• 43960
  “bizim için çok heyecanlı kişisel olarak benim için çok önemli bir gün. bildiğiniz üzere seçim döneminde üyelerimize ve taraftarlarımıza bazı sözler vermiştik. bu sözleri tek tek yerine getirmek için çabalıyoruz ve bunların birçoğunda başarılıyız. verdiğimiz sözlerden bir tanesi tarihi biten, stat isim hakkı ile ilgili yeni sözleşmemiz ile ilgiliydi. seçim döneminde yabancı bir kuruluşla belirttiğimiz bir ön sözleşme imzalamıştık. bu sözleşmenin detay çalışmalarında hem ödeme koşulları hem de mali yükümlülüklerin bizim şartlarımıza yakın olmadığını gördükten sonra da galatasaray’la birlikte olmayı arzu eden başka firmalarla da görüşmeler yaptık. bu görüşmeler sırasında sevgili erden timur, nef markasıyla galatasaray’ın içine en çok sinen ve galatasaray’a en çok katkıyı yapacak teklifi sundu.”

  “benim için bu teklifin başka bir özelliği de var. sevgili erden timur içimizden biri. çok iyi galatasaraylı. kendisini tanımayanlar için anlatmak isterim. hem gönlüyle hem elinden gelen tüm imkanlarla her zaman galatasaray’ın yanında olmuş bir kişidir. dolayısıyla geçmişte ve şimdiki zamanda projeler ürettiğimiz nef markası ve nef markasının sahibi olan erden timur bey ile bu projede birlikte olmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. nef sadece bir inşaat firması değil, aynı zamanda bulunduğu sektöre inovasyon ve yenilik yetiren bir firma. bunun dışında da ciddi anlamda sosyal sorumluluk projelerini hayata geçiren ve dokunan bir marka. dolayısıyla markamızla da mükemmel bir uyumu var. sponsorluk anlaşması, türk şirketleri arasında yapılması dolayısıyla türk parasını koruma kanunu sebebiyle, 32. sayılı karar uyarınca sponsorluk bedelini tl üzerinden belirledik. buna göre ikinci beş sezonu opsiyonlu olmak üzere 10 sezon için ve sezonluk ortalaması 72 milyon 500 bin tl + kdv olacak şekilde toplam 725 milyon tl’lik bir anlaşmaya imza atıyoruz bugün. bu anlaşma ve forma sponsorluğunda yeni yaptığımız anlaşma ile birlikte yaptığımız en büyük sponsorluk anlaşmasını hayata geçiriyor olacağız. umarım galatasaray’ın geleceğine çok büyük faydalar getirir. bir önceki stadyum sponsorumuzun galatasaray’a verdiği bedelin 30 milyon tl + kdv olduğuna burada size hatırlatmak isterim. böylece türk spor tarihinin en yüksek bedelli stadyum isim sponsorluğunu hayata geçirmiş olduk. nef ile galatasaray birlikteliği hem galatasaray’a hem nef markasına umarım sonsuz başarılar getirir. geçmişteki sinerjimizden daha büyük sinerjiler birlikte başarırız. bunların dışında da sevgili dostum, kardeşim, yol arkadaşım erden timur’a da bir galatasaraylı olarak teşekkür etmek istiyorum. iyi ki var, iyi ki bizimle.”

  “bu anlaşmanın 5+5 yıl ve artan rakamlarla bize ödenecek. bu anlaşmanın başka bir özelliği de var. bu sefer stat isim hakkından kulübümüz ve amatör şubelerimize de pay gidecek. bu anlamda çok önemli. nakit akış planını spk’ya tabir olduğumuz için detaylı bir şekilde burada paylaşmıyorum ama her senenin bedeli anlaştığımız ödeme takvimi üzerinden galatasaray spor kulübü’ne ve sportif a.ş.’ye gelecek. bütün anlaşma nakit karşılığıdır. nakit olarak alacağız. erden bey’in bu dönem galatasaray’a yapmış olduğu, türk sporuna yapmış olduğu bu desteği çok takdir etmek lazım. ülkemizin içinde bulunduğu koşullar, sporumuzun içinde bulunduğu koşullarda birçok kulübümüz ve spor dalımız türkiye’de sponsor bulmakta zorlanıyor. her zaman olduğu gibi erden bey vizyoner bir tutumla iki uluslararası markayı bir araya getirdi. büyük bir takdiri hak ettiğini düşünüyorum. kendisine de tekrar bu hususta teşekkür ederim. bütün kulüplerin finansal durumunu zaten tüm kamuoyu biliyor. biz önümüzdeki 1-2 seneyi kurtarıp yönetim olarak popüler olmaktan ziyade galatasaray’ın önümüzdeki 10-20 senesini sürdürülebilir başarılarla kılmak adına hareket ediyoruz. dolayısıyla buradan gelecek kaynağı da zarar finansmanı veya galatasaray’ın geleceğine bir faydası olmayan yatırıma değil yeniden yapılanmanın borç azaltmanın bir parçası olarak kullanacağız. sadece bu kaynağı değil, tüm ilave gelen kaynaklarda hedefimiz galatasaray’ın borcunun ödenebilir, operasyonlarını da nakit üretir bir hale getirmek. bunun için de hem transferlerimizi hem şubelerimizde hem giderleri kontrol etmek amacıyla hem de gelir arttırma amacıyla önemli hamleler yapıyoruz. ”

  “ben erden bey ile ilgili hayalimi söyleyeyim size. kendisini tanıyarak ne kadar iyi bir galatasaraylı ve galatasaray’a ne kadar yakışan bir insan olduğunu görerek ümit ediyorum ileride zamanı kendisine kalmak suretiyle tabii ki galatasaray üyelerinin teveccühü ve kararıdır ama umarım bugün benim olduğum koltukta bir gün onu görmek bana nasip olur. çok gurur duyarım. hakikaten galatasaray’ın böyle değerli insan kaynağına, böyle değerli galatasaraylılara ve onların bu kadar gönülden galatasaray’a hizmet etmesine çok ihtiyacı var. sevgili erden timur da onlardan bir tanesi.”

  “türk telekom ile uzun bir beraberlik yaşadı galatasaray spor kulübü ali sami yen spor kompleksi. ben de kendilerine galatasaray spor kulübü olarak teşekkür ediyorum.”

  “hiçbiriniz unutmayın ki biz de taraftarız. taraftarımızın gördüğü her şeyi biz de görüyoruz, aynı şeylerden biz de rahatsızlık duyuyoruz. buranın bir mimari projesi var. bu stadın mimari çizimlerini yapan kıymetli mimar beyefendiyle geçmişte de birtakım görüşmeler yapıldı. şu anda da görüşmeler yapıyoruz. burada dış cephede kendi çizmiş olduğu projede yapılabilecek her türlü değişiklik bu mimari projeyi hazırlayan şirkete ve mimar beye ait. dolayısıyla izin almak gerekiyor, prosedür budur. bu sene stadımızda uzun senedir yapılmamış yenilikler yapıldı. çimler değişti bir önceki yönetim başlamıştı. en yeni sistemle yenilendi. koltuklarımız boyandı. stadımız biraz daha renklendi. ilave olarak önümüzdeki birkaç senede stadımızın bakım ve geliştirme çalışmalarıyla ilgili ciddi planlarımız var. bunu nef’e yüklemeyin bu bizim kulübümüzün sorumluluğu. galatasaray’a hizmet edenlere daha çok yük yüklenir. erden bey yeterince nef markasıyla katkılarda bulunuyor”

  "sözleşmede böyle bir madde var galatasaray lehine. erden bey’in galatasaray ile birlikteliğini marka bazında düşünmeyin. içimizden biri. marka ilave vermiş olduğu hizmet ve destek. erden bey her ne koşulda olursa olsun galatasaray’ın içinde hem gönülden hem şahsen bulunmaya devam edecek.”

  “türk ekonomisi çok zor bir dönemden geçti. aynı zamanda spor sektörü, kulüpler çok zor bir dönemden geçti ve en az destek alan yerlerden bir tanesi. gelirlerin ufalması, naklen yayın probleminin de çok ciddi etkileri var. bu anlaşma o etkileri siler mi? yalnız başına hayır. bu anlaşma bizim gelir artırıcı, bize yakışan markalarla büyüme ve galatasaray’ı sürdürülebilir bir ekonomik duruma hale getirme hamlelerimizden bir tanesi. çok değerli fakat yetmez. yayın ihalesi ile ilgili şu anda bir çalışma var. biz de bu komisyonun içerisinde yer alıyoruz. kanunen tff, yayın ihalesine götüren kuruluş. onlarla beraber çalışıyoruz. kulüplerimizin buradan en kazançlı şekilde çıkmasını ümit ediyoruz. galatasaray spor kulübü olarak bu konuda diğer kulüplerimizle yakın istişare halindeyiz. şu anda ihale şartnamesi çıkmadı. talipler elbette olacaktır. türkiye ligi çok değerli.”

  “türk kulüplerine destek veren sponsorlara tüm kulüplerin sahip çıkması lazım. türkiye’de maalesef böyle bir hata yapılıyor. bununla ilgili diğer rakip kulüplerle de görüşüyoruz. sponsorlar buradan ne kadar fayda sağlarsa kulüplerin ve ligin o kadar geliri artar. dolayısıyla sponsorları kulüp bazına indirgemek ziyade, kulüplere destek veren sponsorların türk sporuna, gelişimine destek verdiği gerçeğini kabul edip bu sponsorları takımlarla özdeşleştirmek yerine, türk sporuyla özdeşleştirmemiz lazım. bununla ilgili yakında bir projemiz var. umarım bu projenin başarılı sonuçlarını aldıktan sonra sizinle paylaşırız. bizim giderlerimizin büyük çoğunluğu futbol takımı giderleri ve futbolcu ücretleri. geçmişte giderleri kaldıramayacak takım bütçeleri kurulmuştu. biz bu sene ileriye bakarak, o strateji dahilinde bir transfer sezonu geçirdik. burada takım ücretlerini düşürecek bir maksimum ücret belirleyerek, önümüzdeki sezon galatasaray’ı büyüyen gelirleriyle rahatlıkla karşılayabileceği, kredi borcunu ödemek için nakit yaratabileceği finansal sirkülere doğru gidiyoruz. bunun ilk hamlelerini bu sene yaptık. önümüzdeki sene de bu hamlelerimiz devam edecek. galatasaray’ın takım bütçesini hem rekabetçi hem daha genç hem de geliri daha uygun bir bütçeye getirmeyi iki sene içerisinde planlıyoruz. bu sene o yolda ciddi bir adım attık.”

  “galatasaray’ın bir sorunu var. erden bey gönülden galatasaraylı olduğunu için sizin bildiğiniz ve bilmediğiniz yerlerde birçok katkısı var. erden bey tevazu sahibi bir insan. sosyal sorumluluk projelerinde ve galatasaray’a yaptığı hizmetlerde hiçbir zaman ön planda olmayı sevmeyen ve bu işleri gönülden yapan bir insan. galatasaray’a bu kadar gönülden hizmet eden insanların üstüne çok yüklenilir. burada erden bey zaten gönlünden gelen hizmeti yapıyor. biraz bırakın da galatasaray’ı seven veya galatasaray’a yakışan diğer markalar diğer projelerimizde yer alsınlar. asıl başarı galatasaray’ı sevip ona destek veren firmaların sayısını artırmak. galatasaray’ın başarılarının sürdürebilir hale gelmesi için galatasaray’ın projelerini desteklemek için görüşüyoruz. burada birçok arkadaşımız var. buna benzer basın toplantılarını çok yapacağız. erden bey yol arkadaşımız. bütün projelerde fikir olarak karar verme mekanizmasının içerisinde. verdiği destek bizim için çok önemli ancak onun fikren bize katacaklarına daha çok önem veriyoruz. kendisinin masaya getirdiği bilgi birikimi ve kişiliği bizim için çok önemli.”

  “önümüzde bir türkiye basketbol federasyonu başkanlık seçimi var. sağ olsun adaylar gelip projelerini anlatıyor. türkiye’de herhangi bir spor dalı, ciddi tarihi olan kökleşmiş spor kulüplerinin rekabeti olmaksızın büyüyemez. dolayısıyla her federasyonun bu kulüp takımlarının, müessese takımlarıyla mücadele etmeleri için bir sistem ve çözüm getirmeleri lazım. müessese takımlarına çok saygı duymakla birlikte, o takımları, o spor dalını büyütme konusunda bizim kadar yetkin ve başarılı olamayacaklarını düşünüyorum. dolayısıyla burada tüm federasyonlarla görüşümüzü anlatıyoruz.”

  “türkiye sporun her dalında geriye gidiyor. kişisel tatminler için camiaların kavga etmemesi ve ortamı germemesi lazım. sporda rekabet en iyi şekilde yapılacak ama bunu düşmanlığa ve kavgaya götürmemek lazım. biz rakiplerimizi yenmek ve onlara karşı kazanmak istiyoruz; ama birlikte çalışmamız gereken yayın ihalesi, daha çok sektöre sponsor kazandırmak gibi konularda birlikte çalışmamız lazım. bu birlikte çalışmadan diğer taraflar da kazanacak. hiçbirimiz düşman değiliz. bu yolda eski alışkanlıklarla yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermemek istiyoruz. biz hiçbir kulübü diğerlerinden ayırmıyoruz. beşiktaş ile de birlikte sayın başkan ahmet nur çebi ile birlikte konuşuyoruz. çok da iyi anlaşıyoruz. ahmet ağaoğlu başkan ile ve diğer başkanlarla da aynı şekilde. ortak paydalarda en çok anlaştığımız, birlikte hareket etmeye özen gösterdiğimiz dönem olabilir. bunu devam ettirerek türk futbolunun ve kulüplerin faydasına kullanmak istiyoruz. biz çok koyu galatasaraylıyız. hepimizin çok koyu fenerbahçeli ve beşiktaşlı arkadaşları var. biz onlarla dostuz; ama rekabet olduğu zaman birbirimizle dalga geçiyoruz. en sıkı şekilde takımımızı destekliyoruz. rakip olmak düşman olmak anlamına gelmemeli. ortak paydada buluşabilmek ve insanı sevebilmek lazım.”

  burak elmas

  nef ile stat sponsorluk anlaşmasının basın lansmanında verilen demeçler
 • 43961
  “baştan bir af dileyeyim. benim için kolay bir basın toplantısı değil. bundan önce bir çok toplantı yaptık. ilk forma sponsorluğunun basın toplantısında da aynı heyecanı yaşamıştım. o yüzden sadece verilerle konuşacağımız bir şey değil. duygular da işin içinde. galatasaray uluslararası anlamda türkiye’nin en değerli bir-iki markasında birisi. bizim açımızdan nef de son üç yılda global yolcuğuna çıktı. yola çıkarken bu vizyonla başladık. kendi sektörümüzde dünyada uluslararası bir marka olma hedefi koymuş bir şirket nef. dolayısıyla bu birliktelik bizler için onur verici. bizim için burası evimiz. evimize nef ismini koymak, anlatılmaz bir şey. bir taraftan da nef’in yönetim kurulu başkanıyım ve galatasaray taraftarıyım.”

  “bizim açımızdan burasının adı ali sami yen stadyumu. bunun her zaman bilincindeyiz. o yüzden en önemli motivasyonlarımızdan birisi o isme layık olmak. insan çift kimlikle yaşayamaz. o yüzden bu sorumluluğun farkındayız. burasının ismi ali sami yen spor kompleksi. bizim için de tüm galatasaraylılar için de en değerli isim. nef inşallah o sorumluluğun farkında olarak sadece stadyum ismini vererek değil, galatasaray’a daha farklı değerler katarak bu yolculuğu en iyi şekilde sürdürecektir. mahcup olmayacağımızı düşünüyorum. bunun hakkını en iyi şekilde vereceğimizi düşünüyoruz. bir taraftan başkanıma da çok teşekkür etmek istiyorum. biz de bunu bir yol arkadaşlığı olarak görüyoruz. yaklaşım, niyet ve fedakarlık bakış açısı olarak çok samimi şekilde bize her şeyi sunarak bu anlaşmanın olmasında çok büyük emeği var. hakeza ilk bu işi konuşurken rezan bey ile görüştük. sonradan sürecin her anında emeği geçti ve bu işin oluşması için büyük çaba sarf etti. ona burada olduğu için teşekkür ediyorum. netice itibarıyla bizim için, nef markası için, türk sporuna böyle bir katkı sunmak hem de yarınlarda yapılacak şeyler için burada katkı sunma fırsatı bulmak bizim için her anlamda onur verici. nef aynı zamanda sosyal bir marka. nef vakfı ile birlikte yaptığımız toplumsal değer üretmek için çalışmalarımız doğrultusunda, sporun topluma en fazla dokunan değer olduğu için bu sponsorluğu sadece stadyum isim sponsorluğu olarak görmüyoruz. birlikte çok şey başaracağımız bir sponsorluk olarak görüyorum. tüm galatasaray camiasına hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

  “önümüzdeki 10 yılı da kapsayacak şekilde öyle bir rakama ulaşıyor. türkiye’de nef olarak şimdi yeniden farklı projelerle ve farklı segmentte işlerle çıkacağız. o yüzden bu anlaşma bu anlamda da önemli. galatasaray’a hizmet etmek herkes gibi ben de istiyorum. elimden geldiğince çaba sarf ediyorum. bir takım taraftarı hangi takımı tutuyorsa kulübü için bir şey yapmak ister. dolayısıyla bunu gençlik yıllarında sorsanız sahada bir görev verseniz o görevi yapmak ister. belli bir yaşta daha farklı şeyler yapmak ister. galatasaray’a her alanda katkı sunmak bir görev verildiğinde ona layık olmak her zaman hedefim."

  “seçim öncesinde de konuşuldu. o zaman yabancı bir firma ile görüşülüyordu. yabancı bir firma ile yapmanın avantajı döviz kuruyla yapılması. türk telekom ile en başta döviz kuruyla yapılmıştı sonra kanunen yasaklanınca tl’ye dönüldü. yabancı firmanın dövizle anlaşma yapma olanağından dolayı öyle devam edildi. biz türk telekom’dan sonra sponsor olarak geldiğimiz için ben de yine nef adına bugüne kadar verdikleri katkılardan dolayı türk telekom’a da teşekkür ediyorum.”

  “bizim forma sponsorluğunda da aynı madde vardı. galatasaray için daha iyi bir şart oluşursa diye ben ilk sponsorlukta da koydurmuştum. tabii ki galatasaray’ın daha iyi şartlarla devam etmesine biz herhangi bir şekilde sözleşmemiz dolayısıyla bir engel koymayacağız. bu bir yol arkadaşlığı ülke sporunun ve ülkenin ekonomisinin bu anlamda spor ekonomisinin ne durumda olduğuna hepimiz vakıfız. bu anlamda galatasaray’ın çıkarına çok önemli bir kaynak oluşması durumda biz feragat edeceğiz.”

  “nef’in gayrimenkul kısmıyla yaklaşık 13 milyara yakın bir aktif büyüklüğe sahibiz. bu büyüklük mevcut aktif büyüklük. değerlenmede indirgenmiş nakit akımıyla yapıldığında çok daha yüksek bir rakam. 10 yıl boyunca yapılacak işlere indirgediğinizde aktif bir büyüklük bu. dolayısıyla rakam çok daha büyüyor. nef yeni bir arsa sürünü ortaya çıkardı. ciddi büyüklükte 20’ye yakın yerde bu arsalarda son 22-23 ayda bu projeyi geliştirdi. bunlar çok öenmli bir satış argümanı ve türkiye’nin her yerinde satılacak, kolay ulaşılabilir. 100 bin ile 500 bin tl arasında büyüklüğü olan proje. bir evin fiyatına göre daha uygun, yüksek taksitle ulaşılabilecek bir ürün. bu sponsorluğu profesyonellerimizle değlendirirken en önemli konu bu oldu. biz gayrımenkul sektörü olarak televizyon reklamını kullanıyoruz. tv reklamlarına harcanan rakamlara göre herhangi bir spor sponsorluğunun görünürlük anlamında geri dönüşü çok daha fazla. üç tane, maksimum dört tane televizyonla 360 derece lansman bedeli buna daha yakın bir rakam. o yüzden firmalar açısından sponsorluk yapmak çok daha karlı. galatasaray’a ödenen sponsorluk bedeli, schalke gibi bundesliga’daki önemli takımların aldığı sponsorluk bedeliyle hemen hemen aynı düzeyde. anlaşma her iki taraf için bu anlamda faydalı bir anlaşma.”

  “başkan ve yönetim farklı bir vizyonla yaklaştılar basketbola. onun sonucunu yaşıyoruz. sponsor olan ekibi de işin içerisinde çalıştırmak bence çok önemli bir vizyondu. oradan sonra çok iyi bir ekip birlikteliği oldu. benden daha fazla zaman harcayıp bu konuya emek veren barış bey, reha bey, vahap bey; profesyonel kadroda turgay bey, kerem, ekrem hoca var. önemli bir iş yaptılar. onların mühendisliği ile ortaya çıkan kadroyu kazandırmak vesile oldu. bütçeyi de azaltarak iyi bir kadro yaptık. galatasaray’ın yeri tabii ki euroleague. sürdürülebilir bir gelirle yer alması gerekiyor. basketbol futbol gibi değil. basketbol a.ş. vizyonu da çok önemli bir vizyon. basketbol a.ş. oluştuktan sonra oraya sadece basketboldan değil, farklı yerlerden gelir kazandırarak euroleague’e gitme vizyonumuz var. galatasaray’ın yeri orası. dünyada basketbola ilgi daha çok artıyor. o yüzden galatasaray’ın ismini tüm dünyaya duyurmak adına futbola nazaran daha az bütçeyle yapıldığı bir yer euroleague. böyle bir vizyon ortaya koyduğu için de hem başkana hem yönetime teşekkür ediyorum.”

  erden timur
 • 43962
  “şahsınızda sizi ve türkiye’nin değerli kamuoyunu saygıyla selamlıyorum. mutat olduğu üzere bir yönetim kurulu toplantısı sonrasında gündemdeki galatasarayımıza dair konuları değerlendirmek ve kamuoyuna bilgi arz etmek üzere huzurlarınızdayım. ilk değerlendireceğimiz konu dün paylaşmış olduğumuz önemli ve sevindirici bir gelişme. ali sami yen spor kompleksimizin isim hakkı sözleşmesini 5 sezon opsiyonlu olmak üzere 10 sezon, kdv hariç 725 milyon tl toplam değerle nef ile yaptık. göreve geldiğimiz günden bu yana, hatta gayriresmi olarak daha da öncesinden, bu konuya dair yurt içi ve yurt dışından muhtelif temaslarımız vardı. takdir edersiniz ki stadyumumuzun ismi gibi önemli bir konuda mali şartlar kadar iş birliği yapacağımız kişi ve kurumlarla değerler uyumumuzu da gözettik. neticede içimize çok sinen bir noktaya ulaştık. halihazırda erkek takımımızın sponsoru olan nef ile anlaştık. galatasaray kamuoyunun bildiği ve takdir ettiği üzere nef yönetim kurulu başkanı sayın erden timur, müstesna bir insan, seçkin bir galatasaraylıdır. sözleşmemizin çok olumlu finansal şartlarının yanı sıra erden timur kardeşimizle daha yakın mesai paylaşacak olmaktan mutluluk duyuyoruz. kendisine ayrıca tebrik ve teşekkürlerimizi sunuyor, ali sami yen spor kompleksi nef stadyumu’nun hem galatasarayımız hem de nef için hayırlı olmasını diliyoruz.”

  “geçtiğimiz günlerin önemli gelişmelerinden bir tanesi de kadın futbol takımımızın kurulması oldu. elbette her yeni branş bizim için yeni bir heyecan, yeni bir iddiadır. değerli sporcularımızı, teknik direktörümüz, kıymetli hocamız sayın nurcan çelik’in şahsında tebrik ediyor, galatasaray’a hoş geldiniz diyor ve çok başarılı olacaklarına dair inancımızı dile getirmek istiyoruz. başkanımızın kuruluş töreninde ali sami yen’in sözlerine atıfla dile getirdiği üzere, “kadın futbolunda da türk olmayan takımları yeneceğiz.” bu gelişmenin spor rekabetini aşan öneminin altını çizmek isterim. bir toplumun gelişmişliğinin temel göstergelerinden biri, hatta belki en önemlisi cinsiyet eşitliğidir. cinsiyet eşitliği sadece hukuka değil, toplumsal hayata yönelik de bir taleptir. kuruluşunda bugüne türkiye’nin toplumsal gelişmesinde öncülük misyonu taşımış galatasaray spor kulübü, elbette bu talebin tüm gerekliliklerini yerine getirecektir. kadın futbol takımımızın kurulmuş olması, bu yönde atılmış önemli bir adımdır. bu adımın futbol gibi eril dilin hakim olduğu bir alanda atılmış olmasını da ayrıca önemsediğimizi ifade etmeden geçemeyeceğim.”

  “şimdi çok mutluluk ve gurur verici bir haberi paylaşmak istiyorum. kulübümüzün çok değerli üyesi, yönetim kurulumuzun fahri uluslararası ilişkiler danışmanı, uluslararası enerji ajansı icra direktörü sayın fatih birol, dünyadaki en etkili 100 kişinin açıklandığı time 100 listesine dahil oldu. daha da gurur vereni abd eski dışişleri bakanı sayın john kerry’nin bu konu hakkında değerlendirmesi. diyor ki john kerry, “olguların saldırıya uğradığı bir dünyada, fatih birol en iyi yüksek teknoloji verilerini, iyimser bilgi birikimini ve eski usül belagat inceliğini bir araya getiriyor. dünya liderlerine güvenilir bir danışman, karbon emisyonlarını azaltmak ve gezegenimizi kurtarmak için ne yapılması gerektiği konusunda tarafsız bir otoritedir.’ . sayın fatih birol ülkemizin yetiştirdiği önemli değerlerdendir. böylesine nadide bir değeri galatasaray’a mal etmek gibi bir hamlık içerisinde olmayız elbette; ama yine de kendisiyle aynı çatı altında bulunmaktan, üstelik galatasaray’da hizmet mesaisi paylaşmaktan gurur duyduğumuzu ifade etmek isterim.”

  “iki gün sonra, 14 ekim perşembe günü galatasaray üniversitesi ile bir iş birliği protokolü imzalayacağımızı duyurmak isterim. buna göre galatasaray üniversitesi’nin sertifika programlarından yüksek lisansa uzanan geniş bir yelpazede spor yönetimi, spor hukuku ve spor iletişimi alanlarında eğitime öncelik vermesinde galatasaray spor kulübü’nün de bu eğitimi insan kaynağı ve burslarla desteklemesinde mutabık kalınmıştır. ayrıca imkanlar nisbetinde ve galatasaray üniversitesi ile birlikte belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde kulübümüz, üniversitede kayıtlı öğrencilerden lisanslı sporcu olanlara sporcu öğrenci bursu sağlayacak. üniversite bünyesinde spor bilimlerine dair hazırlanacak yüksek lisans ve doktora tezlerini burslar ve bünyesinde bilimsel araştırma imkanı sağlamak suretiyle destekleyecek. galatasaray üniversitesi bünyesinde yer alan bütün eğitim kurumlarının spor takımlarına sportif malzeme temin etmek, tesislerini kullandırmak ve deneyim paylaşmak yoluyla destekleyecektir. faaliyet alanlarında önde gelen dünya ölçeğindeki iki kurumun, galatasaray spor kulübü’nün ve galatasaray üniversitesi’nin bu iş birliğinin türkiye’de spora, bilime ve eğitime değerli katkılar yapmasını umuyoruz.”

  “her vesileyle ifade etmeye çalıştığımız üzere, galatasaray eğitim ve sporun müstesna birlikteliğidir. galatasaray’ın hiçbir kurumu bir diğerinden ayrı düşünülemez. perşembe günü imzalayacağımız protokolü bu birlik ve bütünlüğü yansıtması açısından çok değerli buluyoruz. galatasaray gerçekten önemli ve güçlü bir gelenek. bu geleneği gelecek nesillere intikal ettirme sorumluluğu taşıyoruz. geçtiğimiz günlerde bu yönde önemli bir adım attık. kulübümüzün önceki başkanları, ikinci başkanları ve divan kurulu başkanlarını bir araya getiren galatasaray spor kulübü yüksek istişare kurulu’nu oluşturduk. yüksek istişare kurulumuzun yarın yapacağı ilk toplantıya 5 başkanımız, 12 ikinci başkanımız, 4 divan kurulu başkanımız katılım teyidi verdiler. galatasaray’daki birikimi ve birliği yansıtan, sembolik anlamı çok güçlü bu buluşmadan heyecan duyuyor ve kurumsallaşmasını diliyoruz.”

  “kurumsallaşma diyince akla gelen bir kavram da tüzüklerimiz. bu çerçevede galatasaray kamuoyunun bilgisine sunmak istediğimiz başka bir gelişme de başlamış olduğumuz tüzük güncelleme çalışmaları. zamanın akışı içinde bulunduğumuz ortamı değiştiriyor. bu değişim de tüzüğümüzü güncelleme ihtiyacını beraberinde getirdi. bu ihtiyaç bir süredir zaten galatasaray’ın gündeminde. geçtiğimiz yıllar içerisinde bu konuya verilmiş değerli mesailer ve yapılmış çalışmalar var. görevlendirdiğimiz tüzük tadil komisyonu, bu birikimden yararlanarak çalışıyor. tüzüğümüz bizim anayasamız. güncel olması elbette önemli; ancak bir o kadar önemli olan husus da galatasaray içerisinde mümkün olan en geniş uzlaşıyı yansıtması. çalışmalarımızı bu bilinç ve hassasiyetle sürdürüyor, üzerinde mutabakat olan ihtiyaçlarımızla sınırlı bir tüzük tadil önerisini bu yıl aralık veya 2022 yılının ocak ayı içerisinde toplantıya çağıracağımız bir genel kurulun onayına sunabilmeyi hedefliyoruz.”

  “bildiğiniz üzere 2020 ve 2021 yıllarında küresel salgın yüzünden yapılamayan iki olağan genel kurulumuzu önümüzdeki cumartesi ve pazar günlerinde ayrı ayrı gerçekleştireceğiz. yönetim kurulu olarak genel kurulun amirimiz olduğu bilinci ile görev yapıyoruz. dolayısıyla bu genel kurullarda alınacak kararlar, bizim için elbette talimat, ortaya çıkacak temayül ise rehber olacaktır. bu noktada bir dileğimiz var. farkındayız. uzun ve yorucu iki gün olacak; ama galatasaray’da yapmaya çalıştığımız yapısal reformların başarısı, üzerine titrediğimiz huzur, dostluk ve kardeşlik ikliminin güçlenmesi için genel kurul iradesinin güçlü tezahür etmesi çok önemli. onun için bütün üyelerimizden bu toplantılara baştan sona katılmaları için azami çabayı göstermelerini istirham ediyoruz. bu toplantıların galatasarayımıza yakışır olgunlukta geçeceğinden ve galatasaray’ın geleceğine ışık tutacak neticeler üreteceklerinden hiç şüphemiz yok.”

  sözlerimi yönetim kurulumuzun kamuoyu ile iletişim usulüne bakışını bir kere daha ifade ederek tamamlayacağım. göreve başlarken görevimizin gerekleri dışında kamuoyuna açıklama yapmama ilkesini benimsedik. buna riayet ediyoruz. elbette başkanımız uygun gördüğü zaman ve zeminlerde beyanatta bulunuyor. yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımız da sorumluluk taşıdıkları alanlarda yönetim kurulunun veya başkanın bilgisi dahilinde açıklamada bulunabiliyorlar. kulübümüzün kamuoyu ile sürekli iletişimi, profesyonel kulüp sözcümüz sayın ahu özyurt tarafından yapılıyor. yönetim kurulu sözcümüz ise halihazırda bendeniz. yönetim kurulu adına bilgi arz ediyor yahut genel değerlendirmelerde bulunuyor. yönetim kurulu sözcümüzün kamuoyuna çıkış sıklığı, elbette ki gündemdeki gelişmelere bağlı. bu sıklığın bıkkınlık verecek seviyede olmamasına da dikkat ediyoruz. ilk defa denediğimiz bu iletişim modelinde, yönetim kurulu içerisinde ve profesyonel arkadaşlarımızla güzel bir ritmi ve ahengi yakaladığımızı düşünüyoruz. kamuoyundan gelen bildirimler de neredeyse hep olumlu. dolayısıyla bu modelle devam etmek niyetindeyiz. aslında yakaladığımızı düşündüğümüz ahenk iletişim modelimizle sınırlı değil. yönetim kurulu olarak sorumluluk alanımızdaki her konuda ahenk ile yani farklılıkların zenginlik, galatasaraylılar arasındaki bağın kardeşlik olduğunun farkındalığıyla galatasaray’a hizmet etmenin heyecanı, camiamıza örnek olacak davranışlar sergileme sorumluluğumuzun bilinciyle görev yapmaya çalışıyoruz. bu duruşumuzu görev dönemimizin donuna kadar sürdürmeye kararlıyız. geçtiğimiz hafta ilk 100 günümüzün öz değerlendirmesini yaptık. başardıklarımız, başaramadıklarımız bundan sonrası için hedeflerimiz, tüm bunlara bakışımızı içtenlikle üyelerimizin ve galatasaray kamuoyunun değerlendirmesine sunduk. dinleyen, anlamaya çalışan, eleştirilerden gocunmayan, tersine istifade etmeye çalışan bir yönetim anlayışıyla göreve geldik. bu anlayışla görev yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. dikkatiniz için hepinize teşekkür ediyorum. hepinizi saygıyla selamlıyorum.

  remzi sanver
 • 43963
  "sayın kaan kançal diyor ki, 'biz 4 sene öncenin parasıyla 120 milyona geri aldık. bugünkü değeri 500-600 milyon" muhteşem bir karlılık yaptık demek istiyor. divan'a gelmeden önce sayın başkan'ın daveti üzerine bir toplantı yaptık; eski başkanlar, ikinci başkanlar ve divan başkanları. geçen ayki divan'da açıklanmış olmasına rağmen böyle bir ifade nasıl kullanılır!"

  "taze taze, daha sabah yaptığımız toplantıda florya'nın geri alınması, florya - riva kompozisyonunun bozulmasının bize neye mal olduğunu ben buraya ozan kardeşimi davet etmek istiyorum. gelsin haziruna anlatsın. onu o fiyata aldık, bu fiyata satarız, bu kadar kar ediyoruz, bunu söyleyemezsiniz. yaptığınız operasyonun galatasaray'a neye mal olduğunu ya gelsin başkan açıklasın ya da ozan bey gelsin açıklasın."

  dursun aydın özbek
 • 43964
  “huzurlarınıza birkaç basit konudan bahsetmek üzere çıktım. bunlardan birincisi, biraz önce gerçekleştirdiğimiz camiamızda geçmişte görev almış önemli isimlerin katıldığı istişare komitesi toplantısı. bu benim seçimde çok kez bahsettiğim ve yapmayı çok arzu ettiğim bir toplantıydı. sağ olsunlar camiamızın geçmişte başkanlığını, ikinci başkanlığını ve divan kurulu başkanlığı yapmış büyüklerimizin önemli bir bölümü bu davete icabet ettiler. çok keyifli bir toplantı oldu. onları görme fırsatı bulduk ve çok özlemişiz. gelemeyen birkaç büyüğümüz oldu. onlar da arayarak mazeretlerini bildirme nezaketini gösterdiler. huzurlarınızda tekrar bu aile resmini çekmeyi bize fırsat veren tüm eski başkan, ikinci başkan ve divan kurulu başkanlarımıza teşekkür ediyorum.”

  “bir diğer husus önümüzdeki cumartesi ve pazar günü galatasaray’ın pandemiden çıkışı, normalleşme sürecinde ertelenmiş iki tane mali genel kurulumuzu yapacağız. biz yönetim kurulu olarak bu genel kurulun en sağlıklı şekilde icra edilmesi için divan kurulu başkanımız ile beraber elimizden gelen tüm yardım ve desteği sağlıyoruz. kendi dönemlerini ilgilendiren olağan genel kurulda gelen tavsiyeleri veya eleştirileri cevaplayabilmeleri için bir önceki genel kurulda bir istişarede bulunduk. kendilerine arzu ettikleri bilgi ve belgeleri vermeye devam ediyoruz. bundan sonra genel kurulla ilgili herhangi bir arzuları olursa her zaman bu bilgileri paylaşmaya devam edeceğiz. biz mevcut yönetim kurulu olarak onların dönemini ilgilendirdiği için biz sahnede, yönetim kurulu masasında bu iki gün için oturmayacağız. bizi ilgilendiren bütçe ve yetki bölümünde geçeceğiz. orada onların oturmasının daha uygun ve şık olacağını düşünüyoruz. kendileri arzu ederlerse yönetim kurulu masasında kendi dönemlerine ait bir oylama olacağı için orada istedikleri zaman oturabilirler.”

  “bir diğer husus da genel kurulda ikinci gün hem bizim bütçemizi hem de 10. madde ile ilgili alınan bir takım yetki taleplerimiz koyduk. divan üyelerimizden bu konu ile ilgili bir takım tavsiyeler geldi. yanlış anlamalara mahal verecek birtakım hususlar olduğunu bizimle paylaştılar. biz de kendileriyle istişare ederek bu yetkilerin son derece şeffaf ve samimi olarak istendiğini söyleyerek endişelerini gidecek değişiklikleri birlikte yapıp bir dilekçe vererek düzeltiliş haliyle oylanmasına birlikte imza atarak yapmayı tavsiye ettik. böylece hem üyelerimizi dinledik hem de kafalarda soru işareti varsa onları birlikte gidermiş olacağız.”

  “bu, camiamızın çok hassas olduğu ve detaylarına çok hakim olmak istediği bir konuydu. bildiğiniz gibi yönetim kurulu üyemiz sayın ozan şener, sizlerin huzurunda bu konuyu çok açık ve net şekilde sizlerle paylaştı. sunumlarda emlak konut’tan aldığımız verilerin bizden değil bağımsız bir yerden geldiğini göstermek için bire bir aynısını koyduk. olaya taraf değiliz. bizim tarafımız galatasaray. bizim sorumluluğumuz olayı divan üyelerimize tüm detaylarıyla aktarmak. o sunumda tüm detaylar vardı. burada görünen ana resim şudur. sayın başkanımız dursun özbek döneminde riva ve florya arazimiz için genel kurul onayıyla emlak konut vasıtasıyla bir anlaşma imzalandı. bunun karşılığında bir miktar galatasaray’ın sermaye artışında kullanılacak ve galatasaray’ın buradaki ipotekleri kaldırma zorunluluğunu yerine getireceği kredi alması adına garanti verildi. bu kredinin bir ödeme vadesi vardı nakit olarak. bu vade florya ve riva’dan gelecek olan nakit akışıyla ödenmek üzere planlanmış. bunları hem bankadan hem de bizzat gittiğim emlak konut’tan şahsen teyit ettim. burada riva ve florya arazisine baktığınız zaman florya’nın nakit girişinin daha hızlı ve çabuk olacağı bir gerçek.”

  “riva arazimizin halihazırda 2-3 sene bitmesi ve gelirinin gelmesi için bir süreç var. bu da garanti değil. şu anda da sürecin gerisinde gidiyor. bildiğiniz gibi uzak ve yeni gelişen bir yer. florya öyle değil. florya’nın boşaltılamaması ve anlaşmadan çıkartılması sonucu alınan bu kredilerin vadelerinde garanti edilen rakam ödenemedi. bunun sonucunda biz kendi arazimizi geri aldık. güncel olarak yüzde 20.8 faiz ödüyoruz. üstüne emlak konut o gelirler gelmediği için bizim ödemelerimizi ödüyor bankalara. vadelerinde eksik geldiği için bizim üstümüze kredi çekerek bunları ödüyor. biz aslında faizin, faizinin faizini ödüyoruz. bunu da mevcut emlak konut yönetimiyle halletmek üzere bir an önce görüşmelerimiz var. bunu ödemeye devam edersek ilk aldığımız paranın haricinde ve bu vasıtayla yaptığımız sermaye artırımımız haricinde galatasaray’ın kasasına herhangi bir para girmeme ihtimali söz konusu. onun için bununla uğraşıyoruz. birlikte iki arazinin nakit girişi ve galatasaray’ın içinde bulunduğu durum göz önüne alınarak bir plan yapılmış. bu planın bozulması sebebiyle galatasaray ciddi anlamda büyük bir faiz ödemek zorunda kalmış. bunun da bir bölümünü ödemiştir. bugüne kadar nakit akışının doğru gerçekleşmemiş olmasından dolayı ilk alınan kredinin faizi için yaklaşık 30 milyon tl para ödendi. umarım en şeffaf şekilde anlatmışımdır. arzu edilirse gereken belgeler de mevcut. denetleme kurulumuz bir sonraki divan kurulu toplantısı’nda bunu denetlenmiş haliyle şeffaf bir şekilde sunar. beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.”

  “sayın yeğinsu’nun konuşmasını dinledim. birincisi üslup dedi. buradan nasıl hitap ettiğiniz ve burada ne isnatlarda bulunduğunuz da önemli. bugün sizin burada tüzüğe bağlılığınız çok hoşuma gitti. bizim de burada en muzdarip olduğumuz konulardan bir tanesi tüzüğe sahip çıkmayan kişilerdi. burada bir üyemiz olarak da size başkan olarak teşekkür ediyorum. burada birkaç suç isnat ettiniz. transferde yolsuzluk, komisyon yolsuzluğu, kasıtlı olarak ikna ile sevk var dediniz. 110. maddeyi söylediniz. ben de size 111. maddeyi okuyayım. galatasaray’ın mevzularına kendi pencerenizden bakmanız sadece tatmin getirir, olayı etraflıca incelerseniz galatasaray’a faydası olur. yönetim kurulu 110.1 maddesindeki başvuruları 15 gün içerisinde disiplin kuruluna göndermezse üye doğrudan disiplin kuruluna başvurabilir. böyle bir yükümlülüğü var yönetim kurulunun. disiplin kurulu, 110.1 maddesine göre yapılan başvurularda, başvurusu yapılan üyenin yaptığı başvurunun doğrudan kendisiyle ilgili olup olmadığına bakar. ilgili olmadığı sonucuna varırsa esasa girmeden başvuruyu reddeder. tüzükte yoruma açık maddeler vardır; ama kimse yönetimi doldurdu, üstüne gitti gibi laflar yakışıksız. size teessüf ederim. galatasaray’a neyin yakıştığını söylerken bu da hiç yakışmıyor. gazete küpürleriyle bir şey isnat ettiniz. hangi gazete? o rakamları nereden aldınız? bir suç isnat ediyorsanız gereğini yapıp disiplin kuruluna başvurun. bir şey merak ediyorsanız gereğini yapın ve denetleme kuruluna başvurun ama iyi niyetle yapın. ben sizin niyetinizi sorguluyorum; ama siz benim niyetimi sorgulayamazsınız çünkü iyi niyetliyim. buraya getirdiğiniz konuları açık ve net söyleyin. yönetim kurulu transferlerde bilerek yüksek ücret verdi, burada aracılara ekstra para verdi suçlaması yapıyorsanız, bunu çıkıp burada anlatın. burada gazete göstermeye başlarsak yakında tan gazetesi göstermeye başlarlar, oradaki haberleri yorumlarız. divan kurulunun bir ciddiyeti vardır. tüzükte bunun gereklilikleri çok net bir şekilde yapıyor. lütfen gerekliliğini yapın. beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.”

  burak elmas

  galatasaray spor kulübü divan kurulu ekim ayı olağan toplantısı çerçevesinde gerçekleşen konuşma
 • 43965
  - 10 numaralı formayı reddettim gibi bir durum yok. 33 numarayı kendim seçtim.
  - moruțan'la beraber olmamız ikimiz için de avantaj. komşuyuz bazen beraber yemek yiyoruz veya dışarıya çıkıyoruz.
  - morutan ile birbirimizi genç takımlardan tanıyorduk ama galatasaray'a geldikten sonra daha da yakınlaştık. ona daha önce yaşamadığımız bir tecrübe edineceğimizi söyledim. avrupa ligi, marsilya maçı.... marsilya maçında çok fazla türk taraftar vardı.
  - çalışmayı seviyorum. yetenekli olmayı da seviyorum ama çalışmanın daha önemli olduğunu düşünüyorum. her antrenmanda önemli bir maç oynuyormuş gibi %100'ümü veriyorum. oynadığım her maçta bir önceki maçtan daha iyi olmaya çalışıyorum.

  (bkz: alexandru cicaldau)