• 43720
  “geçen ay içinde çok acı kayıplarımız oldu. kavuk sahibi, büyük tiyatrocular, büyük sanat insanları ekolünden camiamız çok önemli insanlar yetiştirmişti. kavuk sahibi ağabeyimiz erol günaydın, kavuğu ondan devralan ferhan şensoy ağabeyimizi, yine kavuğun bir önceki sahibi divan üyemiz rasim öztekin kardeşimi kaybettik. bunlar çok acı kayıplar. son dönemde biraz fazla oldu açıkçası. duygun yarsuvat büyüğümüz galatasaray’ın her noktasına dokunmuş hukukçu, eğitici, cemiyetçi, divan başkanı, kulüp başkanı ve çok renkli bir karakterdi. ben onu hep uzun sarı-kırmızı kaşkolu, muzip kişiliği ve işlek zekasıyla hatırlayacağım. yakınlarına ve camiamıza sabırlar dilemek istiyorum. maalesef sosyal medya bir bataklık. çok iyi kullanılırsa çok iyi bir iletişim platformu. büyüklerimiz hakkında vefatlarından sonra bile bazı densiz paylaşımlar gördüm. galatasaray bu değil. galatasaray son yıllarda hep borçtan dolayı, gayrimenkul şirketi mi olduk tarzında eleştirildi. galatasaray’da önce birbirimize sevgimizi, saygımızı ve adabımızı kaybetmememiz lazım. birtakım paylaşımlara çok canım sıkıldı.”

  divan kurulu başkanı aykutalp derkan
 • 43721
  “sayın divan başkanım. sayın divan kurulu, saygıdeğer galatasaraylılar… hepiniz divan kurulu toplantısına hoş geldiniz. sizlere daha önce söz verdim üzere her toplantıda arka tarafta görev yapan, galatasaray’ın sorunlarını çözmek için uğraşan arkadaşlarımın burada hem sizlerin onları tanıması hem de yaptıklarını size anlatabilme fırsatı olacağını söyledim. geçen toplantıda da bunu yaptık. bugün sizlerin huzuruna gelirken arkadaşlarımla beraber sizlere önemli beş konuda bilgi vermenin, sizleri bilgilendirme açısından çok önemli olacağını düşündük. bunlardan bir tanesi, kurumsal kimlik çalışması. iştiraklerimizde yönetim kurulu başkan yardımcısı olan sevgili serhat demirel ve ekibi bu konuda çok hoşunuza gideceğini ümit ettiğim, galatasaray’ın gerçekten bir marka olarak yönetilmesine büyük faydası olacak çok önemli bir kurumsal kimlik çalışması yaptılar. kendisi onu paylaşacak.”

  “erkek basketbolda ciddi bir atılım içerisindeyiz. gerçekten uzun vadeli, uzun zamandır bu kadar uzun vadeli bir strateji yapılmamıştı. burada aramızda olan sevgili üyemiz, aynı zamanda yönetim kurulu danışmanımız ve şirketlerimizde başkan yardımcılığı yapan arkadaşımız erden timur’a çok teşekkür etmek istiyorum. sevgili kardeşim erden. iyi ki varsın. bu kadar gönülden, geri planda kalarak galatasaray’da tarihi değiştirecek hizmetlerin galatasaray için çok kıymetli. huzurlarında kendisine teşekkür ediyorum. erkek basketbol takımımızda sponsorlarımıza önemli yetkiler vereceğiz. yönetimlerde aktif olacaklar. sadece markalarını vererek değil bilgi birikimleriyle, kişisel kabiliyetleriyle şubelerimize hizmet verecekler. hatta bu şubelerimizde liderlik yapacaklar. koordinasyon içinde, yönetim kurulunda bu üyemiz bu koordinasyonu sağlayacak. bu konudaki koordinasyon hakkında sorumlu yönetim kurulu üyemiz sevgili reha keskin sizlerle bilgi paylaşımı yapacak.”

  “arkada 100 günlük sunumda söz verdiğimiz üzere süreç ve bilgi analizi yapıldı. eksiklerimiz nelerdir, neler yapmalıyız, ne kadar sürede yapabiliriz gibi… genç, yetenekli ve galatasaray’a gönül vermiş ekip tarafından çok önemli bir çalışma yapıldı. sevgili elif uzuner arkadaşımız, hem şirketlerimizin yönetim kurulunda hem de benim danışmanlığımı yapan arkadaşlarımız, sizlere bu süreç analizlerin sonuçlarını paylaşacak.”

  “bir diğer konu da uzun süredir konuşulan, farklı tarafların maalesef manipüle ettiğini düşündüğüm riva konusu. bu konuyu da her tarafıyla, bir iktidar kavgasından veya mücadeleden bağımsız olarak bilmeniz gerektiğini düşündüm. hem emlak tarafıyla hem bu anlaşmanın taraflarıyla konuştuk. sevgili yönetim kurulu üyemiz orhan şener de riva ile ilgili geçmiş olanlar, bugün geldiğimiz durum ve gelecekte bizi bekleyenlerle ilgili çok detaylı bir sunum yapacak.”

  “en son huzurlarınıza ben çıkarak futbol transfer süreci hakkında bilgi vereceğim. bu sene bildiğiniz gibi transfer sezonunu kapattık. transferde neyi öncelediğimizi, rakamsal olarak neleri gerçekleştirdiğimizi, bunun sonucunda geldiğimiz noktayı detaylarıyla anlatarak galatasaray’a ve galatasaraylılar daha önce kamuoyunda vermiş olduğum sözü yerine getireceğim. bu arada da galatasaray’ın normalleşme sürecine katkıda bulunacak iki mali genel kurulumuz var. bunlarla ilgili de kısa bir bilgi vereceğim. yönetimimizin nasıl bir mali genel kurul geçirmesini arzu ettiğini anlatacağım. bu arada da camiamızdan geçtiğimiz günlerden kulağımıza bazı konularda hassasiyetler geliyor. 2020 mali genel kuruluyla ilgili koyduğumuz 10.2 ve 10.3 maddelerindeki isteklerimizle ilgili endişeler dile geldi. bu konuda da sizlere detaylı bilgi vereceğim. onun dışında tüm arkadaşlarım burada. arzu ettiğiniz konularla ilgili endişelerinizi ve önerilerinizi cevaplamaya hazırız.”

  “saygıdeğer galatasaraylılar, saygıdeğer hocamın eleştirisin saygıyla karşılamakla beraber, biz bu divan toplantılarını içeride yapılan işlerin şeffaf bir şekilde yapıldığını anlatmak adına bir fırsat olarak görüyoruz. bu vesileyle de sizlerle bütün yaptığımız konuları detaylı bir şekilde paylaşarak sizlerle, geçmişte alışık olunmayan kalabalık bir ekibin özveri ile çalıştığını göstermeye çalışıyoruz. bugün size ayrı ayrı sevgili elif uzuner, tunca, burak, merve ve mehmet sunumlar yaptılar. bu arkadaşlarımız gibi birçok geçi galatasaraylıyı da galatasaray’ın içerisine dahil ederek, hizmet eden insan kaynağını daha aktif ediyoruz. herkes kendi konusunda çok detaylı çalışmalar yapıyor, herkesin de bu yaptığı çalışmayı sizinle paylaşması, sizlerden görüş alması ve bu paylaşımlarından de gerekli takdiri alması haklarıdır. onun için bunu yapmaya devam edeceğiz. önümüzdeki haftalarda başka şubelerimiz benzer hazırlıklarla gelerek galatasaray’ın sorunlarına ve size verdiğimin önem çerçevesinde bu sunumları yapmaya devam edeceğiz.”

  “önemli bir transfer sezonunu futbolda geride bıraktık. daha önce söylediğim gibi galatasaray’ın bir senelik yönetiminin takdiri için, bir sene herkesi mutlu etmek için yapacak transferlere artık lüksü yok. burada cesaret göstererek, ince eleyip sık dokuyarak galatasaray’ın finansal ve sahadaki başarı olarak sonuçlarını bir dönemlik değil, 4-5 senelik bir sistem uygulamak gerekiyordu. burada biz ve bu işin başında yer alacak teknik direktörümüz, bir anlaşmayla, birbirimizi anlayarak burada büyük bir cesaret gösterdik. galatasaray’da belki ilk defa gerçekleştirilmiş bir strateji ile transfer dönemini geçirdik.”

  “transfer sürecinde çok eleştiriler geldi. diğer rakiplerimiz hiçbir detay paylaşmıyorlar. bizden çok daha az limiti olan takımlarımız, bizden çok daha fazla ve hesapsız transferler yapıyorlar. bunun nasıl olduğunun takdirini de size bırakıyorum. biz finansal disiplinden ödün vermeyeceğiz.”

  “şöyle bir ayrım yaptık. 2017-2018, 2018-2019, 2019-2020, 2020-2021, 2021-2022 ve önümüzdeki sezonun maliyetlerini ve gitmek istediğimiz noktayı göstermek için bir tablo hazırladık. biz 2021-2022 sezonunda mevcut stratejimize uymayan futbolcularla yollarımızı ayırmak zorundaydık. bunların bazılarını başarabildik. bazılarını başaramadık. bu sene uefa’ya euro bazında hesap verdiğimiz için, tl bazındaki rakamlar değişken olduğundan bu kurda tablo hazırladık. bütçemiz 48,2 milyon euro’ya indi. sporcu ücretleri geçen sene 61,5 milyon euro’ydu. bu sene 48.2 milyon euro. önümüzdeki sene kadromuzda kiralık olmadığı için ve uzun vadeli kontratlar imzaladığımız için, bu 30,5’e inecek. üstüne 3 veya 4 uzun vadeli yapacağımızı öngörerek de, önümüzdeki sene baştan beri hedefimiz olan 30,5 milyon euro bütçesine düşmeyi hedefliyoruz. teknik kadromuzun bütçesinde euro bazında herhangi bir değişiklik olmadı. o konuda da maalesef çok ciddi spekülasyonlar yapıldı. tüm teknik direktörlerimiz, başta fatih hoca olmak üzere son derece hesaplı, artışları son derece cüzi sözleşmelere imza attılar. euro bazında herhangi bir artışı olmadı. personel bütçemizde de hafif bir artış var ama önümüzdeki sene itibarıyla hocamızla birlikte çalışıyoruz. florya’da ciddi anlamda yapısından organizasyon şemasına, görev tanımına kadar çok ciddi bir çalışma var. bu gördüğünüz çalışma gibi onu da buraya getirerek anlatacağız. ondan sonra sadece bir sene değil beş sene devam edecek kontrol mekanizmaları kurulmuş bir futbol sistemini uygulayacağız.”

  “bu bilgileri size söz verdiğim için paylaşıyorum. bu paylaşımların handikapları da var. görmek isteyenler keşke kulübe gelse, tüm bilgilerimiz üyelerimize ve sportif a.ş. hissedarlarına açık. rakiplerimizi öğrenmesini arzu etmediğimiz bazı bilgileri burada sizinle paylaşacağız. bilin ki lütfen, burada yayınlandığı için herkes görecek ama bundan sonra sadece üyelerimiz ve sportif a.ş. hissedarlarının bu bilgileri şeffaf bir şekilde alacağı bir sistem yaratmak üzere fikir alışverişi yapmamız lazım.”

  “gördüğünüz üzere bonservis ödense bile oyuncu alacağı açısından 1 milyon euro’nun altında bir bütçe disiplini, yaşının genç olması ve sözleşme süresinin uzun olması kriterlerimiz var. birlikte oynayacak, bir ücret maliyetiyle en az 3-4 sene birlikte oynayarak galatasaray’ı bir yerlere taşıyacak bir ekip kurmayı hedefledik. bu bir süreç istiyor. birinci senesinde kendi hedeflerimiz doğrultusunda başarılı olduğumuz düşünüyorum. takdir sizlerindir.”

  “giden ve kiralanan oyuncu ile ilgili rakamlar bunlardır. falcao’nun gönderiliş sürecini biliyorsunuz. çok ciddi bir kontratı vardı. yaklaşık 9,6 milyon dolar brüt bir kontratı, her oynadığı 5 maçta da ilave aldığı prim vardı. burada karılıklı yolları ayrılırken geçmiş seneden kalan alacağını bir vade alarak, bu sene primleriyle birlikte alacağı 6,5-7 milyon euro ücretten de yarı yarıya paylaşarak yollarımızı ayırdık. jimmy durmaz’ın da bir sakatlığı vardı ama iyileşti. ona da fesih tazminatı vererek yollarımızı ayırdık. çünkü kendisini alan takımla ciddi bir maaş farkı oluyor. maalesef ücret yüksekliğimizden dolayı, hizmet etmiş arkadaşlarımızla yolları ayırırken maalesef ciddi ücretler vermek zorunda kalıyoruz. genelde okan, emre ve yunus gibi oyuncularımızı gelişimlerini tamamlamaları veya daha hazır hale gelmeleri için kiraladık. kiraladığı kulüpler de onların bizden alacağı senelik ücretleri karşılıyorlar. böylece bizim de ödeme, transfer limitlerinden de bunları düşmüş oluyoruz. ocak ayında tekrar birtakım hamleler yapacağız. bu hamleler bundan sonra ilk 11’de bizim belirlediğimiz ihtiyaçlara göre genç, o dönem mevcut hazır olacak, alma imkanımız olan oyuncuları tek tek ekleyerek aslında galatasaray’ın önümüzdeki üç sene futbol vizyonunu oluşturacak, bizi tekrar özlediğimiz günlere taşıyacak bir takımın çatısını kurmayı hedefliyoruz.”

  “biliyorsunuz önümüzde çok önemli iki olağan genel kurul var. bu olağan genel kurullar pandemi sebebiyle önceki yönetimimizin yapma fırsatı bulamadığı ve hakikaten galatasaray’da yapılmaması büyük rahatsızlık oluşturan genel kurullar. bu genel kurullarla ilgili, eski adıyla dernek masası, şimdi sivil toplum ilişkileri masası ile yazılı görüşmeler yaptık. bu genel kurulların ikisini birleştirip yapabilir miyiz, hangi hazirun burada oy kullanacak diye sorduk. bir takım hukuki sorular sorduk. aldığımız cevaplar bizi hukuki olarak çok tatmin eden cevaplar değildi. dolayısıyla biz ayrı ayrı iki farklı hazirunla bu genel kurulları yapma kararını verdik. ilanları verdik. şimdi camia içinde kulağımıza, geliyor. 10.1 ve 10.2 maddeleriyle ilgili bir endişe olmuş. birinci endişe şu; iki ayrı genel kurul… bildiğiniz gibi ilki mart ayında gerçekleşiyor. sonra mayısta yeni yönetim seçiliyor. bu olağan dışı durumdan dolayı iki tane genel kurul yapıyoruz. ikincisinde hem geçmiş bütçeyi hem de bizim 6 aylık bütçeyi sunacağız. buraya da bu maddeyi koyalım. gereksiz bir daha genel kurula çağrı yapmayalım diye düşündük. ikincisi de bu maddeleri koyarken geçen yönetimimizin yaptığı mali genel kurulda geniş anlamda detaylı anlatılmamış, hala bugün bile okurken farklı anlaşılabilecek bir madde yazılmış. arkadaşlarıma dedim ki galatasaraylılar bundan endişe duyar, tek tek açıkça ne yapmak istediğimizi, hangi gayrimenkullerle ilgili neler yapmak istediğimizi anlatıp galatasaraylıların kafasında soru işareti oluşturmayalım. tüm gayrimenkulleri burada tek tek yazmalarını ben istedim. satma maddesi olmasın dedim. kiralama varsa kiralanacak yerler ve bankalar birliği anlaşması gereği temlikler varsa bunların yazılmasını istedim. burada sizlerden istirhamım samimiyetimize inanın. galatasaray’ın malını sizin adına koruduğumuza ve bu hassasiyeti ve galatasaraylılığın getirdiği sorumluluğu hissettiğimize inanın. size her getirdiğimiz şeyin arkasında bir art niyet veya başka bir düşünce olduğu yaklaşımında kimse bulunmasın. böyle bir şey söz konusu olamaz. biz her yaptığımız işi açık, anlaşılabilecek şekilde anlatacak kadar galatasaray’ı evimiz, sizi de ailemiz olarak kabul ediyoruz.”

  “son olarak genel kurullarla ilgili şahsen ve yönetim kurulu arkadaşlarımla ortaklaşa paylaştığımız hissiyatı sizlerle paylaşmak istiyorum. galatasaray biliyorsunuz ciddi anlamda kötü günlerden geçti. kardeşler, arkadaşlar birbiriyle kavga etti. bundan kimse bir şey kazanmadı. seçimden sonra söylemiştim. galatasaray’da bize teveccüh olabilir; ama bu seçimi biz kazanmadık, galatasaray kazandı. kimse kaybetmedi, herkes kazandı. dolayısıyla galatasaray’da herkese kapımız açık. çözümlerin parçası olmak adına herkesin masada eşit şansı var. bugün gördüğünüz gibi genç arkadaşlarımız burada geldiler. daha arka planda çalışan birçok arkadaşımızla da tanışacaksınız. sevgili eski divan başkanımız eşref hamamcıoğlu’da bana geldiler. kendileriyle konuştuk. metin öztürk bey dün geldiler ve konuştuk. dolayısıyla son derece açık bir diyalog götürüyoruz. burada beraber yürümemiz lazım. bu genel kurulda da intikam peşinde değil, galatasaray’ın geleceğini nasıl aydınlık bir geleceğe taşırız, nasıl bu kavgaları körüklemeden yolumuza devam ederiz düşüncesiyle hareket etmemiz lazım. herkesin hür iradesini göstermek hakkıdır. galatasaray’da kavga etmeden bir geleceğe yürümemiz lazım.”

  “burada da ortak aklı oluştururken herkesi masada oturtmamız lazım. bu vesileyle eski divan başkanlarımız, eski başkanlarımız ve eski ikinci başkanlarımızdam oluşacak seçim döneminde söz verdiğimiz yüksek istişare kurulu ilk toplantısını yapacağız. daveti de yarın sayın başkanlarımıza göndereceğiz. bu kurulun da galatasaray adına çok önemli olduğunu düşünüyorum. burayı önemli gördüğümüz gibi o kurulun da, onların tecrübelerinin de galatasaray’a gösterecekleri yolda önemli görüyoruz. bu genel kurulda lütfen intikam peşinde, sorunları kişilere zimmetleyerek değil, konu bazlı ve galatasaray’ın iradesini gerçekleşmesi için bir ilk ve beraberlikle geçirelim. kim divan başkanı seçilecek bilmiyorum ama; geçtiğimiz yıllarda çok ciddi şekilde el kaldırarak oylamalar, bunların televizyondan yayınlanması, insanların artı veya eksi fişlenmesi, bunların devam ettirilmesi ciddi yaralanmalara sebebiyet verdi. benim arzum, o gün genel kurula katılan üyelerimiz, divan başkanı ve heyeti uygun görürse bu uygulamanın kapalı yapılması. oylamalar açık yapılırsa da bunlar galatasaray televizyonu’ndan yayınlanmayacak. bu vesileyle beni dinlediğiniz için teşekkür ederim. hepinizi yorduğum ve biraz vaktinizi aldığımız için özür dilerim. saygılarımla.”

  sevgili ibrahim ağabeyimin eleştirilerini dinledim. son derece bu konularda hassas davranmaya çalışıyoruz. galatasaray değerlerini, galatasaray’ın geleceğini de göz önünde bulundurarak en sıkı şekilde korumaya çalışıyoruz. galatasaray’ın değerlerinden bir tanesi de büyüklerine saygı, küçüklerine sevgi. bunun içerisinde affetme duygusu da vardır. galatasaray’ın da tüm oyuncularının da bir aile olduğunu unutmamak lazım. bir aile içi meseleyi sert bir şekilde kesmektense tarafların buluşturmak, birbirinden özür dilemeleri ve bu özrün kabul olunması yoluyla halletmek, aslında kesip atmaktan daha zor olanıdır. biz galatasaraylılığın gereği olarak zor olanı seçtik. burada da farklı görüşlere saygı duyuyorum. ikinci konu ise beni çok üzdü. torba… torba geliyor dediniz. torba geliyor. isterseniz her konuyu genel kurula getiririz. hiçbir problem yok. önümüzde yapılacak iki genel kurul, sonrasında tekrar kapanma gelir mi gelmez mi bilmediğimiz bir dönem… her yapılan genel kurul üyelerimizi bir nebze olsun riske attığımız bir genel kurul. dolayısıyla burada çok kritik olmayan konuları birleştirerek bunu da oraya koymak istedik. burada galatasaray’ın işleyişiyle ilgili hızlı karar alıp galatasaray’ın meselelerini halletme kabiliyeti getirecek yetkiler istedik. daha önce eleştirdiğimiz şeyi yapmamaya özen gösterdik ama anladığım kadarıyla dışarıdan görünüşü öyle değil. öyleyse keşke yazarken sizi de çağırsaydık, arkadaşlara hepsini yazın, bir bir anlatın dedim. saplamarı çıkarın, sapma maddesi asla olmasın dedim. iyi niyetimizle yapabildiğimiz en uygun kelime bu oldu. bu vesileyle daha önce genel kurulda onaylanmış bir yetkiyi de hepinizin takdirine sunuyorum. bizim iyi niyetle dile getirdiğimiz bir konunun ‘torba’ şeklinde algılanmış olması beni çok üzdü. böyle bir niyetimiz yok.”

  “üçüncü konu ise bütçe. bu konuda size katılıyorum. bütçeleri en az gerçekleşen kadar iyi tartışabiliyor olmamız lazım. maalesef mevcut tüzüğümüzde gerekli değişikliği yapana kadar buna çözüm bulmamız mümkün değil. tüzük değişikliğinde kimsenin itiraz etmeyeceği önemli 4-5 madde var. bunlarla beraber buraya ilk fırsatta getirmek istiyorum. eğer bir kongre hakkım varsa, bugün 2020 olağan genel kurulunda alacağımız yetkiler için değil, tüzükte yapmamız gereken acil değişiklikler için kullanmayı ve üyelerimizi oraya getirmeyi tercih ederim. teşekkür ederim.”

  burak elmas
 • 43722
  “geçen sezon kiralık olarak geldiğimde güzel bir sezon geçirdim. takımı, galatasaray’ı çok sevdim. bu sezon da gelmek istediğim yer galatasaray’dı. bunu ifade ettim. buraya geldim için mutluyum. inşallah güzel bir süreç olur.”

  “geçen sezon ümit milli takımdan biliyordunuz beni. ondan sonra galatasaray’da şans bulduğum için kendimi biraz gösterebildim. bu, her oyuncuya özgüven aşılar. ondan sonra a milli takım’a gitmek nasip oldu. orada da takım olarak istenilen gibi olmasak da iyi bir süreç geçirdim. böyle şeyler bir oyuncuya özgüven getiriyor. inşallah böyle devam ederim ve bu sezon iyi bir performans sergilerim.”

  “tam bir oyuncuya benzemek gibi bir idealim yok. her oyuncunun kalitesi var. bazı oyunulardan başka şeyler öğrenilebilinir. o yüzden çok izlerim. onlardan bir şeyler öğrenmeye çalışırım. kendim başka bir oyuncu olduğum için onlara benzemek gibi bir endişem yok.”

  “her oyuncu kendisine güvenir ve ben de öyle. takım arkadaşlarım da öyle. her kim takıma daha faydalı olursa, takıma yardımcı olabilirse o oynamalı. inşallah herkes sahaya çıktığı zaman iyi performans sergiler.”

  tecrübeli ve genç oyuncuların iletişimiyle ilgili halil, “bu bence iyi bir şey. çoğu oyuncu istekli. böyle bir ortamda birleşimi iyi sağladığında güzel başarılar elde edilebilir. biz de birbirimize bağlanıp iyi performans göstermeye çalışıyoruz.”

  saha içerisindeki sakin oyun mizacıyla ilgili halil, “benim oynayış stilim bu. ondan vazgeçmemeye çalışıyorum. geliştirmem gereken noktalar var. onlara da çalışıyorum. her gün daha iyi olmak için çaba sarf ediyorum.”

  “yarınki maç için heyecanlıyım. ilk defa galatasaray taraftarının önünde oynayacağım. takım olarak da konsantreyiz. yarına iyi hazırlandık. inşallah yarın taraftarlarımızın önünde güzel bir performans sergileyip galip çıkacağız. zor bir rakip ama biz galatasaray olarak neler yapabileceğimizi biliyoruz. o maça da özgüvenle çıkacağız.”

  galatasaray’daki gelecek planı ve seçtiği 67 numaralı forma ile ilgili derişoğlu, “burayı sevdiğim için burada oynamak isterim. ayrıca fatih hocamla çalıştığım için mutluyum. babamın doğum tarihi olan numarayı seçmek istedim.”

  halil ibrahim dervişoğlu

  (bkz: 16 eylül 2021 galatasaray lazio maçı)
 • 43723
  “marsilya, lazio, lokomotiv, galatasaray dörtlüsü avrupa kültürü olan, avrupa'da ve oynadığı her yerde köklü kulüpler. avrupa'da çok bulunmuş kulüpler. bir şampiyonlar ligi kurası çekseniz, şampiyonlar ligi'nde olsa yadırganmayacak bir grup. hepsi de çok güçlü. bunların ilki lazio. meslektaşım maurizio sarri yönetiminde çok da güçlü bir takım kurdular. şampiyonluğa oynayacak kapasitede bir takım kurdular. marsilya zaten çok iyi başladı. takviyeleriyle birlikte çok iyi takım. lokomotiv her zaman bu arenada bulunan, buraya alışmış ve önemli işler yapabilecek bir takım. lazio'nun çok iyi bir kadrosu var. şu oyuncu şundan daha iyi veya önde demek diğer oyunculara haksızlık olur diye düşünüyorum. milan maçına kadar lige de iyi başlamışlardı. ancak karşısında da neredeyse yeni kurulmuş, birçok oyuncusunu değiştirmiş, yaş ortalaması çok genç olan bir galatasaray var. ben oyuncularıma güveniyorum. muhakkak hatalar yapacaklardır. biz de bu hataları en aza indirerek, yolda giderken bir kazaya sebebiyet vermemek için uğraşacağız. bu arenada gençlerimiz kendini daha da göstermeli. kolay bir maç olmayacak ama ben yarınki programa baksaydım, galatasaray - lazio maçını da seyretmek için programıma alırdım. maçın keyifli geçeceği kesin. takımıma, gençlerimize ve diğer arkadaşlarımıza güveniyorum. burada da çok iyi fikstürle başlamadık. içeride lazio, sonra dışarıda iki deplasman üst üste oynayacağız. oynadığımız son 10 maçı çeşitli sahalarda oynadık. evimizde ilk defa oynuyoruz. bunların 8'inde kaybetmedik. kendi sahamız, kendi seyircimiz, taraftarımızla ilgili özlemimiz var. gruptaki her maç zor. sonuna kadar iddiası olan bir galatasaray olur inşallah. bunun için uğraşacağız”

  “ısrarla vurguluyorum. taraftar, galatasaray takımının en önemli unsuru, desteğidir. onlarla beraber ali sami yen'deki yazılan tarihleri düşündüğümüzde, beraberce çok yol kat etmiş, çok kupalar ve maçlar kazanmışız. hele hele pandemi dolayısıyla uzak kaldığımız bu süre zarfında futbolun tadının tuzunun taraftar olduğu bir defa daha ortaya çıktı. bizim onları özlediğimiz kadar onların da bizi özlediğini düşünüyorum. galatasaray takımının oyun içerisinde taraftarla beraber tutturduğu ritm ve tempo çok önemli. öyle bir birleşmede ortaya çok güzel tablolar çıktığına hepimiz şahit olduk. heyecanlıyız. galatasaray taraftarının önüne ilk defa çıkacak oyuncularımız da var. onları maçtan önce taraftarla beraber çok iyi hazırlayacaklarını düşünüyorum. kendi bulundukları ülkelerinde veya ligde, böyle bir sevgi ve tezahürat seliyle karşılaştıklarını sanmıyorum. muhakkak vardır ama bizdeki başka bir şekil. oyuncuya tesir eden bir yaklaşım. onlar bizi, biz onları özledik diye düşünüyoruz. inşallah bu kavuşma, sonunda güzellikle hepimizin mutlu olacağı sonuçla biter.”

  maç formasyonu konusunda gelen soruya fatih terim, “herhalde sizi bu soruya iten marcao’nun oynayabilecek olması. alpaslan, luyindama ve nelson’u da saydığımızda orada güçlü seçeneklerimiz olduğu kesin. henüz karar vermedim. henüz kadroyu teşkil etmedim. o bölgede seçeneklerimiz olması iyi. bu sezon ihtiyaç duyduğumuz hallerde dört arkadaşımız da bize yardımcı olacağı çok net. beni sevindiren de bu. yarın marcao'yu da oynatabilirim ama dediğim gibi, kadroyu henüz hazır hale getirmedim. bugün barış'ın da belki eline bir atel ve yahut bir korumayla, bir şeyle antrenmana çıkabilir miyiz açıkçası doktorla söyleşide bulunduk. her oyuncuya ihtiyacımız var. basın toplantısında sonraki antrenmanda hem feghouli hem emre'yi tekrar deneyeceğiz. sadece bu maçta değil, aynı yere genç takım ile oynadığımız hazırlık maçında atalay'dan da bir darbe yemiş. üst üste geldiği için onu da bir daha deneyeceğiz. şundan emin olabilirsiniz ki, ufak tefek sakatlıkların karşıma sakatlık olarak çıkmasından hoşlanan biri değilim. onlar da bunu biliyorlar, fedakarlık yapıyorlar. analiz toplantısından geliyoruz. belki de bugün değil, yarın gündüz sahada dizeceğim. geri bildirimleri alacağım. fedakarlık yapmak istemeleri hoşuma gidiyor. insan sağlığını öne koyan biri olarak yüzde yüz olmazlarsa oynatmayı düşünemeyiz. onun için deneyeceğiz. evet, geçen maç sonrasında klasik gollerden birini yedik demiştim. benzer senaryolar, aynı skorla bitince keyfimiz kaçıyor. çok gol kaçırıyoruz. 45 dakika çok hakim oynamıştık. bu genç takımın yolda yaptığı arızaları göreceğiz. inşallah bu bizi onaramayacağımız bir yere götürmez. onlar yapacak, biz düzelteceğiz. sonunda ideali hep beraber bulacağız. onlar genç ve tecrübeli oldukları zaman daha da tutulmaz bir galatasaray olacak.

  “hiçbir oyuncuma, hiçbir arkadaşıma herhangi bir şey olmasını istemem. özellikle eğer bir takıma gönül vermişseniz sevginizde sınırsız olabilirsiniz. bunda hiçbir sakınca yok. ancak yerginize bir sınır koymak zorundasınız. alkışlamak için hazır durduğumuz grubu ağır şekilde eleştirmek doğru hareket değil. tasvip etmedim hiçbir zaman. kerem de bizim önemle üzerinde durduğumuz bir evladımız. hoş olmayan bir hadise yaşanmıştır. galatasaray başkanından yönetimine, hocalarından taraftarına, basın da dahil kerem'e sahip çıkmıştır hiç tereddütsüz. diğer tarafa da verilecek cezaların en ağırını verdik. olması normal ama orada olması anormal. atlatılması kolay bir travma değil ama kerem profesyonelce, beyefendi gibi sarıldı, oyununu oynuyor. tabii ki hatalar olacak. belki bazı davranışları birilerine hoş gelmeyebilir. kerem iyi bir çocuk, iyi bir genç. sadece kerem değil hiçbir oyuncumuz bunları hak etmiyor. marcao'nun cezasını kerem'e yormak doğru olmaz. yediğimiz gollerde onu suçlamak hiç doğru olmaz. marcao varken de gol yedik. hepimiz için, tüm oyuncular için, hatta bizler için taraftarımızın, galatasaraylı olanların, yapacağı tedaviyi kimse yapamaz. söyleyecekleri iki güzel kelime, yazacakları iki güzel cümle bizim de işimizi kolaylaştırır. açıkçası etkileniyorlar. etkilenmiyorlar desek yanlış olur. rica ediyorum, gençleri hep beraber kazanalım. kötü söz hiçbir şey kazandırmaz. muhakkak bir sınır olmalı. onlar hata yapacak, biz affedeceğiz. böyle böyle doğruyu bulacaklar. yarına daha doğru insanlar olarak adım atacaklar. benim de tasvip ettiğim söylenemez. olmasa daha iyi olur.”

  “42. dakikada gol yemişiz. oraya kadar da herhangi bir sıkıntımız olmamış. 2-0 öne geçtikten sonra galatasaray takımının topla olan samimiyeti artmalı, yani top bizde kalmalı. oyun içinde galipseniz topun sizde kalması daha önemlidir. buna yavaş yavaş alışacaklar. bu kadar basit goller yemeyi yakında bir tarafa bırakacağız büyük ihtimalle. biz en azından devreye böyle girebilme becerisini de yavaş yavaş öğreneceğiz. kasımpaşa maçında da aynısı oldu. senaryo aynı, skor aynı olunca insan keyifsiz oluyor. burada önemli olan yaşayarak öğrenmek. bazen böyle kötü tecrübeler edinirsiniz. onlar da çok üzgündü. özellikle uçakta çok üzgünlerdi. sanki mağlup olmuşuz gibi. biz onlara üç puan dışındaki neticelerin bizi mutlu etmediğini söylüyoruz. burası galatasaray, kazanma dışında herhangi bir hedefimiz olmaz. kazanmak istiyorsanız oyunun bazı bölümlerinde kalenizi daha iyi korumak veya daha fazla atmanız gerekir. bunu da yapacaklar yakın bir zamanda.”

  “şunu unutmamaları gerekir ki, dünyada hiçbir takım durmadan pres yapamaz. bu fizik kurallarına aykırı. bunun bölümlerini iyi ayarladığımız gün, yarın öbür gün hem vücutlarında hem beyinlerinde refleks haline gelecek. ne zaman basıp, ne zaman duruyoruz… oyun içerisinde aktif dinlenmeyi pasla, topla yaptığımız gün çok daha iyi bir takım, çok daha yenilmez olacağız. bunu yapabilecek kapasitedeler. çok uzun bir zaman görmüyorum bunu inşallah. ancak şu zamanda olacağız diye tarih vermek istemiyorum.”

  “özgüven meselesi çok önemli. lazio maçı, trabzon, hatay, kasımpaşa, avrupa elemeri… özgüven için çok önemli bir durak lazio maçı. umarım onları başka bir boyuta taşıyacak bir oyun ve skor alırız. bazen bir maçı kaybetmek önemli değildir ama nasıl kaybettiğiniz önemlidir. kazanırsınız ama nasıl kazandığın da önemlidir. ümit ediyorum bunu oyuncularımın bir sonraki dönemde, bir sonraki hamlede kendilerine aşırı güven sağlayan oyun olarak döner diye düşünüyorum. yarının en çok kritik olan tarafı bu."

  “italya ile ilgili düşüncelerimi italya basını sorduğunda da zaman zaman paylaşıyorum. sizler de bununla ilgili sorular sorunca paylaşıyorum. italya hakikaten ailecek mutlu olduğumuz bir yer. kazanımlar, şampiyonluklar gelip geçiyor; ama herhalde kalıcı olan iz oluyor. iz bıraktım, çok iyi dostluklarım var. seviyorum italya'yı, bunu da hep söylüyorum. hafta içinde, gün içinde, ay içinde konuştuğum, misafir ettiğim ve beraber olduğum dostlarım var. o yüzden çok mutluyum. hakikaten çok ciddi dostlarım oldu. belki insan biriktirme, birikimlerin en güzeli olsa gerek. italyan takımıyla oynamak kolay değil. özellikle son yıllarda italya futbolundaki oynamaya, sonuca ve güzel futbola yönelik atılımların italyan takımlarını başka bir noktaya getirdiğini görüyoruz. avrupa şampiyonu olmasından da belli. lazio da çok köklü kulüplerden bir tanesi. devamlı avrupa'dalar. çok güçlü bir takım yaptılar bu sene. meslektaşım da bu kadronun başında çok iyi işler yapan bir insan. bence güzel bir olacak. dostlarla oynanan bir gece. herkes sahada mücadelesini verecek. sonra tekrar öpüşerek ayrılacağız.”

  “babel esasında çok iyi bir oyuncu. onun için aldık. sıfır diye değil sadece, beğendiğim yetenekli bir oyuncuydu. sakatlık geçirdi, pandemide bazı şeyler oldu. belki form grafiğindeki bir zikzak başka türlü bakılmasını sağladı. babel önemli bir oyuncu, iyi bir profesyonel, iyi ve önemli bir abi gençlere... muhakkak ki trabzon maçına koyduğum zaman iki-üç pozisyona girebilirdi. benim de beklentim oydu. bir iki tane tane veremediler ona. birebirleri iyi olan bir oyucu ama yanlış tercihler kullandı. ben babel'den memnunum. olağanüstü işler beklediğim oyuncu. o yeteneği var. son zamanlarda bunu vermiş midir, hayır ama ihtiyaç duyduğumuzda tecrübesiyle, yeteneğiyle bize yardımcı olacak. bizim için önemli bir oyuncu.”

  bir italyan gazetesine verdiği röportajda nicolo barella’yı beğendiği oyuncular arasında zikretmesiyle ilgili fatih terim, “nicolo barella'yı tanımam, ama beğeniyorum. alma ihtimalimiz de yok zaten. ben bir messi hayranıyım. yıllardır bana sorarlar. 1 messi, 2 messi, 3 messi. ben bir messi hayranıyım. saha içinde yapamayacağı iş yok. italya'da da birçok oyuncu söyleyebilirdim ama röportajda barella dedim. oyunun her tarafını oynayan, çok koşan, mücadele eden iyi bir orta saha örneği olarak söyledim.”

  bireysel ve takım olarak koşu mesafeleriyle ilgili ise teknik direktör fatih terim, “teknik taktik sistem, bunlar ne kadar önemliyse, atletik performans da o kadar önemli. maç sonrası aldığımız verilere göre 117 km. koşmuşuz diye biliyorum takım olarak. bu şampiyonlar ligi ortalamasıdır. o iyi. ancak bireysel olarak bazı oyuncuların bir başka oyuncuya yetişme ihtimali yoktur. ne yaparsa yapsın, o fark çok zor kapanır. berkan da bizim orta saha oyuncularımız içerisinde 12 ve üstünü koşuyor. 11 küsürden aşağı hiç görmedim. son zamanlarda hep 12 ve üstü gidiyor. beni sevindiren taraf, toplantıda 10'dan aşağı kimseyi görmek istemiyorum dedim. 10'un altında 1 kişi var o da 12 metre. herkes üstüne çıkmış. stoperler bazen 10'un altına düşebiliyor. stoperler artık modern futbolda çok önemli, özellikle oyun kurmada. sadece benim takımımdaki oyuncular ile berkan’ın farkı değil, karşıdakilerle de farkı var. sevindirici olan o. hiçbir bünye bir başkası kadar değildir. o belki tempo koşuda veya normal tempolarda çok mesafe kat eder; ama bir diğeri yüksek şiddetli koşular da daha öndedir. biz o istatistiklerin tamamını dikkate alırız. bu kadar koşma, doğru oyunla ve doğru koşmayla olması takımın nasıl bir takım olduğunu tespit edebilirsiniz. diğerlerini de mümkün mertebe yüksek seviyeye çekmeye çalışacağız. çünkü yine üç deplasmana çıkıyoruz. marsilya, kayseri, rize deplasmanı var. her oyuncuya ihtiyacımız olacak. allaha şükür, bir tane sezon başından beri yumuşak doku sakatlığımız var. bu bizim için önemli. milli takıma gidip gelenleri saymıyorum. inşallah başka bir sakatlık görmeyiz.”

  fatih terim

  (bkz: 16 eylül 2021 galatasaray lazio maçı)
 • 43725
  "bu yıl avrupa ligi'nde benim için özel bir grup var, marsilya, galatasaray ve lazio aynı grupta. bu neredeyse şampiyonlar ligi seviyesinde bir grup. her takımın şampiyonlar ligi tecrübesi var. galatasaray açısından her maç ilginç ve zor geçecektir. bir favori seçmek zor, 4 takımın da gruptan çıkma şansı var. umarım eski takımlarımdan ikisi tur atlar."

  "galatasaray ve lazio ile güçlü bağlarım var ama ben genç bir çocukken marsilya'nın bir taraftarı olarak çıkış yaptım. bu yüzden marsilya ilk tercihim olur. galatasaray ile marsilya arasındaki maçlar ilginç geçecektir. galatasaray, son 25 yılda kulüp tarihine geçmiş harika bir teknik direktöre sahip. tecrübeli de bir takım. bu sezon olabilir mi bilmiyorum ama geçen sezon şampiyonluğa yaklaştılar, şampiyonlar ligi'nde oynamayı hak etmişlerdi. iyi bir takım."

  "roma'da yaşıyorum, maçları stattan izleyeceğim. galatasaray - lazio maçı özel ve sıra dışı olacak. sarri gibi harika teknik direktörleri ve yeni bir anlayışları var. 3-5-2'den sarri'nin 4-3-3'üne geçtiler. çok enteresan bir maç olacak, izlerken eğleneceğime eminim."

  lorik cana

  (bkz: 16 eylül 2021 galatasaray lazio maçı)
 • 43726
  "fatih terim çok iyi bir izlenim bıraktı fiorentina'da. uzun bir süre olmasa da önemli başarılar elde etti. büyük hocaları okumayı ve takip etmeyi seviyorum. fatih terim de takip ettiğim hocalardan biri."

  "avrupa ligi güzel bir yer. lig ise daha uzun süren bir platform. çok önemli bizim için. final de oynadım avrupa'da. avrupa'da yaşadığımız hisler daha değişik. bizim için deneme yapacağımız bir yer olmayacak. biz en iyi kadroyu çıkarmaya ve başarılı olmaya çalışacağız."

  "oyuncularımın kadroyu basından öğrenmelerini istemiyorum. vedat iyi çalışıyor, çok çaba sarf ediyor. ilk 11'de oynayıp oynamayacağını ben de bilmiyorum."

  maurizio sarri

  (bkz: 16 eylül 2021 galatasaray lazio maçı)
 • 43727
  "sayın başkanlar, sayın üyelerimiz, hepiniz hoş geldiniz. yönetime çok teşekkür ediyoruz. çok mutlu bir gün yaşıyoruz. dünyanın şu anki durumuna bakarsak yardımlaşma ve dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu ve sosyal yaşamın bir çimentosu olduğu görülüyor. biz burasının örnek bir kurum olması için çalışıyoruz ve bizim gibi başka bir kurum da yok. o bakımdan çok iyi bir örneğiz. herkes bizi takdir ediyor. bir galatasaraylı olarak çok güzel günler yaşıyoruz. özellikle biz, galatasaray spor kulübü’nün bir kuruluşuyuz. dolayısıyla 1993 yılında alp yalman zamanında kurulan bu teşkilat, sandık kanunu’na uymak zorunda. sandık kanunu’nun dışına çıkamıyoruz. o bakımdan gayet güzel idare ediyoruz. arkadaşlık, aile yaratmak istiyoruz. galatasaray zaten böyleydi. 1948 yılında geçi takıma geldiğim zamandan bugüne kadar bütün yönetimlerle çalışma fırsatım oldu. o zaman ali sami yen bile sağdı. benim yaşadığım o dönemdeki galatasaray’ı çok özlüyorum. inşallah yakında buna ulaşacağız ve galatasarayımız tertemiz olarak dünyanın en iyi takımı olacak. hepinize tekrar teşekkürlerimiz sunuyorum. sevgi ve saygılarımı iletiyorum."

  galatasaray spor kulübü yardımlaşma ve dayanışma sandığı başkanı oral yılmaz

  “galatasaray’a büyük hizmetleri olan ve bizi bir araya getiren sandığımıza ve yönetimine çok teşekkür ediyorum. oral ağabeyimizin senelerdir bu iş için ne kadar emek verdiğini, ne kadar özveri ile çalıştığını çok yakından takip ediyorum. onun için bir galatasaraylı olarak kendisine ve ekibine şahsen teşekkür ediyorum. biz yönetime geldikten sonra sandık ile olan ilişkilerimizi çok önemsedik. bu sebeple sandıkla ilgili aramızda sorumlu bir yönetim kurulu arkadaşımız var. müsaadenizle onu sahneye davet etmek istiyorum”

  burak elmas

  "kıymetli başkanım, başkanlarım, değerli galatasaraylılar, ağabeylerim, ablalarım, kardeşlerim… galatasaray türkiye’in en köklü geleneklerinden bir tanesi. sadece bir spor kulübü değil. temeli mekteb-i sultani olan, bir eğitim geleneğinden doğmuş bir bir aradalık. bize galatasaray lisesi’nde öğretilen, yaşatılan en temel duygu, kardeşlik duygusuydu. bu kardeşlik kültürü galatasaray spor kulübü’ne de taşındı. biz elbette futboldan heyecan duyuyoruz, öteki spor dallarından heyecan duyuyoruz… ancak bunların hepsinden önemlisi biz koskocaman, birbiriyle dayanışan, birbirini seven, kardeşlik ruhu içerisinde var olan bir aileyiz. zannediyorum yardımlaşma ve dayanışma sandığımız, galatasaray’daki bu bir arada olma ruhunun en güçlü tezahürlerinden bir tanesidir. ne mutlu ki oral ağabeyimiz gibi bir çınarın önderliğinde, yönetim kurulundaki genç kardeşlerimizle birlikte galatasaray’ın geçmişteki o geleceğini geleceğe taşıyor. bugün yönetim kurulu toplantımızda bahsettik. galatasaray’ın kurumsal kimliği üzerine konuşurken, galatasaray gücünü geçmişten alıyor; ama geçmişte kalmayacak dedik. o geçmiş değerleri de geleceğe taşıyacak. sandığımız buunun en güçlü ifadesi. ben yönetim kurulu üyesi olarak sandıktan sorumlu yönetim kurulu üyesi olmaktan son derece bahtiyarım. galatasaray yönetim kurulu olarak, başkan da müsaade ederse her zaman emrinizde olduğumu ve bu büyük aile olma ruhu içerisinde hep beraber olacağımızı ifade etmek istiyorum."

  remzi sanver

  galatasaray spor kulübü yardımlaşma ve dayanışma sandığı'nın her sene geleneksel olarak düzenlediği yemek organizasyonunda basına yansıyan konuşmalar.
 • 43732
  “lazio ile oynamak kolay değil. çok iyi oyunculara ve hocaya sahip, italya liginde şampiyonluğa oynayabilecek kapasitede bir takım. arkadaşlarımın iyi hazırlandığını, hep beraber iyi analiz ettiğimizi düşünüyorum. beraberce tek tek her şeyi anlattık ve bugün harfiyen onları yerine getirdiler. genç bir takım olmamızdan dolayı zaman zaman yaptığımız basit hataları doğal karşılıyorum. bu hataları ne kadar az yaparsak daha büyük takım olma yolunda daha büyük adımlar atarız. oyunun her dakikasını, hem toplu hem topsuz oyunu yüzde yüz konsantre ile oynamak, doğru oynayabilmek, doğru durabilmek bilhassa bu seviyelerde kolay değil. bu maçlar kolay hataları kaldırmaz. kalecimizden en son giren oyuncumuza kadar hepsi müthiş bir anlayışla oynadı. her istediğimiz anda topu kontrol ederek tempoyu ayarladık. bugün buraya gelen, aylar sonra ilk defa buluştuğumuz taraftarımız da, televizyonun başında seyredenler de inanıyorum ki çok mutlu olmuşlardır.

  bugün açıkçası beni en mutlu eden şey, galatasaray’ın avrupa’ya yakışması. dönüşü böyle hoş oldu. ilk maç için söylüyorum bunu. güzel oldu. kalemizde çok fazla gol pozisyonu görüp aradan sıyrıldığımız bir maç değildi. sadece başka goller atmamız gerekirken bu oldu. biz bunlara benzer goller yemiştik. bu oyun üç puanı hak ediyor. rabbim de ona göre veriyor zaten. hayırlı olsun. iyi başladık ama yolun başındayız. kazanacağız, kaybedeceğiz ve berabere kalacağız ama bu çocuklar her an biraz daha tecrübelenerek, oynadığı oyundan zevk alarak bunu dışarıya da hissettirerek, taraftarıyla birlikte büyük işler yapacaktır.”

  fatih terim

  16 eylül 2021 galatasaray lazio maçı