• 43294
  “rakibimizi tebrik ediyoruz. bizden daha iyilerdi. dün de zaten bir cümlede anlatmıştım. avrupa’nın çok alışılagelmedik, değişik takımlarından birisiyle oynuyoruz demiştim. esasında küçük bir mesaj vermiştim. bizden daha iyi oynadılar. rahat bir galibiyet aldılar. galatasaraylılar neden üç sene istediğimiz konusunda şimdi dediklerimi daha iyi anlamışlardır. takımımızın bu seviyelerde oynaması için gereken şeyleri yapacağız. bugün için psv eindhoven hem farklı kazandı hem de aşağı yukarı, büyük ihtimalle tura bizen çok daha yakın. üzgünüz; ama tabii ki gereken neyse zaman içerisinde yapacağız.”

  “elimizdeki bazı mevkilerin de orijinal adamı olmadığı için öyle çıkmak zorunda kaldık. ayrıca ne falcao ne mostafa’yı hazır hissediyoruz. o yüzden kısa sürede oyuna sokmayı daha uygun bulduk. mağlubiyetlerden sonra herkesin yorumu değişik olabilir ama bizim oyun planımız öyleydi…. ilk dakika gol yiyerek başlarsanız, hangi planı yaparsanız yapın oyuncuların sıkıntısı başlayacaktır. akılda olmayan bir golle beraber… onu atlattık.. iki çabuk adamımız vardı ileride planımıza göre. bazı pozisyonlar da yakaladık. bu seviyelerde bu kadar basit goller yerseniz mutlaka geriye düşecekseniz. elimizdeki iki santrfor, fizikleriyle konsantreleriyle ilave olurlarsa, oyun planımız da ona uygun olursa koyarız.”

  fatih terim

  (bkz: 21 temmuz 2021 psv eindhoven galatasaray maçı)
 • 43295
  rakibimizi tebrik ediyoruz. bizden daha iyilerdi. dün de zaten bir cümlede anlatmıştım. avrupa'nın değişik takımlarından biriyle oynuyoruz diye. küçük bir mesaj vermiştim. bizden daha iyi oynayarak rahat galibiyet aldılar."

  fatih terim

  neyin mesajını verdin hocam ya allah aşkına? e çıkmasaydik hiç maça? çıkmamış gibiydik hoş ama, maç sonu söylenecek söz mü bu? bu mesajı verdiysen sen daha hollanda'ya gitmeden maçı kaybetmissin.

  edit : bir de bazı pozisyonlar yakaladık demiş, herhalde tv8 yayını gittiğinde tek kale falan oynadık ben gol harici öyle yakalanmış pozisyonlar falan göremedim çünkü.
 • 43296
  "psv* hem kazandı, hem de çok büyük ihtimalle.. en azından tura bizden çok yakın. bizden daha iyi oynadılar, rahat bir galibiyet aldılar. galatasaraylılar neden 3 sene istediğimi daha iyi anlamıştır. bu seviyelerde oynamak için gereken şeyleri yapacağız."

  fatih terim

  haklısın hocam sen geleli daha 3 gün oldu takımın başında 4 yıldır ben vardım.
 • 43298
  en sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim:

  psv eindhoven asla elenmeyecek bir takım değildi..

  ◇ bir kere bir teknik adam maça 3'lü savunma ile başlayıp 10. dakikada 4'lüye dönüyorsa maç analizi, rakip tetkiki yapılmamış demektir.

  ◇ önde pres yapması alamet-i farikası olan bir takıma 40 metreden geriye marcao'ya taç atılmaz. atılsa da marcao o topu kaleciye oynamaz. oynasa da kaleci topu tekrar marcao'ya atmaya çalışmaz. bu kadar hataya gol de normaldir.

  ◇ kısa takıma karşı bir kez kenar ortası yapıldı ve g.saray'ın en kısa oyuncularından biri kafa golü attı. peki g.saray'ın kornerlerini babel neden attı? santrafor korner atar mı?

  ◇ sekidika nedir? aytaç orta oyuncusu hesapta ama orta çizgiyi 1 kez, o da 4-1'den sonra geçti.

  ◇ futbolun arda turan'ı bıraktığını herkesin kabul etmesi gerek. futbolda duygusallığa yer yok. arda oynamaz. aytaç bu kadar savunma içine giremez.

  ◇ her şeyin başında plan-oyun-düzen yok. adım gibi eminim g.saray'ın sol kanadını mahveden madueke, türkiye'ye gelse "nerden buldunuz bu ikinci sekidika'yı" deriz. çünkü düzen yok, plan yok, hangi oyuncuyu nerede kullanacağını bilmek yok.

  ◇ hadi plan yok, hadi düzen yok peki fizik güç? şunu artık kabul edelim milli takımımız da kulüp takımlarımız da avrupa'da sürünüyor. fizik yoksa hiçbir şey yok. e peki bu takım hazırlık kampında ne yaptı?

  ◇ fizik yok, düzen yok, plan yok, maç analizi yok, taç atma hataları sürüyor, mental hazırlık da yok.. o zaman fatih terim'den başka sorumlu da yok.

  ▪︎ kimse "transfer gelmedi" falan demesin. psv'nin en iyi 2 oyuncusu dumfries ve donyel malen de yoktu..

  ▪︎ lütfen herkes kendisine şu 2 soruyu sorsun:

  ¤ "bu galatasaray kadrosu psv forması giyse skor 5-1 olur muydu yoksa en kötü berabere biter miydi?"

  ¤ "eran zahavi ve götze, g.saray'da olsa bu kadar ağırlık koyabilirler miydi?"

  her iki sorunun cevabı "hayır" ise artık fatih terim de dahil, hatta en başta fatih terim ve şenol güneş dahil türk teknik adamlarımızı tartışmamız lazım.

  ciddi ciddi tartışmamız lazım.

  fatih terim hocama tek bir soru sorayım:

  necati ateş ve selçuk inan sana ne katabilir? vakit geç olmadan avrupalı bir yardımcı al hocam. sana itiraz edecek, maç analizcini gerekirse "bu yaramaz hocam" diye kovacak bir yardımcı..

  serdar ali çelikler

  (bkz: 21 temmuz 2021 psv eindhoven galatasaray maçı)
 • 43301
  bu kadar da değil. çarpıcı bir şekilde kalabalıkken korkunç savunma açıkları verildi. sanki hiç birlikte oynamamış, sanki rakibin nasıl hücum ettiğine hiç çalışılmamış gibi. çıkarken kaptırılan toplarda da sorun yaşandı, yerleşik savunmada da… bu da yine sürpriz olmayacak bir şekilde götze, zahavi ve madueke üçlüsünün hızlı direkt oyunuyla cezalandırıldı. ancak şunu söylemek lazım: bu oyunu sangare ve van ginkel’e açık bir şekilde yenilen galatasaray orta sahası verdi. terim de buna çare bulamadı. savunma zaaflarından çok bunun üzerinde durmalı.

  çok daha dinamik, alanları çok daha iyi kullanan, geçişleri çok daha iyi yapan psv’ydi. uluslararası oyuncularımızın yetersiz performansları onların bireysel yetersizliklerinden çok, geçerli bir plana sahip olunmamasından kaynaklanıyor. kadronun tam hazır olmayışının terim’i zorladığını biliyorum ama bu kadro için de bir oyun olmalı. dün tıpkı geçen sene olduğu gibi elinde avrupa’da geçerli hiçbir reçete yok gibiydi. böyle olunca da 70’ler,80’ler seviyesinin de gerisine düştük.

  mehmet demirkol

  (bkz: 21 temmuz 2021 psv eindhoven galatasaray maçı)
 • 43302
  atletik oyunculardan kurulu psv'ye karşı galatasaray takım olarak hantal kaldı.
  galatasaray'ın fizik gücü, oyuncuların aklı ve çabukluğu maalesef psv ile mücadele edecek kaliteden çok uzaktı. 1985 yılından bu yana galatasaray'ın avrupa'da oynadığı tüm maçların çoğunu canlı olarak izledim. gördüğüm en etkisiz, en silik, en güçsüz, en ağır ve pozisyon bilgisi en zayıf galatasaray'ına tanık oldum. mutlaka oyuncu takviyeleri yapılacaktır. psv kadrosu rol model olmalı ve transferde atletik oyuncular tercih edilmelidir. 1996-2000 takımı akıllı, zeki, çabuk düşünen, becerikli ve atletikti.
  muslera'nın yediği goller hatalıydı.
  ama taç atışını ömer'in marcao'yu kullanması ve onunda baskı altındaki muslera'ya pas atması daha büyük hataydı. oysa terim idmanda yedlin'i "merkeze taç atmayın" diye uyarmıştı. bu arada muslera hatalı yediği gol sonrası arkadaşlarının verdiği geri paslarda, psv tribünlerinin alaylı tavrından olumsuz etkilendi ve bedenen olarak sahadaydı ama zihinsel olarak maçtan koptu.

  erken gol için, "'moralimiz bozuldu" yorumunu kimse yapmasın. psv'li oyuncular öyle bir baskı yaptı ki; galatasaraylı oyuncular rakip kaleye yüzünü bile dönemedi. arda turan tercihi terim'in yanlışıydı. arda'nın fizik gücü psv'nin temposuna karşılık verecek durumda değildi. yenilen gollerde luyindama-marcao ikilisi zahavi-götze ikilisini kontrol bile edemedi. zahavi hayatının en kolay gollerini galatasaray'a attı.
  terim belli ki italyanlar'ın 3'lü savunma anlayışından etkilenmiş.
  galatasaray'ın savunrmada oyuna 3'lü başlaması büyük hataydı. bu anlayış psv'nin kanatlardan çabuk hücum etmesine neden oldu.
  özellikle 19 yaşındaki madueke sol kanadı otoban gibi kullandı.
  psv'nin kalitesine ve fizik gücüne dayanamayan sezona galatasaray hezimetle başladı.

  levent tüzemen

  (bkz: 21 temmuz 2021 psv eindhoven galatasaray maçı)
 • 43303
  avrupa futbol şampiyonası sonrasında ısrarla yazdım; az futbolla yetinmeyeceğim diye... bizi süper lig’de kandırıyorlar. türk hocaları, avrupa‘nın, dünyanın değişen futbol anlayışına, özellikle son 5 yılda aşırı hızlanan dünya futboluna ayak uyduramadılar.
  millet artık uçarak oynuyor, biz yürüyerek... milletin futbolcusu tazı gibi çabuk, bizim futbolcular, aldığımız yabancılar da dahil, bir-ikisi dışında hepsi “taş” gibi ağır...
  sözüm başta fatih terim, bütün türk hocalarına... takımlara hız kazandıramadılar, türk futbolunu çabuk oynamaya alıştıramadılar. çareyi sadece transferde aradılar. hızlı oynamıyorsan, sahaya akıl koyamıyorsan, avrupa’da ekmek yok.
  psikolog değilim ama maçtan bir akşam önce fatih hoca‘nın basın toplantısını izlerken, çarşambanın gelişini salıdan anladım. son dönemlerde enerjisi bu kadar düşük bir fatih hoca görmemiştim. transfer dedi, sakatlar dedi, psv‘nin gücü dedi, hepsi kabul ama, bizim bildiğimiz, alıştığmız fatih terim gibi esip gürleyemedi.
  götze’nin attığı üçüncü gole dikkatinizi çekerim; maçın yıldızı zahavi bir topuk pası yaptı, götze arkaya sarkıp golü attı. bir topuk pasıyla galatasaray‘ın üç stoperi birden nakavt oldu. alpaslan, marcao, luyindama, bizim kandırmaca ligde durumu idare ederler ama, avrupa’ya çıkınca “takke düşer, kel görünür.” bu kadar ağırlık olur mu?
  muslera‘ya da maaşallah (!)... bir kaptan bir gemiyi ancak böyle karaya oturtur. yediği ilk ve son golün mazereti yok. bizim ligde aslan kesilmek kolay... marifet uluslararası maçlarda sahneye çıkmak, aslan kesilmek... o da muslera‘da yok...
  fatih terim’in sekidika, kerem aktürkoğlu tercihlerini eleştirmem. hiç olmazsa çabuk oyuncular... ama galatasaray hücuma gitmeyi düşünmeyince ikisinin çabukluğu da yalan oldu.
  ayrıca şurası kesin; galatasaray‘da “kontenjandan oynayan oyuncular” dakika bir, sezonun ilk maçında başladı. avrupalı ile oynuyorsan, kim çabuk onu oynatacaksın. sağına dön - soluna dön anlayışı çok eskide kaldı. hangi devirde yaşıyoruz?
  hız ve çabukluk o kadar önemli ki, psv‘nin 19’luk sağ kanat oyuncusu madueke(23), galatasaray‘ın sol kanadını perişan etti. ikinci golde sağdan milletin başını döndürerek getirip ortaya kestiği topa zahavi yetişip golü atıyor da, galatasaray savunması niye yetişip o topu uzaklaştıramıyoruz? çünkü ağırlar, ayaklarında külçe var, kıvrak değiller, dönemiyorlar.
  bu hezimet, “transfer yapamadık, sakatlara oynatamadık“ mazeretleriyle anlatılamaz. türk hocaları maalesef hız ve çabuklukta sınıfta kaldı. dünya uçuyor, biz yürüyoruz. aradaki fark bu... bizim hocalara selam olsun...
  bizi ligle kandırmaya devam etsinler. ben kanmam, haklı olarak çok daha fazlasını, çok daha hızlısını talep ediyorum. sizin, benim, hepimizin hakkı bu ...

  şansal büyüka

  (bkz: 21 temmuz 2021 psv eindhoven galatasaray maçı)
 • 43305
  "bu kadar bireysel hata yaparsanız, farklı mağlup olmaya mahkumsunuz. sekidika'nın ilk defa sağ bek oynadığını gördük demek ki 1 aylık çalışma sürecinde sağ beksiz oynuyorsunuz. daha sezona başlarken bir mevkide oyuncu olmadan başlıyorsunuz.

  ikincisi ilk defa 3'lü oynuyorsunuz defansta. daha önce oynamadıysanız büyük sıkıntı yaşarsınız. 3'lü oyunda özellikle stoperlerin birebiri çok iyi oynaması lazım. ayrıca kenar oyuncuların çok iyi hücum yapması lazım. ömer 40'da çıktı o da gol oldu.
  şunları sormak lazım geçen sezonun sonundan itibaren fatih hocanın devam edeceği belliydi. fatih terim, bir transfer raporu oluşturdu mu mevkii olarak? ve gelen başkana bakıyoruz plan hazırdı, nerede plan? kaç gün geçti?

  boşta oyuncular alındı tamam itirazım yok ama sizin hedefiniz ne? türkiye ligi'nde mi oynamak, şampiyonlar ligi grubuna mı kalmak? bu transferler yapılmıyorsa demek ki 'türkiye ligi bize yeter biz şampiyon olursak başarılı olmuş oluruz' hedefindeyiz.

  ben yıllarca galatasaray'da oynadım hep biz araç olarak kullandık türkiye ligi'ni. türkiye ligi'nde şampiyon olup avrupa'da başarılı olarak baktık hep. yani başkan ve yöneticiler başlarken doğru planlama yapılmamış.

  fatih hoca basın toplantısında 'gerekeni yapacağız' dedi, sizce bu sorunun cevap verilmesi gerekmiyor mu oradaki basın mensuplarına göre? oyuncu bileti mi kesilecek başka birşey mi olacak? taraftarın da aklı karışıyor, 'hoca ne demek istedi?' hep bu soru.

  tamam kimse mevkisinde oynamadı mevkiye göre oyuncu yok tamam o zaman sağ beke neden transfer yapmadınız örneğin? bu soru sorulmalıydı soru sormasını bilmiyoruz.

  sezon biteli 45 gün olmuş, kulübün bir hazırlığı olur, yeni felen başkanın hazırlığı olur ben ona takıldım. en kötü ihtimal u19'un sağ bekini alırsın, en azından orjin bir sağ bek oyuncu, sekidika'dan daha iyi olmaz mıydı?

  mazaret sunmadan oyunu açıklaması lazımdı. türkiye'nin en başarılı teknik direktörü fatih terim'e akıl verecek değiliz ama gördüğümü söylemek zorundayım.''

  bülent korkmaz

  (bkz: 21 temmuz 2021 psv eindhoven galatasaray maçı)
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!