• 43306
  “karşılama için çok teşekkür ederim. transfer olması gerektiği gibi oldu. galatasaray, stade rennais kulübüne başvurdu sonrasında da transferim gerçekleşti. burada olmak muhteşem bir duygu. açıkçası kendimi tekrardan doğmuş gibi hissediyorum. taraftarlarımızın gurur duyması için elimden gelenin en iyisini sahada göstereceğim.”

  sacha boey
 • 43307
  "ne yazık ki talihsiz bir maç yaşadım. futbolcuların, kalecilerin hayatında, kaderinde ve kariyerlerinde bu tip şeyler olabiliyor. kimse böyle olsun istemezdi. ben de böyle olsun istemezdim. ama ne yazık ki talihsiz bir maç yaşadım. saydığınız isimlerden pek çok destek mesajı aldım. türkiye'deki kalecilerle sürekli görüşüyorum, birçoğuyla bağlantı halindeyim. buradan çıkardığım, almam gereken dersler oldu. ama en önemlisi başta beni en iyi tanıyan sayın hocam fatih terim olmak üzere, kulübüm, camiam, taraftarlarım, takım arkadaşlarım, teknik heyet, personel herkes bana destek verdi. bu maçtan benim yanıma kalan en büyük kâr bu oldu. başta benim potansiyelimi en iyi tanıyan hocam olmak üzere, beni en iyi tanıyan isim olduğu için verdiği destek her zaman için unutulmaz bir şeydi. talihsiz bir maçtı ama buradan dersler çıkarmayı bildim.”

  “aslında tam tersi hem fizik hem mental olarak hazır geldim. önemli bir şampiyonadan çıkıyorsunuz, birçok maç oynuyorsunuz. bir hafta gibi kısa bir sürede de fizik olarak da mental olarak da pek bir şey kaybetmezsiniz. o yüzden bunu ona bağlamamamız lazım. dediğim gibi kalecilerin ve futbolcuların hayatında bu tip maçlar olabiliyor. buralardan bir şeyler çıkarmak, bunları da bir araç olarak kullanıp daha iyi yerlere gelebilmek için, daha çok çalışabilmek için bir ders çıkarmak gerekiyor. ne fiziksel olarak ne mental olarak hiçbir sıkıntım yoktu".

  fernando muslera

  (bkz: 28 temmuz 2021 galatasaray psv eindhoven maçı)
 • 43308
  “üçlü savunma ile oynadık, öyle başladık. sonra dörde döndü. arkadaşlar, bir strateji yaparsınız bazen. bu da onlardan bir tanesiydi. daha oyunu tutan, ilk başta pres yapacaklarını bildiğimiz için daha az pozisyon veren, ilk 20 dakikada gol yemeyen bir galatasaray düşünmüştük. nitekim 17-18. dakikalarda normal düzene döndük. zaten en ufak bir işaretle 4-3-3'e dönme düzenimiz vardı. onu da yaptık. o gün yeni veya değişik olan neyse hep ona atıf yapılır. değişik olan şey üçlü savunmaydı. kazansaydık deha olarak çıkardınız buradan. öyle bir niyetim yok. bu soru beni biraz geriye götürdü. çok sık konuşmadığımız için bazı şeyleri yanlış anlıyoruz. sosyal medyada, gazetede, televizyonda ne söyleniyorsa ona inanıyoruz. esasında şöyle bir baktığımızda, bir sezon önceyi, yani mayısın sonunda biten ligden sonraki duruma iyi bakmak lazım. nedir bu? bir defa, lig biter bitmez aşağı yukarı biz 11 oyuncu falan kaybettik. etebo, henry, saracchi, halil ve gedson. otomatik olarak kulüplerine döndüler. kendi mali sıkıntılarımız, artı uefa’nın bizi üç sene cezalandırmasından kaynaklanan, bizim de mecburen, hiç istemememize rağmen kiralama yönetimini uygulamak zorunda kaldık. kötü şeyler hep fatih terim’e denk gelir ama ben hiç ağzımı açmam, şikayet etmem. bunları kaybettik. bunun dışında, belhanda, donk, martin, okan ve şener bizimle değiller. etti 11. birden bire geçen sene ceza yemesine rağmen iki hazırlık maçımızın en formda oyuncusu oğulcan’ı da kaybettik. lisans vermediler. en formda oyuncumuzdu. özellikle atakta faydalanacağım bir oyuncumdu. bunlar yetmiyormuş gibi yedlin’le akbaba korona oldu. 13-14 kişiye düştük. sağ bek yok. orta saha sıfır. bir tane var. o da 6 değil 8 numara. aytaç. oyunun üçlü veya dörtlü savunma ile bir alakası yok. o hata bana aittir hiç itirazım yok ama bir sene önceden böyle çıktığınız zaman çok kısa sürede, 14 haziran’da açtığınız sezonda; bir ay 15 gün içerisinde daha seçim yapılmamıştı.

  galatasaraylılar lütfen benim iyi dinlesin. sezonu açtığımızda daha seçim yapılmamıştı. 19'unda seçim olacak, yönetim seçilecek… o ayı unutun bir defa. ben ve başkanımız aynı fikirde. kısa vadeye kalite eklemek için bu finansal yükün altına girecek durumda değil galatasaray. zaman zaman okuyorum da. başka şeyler de okuyorum. şu oyuncular gelecekmiş de ben hayır demişim… alioski’den bahsediyorlar. 3 sene için 7 milyon euro artı bonus istediler. orijinal sol bek de değil. bu sene sol bek oynadı.”

  “maçtan sonra boşuna demedim, “galatasaraylılar beni anlayacaktır” diye. ben üç yıldan vazgeçmedim. ben galatasaraylıdan en kötü zamanda bile bir gün sabır istemedim. tam tersi 1996’da bile kimseye sabır demeyeceğim dedim. dolayısıyla bu üç yıl içerisinde biz ne bir şeylerden vazgeçeceğiz, ne de bir şeyleri denemekten vazgeçeceğiz. bunun iyi anlaşılmasını isterim. sonuçta psv’nin karşısına çıkıyoruz, elimizdeki en iyi kadroyla çıkmaya ve en iyisini yapmaya çalıştık. bir maç içerisinde kimsenin başına gelmeyecek şeyler belki de bizim başımıza geldi. 75. saniyede 1-0 geriden başladık. buna rağmen oyunu dengeledik. ne çalıştıysak oradan yedik. devre sonunda 2-1’i bulduk. bakın 3-1'e kadar neredeyse pozisyonu yok psv’nin. ama biz pozisyon bulmakta zorlandık.

  iki defa üst üste şampiyon olduk. türkiye kupası ve süper kupa’yı aldık. unutmadan hatırlatalım. üçüncü yıl sekiz galibiyetle gelen bir galatasaray varken pandemi denk geldi. o günden bu güne galatasaray’da bir türlü istikrarı oturtamadık. bazı mevkilerde ikişer oyucumuz olmasına rağmen onları kaybettik. üçüncüyü monte etmek zorunda kaldık. bunlar istikrardan uzak işlerdir. buna rağmen 2 golle şampiyonluğu kaybettik. her şeye rağmen bu sene… geçen sene başladığı zaman galatasaray herkesin hemfikir olduğu üzere en iyi oynayan, en çok pozisyona giren, 8 maç üst üste kazanmış, zevk veren bir galatasaray’dı. pandemi dolayısıyla bir türlü istikrarı temin edemedik. oralara çok girmek istemiyorum. bunu hatırlatmakta yarar görüyorum.”

  “eylül biz de 8'e kadar. bazı ülkelerde 1'e kadar. başkan, yönetimimiz ben ve ekibim kalan sürede kadro planlamamıza aynı mantalite ile, aynı düşünceyle devam edeceğiz. sağ bekimiz, alex orta saha oyuncumuz ve bugün gelen patrick van aanholt transferleri olmak üzere üç isimle anlaştık. bunlar tecrübeli oyuncular olacak ama esas ana tema ben, ekibim ve scout ekibimizin çok uzun zamandır seyrettiğimiz, izlediğimiz, karar verdiğimiz oyuncuları almaya devam edeceğiz. genç oyuncularımızın alacağı rakamları da dikkatle izlemenizi rica edeceğim. 10 oyuncu da alsak elenebilirdik. bu takımla 5-1 bitmeyebilir miydi? evet; ama sonunda elenebilirdik. manchester united elenmese biz şu anda hazırlık dönemindeydik. olabilecek ne varsa bizim aleyhimize oldu ama galatasaraylıların bilmesini isterim ki, ben 3 yılı işaret ederken bunu kast etmek istedim. üç yıl bana müsaade edin gibi bir durum yok. tam tersi. genel anlayışımız galatasaray’ın geleceğini inşa etmek.”

  “kendi ismimi taşıyan statta da yıllarımı verdiğim ali sami yen’de de hiç yenilmek istemem. ümit ediyorum ki yarın takımımız iyi bir mücadele, tutkulu bir oyun olur… olsun ya elendik; ama çıkıp iyi bir oyunla, galatasaray’a yakışır modern bir futbol örneği vererek elendiler denilmesini istiyorum. hiçbir şeyi bırakacak halimiz yok. her şeyi deneyeceğiz. rakibimizin aldığı sonuç neredeyse çok az bir şans bırakıyor bize. onu da deneyeceğiz.”

  “gedson galatasaray’da çok mutlu oldu. ancak bu sene gedson’u vermek istemediklerini ifade ettiler son söz olarak. 1 eylül’e kadar bazı şeylerin değişmesini bekliyoruz. her an her şey olabilir. son cümle buydu. hatta türkiye’den başka kulüplerin de talip olduğu söyleniyordu ama onun galatasaray’dan başka yerde oynayacağını düşünmüyorum. her şeye hazırlıklıyız bu sefer. cezamız da bitti. üç dört transferle kalmayacağımızı söylemek isterim. aşağı yukarı 20’ye yakın oyuncu boşalttık. daha da olacak. dolayısıyla çok net olarak tabii ki başarılar istiyorum.

  ben her sene şampiyon olsam galatasaraylıya yetmez. “her sene şampiyonluklar önemlidir ama en önemlisi bu senedir” diye espri yaparız. tabii ki başarılar çok önemli. bizim amacımız galatasaray’ın geleceğini inşa etmek. yol üzerindeki kilometre taşlarından ciddi bir miras bırakmak istiyorum. ciddi bir jenerasyon bırakmak istiyorum açıkçası”.

  “ghezzalı çok istedim. ben ve başkanımız istedik. şahsi şeylere girmek istemiyorum ama bu tip spekülasyonlar çok yapılıyor. geçen sene her gittiğimiz deplasmanda biliyorsunuz olağanüstü bir seyirci ile karşılaştık. ben de bizim seyircimizi neden almıyorsunuz diye rica ettim. beşiktaş maçı öncesi bizatihi rica ettim. ardından ben istememişim dendi. benden teyit ettirmeden bu tip dolaşan şeylere ne siz ne galatasaraylılar itibar etmesin. doğrusu söylenildiği zaman doğrusu ortaya çıkıyor. çünkü ben kamuoyu önünde konuşuyorum.”

  “arkadaşlar böyle, demin de söyledim, isim isim söylersek sonu olmaz; ama galatasaray’ın 1 eylül’e kadar neler yapacağını, nasıl bir anlayışla devam edeceğini göreceksiniz. yani, hangi teknik adam ghezzal’ı istemez de istemedi diye bir şey çıkabilir? söylemem gereken bazı şeyler var ama şu anda söyleyemiyorum. dolayısıyla tek tek girmeyelim konulara. futbol dinamiktir. transfer de böyledir. bugün, istediğiniz bir oyuncuyu yarın istemeyebilirsiniz; ama dün vazgeçtiğiniz bir oyuncuyu yarın da alabilirsiniz. listenizde olmayan sizin için fırsat transferi haline gelmiş bir oyuncuyu da alabilirsiniz. kulübümün ve ekibimin bazı tasarruflarını söylemem yanlış olur. sonunda o transferi yapamadığımız gibi bize pahalıya da patlayabilir. burada transferi konuşmadan gazetede, televizyonda söylenmesi olayını çok yaşadık. arkadaşlarımıza ulaştığınız zaman size doğruları söyleyecektir. bundan sonra ayda bir veya 15 günde bir toplanalım. kahvaltı edelim. telefonlarınızı kapatın. sohbet edelim. ne isterseniz cevaplayayım. gizli saklı bir iş yapmıyoruz; ama bu işlerin gizli kalması gerekir. morutan’a gelince. çok iyi bir oyuncu. çok beğendiğim bir oyuncu. televizyondan ben de seyrettim. bütçemizin az olduğunu biliyor herhalde. “zayıf oynuyorum, az para olsun ki beni alsınlar…” diyor. makul bir paraya galatasaray hayır demez galiba. bilmiyorum. başkanımızla konuşmadım daha. zevk verecek oyunculardan bir tanesi. o zevki de daha önce abileri burada verdi. hagi, popescu, filipescu, ılie veya aklınıza kim gelirse. hala buradalar. top ayağındayken herhalde herkesin mutlaka oynamasını isteyeceği, hareketlerini görmek isteyeceği bir oyuncu. gelişeceğini de düşünüyorum. ben de onu beğeniyorum.”

  “en az onlar kadar biz de galatasaray taraftarını çok özledik. taraftarla oynasaydık belki de şampiyonlukları kaçırmazdık. öyle görünüyor çünkü. biz taraftarımızla bütünleştiğimiz zaman çok daha etkili ve yenilmez oluyoruz açıkçası. biz de heyecanlıyız. teknik heyetimle maç sonrası analiz yaparken acaba eindhoven’daki tam dolu stat, 1.5 senedir bu kadar sessiz bir oyun oynayan bir grubu rahatsız mı etti gibi bir düşünceye de kapılmadım değil. onun için bu iş taraftarla güzel. galibiyet de taraftarla daha güzel kutlanıyor. kötü sonuçta taraftarla daha kolay atlatılıyor. biz de onları özledik. inşallah yarın kavuşacağız. elbette başarılı olmak için uğraşıyoruz, başarılı olmak için çalışıyoruz. başarılar var; olmalı zaten. dönüp baktığımda burada bir mentalite, sistem veya aklımdakileri sahaya yansıtan bir takım, jenerasyon bırakmak en büyük idealim. giderken böyle bir şey bırakmak istiyorum. bana göre, alınacak kupalardan; kazanılacak şampiyonluklardan daha da önemli olan budur. bunu yapabilirsem, benim en büyük başarım bu olacaktır. zamanında giderken, 2000'de böyle bir takım bırakmıştım. yine öyle bir takım bırakmayı kendime en büyük başarı olarak addediyorum. onun için de bizim seyircimize ve taraftarımıza ihtiyacımız var.”

  “ben makasın açıldığını her dakika söylüyorum. özellikle ekonomik olarak çok açıldı. dolayısıyla idari ve teknik olarak tesirlerini görüyoruz.”

  “güzel bir soru. oyunun 75. saniyesine bakarsan bir sonuç. geneline bakarsan, benim söylediğimin karşısı. şu gerçeği kabul edeceğiz. ekonomik olarak yetişme imkanımız yok. sizin 2’ye alamadığınızı o 20’ye alıyor. bu oyuncuyu onlar buluyor da biz niye bulamıyoruz diyorlar. soruyorum, 15-16 yaşındaki bir oyuncuya 20 milyon euro verebilir miyiz? veremeyiz. 8 yaşındaki bir oyuncuya 4 milyon versek kıyamet kopar. bugünlere geldiğimiz zaman üste çıkabiliriz. belki de tarihte ilk defa altyapımıza rakamını açıklayıp bütçe koyacağız. herkesin bütçesi var. onlarda 7-8 milyon bu oyunculara vermek hiçbir şey. çünkü sonunda 40’a 150’ye satma imkanları var. bunların yarısından fazlasını da kaybediyorlar. herkes büyük oyuncu olmuyor.”

  “emre akbaba ağır geçiriyor, henüz karantinada. dolayısıyla böyle çıkacağız. yedlin olması gereken prosedürleri atlattıktan sonra alabildik. o da ne kadar verim verecek bilmiyorum. dolayısıyla böyle çıkacağız.”

  “kendime göre kafamda bir planım, galatasaray planım var. yönetimimizin de süresi üç sene. benim de üç sene. giderken yaparken en büyük iyiliğin ve başarının bu olduğunu söylüyorum. yoksa, galatasaray’dan gitsek nereye gideceğiz? galatasaray bizim evimiz, galatasaray bizim yuvamız. ayrılsak da kalbimiz onunla atar. gerçek kontrat bu. ileriki yıllarda ne olur hepimiz bakacağız.”

  fatih terim

  (bkz: 28 temmuz 2021 galatasaray psv eindhoven maçı)
 • 43309
  “değerli hazirun. yoğun bir seçim tarihini geride bıraktık. 18 haziran’da pandemi şartlarından ötürü ertelenmiş olan divan kurulu başkanlık seçimini, 19 haziran cumartesi günü ise galatasaray lisesi’nde, mektebimizde kulüp başkanlık seçimini icra. ettik. birer gün arayla hem divan yönetimi hem kulüp yönetimi 2021-2024 dönemi için seçilmiş oldu. malum galatasaray’da seçimler şölen havasında geçer. yeni divan yönetimi olarak ben ve çalışma arkadaşlarım, yeni kulüp yönetimimize burak elmas başkanlığında başarılar diliyorum.”

  “gördüğünüz gibi kulüp başkanlığı için yönetimle kaldığımız mutabakat çerçevesinde alışılmış üzere bir kulüp yönetim kurulu masası oluşturmadık. sevgili burak başkan ve çalışma arkadaşları divan üyelerinin arasında toplantılara katılmayı arzu ettiler. biz de buna saygı duyduk.”

  “pandemi şartlarında divan başkanlığımızın aylık toplantıları, gerek zoom ortamında telekonferans yöntemi ile online bir şekilde icra edildi. yaklaşık 14 ay bu şekilde icra ettik. seçim öncesi 12 haziran’da stadımızda yüz yüzde toplanma fırsatı bulduk. niye mektepte toplanmadığımızı soran üyelerimiz var. temmuz ve ağustos aylarında tarihi tevfik fikret salonu’nda klima sistemi olmadığından, sağlıklı bir çalışma imkanı olmadığından eylül ayından önce yapılacak tüm toplantıları stadımızda, rahmetli özhan başkanımızın adını taşıyan bu toplantı salonunda icar etme kararı aldık… eylül ayından itibaren, kulübümüz kurulduğu yuvamız tevfik fikret salonu’na dönmeyi planlıyoruz. divan toplantılarımızı her ayın ikinci çarşambası yapıyoruz. bu ay uzun süren kurban bayramı tatili sebebiyle bayram sonrasına bıraktık. niye çarşamba günü ve niye 13.30’da icra etmedik diye soranlar olabilir. sportif a.ş.’nin olağanüstü mali genel kurulu vardı saat 14.00’te. saygıdeğer yönetimimiz sevgili burak elmas başkanlığında büyük bir çoğunlukla oraya katılım yaptı. burada hem geçmiş sportif a.ş. yöneticilerinin istifası hem de yerlerine yeni atanan yönetim kurulu üyelerimiz onaylandı. dolayısıyla bu da çok önemli bir genel kuruldu. dolayısıyla yönetimle yaptığımız mutabakat çerçevesinde toplantımızı saat 15.00’e alma kararı aldık.. yarın da kritik bir rövanş maçımız var. yarın maç protokolü olacağı için, yönetimimiz de büyük bir çoğunlukla aramızda olma arzusundan dolayı toplantıyı salı gününe aldık.”

  aykutalp derkan
 • 43310
  “sayın divan başkanım, saygıdeğer divan kurulu üyeleri. hepiniz hoş geldiniz. sayın divan başkanı ve divan kurulu. bu bizim birlikte yaptığımız ilk divan kurulu toplantımız. hepimiz için güzel bir çalışma dönemi olmasını diliyorum. size de hayırlı olsun diyorum. sizlerle birlikte, galatasaray’a uygun şekilde başlattığımız divan kurulu - galatasaray spor kulübü yönetim kurulu ilişkisinin de dönemimiz boyunca devam edeceğinin taahhüdünü tarafımızdan sizlerle paylaşmak isterim. biliyorsunuz göreve geleli kısa bir zaman oldu. bu ilk divan kurulu toplantımız. bize teveccüh gösteren tüm divan kurulu üyelerimize teşekkür ediyorum. tercihini bizden yana kullanmamış olan üyelerimize de galatasaray’ın türkiye’ye örnek olan bu seçim sürecine katkılarından dolayı tekrar huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum. yolumuz, sizlerden aldığımız bu güç ve destekle aydınlanacak ve güçlü bir şekilde sizleri temsilen hareket etmeye devam edeceğiz. tüm bunların yanında 29 temmuz 1951 yılında vefat eden kurucumuz ali sami yen’in 70. ölüm yıl dönümü yaklaşıyor. bu vesileyle kendisini de huzurlarınızda rahmetle anıyorum. seçim süreci boyunca ve seçildikten sonra yürüttüğümüz birleştirici, ayrıştırmayan , galatasaray’a yakışır üsluba devam ediyoruz. bundan asla ödün vermeyeceğiz.”

  “biz galatasaray’ı birleştirmek, aydınlık bir geleceğe taşımak, günlük kararların galatasaray’ın geleceğini karartmadığı bir dönem geçirmesi için göreve talip olduk. sizlere verdiğimiz taahhüdün sonuna kadar arkasındayız. seçildikten sonra, dönem dönem tabii ki haklı olarak eleştiriler oldu. bunları dinliyoruz. kulübün gerçek sahiplerinin sizler olduğunu bilen, sizlerin adına bu görevi ifa ettiğimizin bilincinde olan bir yönetim kuruluyuz. arkadaşlarımla beraber tüm eleştirilerinizi, tüm tavsiyelerinizi bugüne kadar çok ciddiye alarak dinlemeye, bu eleştirilerden, tavsiyelerden kendimize ders çıkarmaya, artı fikirler üretmeye devam edeceğiz. galatasaray kürsülerinde, galatasaray ortamlarında bize yapılacak olan her türlü tavsiye ve eleştiriye sonuna kadar açığız. korumaya söz verdiğimiz galatasaray değerleri de bunu gerektirir. göreve geldikten sonra arkadaşlarım ve ben ciddi bir gündemin içerisine girdik. mevcut iş süreçleri, organizasyon yapısı, bilgi teknolojileri altyapılarını inceleyerek, gerçekleştirilen analiz çalışması sonucunda stratejik operasyonel ve organizasyonel, teknolojik alanlara dair 200 adet iyileştirme alanı tespit ettik. bu iyileştirme alanlarını seçim dönemi sizlere vermiş olduğumuz, söz vermiş olduğumuz hareket planı çerçevesinde birleştirerek her alana belirli sorumlu ekipler atayarak bu sorumlulukların ifasını haftalık takibe başladık. bunun yanında galatasaray’da hepimizin şikayetçi olduğu kronik sorunları çözmeye çalışıyoruz. bu sorunları çözerken her şeyi kendimizin bildiğini, en iyisini yapacağımızı asla iddia etmiyoruz. dolayısıyla camiamızın bize vereceği her türlü desteğe, uzmanlarımızın bilgi birikimlerinden faydalanmaya her zaman açık olduğumuzu tekrar buradan paylaşmak isterim.”

  “hepimizin gerçekten üzüldüğü bir psv mağlubiyeti aldık. bu mağlubiyet beni ziyadesiyle üzdü. ben de bir taraftarım, siz de bir taraftarsınız. en çok da bir taraftar olarak üzüldüm. geçmişte yapılan maç sonuçlarına bağlı panik hatalarla galatasaray’ı geleceğini asla tehlikeye atmayacağız. burada akıllı davranarak galatasaray’ın gelecek yıllarını kurtaracak bir kadro yapılanmasını ve gerekli operasyonel altyapıyı kurma hedefimiz var. bu tüm şubelerimiz için geçerli. son zamanlarda yaptığımız transferlerle de gerek yaş ortalaması gerek bonservis ödemeleri açısında yapmaya çalıştığımız stratejik hamleyi ve kadro mühendisliğini sizler de fark etmişsinizdir. aynı şey tüm şubelerimiz için de geçerli. tüm şubelerimize yeni bir bakış açısıyla, beyaz sayfa stratejisi açarak, şubelerimizin kendi kendine yettiği, yarışmacı kimliğinden de vazgeçmediği, doğru sponsorlarla çalıştığı ve bu sponsorlarımızda şube yönetiminin içerisinde söz sahibi olduğu bir modeli söz vermiştik. şubelerimizde bu modeli harekete geçirmeye başladık. futbolda özellike son zamanlarda teknik direktörümüze yapılan biraz haksız, biraz da sertlik seviyesi gereğinden fazla olan eleştirileri görüyoruz. hem futbolda hocamızın hem diğer şubelerde tüm hocalarımızın ve sporcularımızın sonuna kadar arkadasındayız. onlara yapılan haksız eleştirilerin de sonuna kadar karşısında olacağımızı sizlerle paylaşmak isterim. tüm teknik direktörlerimiz, sporcularımız galatasarayımızın sporcularıdır. onları korumak, eleştirirken galatasaray’a zarar vermemeyi öncelik haline getirmek çok önemlidir.”

  “sevgili üyemiz sedat doğan beyefendinin açıp kazandığı dava çok önemli bir davadır. kendisiyle de bunu görüştük. bu davanın gereğini de daha önceki yönetim kurulumuzun bize göre doğru olarak yapılmadığını düşünüyorum. bize göre bu davanın itirazının tff’ye değil, tff disiplin kurulu’na yapılması gerektiği yönünde. bu konuda gereğini yaparak tff disiplin kurulu’na bu verilen dilekçedeki sedat doğan davası ve var olan benzer birçok davayı örnek göstererek kulübümüzün aleyhine geçmişte verilmiş kararlarla ilgili disiplin kurulu’na başvurumuzu yapmış bulunuyoruz. disiplin kurulu’ndan gelecek olan herhangi bir ret ihtimaline karşı da aynı şekilde bu davayı tahkim kuruluna taşıyacağız. bu yollar tüketilmeden bu konuyu başka bir merciye götürmek mümkün değil.”

  “yönetime geldikten sonra, yönetime gelemeden önce verdiğimiz taahhütler çerçevesinde türk sporunda galatasaray’ın masadaki ağırlığını hissettirme çabasını anında devreye koyduk. kulüpler birliği ile ve kulüpler arasında yaptığımız toplantıda bu kronikleşmiş problemlerin hallolması yolunda galatasaray’ın güçlü iradesini masaya koyduk. yarın tff’nin genel kurulu var. genel kurulda bir değişiklik önerisi var masada. buradaki asıl problem tff’deki yargı birimlerinin bağımsız olup olmaması prensibi. tff getirdiği öneride, tahkim kurulunun, disiplin kurulunun, çözüm ve uyuşmazlık kurulu üyelerinin, başkan yerine yönetim tarafından atanması gerektiği maddesini getirmiş. bunu dışında da bu beyefendilerin yemin etmesi zorunluluğu getirilmiş. yemin ederlerse ve yönetim kurulu tarafından atanırlarsa, bu hukuk departmanlarının bağımsızlığa kavuşacağını düşünüyorlar. diğer kulüplerle birlikte ciddi bir çalışma yaptık. bizim de bir önerimiz var. bu kurulların bağımsız seçilmesi, birkaç seçilmiş federasyon yönetimiyle beraber çalışması, bu kurullarının maaşlarının federasyondan değil, başvurular nezdinde kesilen cezalarla biriken havuzdan bağımsız şekilde ödenmesi şeklinde, çok kapsamlı, kulüplerin hemfikir olduğu bir tüzük önerisiyle yarın bu davanın esası olan yarın bağımsızlığının korunması açısından teklifimizi vereceğiz. umuyorum ki yarın bu teklifimiz de tff genel kurulu’ndan geçecektir. ayrıca şu anda üzerinde çalışılan türk spor yasasında da spor mahkemesi kurulması, türkiye’nin cas muadili, sporda federasyon ve yargı kurullarının aldığı ceza kararlarının bir üst mahkemeye taşınabilme olasılığını da adalet bakanlığı ile yaptığımız görüşmelerde, bu yasanın içerisine koyulmasını öngörüyoruz. ciddi şekilde bu esas sorunu çözmek üzere hamlelerimiz var.”

  “dilekçede bir şey dikkatimi çekti. bu mahkemelerin açılmasının yönetim kurulunun hukuki sorumluluğu olduğu ve görevi olduğunun hatırlatılması tavsiye kararının alınması şeklinde bir yazı yazılmış. böyle bir şeye gerek yok ama bu dilekçeyi veren saygıdeğer üyelerimize görevimizi hatırlattıkları için huzurunuzda teşekkür ederim.”

  “galatasaray spor kulübü’nde biz şeffaf bir yönetimiz. burada sizlerin adına bulunduğumuzun farkındayız. kapalı kapılar ardında bir şey olmasını istemiyoruz. saygıdeğer divanımız istediği her türlü komisyonu kurar. divanda alınan her türlü karara da saygılıyız; fakat burada bir rol karmaşası var. seçilmiş genel kurulumuzun tasdikiyle gelmiş bir denetleme kurulu var. bu içeriklerin incelenmesi denetleme kurulunun görevi. bu görevleri divanda kurulacak başka bir komisyona devretmeyi şahsen sakıncalı görüyorum. bizim denetleme kurulumuz son derece açık. arzu ettiğiniz her konuya dilekçe ile denetim kuruluna başvurursunuz. divan kurulumuz da dilekçe ile bilgi isteyebilir. denetleme kurulumuzun seçilme sebebi içerisinde bulunan yetkinliklerdir. bu yetkinlikler içeride var. denetim kurulumuz bağımsız olarak hareket eden divan kurulumuza merak edilen hususlar hakkında cevap verir. bir rapor sunar. divan kurulumuzda bu dilekçeyi verenlerin kafalarında hala bir soru işareti varsa tekrar başvururlar. bu yol tüketilmeden direkt olarak burada bir komisyon kurup denetleme kurulunu by pass etmeyi şansım olarak galatasaray için çok doğru bulmadığımı buradan paylaşmak isterim. sizlerin alacağı her türlü karara sonuna kadar saygılıyız. divan kurulu toplantıları bizim için çok önemli. yönetim kurulumuz olarak çok kalabalık bir katılım gösterdik. divan başkanımızın da belirttiği üzere, yüksek yerlerde oturmak yerine sizlerin arasında beraber oturmayı tercih ettik. gerekli gördüğümüz zamanlarda kürsüye çıkarak sizlerin sorularına cevap vermeyi tercih ettik. bundan sonraki divan toplantılarımızda da böyle yapacağız. tekrar bize güvendiğiniz için, bize bu görevi verdiğiniz için teşekkür eder, bize verdiğiniz görevlerin ağır sorumluluğunu üstümüzde fazlasıyla hissettiğimizi, galatasaray için elimizden geldiğimiz her şeyi yapmaya devam edeceğimizi burada huzurlarınızda paylaşıyorum. hepinize iyi haftalar dilerim. beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.”

  “zaten dilekçeyi aldık, dilekçeyi okuduk. allah’a şükür dilekçeyi anlayacak kadar da kapasitemiz var. şimdi buradan galatasaray açtığı davayı kazanmak zorunda. galatasaray kaybetmek için dava açmaz. dolayısıyla burada bu tavsiye kararını almanızın divan kurulu’nun desteğini biz zaten otomatik hissediyoruz. biz ayrı değiliz ki. destek istersek buraya gelir isteriz. bu davayı inceleriz hukukçularımızla, camiamızın hukukçularından da destek alırız. galatasaray çok önemli hukukçular yetiştiren bir camia… bu eğer bir dava takibi kararıysa biz zaten takip ediyoruz. yaptığımız bir iş konusunda bize tavsiye kararı alıyorsunuz demektir. eğer davanın takip şekliyle ilgili bir kararsa bence burada ilk önce bu şeklin divan kurulu’nda hukukçular tarafından iyi anlaşılıp, artılarının eksilerinin anlaşılıp divan kurulu’nun tavsiye kararını çok doğru ve uzlaşılmış bir hukuki temele dayanması gerekir. bunu divan kurulu dışında da yapabilirsiniz oturur buluşur, konuşuruz. buradan verilmiş bir dilekçeyi tavsiye kararı almak yaparız yapmayız değil bizim görevimiz zaten bu. galatasaray’ın hukuki olarak her türlü hakkının savunulması bizim görevimiz. dolayısıyla bu konudaki görüşümüz budur.”

  “sevgili burçin bey, kendisi benimle sağ olsun çok açık, şeffaf bir şekilde bunu paylaştı. ben de bunu yapmakla sorumlu bir denetim kurulumuzun seçildiğini söyledim. tabii burada birkaç şey birbirine giriyor. birincisi geçmişte doğru uygulanmamış sistemler sebebiyle doğru uygulanacak sistemlerin eskiye uyacağı öngörüsü. bizim denetleme kurulumuzu biz göreve gelirken kendilerine bizim hakkımızdaki konular da dahil bağımsız olmalarını arzu ettiğimizi söyledik ve o çerçevede hareket edecekler. dolayısıyla divan kurulu’nun herhangi bir konuda denetleme kurulumuzdan, yönetim kurulumuzdan bilgi isteyebilir. bunda hiçbir negatif bir şey yok. son derece her konuda saygılıyız. geçmişte biliyorum sizlerle bilgi paylaşılmadı ama, o dönemdi. galatasaray’ın doğrusu değildi. şuna emin olabilirsiniz ki biz galatasaray’ı galatasaraylının adına yönettiğimiz için galatasaraylılardan da galatasaray’ın hiçbir bilgisini saklama veya paylaşmama niyetinde değiliz, şeffafça paylaşacağız. burada tek bahsetmek istediğim şey şu: divan kurulu kendi içerisinde bir yetkinlik belirleyebilir. yönetim kurulu’ndan bir bilgi ister. büyük bir keyifle denetim kurulumuzun hazırladığı hızlı da geri dönüş yaparak hangi konuysa o konu hakkında bilgi verir. burada bahsetmiş olduğunuz birbirinden değerli isimler var. hepsinin yetkinliklerine zaten şahidim ve inanıyorum. ondan sonra divan kurulu içerisinde bu değerlendirilen birçok konu var ve bu konuların ne olduğunu bilmiyorum. konu fark etmez. her konuda denetim kurulumuz görevini yapar ondan sonra da bu görevi yaptıktan sonra da ilave divan kurulu içerisinde bir uzmanlar ekibinin görüşü olur ona göre de denetleme kuruluna verir denetleme kurulu da tekrar gözden geçirir veya karşı görüşünü söyler. burada benim demek istediğim bu yoksa buradaki niyeti herhangi bir kötü niyet olduğunu veya başka bir niyet olduğu konusunda herhangi bir görüşüm yok sadece denetleme kurulumuzun görevini yapması gerekirse bu bir ekip şahsen de girebilir buradan bir tavsiye kararına gerek yok. burada yer alan birbirinden değerli galatasaraylılar her ne zaman denetleme kuruluna gelseler burada istedikleri konu hakkında bana da gelseler yönetim kuruluna da gelseler her türlü bilgiyi zaten vereceğiz. bunun yapılmasını istemiyoruz, araştırılmasını istemiyoruz gibi bir şey yok. ayrıca denetleme kurulu yapılan işlemlerin tüzüğümüze uygunluğunu inceleme mecburiyetinde. bunun yılı belirtilmemiş yani kendi yılını denetler diye bir madde yok. dolayısıyla direkt kendileriyle de görüşüp herhangi bir konuda araştırmalarını bizimle ilgili de bir konuda araştırma yapmalarını her zaman isteyebilirsiniz bu da buradan size taahhüdüm olsun. sorularınızı sormanızda bu konularda denetim kurulu’ndan bilgi istemenize ve bu denetim kurulu’ndan aldığınız bilgilerde eksiklik varsa tekrar ilave bilgi talep etmenizde hiçbir mahsur görmüyorum. sadece bunun işleyiş şekliyle ilgili söylemek istedim.”

  burak elmas
 • 43311
  “sayın başkanım, değerli divan kurulu başkanı, divan kurulu üyeleri ve değerli galatasaraylılar, hepinize iyi günler diliyorum. ilk defa bu kürsüye çıktığım için heyecanlıyım, o yüzden hata yaparsam kusuruma bakmayın. aihm başvuruları ile alakalı birkaç noktaya ben aslında farklı bir görüş sunmak istiyorum. şöyle de başlayabiliriz; tabii ki galatasaray birçok önemli insan hakları hukukçusu yetiştirmiştir ancak burada biz şu şekilde düşünüyoruz. ali rıza türkiye’nin kararı sonrasında sedat doğan’ın kararı tabii ki çok önemli kararlar. o kararlarda avrupa insan hakları mahkemesi evet futbol federasyonu’nun tahkim kurulu hatta diğer hukuk kurullarının bağımsız ve tarafsız bir hukuk kurulu olmadığını söyledi ve ondan sonra da hak ihlaline karar verdi. bu hak ihlali sonucunda aslında sizin adil yargılanma hakkınızın ihlal edildiği sonucuna vardı ve bunun neticesinde bir tazminat hükmetti aslında. bu karardan sonra ancak türkiye futbol federasyonu tarafından veya türkiye futbol federasyonu tahkim kurulu tarafından verilmiş tüm kararlar hükümsüz ve geçersiz demenin hukuken ben doğru bir yaklaşım olduğunu düşünmüyorum naçizane.

  “yapılması gerekenin biz şu olmasını düşünüyoruz: evet aihm kararları onu söylüyor zaten ali rıza kararıyla başladı ve sizin kararınızla da aslında doğrudan ali rıza türkiye kararına atıfta bulundu. türkiye futbol federasyonu kurullarının tarafsız, bağımsız olmadığını orada söyledi. sizin ifade özgürlüğü hakkınızın ihlal edildiği sonucuna vardı. ancak burada birincisi biz o davaların tarafı değildik kulüp olarak. ikincisi avrupa insan hakları mahkemesi orada verilmiş tüm kararların hükümsüz ve geçersiz olduğuna dair bir sonuca varmadığını ben görüyorum. biz ne şekilde değerlendirdik bu konuyu yönetim kurulumuz içerisinde tekrardan bu kararlara dayanarak sizin kararınızla ali rıza türkiye kararıyla hatta ombudsman’ın da verdiği bir tavsiye kararı var. bu kararlara dayanarak türkiye futbol federasyonu, profesyonel futbol disiplin kurulu önünde bir yargılamanın iadesi başvurusunda galatasaray spor kulübü açısından verilmiş cezalar için bu başvuruları yaptık ve dayanaklarımız az önce de söylediğim gibi aihm’in vermiş olduğu kararlar ve ombudsman’ın vermiş olduğu kararlardı. biz bu kararlarda yine yargılamanın iadesi yolu tüketildikten sonra türkiye futbol federasyonu’nun, profesyonel futbol disiplin kurulu’nun talebimizi reddetmesi durumunda gidilecek mercinin türkiye futbol federasyonu tahkim kurulu olduğunu düşünüyoruz ve bu sebeple de aslında yine en başa dönersek verilen kararların aihm kararı neticesinde türkiye futbol federasyonu tarafından verilmiş tüm kararların hükümsüz ve geçersiz olduğu görüşüne maalesef katılamıyoruz.”

  yönetim kurulu üyesi mehmet polat kalafatoğlu