• 41024
  "3 gündür camiamız ve spor dünyası mal bulmuş mağribi gibi hiç konuşmadığım hiç söylemde bulunmadığım şeyler hakkında yorum yapıyor. atilla ağabey gibi değerli bir duayen gazeteci ki kendisini çok severim. benim rahatsızlığım süresince neredeyse her gün aradı. fakat yazıyı okuyunca yemin ederim beni şoka uğrattı. ben kendisine en ufak bir telkinde bile bulunmadım. kendisi benden bin kere özür diledi mesajlar attı, telefon da açtı. ben artık karışamam her şeyin hayırlısı dedim, bir şey diyemem dedim. kendisi de bunun üzerine özür yazısı yazmış. ben bunun üzerine gidemem; aman dileyen, özür dileyen birine asla bir şey demem. onun için de hayırlısını dilerim. iki konuyu belirtmek isterim. bizim sağ olsun galatasaraylı yorumcu ve gazeteciler, muhabirler veya köşe yazarları destan yazdılar bu konu hakkında. akıllar verildi, latince bir deyim vardır; balığa yüzme öğrettiler. sağ olsunlar benim mesleğim yöneticilik. ben de hata yapabilirim, pot kırabilirim. zaten potlarım meşhur anlaşılmayan potlarım daha doğrusu. bazı şeyleri detaylandırarak anlatmam gerekiyor bazı insanlara.”

  “falcao çok karakterli bir insan. dünyanın gelmiş geçmiş en değerli 10 santraforunu sayarsanız bunlardan biri falcao’dur. o da bizde oynuyor. bir dünya markası olan galatasaray’da oynuyor. onu getirirken bizler ve taraftarlarımız çok fedakârlık yaptık. tabii ki taraftarın isteği öne geçti. taraftarın isteği bizim için kutsaldır. taraftarın olmadığı bir galatasaray yok hükmündedir. bana istediklerini söylesinler taraftarı destekliyorsun diye. taraftar olmayınca pandemi sürecinde nasıl zorluklar yaşadığımız, 8 maçta 1 beraberlik aldığımız meydanda. demek ki sadece takım değil, sadece teknik heyet değil taraftar da gerekiyormuş. biz bunu gördük yaşadık. maçlara taraftar alınması için büyük mücadele veriyoruz. inşallah sağlık bakanımız ve sayın cumhurbaşkanımız buna çözüm bulacak. belli oranda %30 taraftarı alacağız. türkiye futbol federasyonu’nun da bu konuda çok büyük çabaları var. falcao, türkiye’de oynanan futbola, türkiye’deki hakem yorumlarına alışacak ve gereğini yapacak. bizi bugüne kadar utandırmadı. indirimde tutar olarak en büyük indirimi falcao yaptı. ben ona müteşekkirim.“

  “bir başka ağırıma giden konu. onu da yine yanlış yazdı, anlamamış atilla ağabey. hocamızla ilgili kendisi bir soru sordu. bana dedi ki siz çağırıyormuşsunuz hoca gelmiyor. onu da biri demiş kim bilmiyorum. hocamızı biz çağırıyormuşuz hocamız gelmiyormuş. daha ağır şeyler var. biz hocamızla her zaman buluşuyoruz. ne zaman randevulaşsak geliyor. 2 buçuk dediysek, 2 buçuktan 1 dakika geçirmiyor. tam zamanında geliyor. bu kadar da kendine ve makama saygılı bir insan. buna da 2 buçuk dakikada geliyor diye yazmışlar. beni az çok tanıdınız. benim üslubum değil. ben bir şey söyleyeceksem kimseden çekinmem. çünkü gizli ajandam ve hesabım yok. şu anda da yok. bu sağlık durumunda bu mücadeleyi vermeme de şaşırıyorlar. bir zamanlar neden bu kadar açık diye şaşıranları da görüyorduk. şimdi de buna şaşırıyorlar. biz bu işe canımızı veriyoruz. bizden sonra gelecek yönetimlere mali ve idari açıdan en iyi galatasaray'ı bırakmak istiyoruz.”

  “bize seçime gitmiyorsunuz diyorlar. biz eylül ayında dernekler masası’na yazdık. dernekler masası bize direkt cevap veremedi. sorduk, ankara'ya yolladık dediler. bir ay istişare ettiler ve bugün saat 16:00’da yanıt geldi. diyor ki; geniş katılımlı sivil toplum örgütlerinin genel kurullarına hükümet olarak 1 aralık'a kadar izin vermiyoruz. kesinlikle 1 aralık'a kadar beklemeniz gerek. 1 aralık'tan sonra hükümet ne der ona bakacağız dendi. bunu dernekler masası’na özellikle yazdık. bunu bahane gösterdiğimizi düşündüler, ona da yaralandık. bu da bizi yaralıyor. bunu görsünler. biz seçim yapmak istedik, itiraz ettik; partiler nasıl yapıyor dedik. partiler anayasa gereği genel kurullarını yapmak zorundalar. yapmazlarsa kapanırlar. yardım alamazlar. partiler farklı boyuttadır ve anayasanın garantisi altındadır."

  “divan toplantılarına katılamadım. yönetim kurulumuz mutlaka temsil edildi orada. yönetimim düzenli olarak hakaret işitti orada. ben çok az bölümü sonradan izledim ve üzüldüm. bize karşı belli sayıda kardeşlerimiz, tanıdığım ve sevdiğim insanlardır çoğu, çok ağır hakaretler ettiler yönetimimize. divan başkanı da bunları teşvik etti. bizim lehimize ezkaza konuşan olursa da onu susturmaya çalıştılar. buna da bir şey demedik. olabilir dedik. bunu da çekmek varmış kaderde diyerek sesimizi çıkarmadık; fakat son toplantıda denetleme kurulu tüzük gereği mali raporunu açıklaması gerekir. kaan kançal açıkladı. onu da sadece divan başkanı birçok yerde kesti. sadece divan başkanı. denetleme kurulu bir organ. sunum yapması gerek. sunumunu yaptırmadılar tüzüğe aykırı olarak. ne kadar kişi katıldı sayı belli değil. oylama yaptılar. denetleme kurulu bu derneğin en önemli organlarından... medeni kanuna göre zaruri organ. organın görevini yapmasına, raporun okunmasına engel oldular. denetim kurulunun meşru olmadığını iddia ettiler. meşrutiyetini yitirmiştir deyip bu rapor okunamaz dediler. ben yıllardır galatasaray'ın içindeyim. gelmiş, geçmiş denetim kurulundaki kardeşlerim alınmasın. bu denetim kurulunun yaptığı hizmeti kimse yapmadı. çalışmaları müthiş. sayın başkan çok ağır tüzük ihlali yaptı. bu ihlal bir organın görevini yerine getirmesine engel. biz bunu protesto ederek yönetim olarak bu toplantılara katılmama kararı aldık. bu bizim ağırımıza gitti. dernekler masasına yazdık. denetim kurulu meşruiyetini yitirmiş midir diye? sorduk… kime soracağız biz? devlete, içişleri bakanlığı'na, dernekler masası'na... bugün o cevap da geldi. ifade şu; ‘dernekler ile ilgili organların ibrasızlık almaması ile ilgili kanunda herhangi bir hüküm yoktur. ancak, mahkemelere düştüğü anda mahkemeler sonuçlanana kadar beklemek durumu kanaati olduğunu bildiririz’. denetleme kurulumuz görevde. hukuk bilen kişi normal bir hukuk devletinde bunun böyle olduğunu bilir. siz devleti nasıl değerlendirirseniz değerlendirin beni ilgilendirmiyor. dernekler yasası vardır, kanun vardır, nizam vardır. kırmızı ışık vardır, yeşil ışık vardır. bunları görmek gerekir.“

  “galatasaray'a karşı büyük bir propaganda, topyekûn taarruz ve kutsal bir savaş var. tek tek hepsini anlatmak istemiyorum. salı günü anlatacağım hepsini. bu savaşta galatasaray'ı taraftarlarımıza yönelik psikolojik olarak transfer yarışına soktular. sanki ne kadar çok transfer yaparsanız, harcarsanız ayrı kupa alacaksınız. 30. kupalarıymış. bizde 37. kupamızı isteyeceğiz. 38. kupamızı bu sene inşallah alacağız. bundan tüm taraftarımız emin olsun. kendine güvensin. galatasaray türkiye'nin değil, dünyanın en önemli sivil toplum örgütlerinden ve futbol kulüplerinden biridir.”

  mustafa cengiz
 • 41026
  "evet, galatasaray iyi futbol oynamıyor. bundan da herkes rahatsız. ama ne olursa olsun kulübün başkanı hiçbir ortamda sözleşmeli futbolcusunu kötüleyemez. oyuncudan şikayetleri varsa, hocayla yan yana gelinir, kapılar kapatılır ve bütün problemler anlatılır."

  "insan gerçekten üzülüyor. 30 milyon taraftarı olan kulüp, bir türlü huzuru bulamıyor. yıllardır her transfer döneminde taraftar, yönetim, hoca birbirlerine girip, bütün olumsuzlukları yaşıyorlar."

  "galatasaray nereye gidiyor bunu hiç bilmiyorum. taraftar, hoca, yönetim... herkes huzursuz ve birbirinden hesap soruyor. bu yaşananlar dünyada bir tek, bakın sadece türkiye’de demiyorum, sadece galatasaray’da oluyor."

  "marcao tokat atmış. genç futbolcular peynir ekmekle karınlarını doyuruyorlarmış! fatih terim, şükrü hanedar’ı kovmuş. bir de buna başkan mustafa cengiz’in oyuncular için yaptığı son açıklamayı koyuyorum. peki bu şartlarda galatasaray nasıl toparlanır?"

  osman şenher
 • 41029
  şu anda yolun başında olduğumuzun farkındayız ancak iyi başlamak da önemliydi ve tanrı'ya şükürler olsun ki bunu başardık.

  iyi oynuyoruz ve sonuçlar da bunu kanıtlıyor. hedefimiz geçen sezondan daha iyi olmak. türk ligi çok zor ancak başarıyı kovalıyoruz. hayal kurmak bedava!

  maç, maç yolumuza devam ediyoruz, kazanmaya çalışıyoruz ve olabildiğince puan almaya uğraşıyoruz. şampiyonlar ligi'ne katılabilirsek, kulüp için çok güzel ve tarihi bir sezon olur.

  takımdan çok memnunum, güçlü bir kadromuz var. kariyerimin en iyi dönemini geçiriyorum.

  hedefim bu sezon 15 gol atmaktı ancak artık daha fazlasını istiyorum. çalışmaya ve alanyaspor'a elimden geldiğince yardım etmeye devam edeceğim.

  davidson da luz pereira
 • 41030
  seçim daha henüz yok, mayıs ayında olacak. önümüzde 7 aya yakın bir süreç var. bu süreç ne olur... mevcut yönetimimizde de gördüğüm kadarıyla bir ahenk yok. yönetim ve sportif açıdan ahenk kurulamıyor. bu ahenksizlik içinde de galatasaray hak ettiği oyunu oynayamıyor ve teknik direktörümüzü de yalnız bırakıyorlar. zor günler geçiriyoruz. en kısa zamanda atlatacağımızı düşünüyorum.

  benim adaylığım söz konusu değil, şu anda bunu konuşmak da yanlış olur çünkü mayıs ayında 7 ay var. bu süreci geçirmek ve beklemek lazım.

  galatasaray başkanı ile teknik direktörünün iletişiminin basın yoluyla olması sakıncalı ve yanlış. bir başkan ve teknik direktör, varsa tartışacakları konu, yüz yüze konuşur ve halleder.

  medya önünde bunun tartışması olmaz. teknik direktörümüz böyle bir şey katiyen yapmaz ama başkan bunu yaparsa, bu yanlış bir yöntemdir. bu kaosa varır, ayrılıklara neden olabilir. bu ayrılıklardan fayda elde etmeye çalışanlar olabilir, galatasaray'ın lehine olmaz.

  fatih hoca, çok iyi bir galatasaraylıdır. bugün yönetimde bulunan galatasaraylılardan daha iyi galatasaraylıdır ve galatasaray'ı çok iyi tanıyan bir insandır.

  fatih terim'in başkanlığa aday olacağını zannetmiyorum, öyle bir niyeti olduğunu da düşünmüyorum. adaylık konusunda çok yolumuz var. 7 ay bazen uzun, bazen kısadır ama bu gelişmeler için 7 ay uzun bir zamandır, bu gelişmeleri beklemek lazım.

  faruk süren
 • 41031
  "futbol oynamaya gelmemiş, çok yatan bir göztepe vardı. marka değeri diyoruz, türk futbolu diyoruz. kötü oynarız ama böyle yürümeyelim. benim takımım bunu yapsa, beni de eleştirsinler. biz yatmayacağız ve bunu da herkese göstereceğiz. biz maçın başından sonuna kadar çok istedik. 15 dakikada maçı 2-0'a getirebilirdik. bugün izleyenleri de sıkmış olabiliriz, top 49 dakika oyunda kalmış, bu sezon rekor olabilir.
  aytaça yapılan penaltı var. iptal olan golde çizilen var çizgisi çok enteresan. bana göre golümüz heba edildi. rakibin gol yemedikçe direnci arttı. direnci artınca daha fazla kişiyle defans yaptılar. çok fazla pozisyon üretmediler. son dakikaya kadar hep üreten, gol arayan takımdık. ama bir türlü golü bulamadık. golü bulsaydık maç daha farklı olurdu".

  mehmet altıparmak

  (bkz: 23 ekim 2020 kasımpaşa göztepe maçı)
 • 41041
  "dün kulübe geldiğimde kulübümüzün ceo'su mustafa bey bana uefa'nın, avrupa ligi'nde mücadele eden karabağ kulübü'ne azerbaycan'da maç oynatmaya müsade etmediğini, farklı farklı ülkelerde oynayabilirsiniz diye önerilerde bulunduklarını söylediler. önerilen ülkeler içerisinde türkiye de var. onlar da (karabağ kulübü) uefa ve kulüp onay verirse türkiye'de başakşehir futbol kulübü'nde oynamak istedikleri talebinde bulunmuşlar. ben de kulübümüzün ceo'suna şunu ilettim, azerbaycan ve karabağlı can kardeşlerimizin hepsini burada ağırlamaktan onur ve mutluluk duyacağız."

  "dolayısıyla dostluklar ve kardeşlikler zor günde belli olur. biz stadımızı da kulübümüzü de hatta evimizi bile açarız. hemen arkadaşlara da gerekli açıklamayı yaptım, 'hemen irtibat kurun, bizden en ufak olumsuz bir durum yok, hazırız' dedim. hemen uefa'ya bildirmişler, uefa da bize bildirdi, onayını verdiler. karabağ'ın üç maçı var, baktığınızda önümüzdeki hafta çarşamba günü paris saint germain ile maçımız var. bir gün sonrası karabağ'ın da villarreal ile maçı var. zeminde endişe olur gibi şeyleri bile düşünmedik, hiç böyle bir şeyi konuşmaya bile gerek yok. biz en iyi şekilde, evimizde ağırlamaya hazırız. azerbaycan can kardeşlerimizi, karabağ kulübünü, başkanıyla yönetimiyle hepsini burada en iyi şekilde ağırlayacağız. hemen onayını verdik. hatta biz 3 maç onay verdik, zannediyorum uefa bir maça onay verdi. eğer diğer maçlara da uefa onay verirse burada kendi evindeymiş gibi oynayacaklar. karabağ'ı kendi stadındaymış gibi ağırlayacağız."

  göksel gümüşdağ
 • 41043
  "bir futbolcu olarak kulüp size ihtiyaç duymuyorsa ve sizi kadroya almıyorsa, bu çok ağır.mesut kardeşimiz için üzgünüm. anca o güçlü bir karaktere sahip. mesut özil bu durumun altından en iyi şekilde kalkacaktır".

  "mesut daha 32 yaşında. umarım bizim gibi sakatlık görmez ve daha uzun yıllar futbol oynar. ayakta kalmasını, çalışmaya devam etmesini diliyorum. ocak ayında bu durum değişebilir. belki tekrar mesut'a ihtiyaç duyabilirler ya da kariyerini farklı yöne çevirebilir".

  hamit altıntop
 • 41044
  "özellikle büyük maçlarda oynamayı çok severim. çünkü bizim gibi takımların büyük maçlarda kendi kalitesini ortaya koyma şansı daha yüksek oluyor. daha çok kendini gösterebiliyorsun. bizim için de ayrı bir test olacak. kendi seviyemizi ölçebileceğimiz bir maç. rakibimiz büyük takım olmasına rağmen iyi bir başlangıç yapamadı. biz bunu değerlendirip üstüne gidebiliriz."

  neven subotic

  (bkz: 26 ekim 2020 denizlispor beşiktaş maçı)
 • 41045
  "bunun devamı için beşiktaş maçından en kötü 1 puanla çıkmamız gerekiyor. ne olursa olsun ülkemizin büyük takımlarından birisiyle oynayacağız. kaliteli oyunculara sahibiz. takım olarak hareket etmeye devam ettiğimiz sürece beşiktaş maçında puan veya puanlar alacağımıza inanıyorum."

  recep niyaz

  (bkz: 26 ekim 2020 denizlispor beşiktaş maçı)
 • 41046
  "iki sezon önce galatasaray'la oynadığımız maçın saatiyle ilgili çok şey yazıldı, çizildi. ben o süreçte bir iletişimsizlik olduğu kanaatindeyim. o zaman galatasaray şampiyonluk yolunda biz de düşmemeye oynarken bu maçlar hedef maçlarıydı. gereksiz tansiyonun yükseldiğini düşünüyorum. çok fazla üzerinde durmamak lazım, sonuçta oynandı ve bitti. bu haftaya kadar tff'nin açıkladığı programa göre bütün maçlarımızı gündüz oynarken bu hafta galatasaray maçımız ilk gece maçımız olacak. bu da yayıncı kuruluşun özellikle çok izlenen maçların akşam saatlerinde oynanmasını istemesinden kaynaklanıyor diye düşünüyorum."

  "transferlerdeki önceliğimiz oyuncuların kulüplerindeki davranışları, sporculukları, kişilikleri ve istikrarlı performanslarıydı. maksimum katkı sağlayan ve takım ruhuna yatkın oyuncuları bünyemize katmaya çalıştık. pandemi, ekonomik sıkıntılar, kulüplerin kadrolarını koruma politikaları gibi bizi zorlayan olumsuzluklara rağmen transferde iyi politika izledik. öncelikle toplayabileceğimiz puanları toplayarak ligdeki konumumuzu sağlamlaştırıp keyifli futbol oynayan, sonrasında da farklı hedefler koyabilecek güzel bir takım olmak istiyoruz. inşallah bu ligde kalıcı oluruz ve her zaman bu büyük camiaya yakışır mücadeleler içerisinde yer alırız."

  erzurumspor basın sözcüsü ahmet dal

  (bkz: 24 ekim 2020 bb erzurumspor galatasaray maçı)
 • 41047
  "başıma gelenler haksızlık. 4 maç için sahalara giriş yasağım geldi. yorum yapmazdım ancak marius sumudica olarak hayal kırıklığı yaşıyorum. trabzon maçında hakeme penaltı pozisyonu için "bu pozisyon penaltı" diye bağırdım kırmızı kart ile cezalandırıldım. yani basit bir şeyden ceza verildi."

  "şimdi antalya'daki maçta takıma talimat vermekle suçlanıyorum. antalyaspor karşısında bir locada veya kapalı bir alanda maçı izlemem yerine tribünlerine ortasına ve rakip takımdan bulunanların ortasında maç izledim. ben istesemde oradan taktik gönderemezdim. antalya yetkililerinin arasındaydım zaten. nasıl olur da talimat vermem ve benim bir kuralı çiğneyeceğime müsamaha gösterilebileceği düşünülebilir. ben böyle bir şey yapmadım. ne taktik ne başka bir şey kesinlikle söylemedim".

  "son 13 maçta sadece bir mağlubiyetimiz var o da galatasaray'a karşı. kazanmakta zorlansak bile uzun bir süredir maç kaybetmedik. kazanılması çok zor olan antalya'daki maçta 9 kişi sahada mücadele ettik ve 1 puan çıkarttık. türkiye'de futbola saygı duymadığımı kimse söyleyemez. geçen sene bu takımı 8'inci sırada ligi bitirmesini sağladım. ben bu tür haksızlıklarla değil futboldaki başarılarım ve yaptıklarımla yargılanmak istiyorum".

  marius sumudica