• 43102
  1 gol attık ya bu milli takım ile. bu kadroyu bu teknik adam kaldıramıyor. bu kadroda daha çok avrupa'da oynayan oyuncu var. bu kadroya yabancı hoca lazım. bu şoförle gitmez. dakika 70, yazı yazıyor ya. sahaya bak sahaya, ne yazıyorsun? her an bir şey değişebilir orada ya. o kağıda bir şey yazabilirsin sadece o da istifan olur.

  95 milyon insanın anasını ağlattın şenol güneş. bu kadro bunun daha iyisini yapmalıydı. futbolcular da mutsuz. şenol güneş'ten mutsuzlar, bu net. şenol güneş, türkiye'yi seviyorsa istifa eder. ben milli takım'a yerli hoca derdim ama bu kadroya yabancı lazım.

  rıdvan'ı alıyorsun takıma, neden oynatmıyorsun? şerbet yapma, ona bir çiçek, buna bir çiçek. aferin ama gol attık ya, 50 sene öncesine döndük. inanamıyorum ya!

  senin elinde lille'de oynayan 3 futbolcun var, juventus'ta oynayan var, milan'da oynayan var. bu adamları kullanamıyorsun. 10 maçta bir fransa'yı yenersin ama oyunumuz yok ya. isviçre, galler, italya bizimle dalga geçti. hadi italya ekol, peki galler, isviçre?

  biz zayıf tarafımızı da iyi tarafımızı da açtık. bunu yapan kim? şenol güneş! adaletli forma dağıtmadı, adaletli dağıtsa böyle olmazdı.

  avrupa'da ligde en fazla takımı olan ligiz. bir hafta evvel ligi bitirdi. ancak bütün oyuncularımız dışarıdan geldi.

  ne yazıyorsun kağıt kalemi eline alıp, roman mı yazıyorsun? bir de yere baka baka giden oyuncuya illet oluyorum. yerde para mı arıyorsun? ne oluyor bir dön bak!

  oyuncularımız ne kadar genç ya! 42 yaşında mı gelecekler milli takıma? milan'da, juventus'ta, lille'de, leicester'da oynuyor oyuncularımız. milan'daki iyi sezon geçirdi ama sahada çıldırıyor. çünkü ona göre oynaman gerekirdi.

  yabancı oyuncu kısıtlamasını falan bırakın ya. kısıtlama kalktıktan sonra gitti oyuncular avrupa'ya. şenol güneş de "bana sol bek bulun, yabancı kısıtlaması" dememeli.

  bizden daha kötü oynayan ve bizden daha kötü teknik direktörü olan takım görmedim. bu kadro, bu topu oynamamalı. zavallı top oynadık.

  yönetim kurulunun şenol güneş'ten rapor istemesi gerek. gelen rapora kaç kişi tavır koyabilecek? bunu diyebilecek bir adam var mı?

  şimdi diyor, önümüzde dünya kupası var. yahu biz 2002'de 3. olduk. galatasaray'dan 8 oyuncu, fenerbahçe'den kaleci, beşiktaş'tan golcü ilhan. elimizde bu kadro vardı bizim. bir tane avrupa takımıyla oynamadık.

  kulüp takımlarında sana bir şey demem ama milli takım başka. milli takımda senden hesap sorarım ben. aldığın parayı helal etmem. şu ana kadar da aldığın parayı helal etmedim. iyi oynadık diyorsun ya! takıma hakim değilsin.

  erman toroğlu

  (bkz: 20 haziran 2021 isviçre türkiye maçı)
 • 43104
  "üzgünüz. bu gruptan çıkmayı hedefliyorduk, çıkacak gücümüzün olduğunu düşünerek buraya gelmiştik. güzel futbol oynamak, gruptan çıkmak hedefimizdi. önümüzdeki güzel bir hikaye yazma imkanı vardı. maalesef düşündüğümüzün tam tersi oldu. futbolseverlere verdiğimiz beklentilerin altında kaldık. yetenek, karakter önemli ama güçlü de olmak önemli. rakip ilk geldiğinde golü attı. hücuma gittiğimizde ikinci golü yedik. ilk yarı denk sayılabilir. maçın tamamına baktığımızda, maçı kaybeden takım olarak bizim düşündüğümüz, oynadığımız oyunun anlayış olarak geride olduğu bölümleri de gördük. isviçre topa sahip olan bir takım, onların da yetenekli oyuncuları var. golleri bulabilseydik kazanabileceğimiz bir maçtı."

  "oyun olarak son iki maç, italya maçının gölgesinde kaldı. bütün oyuncularım ellerinden gelen gayreti gösterdi ama yeterli olmadı. bu sahnede kendilerini göstermeleri ve üst seviyede olmaları gerekiyordu. ilk defa bu turnuvaya katıldılar. bizim için büyük bir imtihan, bu imtihanı en azından başarıyla geçip 16’ya kalmamız gerekiyordu. bazen başarısızlık daha büyük tecrübe katabilir. bu grup türk futboluna 10 yıl daha damga vuracak. bu turnuvayı böyle geçirmek üzüntü verici, bunu kabul etmek mümkün değil, bunun altından kalkacak bir takım olduğunu da düşünüyorum. öyle başarılar yakalama şansları var ki. galler ve isviçre’yi yenebileceğimizi düşünüyorduk. bunları başaramadık. bu konuda eleştirilerine katılıyorum. zaten bunları doğru yapsaydık, bunları konuşmayacaktık. sorumlusu benim, bunu söylerken eksikleri de doğruları da biliyorum, bunu da sizle paylaşıyorum.”

  ”kendi oyunumuzun altında kaldığımızı söyledim. bireysel ve takım olarak bunu söyleyebiliriz. fiziksel, zihinsel yorgunluklar bazı oyuncularda fazla, bazılarında az olabilir. fiziksel olarak eksiklik olduğunu kabul ediyorum ama bunun kampla ilgili olduğunu düşünmüyorum. yüksek tempolu oynayan bir takım ortaya çıkaramadık. başarı ya da başarısızlıkta yine bizim çocuklardır. bu çocuklara, gençlere güveniyorum ama bugünkü imtihanı iyi geçemedik. buna da katılıyorum."

  “yetkili olduğum için sorumlu olduğumu söylüyorum. herkes sorumlu, medya da sorumlu, yönetim de oyuncu da sorumlu. takımın başarı ya da başarısızlığında sorumluluğu üstüme almam gerekir. bunun karşılığı iş yapmak mıdır? işi bırakıp kaçmak mıdır? yoksa çalışmak mıdır? onu siz daha iyi takdir edersiniz.”

  şenol güneş

  (bkz: 20 haziran 2021 isviçre türkiye maçı)
 • 43105
  "en iyi atak oyuncumuz aslında sağ bek olan, sol bekimiz mert müldür! trajikomik bir durum bu. türk halkına bunun hesabı verilmeli. bu bir facia! bizden kötü bir takım yok!"

  "çok acı bir durum. uğurcan için neler söyleyebiliriz? gelişecek daha... antrene edilmeli, kat edecek çok yolu var. merih, çağlar... türk duvarı diyorduk ama berlin duvarı gibi yıkıldık. çok fena yıkıldık hem de. duvar yerle bir oldu. "

  feyyaz uçar

  (bkz: 20 haziran 2021 isviçre türkiye maçı)
 • 43106
  "vallahi çok üzgünüz. böyle olmasını beklemiyorduk. halkımızın beklentisi çoktu. üzüntümüz de çok oldu. kelimeler kifayetsiz kalıyor. diyecek bir şey yok. turnuvanın en genç takımıyız. ilerideki turnuvalarda iyi olduğumuzu göstereceğiz."

  "ben iyi günde de, kötü günde de buradayım. bunu telafi edeceğiz. ben güveniyorum arkadaşlarıma. önümüzdeki turnuvalarda çok daha iyi olacağız. bu büyük bir tecrübe oldu. özür diliyoruz."

  merih demiral

  (bkz: 20 haziran 2021 isviçre türkiye maçı)
 • 43107
  "bizim, avrupa şampiyonası özetimiz-trt spikeri dostlarımızdan en çok duyduğumuz cümleler: 1- maalesef top ağlarımızda!! 2- hızlı çıkarsak tehlikeli olabiliriz!!!"

  "toplam yediğimiz gol sayısı 8, attığımız 1!! verdiğimiz gol pozisyonu ise abartmıyorum 30... sizce buradan bir teknik analiz çıkar mı?"

  rıdvan dilmen

  (bkz: 20 haziran 2021 isviçre türkiye maçı)
 • 43108
  "kimse kusura bakmasın! teknik, taktik ve fizik olarak sınıfta kaldık. teknik ve taktik açısından turnuvanın en kötüsüyüz, en kötüsü!"

  "sokaktan toplanmışcasına bir görüntü verdi milli takımımız."

  "bizde her şey var ama bu seviyede olması gereken iki şey yok. iyi oyuncular var, iyi kulüplerdeler. bizde organizasyon yok. organize değiliz biz!"

  "şenol hoca'nın çok emeği geçmiştir, benim de hocalığımı yaptı. 2002'de başarısı var. takımı buraya getirmiş. kendi tasarrufu ne olur bilmiyorum. devir değişiyor. hepimiz kendimizi yenilemek zorundayız. devir hız devri!"

  "şenol hoca yalnız çalışıyor. kendi bildiği doğrultuda hala bu yolda devam etmeye çalışıyor. gidemezsin. yürüyemezsin."

  "kimse kusura bakmasın. şenol hoca, geçmişteki küçücük detaylarda boğuluyor. buraları geçelim artık, geçelim arkadaşım. sizin asli göreviniz saha içi. buraya kafa yormak. değişeceğiz. başka yolu yok. adamlar uzadı gitti. makas açılıyor. değişeceğiz."

  "2 turnuvada yaşadıklarımız var. ben naçizane duygumla, emeğimle hizmet ettim bu takıma. gördüklerimi söylüyorum. milli takımda bir pozisyonda gözüm yok. işin gerçeği, realitesi siz eski usul yemek yiyorsunuz, eski usül! bu değişime direneceksek kaybederiz."

  tümer metin

  (bkz: 20 haziran 2021 isviçre türkiye maçı)
 • 43110
  "bu turnuvaya büyük hedeflerle geldik, rüyalar kurduk. istediğimiz gibi olmadı. çok üzgünüz. bizim de kendi ailemiz var. bütün sorumluluğu ben, burak ağabey, ozan alıyoruz. bütün oyuncular alıyor. en genç takım bizdik. tecrübe kazandık diyelim."

  "istediğimiz gibi olmadı. önümüzde dünya kupası var. tüm seyircilerimiz adına buraya gelen... onları üzdük. biz de üzüldük. özür dileriz. yola devam etmek lazım. hatalardan ders çıkarmalıyız."

  "bütün ülkelere bakınca en genç biziz. 2016'dan sadece ben, ozan ve burak ağabey vardı. tecrübemiz eksikti. çok genciz. ilk defa bu sahnede olan oyuncular var. tecrübe eksikti."

  "buraya kadar biz başardık, burada da biz elendik. önümüzdeki turnuva çok önemli. başımızı dik tutmalıyız. boynumuzu eğmeyeceğiz. biz türkiye'yiz! halkımızdan özür dileriz. yola devam edeceğiz. daha önümüzde çok turnuva var."

  hakan çalhanoğlu

  (bkz: 20 haziran 2021 isviçre türkiye maçı)
 • 43111
  "biz ne yapmamız gerekiyorsa onu yaptık. 3 maçta 4 puan. diğer sonuçları bekleyeceğiz. bizim işimiz kazanmaktı, bizde bunu yaptık. iyi bir maç oynayarak 3 puanı aldık. şimdi beklemek durumundayız."

  "elbette ki türk takımı çok kaliteli oyunculardan oluşuyor. büyük takımlarda oynuyorlar ama turnuvalarda deneyim önemlidir. bence türkiye'nin geleceği parlak."

  granit xhaka

  (bkz: 20 haziran 2021 isviçre türkiye maçı)
 • 43112
  "çok iyi hazırlandığımızı düşündüğümüz bir turnuvaydı. başarılı olanlar, başarısız olanlar vardı sezon içinde. hayallerimiz çok farklıydı. belki çok fazla sorumluluk aldık, çok fazla istedik belki. tüm ülkeden özür diliyoruz."

  "mahçup ettik. ülkemiz bize bu formayı verdi. onları iyi temsil edemedik. haklarını helal etsinler. niyetimiz farklı yöndeydi. kafamız ve ayaklarımız farklı yöndeydi. yetenekli bir takımız. biz buraya rekor kırarak geldik. herkes çok üzgün."

  "herkesten özür diliyoruz. yaşanmaması gereken günler, maçlar yaşandı. turnuvaya gitmeyi biliyoruz ama belki turnuvada oynamayı bilmiyoruz. herkesten özür diliyoruz. haklarını helal etsinler."

  burak yılmaz

  (bkz: 20 haziran 2021 isviçre türkiye maçı)
 • 43113
  "hep 'dersler alınması gerekiyor' diye bir laf vardır. bu turnuvalardan alınacak derslerle ansiklopedi yazılır. kaç cilt olacağını ben bilmiyorum. epeyi uzun olur, 10-12-14...."

  "bu takım genç evet, çok genç. tecrübeli, net! 'tecrübesiziz, ilk defa turnuva oynadık ve o yüzden bu skorları aldık' dersek bu gömleğe yanlış iliklemeyle başlarız, sonrasını düzeltemeyiz. fransa'yı yenerken tecrübesiz miydik?"

  nihat kahveci

  (bkz: 20 haziran 2021 isviçre türkiye maçı)
 • 43119
  "uğurcan'a teşekkür etmek lazım. 3 maç boyunca kurtarış rekoru onda şu anda. bir zamanlar ingiltere'ye 8-0 yeniliyorduk. bizi ondan kurtardı.

  maçın 60. dakikası... bir teknik analiz yapmak istiyorum. ama aynı önceki iki maçta olduğu gibi değerlendirebilecek bir performans yok. bu izlediğimiz 0 (sıfır) bile almaz.

  dolayısıyla durum buyken, şenol güneş’in bir görevi var: neden göreve devam etmesi gerektiğini kamuoyuna anlatmalı, herkesi ikna etmeli. tabii bu mümkün mü bilmiyorum. yoksa bu sıfırın altındaki oyunun doğal sonucu istifadır. bu açık. 3 maçtır orta sahada ceza sahasına kadar hiç zorlanmadan gelen rakiplere karşı hiçbir temel değişiklik yapmamanın sebebi anlatılmalı. italya maçının depresyonu nasıl oldu da 3 günde tamir edilemedi anlatılmalı.

  dünya klası savunmacılara rağmen uğurcan’ın neden şampiyonanın kurtarış rekorunu kırdığını ve gruplar tarihinde neredeyse gol yeme rekoru kırdığımızı da. kimse bizim seviyemiz bu, finale çıkarız filan dediniz abarttınız demesin. çünkü sadece bizde değil uluslararası öngörü ve tahminlerde de ‘plase’ olarak görülüyorduk. bu yaşadığımız baştan sona bir teknik direktör felaketidir. bu durumda da yapılacak şey bellidir. dünya kupası için bu riski alacaksak, şenol hocanın herkesi ikna etmesi şart".

  mehmet demirkol

  (bkz: 20 haziran 2021 isviçre türkiye maçı)
 • 43120
  insanlar seni hayal kırıklığına uğratmaz, sen yanlış insanlar üzerine hayal kuruyorsundur... bizi euro 2020'ye getiren; sadece 3 gol yememiz, dünya şampiyonu fransa karşısında iki maçtaki oyunumuz, avrupa'nın 5 büyük liginde forma giyen yeni jenerasyon ve kral burak yılmaz... hayal kurmamız doğru olandı. hollanda ve norveç dahil bize futbol çıtası gösteren teknik kadro ve futbolcular yanlış insanlar olamaz. işte tam bu yüzden yaşadığımız büyük hayal kırıklığıdır. uluslar ligi ve dünya kupası elemelerinde kalemizde 14 gol gördük. takım savunması sallanıyordu, biz defans oyuncularını tek tek övdük. aday kadroda yerleri rezerve olanlar yerine hak eden en az üç adamı memlekette bıraktık.

  bülent timurlenk

  (bkz: 20 haziran 2021 isviçre türkiye maçı)
 • 43121
  uefa'ya bağlı 54 federasyon var. cebelitarık - kosova - faroe adaları - lihtenştayn - san marino - andorra gibi takımları çıkarttığımızda 48 takım kalıyor. malta - moldova - belarus - lüksemburg - estonya - litvanya - letonya - arnavutluk - azerbaycan - kazakistan gibi alt seviye futbol takımlarını da çıkardığımızda geriye 38 takım kalıyor. bu 38 takımın 24'ü avrupa şampiyonası'na katılıyor. yani avrupa şampiyonalarına katılmak artık türkiye ölçeğindeki ülkeler için başarı değil gerek şart.. 38 tane ülkenin 24'ünün içine giremiyorsan hiç kendini "ben futbol ülkesiyim" falan diye kandırma.

  gittik ve daha maçlar tamamlanmadan 24. olduk. son iki avrupa şampiyonası'na ülkenin en değerli 2 hocası ile gittik. ikisinde de son 16'ya kalamadan geldik. edirne'nin ötesinde sürekli dayak yiyoruz. komünist rejimlerinin dağılıp yeni sistemler kurma telaşları / iç savaşları / yıkık ekonomileri olduğu dönemde rahatlıkla yendiğimiz ülkelerin takımlarını artık yenemiyoruz. macaristan - slovakya - slovenya - hırvatistan hatta hatta romanya.. hem onlar kurumsal olarak toparlandı hem de biz geriye gittik.

  futbol artık özellikle son 5-6 senede tamamen taktik oyunu oldu. neredeyse basketbol kadar müdahale edilebilen bir yapıya dönüştü. eskiden maksimum yüzde 30'larda gösterilen hoca etkisi 50'lere 60'lara çıktı. oyunun her anı, rakip hocanın her müdahalesinin ardındaki her durumda taktik değişimler isteyen bir oyun haline geldi.

  taç antrenörleri; kalecinin ayakla oyun kurma setlerini çizen antrenörler, bek antrenörleri gelişti. analistler bile 'rakip' ve 'video analisti' diye ikiye ayrıldı. dünya bu yöne giderken kendi içlerinde bir lobi oluşturan; yabancı hocalara yaşama şansı vermeyen, aslen kendilerine de türk futboluna da bir katkıları olmayan türk teknik direktörler, kapalı bir kutu içinde günü kurtardılar. ama artık y ve z kuşağı bunların çoğunun yetersizliğini; eksikliklerini; iletişim hatalarını görüyor. hepsi premier lig'i bundesliga'yı bir çoğu tüm dünya futbolunu takip ediyor.

  bu kuşağa artık klasik türk teknik adam ezberlerini anlatamazsınız. ya gelişeceksiniz ya da yoldan çekileceksiniz. türk teknik adamlar kendi mesleki hayatlarının son demlerine girdiklerini görmeliler.. avrupalı meslektaşlarının çok ama çok gerisinde olduklarını kabul edip gelişmeye açık olmalılar. taktik yoksa hiç bir şey yok artık. mesele budur. bu tatmini sağlayamayan her türk teknik adam, mesleki ölümünü tadacaktır.

  serdar ali çelikler

  (bkz: 20 haziran 2021 isviçre türkiye maçı)
 • 43125
  "onyekuru hafta içi türkiye'de olacak. iki tarafla ve kulüple anlaşma tamam. fatih terim onay verirse, burak elmas uçak gönderecek ve onyekuru gelecek."

  "falcao kesin olarak ayrılıyor. abd majör lig ekiplerinden nashville ile anlaştı. ufak pürüzler kaldı."

  "scout ekibi, simon cabral'ı önerdi."

  "feghouli, valladolid'e gidiyor."

  "donk ve arda kalıyor."

  "halil akbunar, fatih terim'le çalışmak istediğini yönetime söyledi."

  ertem şener
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!