

  "barcelona'ya geldiğim için pişman değilim. barcelona'da oynamayı hangi oyuncu istemez ki?"

  "messi'nin takımdan ayrılacağını öğrendiğimde buna inanamadım. messi'nin evine gittim. onun ne kadar zorlandığını görünce kafasını dağıtması için ona e-spor takımımı anlattım."

  sergio aguero
 • 43967
  "mbappe'nin, messi ve cristiano ronaldo'nun seviyesinde olduğundan şüphem yok."

  "ballon d'or'u kazanan kişi messi olmalı."

  "leonardo beni aradı ve 'messi'yi transfer edebiliriz. onu takımda görmek ister misin?' diye sordu. ona bunun gerçekten bir soru olduğunu mu sordum çünkü başta bu konunun bir şaka olduğunu düşünmüştüm."

  "messi'nin adaptasyonu iyi ilerliyor. zamanla barcelona'da yaptıklarını psg'de de yapacağına eminim."

  "psg için şampiyonlar ligi'ni kazanmak bir hayal, bir zorunluluk değil. bir futbolcu kazanma hayaliyle oynar, zorla oynamaz"

  "şampiyonlar ligi'nin favorisi chelsea çünkü en son onlar kazandı. psg bir aday. chelsea aynı zamanda güçlendi, çok fazla yatırım yaptılar. belki de bizden daha çok para harcadılar"

  mauricio pochettino
 • 43969
  "sinemaya gittiğim zaman film ara verdiğinde veya biraz sıkıcı olmaya başladığında aklıma hemen ‘hafta sonu kim oynayacak’ sorusu düşüyor. 11’de joao felix mi oynatmalıyım yoksa angel correa mı? kulübede oturacak kişiyi seçmek her zaman zor.”

  "bayern münih'e giderseniz kazanmaktan başka seçeneğiniz yok. city, barcelona ve real madrid'de de aynı. bu, neden atletico madrid'de de olmasın. böyle bir rekabete hazır değilseniz, yerinizi başkasına bırakmalısınız."

  "barça'nın artık messi'si yok mu? kadrolarına bir bakın... sergi roberto, pique, alba, pedri, italya karşısında harika oynayan gavi, dembele, agüero, ansu, de jong, memphis, coutinho… messi'niz yok mu? bizim hiç messi'miz olmadı ki! lütfen bana bahane üretmeyin."

  diego simeone
 • 43970
  "hem saha içinde hem de saha dışında liderlik yapmayı seviyorum. bu, benim için doğal bir şey."

  "buraya gelmeden önce galatasaray'ın ve taraftarlarının ne kadar büyük olduğunu duymuştum."

  "galatasaray'a transfer olmamı sağlayan en önemli etken büyük bir takım olmasıydı."

  "takımın genç oyunculardan oluşması, beni cezbeden nedenlerden bir tanesiydi."

  "galatasaray ile çıktığım ilk maç muhteşemdi."

  "fatih terim'i çok seviyorum. benim için bir baba gibi. her zaman hem benden hem de diğer oyunculardan beklenti içerisinde. hocalığının yanı sıra çok da iyi bir insan."

  "avrupa'da çok iyi 2 maç çıkardığımızı düşünüyorum. grup lideriyiz. 6 maçın sonunda da 1. olarak gruptan çıkmamız gerektiğini düşünüyorum."

  "elimizden gelenin en iyisini yapıp süper lig'i kazanmak istiyorum. umarım sene sonunda taraftarımızla bir araya gelip şampiyonluğu kutlayacağız."

  victor nelsson

  kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=TaeDVUul2vU