• 43728
  “galatasaray televizyonu’nun değerli mensupları, sizleri ve şahsınızda değerli kamuoyunu saygıyla selamlıyorum. yönetim kurulumuz bugünkü toplantısını kalamış tesisleri’nde gerçekleştirdi. birazdan da galatasaray dayanışma ve yardımlaşma sandığımızın yemeğinde bir araya geleceğiz.”

  “yönetim kurulu olarak muhtelif konuları gündeme aldık. bugün yönetim kurulumuz adına yapacağım açıklamanın tek gündemi var. transferlerden, futboldan ya da başka sporlardan, tüzüklerden, disiplin dosyalarından, genel kurullardan ya da herhangi bir günlük meseleden bahsetmeyeceğim. bugünkü gündemimiz insanın ölümlü dünyadaki kısa misafirliğine yüklemeye çalıştığı anlama ve bu anlam arama çabasında bizlere ilham olan müstesna bir insana, bir galatasaraylıya, başkanımız duygun yarsuvat’a dair.”

  “eşi ayşe hanımefendinin ebediyete intikalinden bir süre sonra, kendisiyle yapılan bir mülakat vardı. orada kendisine soruyorlar. diyorlar ki, ‘başkanım. kendinizi yalnız hissediyor musunuz?’. gözlerinde derin bir bakış, yüzünde bilgin bir ifade… diyor ki, ‘galatasaraylı yalnız kalmaz. galatasaraylılığın bir iyi tarafı da bu.’. galatasaraylı yalnız kalmaz… bu ifadenin çok önemli bir mesaj taşıdığının altını çizmek istiyorum. insan olmanın en önemli özelliklerinden biri, belki de en önemlisi öleceğimizin farkında olmamızdır. biriktirdiğimiz zenginlik, sahip olduğumuz iktidar, eriştiğimiz ikbal… bunların hepsini ardımızda bırak gideceğimizi biliyoruz. buna dayanabilmek için sonsuzluk içindeki varlığımıza bir anlam yüklemeye, gelip geçtiğimiz şu hayatta küçücük de olsa bir iz bırakmaya çalışıyoruz. bazen bıraktığımız eserlerle, bazen evlatlarımız, ailemiz, biriktirdiğimiz dostluklarla. bazen de maddi varlığımızı aşan bir geleneğe olan mensubiyetimizle.

  “10 eylül 2021 tarihinde kaybettiğimiz prof. dr. duygun yarsuvat, yeryüzündeki izini derin bırakmış insanlardandı. bir kere mesleğindeki mükemmelliğiyle çok kişiye nasip olmayacak eserler verdi. kendisiyle bir süre aynı kurumda çalışma imtiyazına sahip oldum. hukukçu ve akademisyen kimliğine hayran olmamak, yetiştirdiği öğrencilerine akademik üretkenliğine gıpta etmemek mümkün değildi. yeri gelmişken türkiyemizdeki bazı siyasi davaları, bazı hukukçuların üstlenmekten imtina ettiği zamanlardaki yiğit, cesur, ilkeli duruşlarını da burada not etmek istedim.”

  saygıdeğer ailesine, bir ömür boyunca kurduğu ve bir yerine bulunduğunu umduğum güçlü dostluk ve kardeşlik zincirine dair yorum yapmak haddime değil. sadece hayranlığımı dile getirebilirim. ve tabii galatasaray. galatasaray’ın sadece bir spor kulübü veya eğitim kurumu olmadığını, eğitim ve sporun harmanlanmasıyla oluşmuş, asırların birikimini taşıyan bir değerler sistemi, gelenek olduğunu en iyi bilenlerdendi. duygun hoca, bu geleceğin sadece mensubu olmakla kalmadı, zenginleşmesine ve şekillenmesine katkı yaptı. galatasaray’ın neredeyse bütün zeminlerinde en üst kademeden hizmetler sundu. galatasaray’ın divan kurulu başkanlığını yaptı. galatasaray’ın başkanlığını yaptı. mezunlar derneği yani cemiyetin başkanlığını yaptı. üniversitemizin rektörlüğünü yaptı. bütün bu görevleri boyunca önemli idari katkılarının yanı sıra, hatta belki en önemlisi sevecen ve birleştirici kişiliğiyle hepimize örnek oldu. galatasaray’ın değerlerini kişiliğinde yansıttı. hayatı boyunca her iş yapan insan gibi eleştirildi de… bunları hep hoşgörü ile karşıladı. tarihin o şaşmaz terazisini kendisi için öngörmenin gönül rahatlığı vardı belli ki. duygun yarsuvat’ın vefatıyla sadece galatasaray spor kulübü bir başkanını kaybetmedi. galatasaray bir bütün olarak nadir bulunur seçkin bir mensubundan, ulu bir çınarından mahrum kaldı. doğrusu eksildik. camiamızda dolmayacak bir boşluk doğdu.”

  “bu zor günlerimizde yanımızda olan tüm dostlarımıza, bahusus bize destek olarak acımızı paylaşan sevgili rakiplerimize teşekkür ederiz. duygun yarsuvat sporda rekabetin husumet manasına gelmediğini özümsemiş bir insandı. bakınız. ali sami yen ve süleyman seba’nın kabirleri 50 metre arayladır. biz, kurucu başkanımızın kabrini ziyarete gittiğimizde süleyman seba başkanımızın kabrine de gidiyoruz. türk sporunun değerleri olmuş insanlar kulüp ayrımı gözetmeksizin hepimizin değeridir. acımızı paylaşan kıymetli rakiplerimiz de sporda rakip, temel değerlerde ortak olduğumuzu gösterdiler. sağ olsunlar, var olsunlar.”

  evet eksildik; ama duygun ağabey’in söylediği gibi galatasaraylı yalnız kalmaz. yaşarken müstesna bir dostluk ve kardeşlik çemberinin içindedir. bu dünyadan göçtükten sonra da galatasaray’a kattıkları nispetinde o geleceğin içinde yaşatılır. duygun yarsuvat galatasaray var oldukça yaşayacak. kendisine allah’tan rahmet diliyor, bize bütün kattıkları için şükranlarımızı sunuyor, aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz. yahya kemal’in dediği gibi, “tekrar mülaki oluruz bezm-i ezelde. evvel giden ihvâna selâm olsun erenler.” arz ediyorum.. çok teşekkür ediyorum.

  remzi sanver
 • 43729
  "şampiyonlar ligi'ni kazanmam gerekiyor, insanlar doğru söylüyor. her sezon aynı. eğer kazanırsak, kulüp için mutlu olacağım. ondan sonra insanlar benim yaptığım işi derinlemesine analiz edebilir. ben elimden gelenin en iyisini yapıyorum ve insanlar da benim yaptığım işi değerlendirecek, aynı benim oyuncularımı değerlendirdiğim gibi. son 5 yılda inanılmaz iş başardılar"

  "ilk maça çıkacağız, önce gruptan çıkmalıyız. her sezon öncesi favori olup olmadığımız soruluyor, şu anda tahmin edilecek bir şey yok. çok fazla güçlü takım var, grubumuz da zorlu"

  pep guardiola

  (bkz: 15 eylül 2021 manchester city rb leipzig maçı)
 • 43731
  "uefa herhalde para basmıyor, bunu yayın hakları gibi gelirlerden alıyorlar. bizim, şampiyonlar ligi için verdiğimiz paralar zaten kulüplerimize gidiyor. biz, uefa'ya para ödüyoruz ve uefa o parayı dağıtıyor.

  "o zaman fenerbahçe ve galatasaray'ı da aynı şekilde yapmam lazım. hayatımızın en büyük riskine girdik, bizi destekleyin. bizi destekleyin, biz de kulüpleri destekleyelim. daha çok türk futboluna destek olalım.

  "6 yıldır bedava yayınlanmıyor şampiyonlar ligi. hadi acun bedava yayınla diyorlar. ilk maçı bedava yayınladıktan sonra, ikinci maçta ne değişecek? öbür maçta üye olmayacaklar mı? ben rica edeyim o zaman, 10 gün önce üye olsunlar da maçı izlesinler."
  acun ılıcalı
 • 43733
  "futboldan besleniyor, enerji buluyorum. işimi halen ilk günkü konsantrasyonla ve aşkla yapıyorum. iyi bir miras bırakmam gerektiğini biliyorum. bu yılların, yazılacak hikaye ve anlatılacak efsanelerin başlangıç noktası olmasını istiyorum. geleceği ve potansiyeli olan genç bir takım oluşturduk. büyük başarılar vadediyor. onlar gelişirken elbette bazı aksaklıklar olacaktır ama hedeflerimiz onlarla büyüyecek."

  "iki iyi takım arasında bir maç olacak. taraftarlar keyif alacaktır. lazio, serie a'yı kazanabilir ve bunun için mücadele edecek. çok güçlü bir rakip. biz gençlerden kurulu kendini uluslararası arenada göstermeye hazır bir takımız. favori yok. bizim grubumuz şampiyonlar ligi seviyesinde. lokomotiv moskova, rusya’da yıllarca şampiyonluklar kazandı ve hep avrupa’daydı. marsilya da çok güçlü. bu gruptan bir ya da daha fazla takım, nisan ve mayıs ayında halen avrupa’da mücadele ediyor olacak."

  "avrupa futbolunda klasik hücumcuları çok görmediğimiz bir dönemdeyiz. vedat, birçok özelliği olan iyi bir forvet oyuncusu. güçlü bir sol ayağı var ve pozisyon almasını biliyor, yüzünü kaleye döndüğünde iyi bir bitirici. bir adaptasyon dönemi geçirmesi normal ki önünde ımmobile gibi bir büyük oyuncu var."

  "perşembe günü bizim en önemli güçlerimizden biri de tribünlerdeki taraftarlarımız olacak. mart 2020’den bu yana onlarla ilk kez statta bir araya geleceğiz. bunu sabırsızlıkla bekliyoruz. biz onlarla büyük başarılar elde ettik."

  "italyan futbolunun aşığıyım. şampiyonluk yarışındaki tüm takımların önemli antrenörleri var. perşembe günkü rakibimiz lazio, meslektaşım sarri ile büyük hedeflere ulaşabilir ve pek çok gol atabilir. jose, kısa süre içinde bir takım üzerinde ne kadar etkili olabileceğini gösterdi. kariyerinin bininci resmi maçında 100 metreyi ne kadar hızlı koşabildiğini de gösterdi. şampiyonluk mu? juventus’un geri döneceğine inanıyorum. sevgili arkadaşım luciano (spalletti), napoli’nin de çok güçlü olduğunu ortaya koydu. ınter ve milan, hep oradalar. serie a, en çok şampiyonluk adayının olduğu lig."

  "ben galatasaray taraftarıyım. bu kulübün kapısından ilk kez 1974'te girdim, 11 yıl top oynadım ve kaptanlık yaptım. kulübün en eski üyelerinden biriyim. bu dönemde avrupa’dan hem kulüp hem milli takım düzeyinde pek çok teklif aldım. ekonomik bakımdan her zaman iyi teklifler sunuldu. ama sonunda galatasaray ve türkiye'ye olan sevgim galip geldi."

  "italya’da daha uzun süre kalabilirdim. ama italya’da yaşama fırsatım hiç olmayabilirdi de. hiçbir pişmanlığım yok. floransa’ya gittiğimde beni hatırlayan ve takımın oynadığı futbolu hiç unutmayacağını söyleyenler var. geçen sezon oynadığımız karagümrük maçının ardından kalecileri viviano, floransa’da doğduğunu söyleyerek, o sezonki (fiorentina'nın) tüm maçlarını takip ettiğini anlattı. bazen iltifatlar, kupalara göre daha çok anlam taşır. fiorentina ve milan’da biz bu hedefe ulaştık."

  "altın top'u jorginho'ya verirdim. çünkü o, 2021'de her şeyi kazandı. ama ben veriyor olsam bu ödülü, barella’ya verirdim."

  "sevgili arkadaşım roberto (mancini) oyun mentalitesini yansıtabilmesi sayesinde çok iyi bir takım kurdu. ‘bu takımın iyi bir oyuncu nesli var’ sözüne ben pek inanmıyorum. nesilleri, fırsatları, ortamı kendiniz yaratır ve hedefinize ilerlersiniz. hak ederek kazandı."

  fatih terim

  15.09.2021 corriere dello sport röportajı
 • 43736
  "bir isim telaffuz edemem. bu bana yakışmaz ama türk milli takımı'nı çalıştıracak en az 5 isim var. anlaşıldığı söylenen isimden daha kariyerli isimler var. her antrenör, türk milli takımı'nda çalışmaktan gurur duyar. türk milli takımı'nın başında türk hoca olmalı. ancak kaliteli, kendini ispat etmiş, kulüp ve ülke kariyerinde çok başarılı olmuş bir hoca olabilir, guidetti gibi. ancak ümit milli takım'dan bir hocanın a milli takımın başına geçmesi türk futbolunun aşağılanmasıdır bana göre.
  ünal aysal 6 sene önce bana futbol takımını çalıştırıp çalıştıramayacağımı sordu."

  ergin ataman