• 43768
  “lazio maçından sonra iyi şekilde dinlendik. bu bir bahane olmamalı. iyi bir mentalite ile hazırlandık ancak istediğimiz sonucu alamadık.”

  “ömer oyuna girmeden önce hocam bana sağ bekte oynayabilir misin diye sordu. ben de oynayabileceğimi söyledim. hocam beni ne tarafta oynatırsa oynatsın, takıma yardımım dokunacaksa sahanın her tarafında oynayabilirim ve yüzde yüz kendimi verebilirim.”

  patrick van aanholt

  (bkz: 19 eylül 2021 galatasaray alanyaspor maçı)
 • 43769
  “rotasyon yapmalı mıyım yapmamalı mıyım diye çok düşünmüştüm. demek ki yapmalıymışım. takımı istikrar adına sahaya sürdüm; ama devamlılık olmadı. ilk yarı belki çok üstün değildik ama gol pozisyonları yakaladık. berkan’ın pozisyonu golle sonuçlanabilirdi. ikinci yarıda değişikliklerle oyunu elimize aldığımızı düşünüyorum. ikinci yarıda atakta, bloklar arasında ve pozisyonlarda vardık. en önemlisi doğru dizilmemizdi. setlerde de doğru yayıldık. hatta hücum sürekliliğini de aldık. burada topu içeriye atmak lazım. alanya ikinci yarıda neredeyse hiç gelmedi. golü yedik ve mağlup olduk. olmasa iyi olurdu. üzgünüm.”

  “ali sami yen’de taraftarlarımızı herhangi bir oyuncuya böyle tepki gösterirse biz bu işin üstesinden gelemeyiz. her top ayağında geldiğinde tepki gösterilip yuh çekilecekse işler karışır. bu bizim ali sami yen’de hiç alıştığımız bir tablo değil. bizim en büyük gücümüz ve destekçimiz seyircimiz. yedlin iki-üç orta atamayabilir. bunu hazırlayacak olan taraftar. babel’e yuh çekmek… seyirci beğenip beğenmediğini buralarda belli etmemeli. zaten bunu ifade ediyor zaten. burda çok üzgünüm. bizim arkadaşlarımız da rejenerasyona çıktığında birtakım tepkiler olmuş. bunlar hoş değil. galatasaraylıların ve bizim alışkın olduğumuz şeyler değil. böyle olursa oyuncuları kazanamayız, kaybederiz.”

  “bu tablo oyuncuları etkiliyor. içeride gördüm. bu işin kazanması ve kaybetmesi var, iyi ve kötü oyunu var. bunu hep beraber oynayacağız. birinci sağ bekimiz sakatlandı. ikinci sağ bekimiz yedlin. perşembeden bu yana ikinci maçını oynuyor. kolay değil. biz çaresine bakarız; ama kadromuz da belli. galatasaray seyircisi sevecen, destekleyen ve toleranslı olması gereken bir taraftar. zaten böyleydi. tedavinin en büyüğünü sahanın içerisinde yapacak olan taraftarımızdır. tam tersi içeride morali bozuk olan var, ağlayan var. böyle giderse olmaz.”

  fatih terim

  (bkz: 19 eylül 2021 galatasaray alanyaspor maçı)
 • 43770
  lig uzun bir yolculuk ve henüz başındayız. puan kayıpları olabilir. arzu etmesek de futbolda bunlar yaşanabiliyor.

  çok genç bir takımız, bu genç takımın biraz zamana ihtiyacı var.

  kaybettiğimiz puanları telafi edeceğiz. bu süreçte taraftarımızın desteği vazgeçilmez ve çok kıymetlidir.

  öte yandan spor kamuoyunun yakından takip ettiği gibi, türk futbolunda bugüne kadar cesaret edilememiş bir yolculuğa çıktık. bu yolculuk galatasarayımızı aydınlık bir geleceğe ve sürdürülebilir başarılara taşıyacaktır.

  bu, tüm galatasaray camiası adına verdiğimiz bir mücadele ve ancak birlikte başarıyla tamamlayabileceğimiz bir yolculuktur.

  bu mücadelede camiamızın, teknik ekip ve takımımızın sonuna kadar yanında olması ve bunu hissetirmesi çok önemlidir.

  kulübümüzün geleceğini, dışarıda yaratılmaya çalışılacak panik havasına ne bugün ne de gelecekte teslim etmeyeceğiz.

  başarı, zor günleri birlikte aşabilme becerisi gerektirir.

  ilkleri başaran galatasaray, yine bir ilki başararak bu cesur mücadelesinden de birlik ve beraberlik içerisinde başarı ile çıkacaktır.

  galatasarayımızın geleceği hakkındaki sorumluluğumuzun bilincindeyiz. başarıyı, geri adım atmadan tüm camiamız ile birlikte sağlayacağız.

  kamuoyuna saygılarımla duyururum.

  burak elmas

  (bkz: 19 eylül 2021 galatasaray alanyaspor maçı)
 • 43771
  "galatasaray'ı lazio maçı nedeniyle kutlarım. galatasaray'la oynamak benim için ayrı bir duygu ama profesyonellik böyle bir şey... değişim zaman alacak bir şey. zamana ihtiyaç var. kazanarak devam etmek güzel olacak."

  bülent korkmaz

  (bkz: 19 eylül 2021 galatasaray alanyaspor maçı)

  maç öncesi açıklamaları

  https://twitter.com/.../1439573739876716551
 • 43772
  "ortada bir galibiyet var, elde eden oyunculardır. benim dediklerimi yapıyorlarsa, iyi algıladıklarını gösteriyor, oyuncularımı kutluyorum, tebrik ediyorum. avrupa'nın en önde kulüplerinden biri olan galatasaray'ı burada yenmek çok önemli. oyuncularım hak etti. oyunla galibiyeti hak ettik."

  "savunmada topu kazanıyorsanız hücum yapacaksınız, bu geçişleri, reaksiyonu gerçekleştirmemiz lazım. 15 günden fazla oldu, taktiksel olarak çok çalıştık, üzerinde durduk. uygulamaya başlıyorlar, tabii ki hatalar olabiliyor. bireysel hata yapabilirsiniz ama pozisyon hatasına izin vermem diyorum, bunun üzerine çok çalışıyoruz hem savunma, hem hücumda. galip gelmesek de aynısını söyleyecektim, 1-2 galibiyetle lig bitmiyor, devamlılık olması lazım."

  "galatasaray lazio karşısında hafta içi çok iyi bir oyunla çok önemli ve hak ettiği bir galibiyet aldı. onun moral ve motivasyonuyla bizim karşımıza çıktılar. bizim için zor bir süreç olacağını biliyorduk. takımıma, özellikle koşucu oyunculara engel olmamız ve onlara karşı aynı reaksiyonu göstermemiz gerektiğini anlattım. bunu yaptık. savunma olarak da enine-boyuna çok iyi daralttılar. hücuma çıkarken paslarımızda daha dikkatli olsaydık, daha fazla pozisyona girebilirdik ama futbolda bunlar oluyor. önemli olan buradan galibiyetle ayrılmaktı. futbolcularımızın hem oynadıkları futbol hem de mücadeleleriyle galibiyeti hak ettiğini düşünüyorum. kendilerini tebrik ediyorum."

  "galatasaray'ın eski oyuncusuyum. maç içinde fatih hoca ile konuşmam kadar normal bir şey yok. bir teknik direktör diğeriyle konuşuyor. benimle fatih hoca arasında bir tartışma olmadı. benim bir teknik direktöre, fatih terim'e saygısızlık yapmak gibi bir kişiliğim yok. benim hiçbir meslektaşıma karşı saygısızlığım olmaz."

  bülent korkmaz

  (bkz: 19 eylül 2021 galatasaray alanyaspor maçı)
 • 43773
  "a. alanyaspor, rakibini tamamen eksik yakalama üzerine planını kurmuş. galatasaray ise bireysel performansların çok uzağında bir oyuncu kapasitesine sahip. 5-6 futbolcunun performansı düşüşte ise o maçı kazanmak çok zor olur."

  "taylan geçtiğimiz seneki performansından çok uzak. bazı oyuncular tek oynamayı sever, bazıları ise çift oynamayı... acaba taylan'ın yanına bir oyuncunun gelmesi onun formunu etkiledi mi?"

  tugay kerimoğlu

  (bkz: 19 eylül 2021 galatasaray alanyaspor maçı)

  https://twitter.com/.../1439613906624958466
  https://twitter.com/.../1439618786772992004
 • 43774
  anlaşılan o ki sergen yalçın dortmund maçında kalmış, fatih hoca da lazio maçında kalmış. trabzon'da emre kılınç müthiş performans gösterdi, 2 gol attı. sonradan oyuna girdi. şu oynadı, bu oynadıda değilim. fatih terim gibi tecrübeli bir hoca, hem ligi hem avrupa'yı birlikte götürmeyi bilen bir teknik adamdı. psg'den döner erzurum'a gider. arsenal'den gelir anadolu'ya gider. hocanın konsantrasyon her daim yüksetir. bugün ise 'haydi bu 11'le çıkalım' dedi.

  lazio maçında bir keyif yaptım. allahım ben manchester united falan mı seyrediyorum dedim. bir tempo, bir hız. çat çat çat paslar. 1-5-10 dakika değil, 90 dakika! karşısındaki pası güzel yapan, çok çabuk gol pozisyonuna giren bir takım. 1 puan alsa şükür derken, ben sana puan muan vermem dedi fatih terim.

  bugün emre kılınç ile çıkması lazımdı. henüz romanya milli takımı'nda oynamamış morutan, 17 kez oynamış cicaldau. yine bunla başlayalım dedi. tecrübeye göre, morutan yerine emre kılınç oynamalıydı.

  hayatta ceza gibi ödül de vardır. emre kılınç'a ödül de lazım. vücut ve yüzündeki mimiklere dikkat ettiniz mi ikinci yarı. emre kılınç çok zor ofsayta düşen biri olmasına rağmen motivasyonunda problem vardı, çok net gördüm. 87'de ofsayta düştü. çok da takılmadı. oyuncu insandır, oyuncu duygusaldır. her oyuncu da oynamak ister.

  küskünlükler olur. bazen saygı sınırlarını aşar. kim gibi? diagne gibi. bir sosyal medyadan hocasıyla ilgili bir tweet atıyor. biri tweet atmadan protesto ediyor. protesto etmek de istemiyor, düzgün çocuk. geçen hafta trabzon'da 2 tane attı. hocam lazio'da oynatmadı ama bugün oynatır beni diyordur. oynamayınca da şak diye enerjin düşer. sarıyer'de oynarken milli takım'a gidiyordum. bir açıklanıyordu kadro, yokum, enerjim düşüyordu.

  galatasaray'ın öylesine bir 90 dakikası vardı ki mest etti. trabzon, kasımpaşa, alanya'daki fatih terim'in zihinsel yorgunluğu, lazio maçındaki zihinsel yorgunluğu daha fazladır. lazio maçında feghouli oynadı mı? oynamadı. bu maçta oynatacak. kaybetmeyeceksin. aralarında uçurum yoksa oyuncuların, oynatacak. morutan ile emre kılınç arasında uçurum yok. kerem oynuyor, trabzon'da oynamış, lazio'da oynamış yorulmuş.

  maçı oynarsanız, önemli maçtır, kazanırsınız. oyuncuda fiziksel ve mental bir boşalma olur. bazen es vermeniz gerekir. bir taşla birkaç kuş vurma günüydü galatasaray için. halil fiziksel ve zihinsel yorgun. çoğu yorgun. fatih terim gibi bir tecrübenin bu yorgunluğu tespit etmesi lazım.

  oyuna giren oyunculardan da verim alamamaya sebep oluyor. halil iyi oyuncu ama bugün mustafa muhammed'in günü. 3-4 kere kafaya çıktı, darbeli vurdu. oynat, kaybetme oyuncu. halil su kaldırır, 21 yaşında, bekler. mustafa ile halil arasında müthiş bir fark yok ki.

  galatasaray'ın 1-0 geriye düşüp son 10 dakikada normalde galatasaray için maç bitmezdi ama top galatasaray'ın yarı alanında. galatasaray, türkiye'de bir şeyi farklı yapıyor. çok tempolu oynadığı lazio maçında gördüm. ikinci yarıda da 20 dakika gördüm. orta sahada kısa kısa oynayıp kanada uzun. arkadan bek hop bindiriyor. ortada şak şak şak paslar, solda kendini unutturmuş aanholt. ikinci yarının belli bölümünde denediler, bol bol kestiler. ilk yarıda yoktu bu.

  galatasaray'ın hatay ve alanya maçlarında toplam korner sayısı 40! gol yok. 40'ta 0. benim daha iyi kullanıcı bulmam lazım. aşamıyor mu? hiç pas yapmıyorlar. cicaldau gidiyor kesiyor. bir tane de pas yap. ben biliyorum da terim bilmiyor mu, dünya çapında teknik adam. ancak konsantrasyon problemi var.

  futbol bu. daha 5. hafta. hoca muhtemelen benle aynı görüşte. emekleme, yürüme günleri. aynı cümleleri kullandık. bu takım kazanacak, kaybedecek, 2-0'dan 2-2'ye yakalanacak. hızlandırmaya yönelik böyle bir lider olduğu zaman bu oyuncuları hep oynatarak değil bazen oynatmayarak, bazı oyuncuları küstürmeyerek...

  daha çok var ligin bitmesine. daha 5. haftada 5 puan geri düşüldü. perşembe günü keyif ama ligde 'eyvah' dersiniz. galatasaray şampiyonluk adayıdır. öylesine bir lig yaşıyoruz ki, deplasmanda 3'te 3 yapan trabzonspor, 2'de 2 yapan fenerbahçe var. beşiktaş 2-0'dan 3-2'ye çevirdi. bir dezavantajın daha var. avrupa ligi'nde sert gruptasın, şampiyonlar ligi seviyesinde. bu rotasyonlar erken olmasına rağmen, fazla fark oldu.

  emre kılınç bugün oynasa, stadyuma giden taraftar 'eyvah' mı derdi. morutan yerine emre kılınç oynasa kim ne derdi? temponun dışında da maç enerjisi, konsantrasyonu önemli.

  galatasaray bugün kazanırdı. 13 tane korner var, bir tanesi girebilir miydi? en büyük eleştirileri teknik direktörler yapar. bu akşam hoca evde 'yapmamalıydım' diyecek. adım gibi eminim. hocada son birkaç yıldır duygusal yaklaşımlar var. önceden yoktu.

  fatih hoca, inşallah porto seviyesinde bir takım bırakır. 50-60 milyon eurolara satışlar olur, ancak 23 milyon euro da paralar ödendi. az değil bu para. emeklemeleri, yürümeleri... koşmaları 2 sene. fatih hoca da galatasaray'a miras bırakmak istiyor jenerasyonu.

  galatasaray 3 gün önce müthiş bir galibiyet elde etti. bugün homurdanmaları gördünüz. türk futbolu böyle. kredileri böyle tüketmemek lazım.

  rıdvan dilmen

  (bkz: 19 eylül 2021 galatasaray alanyaspor maçı)
 • 43775
  lazio galibiyetinden sonra futbolculara ödül olarak luyindama-marcao değişikliği dışında kadroyu bozmayan terim'in maalesef bu düşüncesi başarıyı getirmedi. halil, kerem, morutan gibi oyuncularda yorgunluk vardı. sağ stoper olarak nelsson oynamasına rağmen luyindama ile uyumlu bir birliktelik kuramadı. çünkü luyindama'nın bireysel becerisi ile kafasına göre oynaması g.saray'ın savunmadan hücuma etkili toplarla çıkmasını engelledi.

  terim'in maçtan sonra "keşke rotasyon yapsaydım" sözünü doğru bulmuyorum. bence yapmayı düşündü ama antalya maçında sergen yalçın'ın yaptığı rotasyondan etkilenip, bu fikirden vazgeçti. beşiktaş'ta oyuna giren oyuncular, sonuca katkı yaparken g.saray'da ikinci yarı forma şansı bulan feghouli, emre kılınç ve mohamed g.saray'ın durgun ve etkisiz oyununu yukarı çekemedi. özellikle taraftarın çok top kaybı yapan yedlin'e tepki göstermesi, terim'i maalesef yanlış bir değişikliğe götürdü. van aanholt'u sağa alıp yerine ömer bayram'ı koyması g.saray'a zarar verdi.

  oysa hollandalı, sol bekte etkili oynuyor ve hücuma dengeli çıkıyordu. bence terim, aanholt'un yerini değiştirmeyip sağa alpaslan'ı almayı düşünmeliydi. savruk bir oyuncu olan ömer bayram, candeias'ın golünde kademeye girmekte geç kaldı, önünden geçen topu ıskaladı. feghouli'nin haline çok şaşırdım, yürüyecek mecali bile yoktu. sanki bir şeyleri protesto eder gibi oynadı. ayrıca terim, değişiklikleri yapmak için devre arasını beklememeliydi.

  levent tüzemen

  (bkz: 19 eylül 2021 galatasaray alanyaspor maçı)
 • 43776
  lazio maçında galatasaray yenilseydi bile oynadığı futbola herkes saygı gösterecekti ve gösterdi de... ama dün, alanyaspor karşısındaki futbola hiç kimse saygı göstermez, çatır çatır da eleştirir.

  kabul ediyorum, galatasaray süper yıldız oyuncu transferi yapmadı ama yapılan transferlerin hepsi, bütün gençler, yıldız adayı... topu iyi kullanamayabilirsin, alanya defansının yaptığı hatalarda gelen fırsatları da değerlendiremeyebilirsin. ne var ki; bunların hiçbiri senin daha iyi mücadele etmemene, daha çok koşmamana mani olmamalı.

  halil dervişoğlu hepimizin hayran olduğu bir futbolcu... çocuğa ilk yarı bir tane top gelmedi. lazio maçının kahramanları taylan, berkan, cicaldau etkili olamadılar. hele sağ bekte yedlin... kendisi ingiltere’de oynadı, harika sağ bek diye transfer edildi, sonunda tribünlerin protestosuyla sahadan çıktı.

  valla bilemiyorum, perşembe akşamı oynanan futbolla dünkü futbol, yüzde yüz farklı. futbolcuların birbirlerine alışması için zaman lazımsa da, bunun problem olmaması gerek. alanyasporlu candeias gol vuruşu yapıyor. top muslera’dan sekip geri geliyor, portekizli isim bir daha vurup golünü atıyor. orada sarı-kırmızılılardan kimse yok. ömer bayram, o pozisyonda candeias’a vurdurmaması gerekirdi.

  luyindama o kadar çok hata yapıyor ki, ayağındaki topu her an kaptırabilir. tekniği iyi bir futbolcu olmamasına rağmen, hâlâ savunmada çalım yapmaya çalışıyor. takımının canını bundan önce de yaktı, bundan sonra da çok yakar. morutan, iyi oynar, kötü oynar. sakat değilse şayet, her durumda bu feghouli’den daha çok takıma katkı sağlar. feghouli gibi uzun zamandır oynamayan iyi bir futbolcunun, bu maçı tek başına çevirmesi lazım. ayağına gelen topu tutamıyor, verdiği paslar yerini bulmuyor, yaptığı ortalar ise taca çıkıyor. olmaz! fatih terim, cezayirli oyuncu için artık ısrar etmemeli.

  sonuçta alanyaspor’un aldığı üç puanı küçümsememek gerek. bülent korkmaz iki haftadır takımının başında ve turuncu-yeşillilerin futbolu yüzde yüz değişmiş. istanbul’a galatasaray deplasmanına geliyor, takımını sahaya kazanmak için çıkarmış. ev sahibi ekip karşısında daha çok gol pozisyonuna giren, kazanmayı daha çok isteyen takım hep alanyaspor oldu.

  osman şenher

  (bkz: 19 eylül 2021 galatasaray alanyaspor maçı)
 • 43777
  futbolun dünü yok, bugünü var. dün lazio maçında alkış yağmuruna tutanlar, üç gün sonra bir yanlış pas için oyuncusunu yuhalayabiliyor. yorgunluk diyenlere hiç katılmam... galatasaray maçın başında olup, sonunda olmasa “yorgunluk” derdim. galatasaray maçın başında da yoktu, sonunda da...

  şansal büyüka

  (bkz: 19 eylül 2021 galatasaray alanyaspor maçı)
 • 43778
  galalatasaray, lazio galibiyetinin moralini ve rüzgârını alanya maçına taşıyabilirdi ama araya mbaye diagne girdi. futbolcularınızın sosyal medya özgürlüğünü kontratlarında kısıtlamazsanız olacağı budur. alanya maçında 11 başlamayacağını öğrenen profesyonelliğin p'sinden habersiz diagne maç kadrosuna bile giremedi. bu elbette diagne olsa galatasaray kazanırdı demek değil ama santra öncesi anlamsızlığın dayanılmaz ağırlığı…

  halil top ayağına geldiğinde heyecan veren bir yetenek ama kendisi hâlâ futbolun sadece top takımındayken oynandığını sanıyor. top rakipteyken eli belinde 35'lik santrfora bağlayan halil kenara gelecek kadar kötüydü ama terim'in takımının en yetenekli adamı morutan'a iki lig maçı üst üste ikinci 45 dakikayı göstermemesi düşündürücü… süper lig'de acı bir gerçek var. genç futbolcu romantizmiyle sabahı edebilirsiniz ama realizm diyor ki; orta sahası iki türk olan, oyunun iki tarafını da oynamakta zorlanır. g.saray, kulübeden gelen, hazır olmayan ve hiç hazır olmayacak gibi duranlardan katkı alamazken, alanya ilk yarı direğe attığı topu ikinci yarıda gol yaptı… g.saray adına düşünülmesi gereken: "atamayana atarlar" dedirtecek bir 90 dakika bile değildi… son 15 günde morutan'ın kanattan 10 numaraya geçmesi, soyadındaki "s" vurgusu kadar tartışılmadı… bunun garipliği, skorun sürprizliğinden büyük...

  bülent timurlenk

  (bkz: 19 eylül 2021 galatasaray alanyaspor maçı)
 • 43779
  "lionel messi'yi oyundan aldım çünkü teknik direktörlerin kenarda görevi bu. bazen kimse mutlu olmasa da bir karar vermeli ve uygulamalısınız."

  "benim bazı kararlar vermem gerek ve birileri beğenir ya da beğenmez, bu kararları takım için en iyisi olması amacıyla veriyorum."

  mauricio pochettino

  (bkz: 19 eylül 2021 paris saint germain olympic lyon maçı)