• 40626
  "bizim güçlü bir oyun planımız var"*

  "iyi oyun oynamaya başladık"*

  "sezon öncesi kampında eksiktik"*

  "bize seyirci değil taraftar lazım"*

  "galatasaray taraftarı ocak ayına kadar sabretsin"*

  fatih terim

  daha yazardım da keyfim yok.

  (bkz: 1 ekim 2020 rangers fc galatasaray maçı)
  bu maçtan sonra ne diyecek diye hiç merak etmiyorum, eminim hoca bulur yine kendince bir bahane.
  belki de maçta uzatma olarak 3 dakika verilmesine falan kızar, sanki 13 dk verilse gol atacağız da.

  komedi...
 • 40629
  "özellikle ilk yarı çok iyi top oynadığımız düşünüyorum. bana göre ilk yarı ilk 5-10 dakikanın haricinde devrenin sonuna kadar oyunu kontrol altına alan, her an pozisyon bulabilecek, gole yakın bir galatasaray vardı. oyunun bir bölümünde topun kontrolü bizdeydi. daha önce de söyledim. çok iyi ve çok çabuk oynayabilen bir takımla karşılaşıyoruz. orada yapacağımız hatalar, bir anlık kontsantrasyon eksikliği ile 50. ve 60. dakikalar arasında maçı kaybettik. bu hatayı yapmamıştık. bazı oyuncularımın performansı idare eder olmamalıydı. bundan sonra bir maç daha yoktu çünkü. türkiye ligi'ni bu şekilde oynayabilirsiniz ama avrupa maçını böyle oynayamazsınız. bazı arkadaşlarımız maalesef istediğimiz performansta değildi. idare edilmez böyle maçlarda. türkiye ligi'nde de 5 oyuncu değişikliğine alıştık. bizim için çok büyük bir rahatlıktı bu. üç değişiklikte çok dikkat etmek zorundasınız. her an erken değişimde oyun uzatmaya gidebilir, sıkıntıya düşebilirsiniz. o yüzden onu dikkatli kullanmak zorundaydık. maalesef, hiç yapmadığımız hatayı ikinci yarıda 50. ve 60. dakikalar arasında yaptık. oradan sonra golü bulduk; ama biraz geçti. ondan sonra başka bir oyun oldu zaten. o oyunda da, son 5 dakikada çok başarılı olamadık."

  "martin'in pozisyonunun penaltı olup olmadığı konuşulabilir. buna rağmen galatasaray özellikle kendi kuruluş gününde amacına uygun şekilde avrupa'da başarılı olmalıydı. çok üzgünüm o yüzden. transfer mevzusuna gelince. kimse transfer yapmamak için özen göstermedi. çalıştı, olmadı. durumumuz da buna müsait değildi. bundan sonra ne olur? avrupa'yı kaybettikten sonra, içeride bir şekilde oynarız. yönetime bir şey demenin herhangi bir manası yok. yapmak için uğraştılar, olmadı. özellikle satma konusunda becerili olamadığımız çok açık. bunu söylediğim zaman bazıları belki alınıyor; ama bu kabul edilir bir şey. galatasaray'ın parasını verdiğimize göre zaten herkes alınır. öbür taraf daha da beceri istiyor. o da bize lazım. sattığımız kadar aldığımıza göre o tarafta da başarılı olmalıyız."

  "hakikaten çok üzgünüm. buradan biz farklı bir sonuçla çıkabilirdik. çıkmalıydık. çok da iyi hazırlanmış bir organizasyonumuz oldu. teknik, taktik ve fizik anlamında herkes hazırdı. herkes de motiveydi. üzgünüm, çok üzgünüm. burayı atlasaydık, çok başka bir hikaye olabilirdi. nedenine gelince, galatasaray şampiyonlar ligi ayarında bir takım olan rangers'ı burada eliyorsa, bu hikayenin oradan sonraki düşünceleri çok başka olabilirdi."

  "gitmek isteyen kim varsa burası galatasaray takımı. biz de son noktaya gelmişiz. altıncı maçı oynadık. hazırlık maçlarıyla birlikte 10 maç geride kalmış. 2 aydır çalışıyoruz. adaptasyon çok kolay değil. kiralık ne kadar mantıklı, geçenlerde de söyledim. satın alamayacağımıza göre ocak ayına göre davranabiliriz. belhanda gitmek istiyorsa yapacak bir şey yok. herhalde bildiği bir şey vardır. zaten yılan hikayesine döndü. gitti gidiyor, geldi geliyor. yok arap ülkelerinden bir takıma gidiyor. yok nice'e gidiyor... zaten 2-3 günümüz var. o süreçte her şey belli olur."

  fatih terim

  (bkz: 1 ekim 2020 rangers fc galatasaray maçı)
 • 40630
  hem galatasaray'ın avrupa hedefinde yoluna emin adımlarla devam etmesi; hem de türk futbolunun geleceği açısından çok önemli bir maçtı. çünkü uefa sıralamasına göre sınırdaydık. uefa ülkeler sıralamasında ukrayna'ya geçilip, 12. basamağa inmiştik maçtan önce. iskoçya ile çekişiyorduk artık. galatasaray, glasgow rangers'ı elerse, önümüzdeki sezon da lig şampiyonumuz, şampiyonlar ligi'nde direkt katılacaktı. elenirsek de 13. sıraya düşme tehlikesi ile başbaşa kalacaktık. hem rangers hem de celtic kazandı dün ve biz 13. sıraya düştük. evet avrupa'da mücadele edecek iki takımımız daha var. başakşehir ve sivasspor. onların alacağı puanlar artık kaderimizi belirleyecek. iskoçya'ya geçilip, 13. sıraya düştük dün gece (11. sırayı tekrar geri alamazsak) bu başarısızlık; lig şampiyonu takımımızın, 2022-2023 sezonunda şampiyonlar ligi'ne direkt katılamayacak anlamına geliyor... çünkü ilk 12'nin altında kalan takımlar, 2 ön eleme oynayacak.

  fatih terim de bütün bunları düşünerek rotasyon yapmadan ideal 11'i ile sahaya çıktı. sarı-kırmızılıların turu geçip, gruplara kalması aynı zamanda 6 milyon euro'nun da kasaya girmesi demekti. ama ne tur geldi; ne de 6 milyon euro! ilk 15 dakika iskoç temsilcisinden ön alanda baskı yedik. evet, steven gerard'ın öğrencileri, öyle net bir pozisyona giremedi ama bizi de çıkarmadılar... sonrasında oyunda dengeyi kuran galatasaray, feghouli ile iki etkili pozisyonda çerçeveyi bulamadı. falcao ilk yarıda topla hiç buluşamadı desek yeridir. helander de adeta bir gölge gibi markaja aldı falcao'yu.

  rangers, savunması iyi olmayan ve rakiplerine pozisyon veren bir takım. ama hücumda da bir o kadar etkililer. tam işler yolunda giderken, florya'da doğup büyüyen ianis hagi, arfield'a öyle bir asist yaptı ki, bütün savunmamızı oyundan düşürdü ve rangers, skorda üstünlüğü ele geçirdi. geriye düştükten sonra riskleri de alarak daha çok rakip sahaya gittik, ama son paslarda etkisiz kaldık. rangers, sağbeki tavernier ile 2. golü buldu. bu golde ortayı yaptıran omar ile savunmamızın hatası büyüktü.

  tabelayı 2-0'a getiren rangers, bu moralle daha rahat top çevirip, artık zamana oynamaya başladı. galatasaray'da ise moral bozukluğu, oyunumuzu olumsuz etkiledi. fatih terim'in kenardan hamleleri, marcao ile golü getirdi. ama turu geçemedik ve sonuç olarak çok şey kaybettik!

  zeki uzundurukan

  (bkz: 1 ekim 2020 rangers fc galatasaray maçı)
 • 40631
  "galatasaray teknik heyeti, rangers analizini maalesef doğru yapmamış. mücadele gücü yüksek, dirençli, agresif, yüksek tempolu bir takıma karşı orta alanda sadece taylan ile çıkmak büyük hataydı. fenerbahçe maçı "tek taylan ile oynamak çok riskli" şeklinde bir ikazdı. rangers ataklarında bütün yük luyindama- marcao ikilisinin üzerine bindi. galatasaray golüne imza atan marcao yine çok ciddi rangers ataklarını önledi. gerrard, liverpool'dan takım arkadaşı diye babel'i ilk onbire koymak jest gibi görünse de tam bir fanteziydi. babel'in yürüyecek hali bile yoktu. oysa rangers'in savunmasının sağ kanadı zayıf halkaydı ama babel tank gibi olunca emre kılınç'ı da linnes'i de bozdu. terim'in başlangıç kadrosu hatalıydı ama ilk 45 dakikanın bitiminde devre arası bazı hataları düzeltmek adına bir fırsattı."

  "65. dakikada babel ile belhanda'nın yerine giren etebo ve ömer bayram galatasaray'a direnç kazandırma adına ikinci yarıya başlamalıydı. etebo-ömer ikilisi galatasaray'a istediği direnci ve mücadeleyi kazandırdı. takım savunmasını mükemmel yapan rangers'a karşı 2-0 geriye düştükten sonra etebo-ömer ikilisini oyuna almak "geçti bor'un pazarı sür eşeğini niğde'ye" örneğine benziyordu. etebo-ömer ikilisinin ardından takım oyunundan uzak tamamen kendilerine oynayan belhanda-feghouli ikilisinin oyundan alınması diagne'nin girmesi galatasaray'ı dengeli ve hücum edebilen bir takım haline çevirdi. özellikle belhanda'nın topu önüne alıp gideceği pozisyonda penaltı almak için kendini atması hata ve ayıptı. terim'in duygusal onbiri 2-0 yenildi. etobo-ömer-diagne üçlüsüyle değişen kadro 1-0 kazandı. avrupa'dan elenmek başta terim olmak üzere tüm teknik heyete yazar.
  uyarıyorum; lig için galatasaray'ın onyekuru tipi bir oyuncuya acil ihtiyacı var."

  levent tüzemen

  (bkz: 1 ekim 2020 rangers fc galatasaray maçı)
 • 40632
  g.saray, kendisinden aslen geride bir kadro kalitesine sahip rangers'a varlık gösteremeden elendi. bunun asli 2 sebebi var.:

  1- galatasaray'ın şifresi kırıldı.

  2- fatih terim de dahil türk teknik adamları günümüz avrupa futbolunun taktik bilincinin çok gerisinde.

  birinci maddeyi açayım:

  • g.saray arkada oyun kurucu stoper marcao ile oyuna çıkıyor, 2 beki ve ön orta alan oyuncusu taylan ile tempoyu belirliyor, öndeki 5'li ile de (arda-emre-belhanda-feghouli ve falcao) topu çok hızlı paslaşmalar ile rakiplerine karşı pozisyon buluyordu.

  önce hajduk split'in hocası hari vukas sonra da erol bulut, g.saray'ın şifresini kırdı. marcao-taylan bağlantısını keserseniz top o meşhur pasçı 5'lisine ulaşamıyor. oraya top geçse bile rakip yerleşmiş oluyor. hajduk, g.saray'ı epey kilitledi 1 de iyi pozisyon buldu değerlendiremedi. erol hoca ise hem bu şifreyi kırdı hem de tempolu oyuncularına da baskı yaparak g.saray'ı durdurdu. onun takımının eksiği pozisyon bulamamasıydı.

  rangers ilk yarıda aynı şeyi yaptı. 30-45 arası g.saray'ı yarı alanında kabul etti ama hızlı paslaşmalara izin vermediler. onlar da pozisyon bulamadı, tıpkı f.bahçe ve hajduk gibi. ama 2. yarıda defalarca altını çizdiğim çalişilmiş ve çizilmiş bir atak plani ile kolay bir gol buldular. normalde hagi-morelos ve arfield 3'lüsünü kendi haline bıraksanız bu 'oyunu' yapacak yetenekte değiller. ama çizilmiş oyun planı ile arfield'ı golle buluşturdular.

  2. gol ise g.saray adına korkunç. amatör küme golü.

  maçta fark kadro kalitesi adına açık ara g.saray'da olsa da maçın farkı teknik adam çalışması farkıydı. artık dünyada "doğaçlama hücum" diye bir şey kalmadı.

  buradan 2. maddeye geçelim;

  • kabul edelim ki fatih terim avrupa'da son derece başarısız bir sınav veriyor. şampiyonlar ligi'nde 4 puanla 3. olup uefa'ya gitti ilk turda elendi. geçen sene 1 gollü skandal sezon. bu sezon da rangers'a elenme. hoca, her seferinde "transferi" işaret etti. ne schalke'nin ne brugge'un ne de rangers'ın kadrosu g.saray'dan iyi değildi. bunların hiç birini geçemediler. sorun yeni dönem avrupa futboluna uyum sağlayamamakta..

  • alanyaspor kendisinden daha geride bir kadroya sahip rosenborg'a;

  • beşiktaş önce paok'a sonra rio ave'ye elenmesi tesadüf değil.

  bizim türk teknik adamlarımız "bozma oyunu"nu öğrendiler ama "oyun" işini bir türlü çözemediler. ayrıca artık çizilmiş hücum planin, en az 2 duran top organizasyonun yoksa avrupa'dan erkenden gönderiyorlar evine. başakşehir geçen sezon avrupa grubunda başarılı oldu. bu sezon şampiyonlar ligi'nde ölüm grubundalar. tek yük sivasspor'un üzerinde.

  yani demem o ki iskoçya uefa sıralamasında bizi geçer. bizim teknik adamlarımız lütfen "bizim avrupalıdan bir farkımız yok" demesin. komik oluyorlar. ortalama değerleri bizimkilerin çok altındaki takımlara patır patır elenmeleri sıradan hale geldi. bir zahmet avrupa'yı daha çok izlesinler, kendilerini daha fazla geliştirmeye çalışsınlar. ve kendilerine "bu kadar futbolcumuz avrupa'ya gidiyor. bizden bir kişiye bile neden yurt dışından bakın avrupa'dan değil yurt dışından herhangi bir teklif gelmiyor" sorusunu sorsunlar.

  serdar ali çelikler

  (bkz: 1 ekim 2020 rangers fc galatasaray maçı)
 • 40633
  galatasaray’ın sol kanadı sezona başlayan ve fark yaratan ekip değildi. arda ve saracchi’nin yokluğunda linnes ve babel kaliteden ziyade özellikleri açısından eksik kaldılar, takımı etkilediler.. arda ‘esas çocuk’… babel ise ekstralarda var, işin temelinde değil. arda içeri kıvrıldığında saracchi’nin koridoru kullanışı galatasaray’ı farklı kılıyordu. linnes o oyuncu değil.

  bu kadarla da kalmıyor: arda hem tek pas oyunuyla oyunun iki yönünde geneli işleten, belhanda’yı bile farklılaştıran dokunuşların sahibiydi hem de takımı saha içinde çekip çeviren uyarılarılarını da görüyorduk. yani saha içinde teknik adamdı biraz da. babel ise takımla pek ilgilenmez, kendi işini yapmaya çalışır genelde. galatasaray bu sebeple oyuna edilgen başladı.

  tabii rangers’ın temposu da zorlayıcı oldu. hagi’nin savunma arkasına soğukkanlılıkla attığı topların tehlikeli olması bekleniyordu kuşkusuz. çünkü hızlı ve arkaya koşu atan 3 pas seçeneği vardı her seferinde. ama galatasaray’ın buna çare bulamayışı şaşırtıcıydı. rakibin hemen hemen tek planı bu ve duran toplar. durum buyken arda ve saracchi’nin yokluğunda acaba taylan-etobo tandemini kullanmak daha doğru bir çözüm olmaz mıydı diye düşünmeden edemiyorum. rangers’ın maçın iki yarısına da bu kadar etkili girmesini önleyemeyince ve çok rahat bir pozisyonlarda hagi tüm savunmayı düşüren o pasları ve nihayetinde asisti bulduğunda bunu düşünmeden edemiyor insan.

  terim ve ekibi sezona gerçekten etkili bir planla başladı ve sonuç aldı. ama fenerbahçe maçından sonra dünü de yaşayınca acaba başka da bir plan yok mu endişesine kapılmamak mümkün değil. dünkü sadece bir yenilgi değil aslında türk futbolu için bir yıkım. umarım bu dibe vuruş yeni bir başlangıcın startı olur.

  mehmet demirkol

  (bkz: 1 ekim 2020 rangers fc galatasaray maçı)