• 40536
  “hiçbir takımımız yenilse de yense de asla yalnız yürümeyecek. hep orada olacağız, onların yanında olacağız. fakat tabii ki gerçekler var. anadolu efes değerli, bizi avrupa’da da iyi temsil eden bir takımımız. bütçe farklarına baktığımızda biz 2 milyon dolar, onlar ise bizim yaklaşık 10-15 katımız. bir değerli rakibimiz de aynı şekilde. biz onlara saygı duyuyoruz ama biz bütün branşlarda kendine yeter, otarşik bir yönetim tarzı mali yapılanma içindeyiz. ayrıca son bankalar birliği ile aylardır yaptığımız yeniden yapılandırmanın yeniden yapılandırmasında da amatör şubelere desteğinin şubelerin kendisine yetmesi bazında olmasını istiyorlar. futboldan amatör dallara olan geçişin en aza indirilmesini istiyorlar. biz buna uymaya çalışıyoruz. 4-5 yıl önceleri 30-35 milyon euro bütçelerden 2 milyon euro’ya geldik. bunun da yaklaşık 1.8 milyon euro’su gerek iddia, gerek federasyon destekli. bunun için sevgili yönetici oytun ve dorukhan kardeşimize teşekkür ediyorum. oytun’un dedesi vefat etti ona başsağlığı diliyorum. eski yöneticilerimiz de ellerinden geleni yaptı. onlara da tek tek teşekkür ediyorum. basketin seyir gücü, destek gücü en yüksek olan ikinci spor. futboldan sonra. bunun sürmesini istiyoruz. federasyonun bu yönde attığı adımları destekliyoruz. seyircili oynanmasını istiyoruz makul sayılarda. dün bayern münih – sevilla maçı %30 seyircili oynandı inşallah bir şey olmaz oradaki insanlara. türkiye spor endeksli bir ülke. bir futbol dünyası ama ikinci olarak da basket dünyası var. biz bu bağlamda tivibu’ya da teşekkür ediyoruz. tivibu’nun merkezi olan türk telekom aynı zamanda ana sponsorlarımızdan. stadımızın isim sahibi. onun da sponsorluğunun sürmesini istiyoruz, en az bir 5 yıl daha sürmesini diliyoruz. buradan sesleniyoruz telekom’un değerli yönetim kuruluna ve genel müdürüne, inşallah tivibu ve telekom’um bu desteği artarak sürer. basketbol federasyonundan rica ediyorum. bugün belki bizim seyircimiz olsaydı %20 veya %30 belki bu kadar fark olmazdı. tersi bile olabilirdi.”

  “türk halkı daha önce dediğim gibi futbol ile yatan futbol ile kalkan bir ülke. bu pandemi süreci maalesef insanları evde ve dar bir çerçevede tuttu. insanların haftada bir kendi takımı ile sevinmesi ya da üzülmesi vardı. insanların üzüntüleri maalesef sevinçten fazla sürüyor. herhalde yaradılışımız böyle. sevinince salı’ya kadar sürüyor, üzülünce çarşamba’ya perşembe’ye kadar. bu değerli bir rakibimiz olunca tabii artabilir. çok değerli bir derbi, dünyanın sayılı derbilerinden. dünyada ilk 5’e giren bir derbi. insanların bununla çok fazla üzülmemesini dilerim. hem kendi açımızdan hem de rakip açısından. pazar günü dış faktörlerin, hakemlerin, fiziki sakatlanma şartlarının en aza indiği, kıran kırana bir maç olmasını ve hak edenin kazanmasını dilerim. elbette hak edenin galatasaray olmasını yürekten dilerim. rakibimiz ne kadar güçlü, ne kadar düzgünse biz o kadar düzgün, o kadar güçlüyüz. inşallah hayırlısıyla galip geleceğimiz bir derbi olur.”

  mustafa cengiz

  (bkz: 26 eylül 2020 galatasaray anadolu efes basketbol maçı)

  (bkz: 27 eylül 2020 galatasaray fenerbahçe maçı)
 • 40537
  “ben oylamadan önce, gürkan beyin konuşmasından sonra söz istemiştim. oylamada önemlidir diye düşünüyorum görüşlerimiz. biz şu konuda tartıştık; denetim kurulunun aklanıp aklanmama konusu kesinleşmiş midir, kesinleşmemiş midir diye. şu an 26. asliye hukuk mahkemesi’nde esastan görülmekte olan bir dava olmasına rağmen, sizler diyorsunuz ki karar kesinleşti, denetim kurulu aklanmadı. bu açıkça hukuka aykırı bir söylemdir. mahkemenin yetkisini mahkemenin yerine geçerek kullanmak gibi bir durum. şu an denetim kurulunun davası devam ediyor. kaldırılan tedbir kararıdır. tedbir kararının doğurduğu iki sonuç var. birincisi seçime gitmek, ikincisi aday olamamak. denetim kurulunun görevine engel olan herhangi bir tüzük hükmü yoktur burada. tedbir kararları, 5 adet yönetim kurulu üyemiz tarafından alınan tedbir kararı mevcuttur. bütün bunlara rağmen, ısrarla ve ısrarla denetim kurulu aklanmamıştır ve görevde değildir demek hukuken doğru bir söylem değildir. böyle bir iddia varsa, gürkan bey sanıyorum hukukçu değil. hukuki bir mütalaa alsın ve hukukçulara danışsın. ortada yürümekte olan, daha kesinleşmemiş bir yargı süreci devam ediyor. hangi hakla bir denetim kurulu görevde değildir diye söylenebiliyor. denetim kurulu görevde değildir diye bir düşünce varsa başvuru makamı, istanbul il sivil toplumla ilişkiler müdürlüğü'dür. eski adıyla dernekler masası. dernekler masası'na bu organ görevine devam edebilir mi edemez mi diye başvurursunuz. gerekli görüş veya tavsiye kararı verilir. bu konu çok uzadı ve gereksiz şekilde polemik konusu yapılmaya başlandı.”

  “toplantının başında iki adet ihtarnameyi okudunuz. birincisi denetim kuruluna yönelik diğeri yönetim kuruluna yönelik. bu iki ihtarname de hukuki temelden yoksundur. teker teker bunların cevabını verdik, ilgililer de bunlara dönecekler. organların müstafi olunmasından bahsediliyor. müstafi olmak, bir insanın kendi iradesiyle istifa etmesi demektir. bu ülke, bir hukuk devletidir. bu ülkede kanunlar var. dernekler kanunu ve medeni kanun varken bir yerde usulsüz oturamazsınız. buyurun ilgili yerlere başvurun. hiç bir organ hiç bir yerde hukuka aykırı olarak kalamaz. gereksiz polemikler yaratılarak hem yönetim kurulu hem de denetim kurulunun çalışmalarına ket vuruluyor. denetim kurulunun ibrası meselesi. 26. asliye hukuk mahkemesi'nde esastan görülmekte olan bir dava olmasına rağmen, denetim kurulu kesin olarak aklanmamıştır demek doğru bir şey değildir. bunu düzeltmek gerekir diye düşünüyorum.”

  “borçlanma konusunda yine bizi uyarıyorlar borçlanma yetkiniz yok diye. aslında bizim yönetimimiz döneminde yeni bir borçlanma yapılmamıştır. var olan borçlarda yapılandırmaya gidilmiştir. kaldı ki yeni bir borçlanma ilişkisi olsa bile yönetimimizin 31 mayıs 2021 tarihine kadar geçeli genel kuruldan aldığı yetki mevcuttur. buna rağmen ihtarnamelerde bu konu polemik konusu edilmektedir. diğeri, başkanımızın dava açmaması sebebiyle müstafi sayılması... bu iddiada bulunan arkadaşımız biliyor ki, sayın başkanımız 14. asliye hukuk'ta yönetim kurulu adına açılan, ibrasızlığın esasına yönelik davada müdahil olmuştur. bu müdahale talebi de mahkeme tarafından kabul edilmiştir. bir hukukçu müstafi kelimesinin ne demek olduğunu bilmelidir. biliyordur diye düşünüyorum. kendi iradesiyle, kendi isteğiyle görevinden istifa etmektir. sanıyorum gayrimenkul edinme ile bir husus var iddianamelerde. bu da genel kurul tarafından 31 mayıs 2021'ye kadar geçerli olmak üzere yönetim kuruluna yetki verilmiştir. sonuç olarak hakikaten bu ihtarnameler ve iddiaları şaşkınlıkla karşılıyoruz. herhangi bir hukukçudan, hukuk fakültesinden, hukuk bürosundan mütalaa alınsa bunların hiçbirinin doğru olmadığını kendileri görecekler. bütün buna rağmen fikri takip diye her toplantıda bunu gündeme getirmek, polemik oluşturmaktan, yönetim kuruluna sıkıntı çıkarmaktan başka bir şey değil bu. bunu bütün divan kurulu üyelerimizin dikkatine sunuyorum.”

  “oylamanın hukuka aykırı olduğunu düşünüyorum. hukuki olarak görevinin başında olan, görevini yapan bir organın hazırladığı raporu, tüzüğe aykırı bir şekilde şu an okutturmuyorsunuz. bu, oylama ile ulaşılabilecek bir sonuç değildir. denetim kurulu raporu okunmalıdır. okunmadığı takdirde bu husus tüzüğümüze dolayısıyla genel hukuk kurallarına aykırıdır.”

  "sedat doğan bey'in kullandığı üslup ve dili tehditkârdır. bunu kınıyorum. ilk defa galatasaray ibrasızlık nedeniyle böyle bir sorun yaşıyor diye söylenmişti. galatasaray spor kulübü, sayın başkan adnan polat'ın döneminde de bir ibrasızlık konusu olmuştu. yargıtay hukuk genel kurulu, ibrasızlık konusunu hukuka aykırı bulmuştu. bu şekilde idari ibrasızlık kararını bozdu. aslında biz de şunu göstermek istiyoruz ki yargı kararında; yargıtay hukuk genel kurulunun kararında söylendiği gibi idari ibrasızlık diye bir müessenin olmadığı ve bunun bizim tüzüğümüzden çıkarılması gerektiği. dolayısıyla biz burada bir hukuk mücadelesi veriyoruz, yapılan şeyin hukuka aykırı olduğunu söylüyoruz ki, hukuk genel kurulu bu kararı vermiş. galatasaray'ın yaşadığı daha önceki bu olayda vermiş. şimdi yeni, daha önce yaşanmamış, bizim dönemimizde ortaya çıkmış gibi bunu söylemenin doğru olmadığını düşünüyorum. saygılarımı sunuyorum."

  yusuf günay
 • 40538
  değerli divan heyeti, değerli başkanlarım, değerli divan kurulu üyeleri. yaşadığımız pandemi sürecinin devam etmesi sebebiyle maalesef divan toplantımızı bir araya gelemeden, dijital ortamda yapmak mecburiyetinde kalıyoruz. bu sürecin en kısa sürede sonlanasını umuyorum hepinizi hasretle selamlıyor ve saygılarımı sunuyorum... gündem maddesi gereği yönetimimizin mali faaliyetleriyle ilgili bilgilendirme yapmak için huzurlarınızda bulunuyorum.

  ilk olarak kulüp solo dediğimiz kulübümüzün mali bireysel tablolarıyla ilgili bildirim yapıyor olacağım. derneğimizin mali hesap yılı yıllık. biz 2020 yılına ait bütçelerimizi çalıştık ve beyaz faaliyet kitapçığımızda yayınladık. iptal olan mart ayındaki mali genel kurulumuz sebebiyle bu bütçelerimizi size onaylatamadık. açıkçası pandemi sebebiyle de bu bütçelerimiz ortadan kalktı. onaylanan bir bütçemiz olmaması sebebiyle ben sizlere sadece gerçekleşen rakamlarımızı sunuyor olacağım. ancak bizim takip ettiğimiz bir bütçemiz olduğunu ve bu suretle ciddi bir şekilde mali disiplini sürdürdüğümüzü belirtmek istiyorum.

  derneğimizin altında faaliyet gösteren merkez ve tesislerimizin, amatör şubelerimizin, spor okullarımızın 6 aylık gelir gider rakamlarını görüyorsunuz. bunlar çıplak gelirlerimiz ve çıplak giderlerimiz. gelirlerimiz ilk 6 ay neticesinde 47,7 milyon, giderlerimiz ise 45 milyon olarak tahakkuk etmiş. gelir gider farkımız 2,7 milyon artıda kapattık. bu da bizim mali disiplini sürdürdüğümüzün bir göstergesidir. ağustos sonunu da artı olarak kapattık. ağustos sonrası da aynı şekilde mali disiplini sürdürerek geri kalan 4 ayı da artıda götürebiliriz. son 10 yılda çıplak gelir giderimizde 200 milyon dolar zarar ettiğimizi düşünürsek, galatasaray yakın tarihinde alışılagelmedik şekilde pandemiye rağmen artı da gittiğimizi bizi motive etmesi açısından da bir kez daha vurgulamak istiyorum. diğer sözleşme ve yükümlülüklerimizden kaynaklanan ve zarar etmemize sebebiyet veren gider kalemlerimizi inceleyelim... diğer giderler içinde 45,4 milyonun 32,8 milyonu 2012 yılında ünal aysal tarafından imzalanan stat doluluk hasılat paylaşım anlaşması. 32,8 milyon stat doluluk anlaşmasından doğan bir tahakkuk var. 8 milyon tl florya'nın emlak konut ile bir masrafı. 2,8 milyon da geriye dönük bir düzeltme ile 45,4 milyon tl bir giderimiz var. faiz giderlerimiz 24,1... bu tamamına yakını riva ve florya'nın emlak konut'a satışından doğan alacaklarımızın deniz factoring'e kırdırılması sonucu üstlendiğimiz aylık 3,8 ödemesinin 6 aylık toplam 22,8 milyon tahakkuku. 24,1 milyonun, 22,8 milyonu bundan kaynaklanıyor. bu ay son taksiti ödeyeceğiz ve buradaki masrafımız artık bitecek. kur masrafı giderlerimiz 17,3 milyon. 2019 aralık ayında imzalanan yapılandırma ile birlikte döviz kurundan olan kredilerimizi tl'ye döndü. bu yaşanan ciddi devalüasyonda kur farkı zararı yazmadık. bu 17,3 milyon ve esas faaliyetimizde, yabancı sporcularımıza ve yabancı para cinsinden yapılan ticari sözleşmelerden kaynaklı kur zararı. bu yapılandırmayı yapmasaydık bu rakamın çok çok yüksek çıkacağını belirtmek istiyorum.

  sportif aş'ye borcumuzdan dolayı sportif aş'nin işlettiği adat faturaları. 67,6 milyon. camiamızda yüksek faiz, düşük faiz tartışmaları oldu. aralık 2019'da imzalanan yapılandırma anlaşmasıyla tek bir faiz oranından gidiyoruz. tüfe artı beş. geçmiş faizlerle ilgili kuruşuna kadar bütün bunların hesabını vereceğiz. kutunun altında bahsettiğim giderlerin toplamı 154,40 milyon. bu giderlerin 100,6 milyon tl'si grup içi, yani bir cebimizden öbür cebimize, 53,8 milyonu grup dışı giderler.

  kulüp solo tablosunu geçen yılın ilk 6 ayı ile bu yılın ilk 6 ayını karşılaştırmak amacıyla hazırladık. gelirlerimize bakarsak geçen yıl 70,3 milyon olarak gelir tahakkuk etmiş, bu yıl gelirlerimiz 47,7 milyona gerilemiş. değerli galatasaraylılar şunu belirtmek istiyorum. 70,3 milyon içinde 19,9 milyon, stopaj gelirimiz var. sportif aş'de ödenen vergilerin stopaj gelirleri olarak, devletin müsaade ettiği kanunla derneğimize gelir olarak yaratabiliyorduk. bu, yine devletimizin düzelttiği yönetmelik ve kanunla ortadan kalktı. 70,3 milyonun içinde yaklaşık 20 milyon stopaj gelirimiz varken, bu yılın 47,7 milyon gelirinin içinde sadece 4,8 milyon stopaj geliri var. bir daha da alamıyoruz artık. eğer bu rakamları, stopajın etkisinden arındırırsak gelir kaybımızı sınırlı tuttuğumuzu söyleyebiliriz. bu vesileyle bize destek olmaya devam eden sponsorlarımıza da teşekkür etmek istiyoruz. giderlerimize baktığımızda pandemiden dolayı yaşanacak gelir kayıplarını öngörerek, mali disiplini sıkılaştırmamız neticesinde geçen sene 57,7 milyon olan giderlerimizi bu yıl 45 milyon tl'ye düşürdük. burada enflasyonun etkisini de yadırgamamak gerekiyor. 57,7 milyon geçen yılın 6 ayındaki gider, enflasyon ile birlikte 60-65 milyona tekabül ediyorsa, bu yılın ilk 6 ayında geçen yıla göre giderlerimizi ciddi şekilde düşürdüğümüzü söyleyebiliriz.

  alt bölümde dikkatimizi çekecek olan veri sportif aş'nin faiz gideri. geçtiğimiz seneye göre derneğimizin sportif aş'ye borcu yükseldi. yükselmesine rağmen geçen senenin ilk 6 ayında ödediği 76 milyon faiz, ilk 6 ayda 67,6 milyon olarak tahakkuk etmiş. bunun sebebi tamamen aralık ayında imzaladığımız yapılandırma. bu yapılandırma sayesinde kulübümüz yüksek faiz oranlarından kurtulmuş, daha makul faiz oranlarıyla borçlandığı için derneğe işlettiği adat düşmüş. enflasyon ve pandemi etkisine rağmen geçen yılın ilk 6 ayında 146 milyon olan zararımız bu yılın ilk altı ayında 142,1 milyon tl'ye gerilemiş bulunuyor.

  kulübümüzün solo teminat rehin ipotek ve finansal borç stoku hakkında... 31 aralık 2019 ile 30 haziran 2020. 6 aylık karşılaştırma. ipoteklerde bir değişiklik yok. 322 milyon. hisse rehinleri 383 milyondan 640,7 milyona yükseldi. burada yanlış anlama olmasın. bizim rehinde olan hisse adedimizde artış yok. bu tamamen hisselerimizin piyasa değerinden artışından kaynaklanıyor. temliklerimiz 134 milyondan 76 milyona düşmüş. bu 76 milyon nedir? emlak konut'tan alacağımızın deniz factoring'e temlikli son taksiti. bu da 30 eylül'de ödeniyor ve bitiyor. hatırlayalım bizden önceki sayın dursun özbek ve yönetimi riva ve florya'yı gelecek hasılatımızdan tahsil etmek üzere 508 milyon tl'ye satmıştık. biz bu alacaklarımızı temlik ettik, kırdırdık. 167 milyon lira faiz ödedik. 3,8 milyon hala bunun taksitini ödüyoruz. peşin olarak 341 milyon aldık ve harcadık. şimdi bu 508 milyonda 5 taksit olarak temlik etmiştik. ilk dört taksitini ödedik. son taksiti de 76 milyon. onu ödediğimiz de bu da sıfırlanıyor. başka büyük bir değişim yok. nakit blokajlara bakalım. 14,9 milyon. bu nedir? yapılandırma ile birlikte konsorsiyum bankalarının borç servisi rezerv hesabında bekleyen verdiğimizin nakit bir blokedeki parası.

  kulübümüzün toplam finansal borçlarına bakalım. 30 haziran'dan kalan 64,8 miyon tl'lik finansal borcumuzun dışında bir borç gözükmüyor. bu nedir? yukarıda temlikte bahsettiğim deniz factoring'e temlik ettiğimiz son taksitimiz. burada kafamız karışmasın. o 76 milyon, bu neden 64,8 milyon? uluslararası finansal raporlama standartlarına göre bu taksit eylül ayında çıkacağı için, bu rapora göre 3 ay sonra çıkacak taksit discount ediliyor. faiziyle birlikte bugün itibarıyla 64,8 milyon. değerli galatasaraylılar. 30 eylül itibarıyla, yani 4 gün sonra kulübümüz sportif aş'ye olan borcu dışında finansal bir borcu kalmayacaktır.

  derneğimiz ile ilgili mali sunumu şimdilik tamamladık. sportif aş konsolide gelir tablomuza bakalım. burada derneğimizin aksine mali hesap yılımız sezonluk. bu tabloda geçmiş sezon ile bu sezonun karşılaştırmasını görüyorsunuz. bu sezonu 31 mayıs 2020'de kapadık. birinci çeyreği, haziran, temmuz ve ağustosu yaşadık; ama biz bunu 12 ekim'de kap'a açıklayacağız. spk mevzuatı gereği kap'a açıklamadan önce bu verileri kamuoyu ile paylaşmamız doğru değil. geçen yıl 119,5 milyon olan brüt karımızı 114,6 milyon olarak aşağı yukarı aynı seviyede kapadık. faaliyet giderlerimizi 100 milyondan 79 milyona düşürerek esas faaliyet karımızı amortisman düşülmüş haliyle 18 milyondan 35 milyona, amortisman düşülmemiş haliyle de 104 milyondan 151 milyon tl'ye yükselttik.

  dönem karı ve zararımıza bakarsak... geçen sezon 24,2 milyon kar bu sezon 46,7 milyon zarar. esas faaliyet karımızdaki yaklaşık yüzde 50 artışa rağmen, bu zarara sebep olan unsur yatırım faaliyetlerinden olan gelirlerimizdeki aşırı farkı görebiliriz. geçen sezon 147,2 milyon olan yatırım faaliyetinden gelirimiz, bu gelir ozan kabak ve rodrigues'in satışından geliyor. 18,9 milyona düşmüş. 18,9 milyon içinde de fernando reges'in satışı var. sadece bu satırda kaynaklanan farktan dolayı zarara düştüğümüzü söyleyebiliriz.

  bir mali veriye daha dikkatinizi çekmek istiyorum. finansman giderleri... geçen sezon 141 milyon bu sezon 103 milyon. bu finansman giderinin içinde söyleyeceğim rakam, yapılandırmanın önemini bir kez daha gösterecek. 141,3 milyon finansman gideri içinde kur gideri zararımız geçen sezon 91.6 iken bu sezon sadece 2 milyon tl. yapılandırmadan kaynaklanan döviz cinsi kredilerimizi tl'ye dönmemiz sebebiyle devalüasyondan, aşırı kur artışından kulübümüzü korumuş olduk. 91 milyon kur farkını bu sezon 2 milyona düşürdük. ezeli rakibimiz fenerbahçe aynı dönem 153 milyon tl kap'a zarar açıkladı. beşiktaş da 477 milyon tl zarar açıkladığını düşünürsek diğer rakiplerimizden daha başarılı bir mali sezon geçirdiğimizi söyleyebiliriz.

  sportif aş'nin finansal borç stokuna bir bakalım. kısa vadeli borçlarımız 619,7 milyondan 335,7 milyona düşmüş. uzun vadeli borçlarımız 269 milyondan 1 milyar 79 milyona yükselmiş. değerli galatasaraylılar, bizim kısa vadeli dediğimiz 1 yıldan önce ödemekle mükellef olduğumuz bu tutarları ödememiz mümkün değildi. yapmış olduğumuz yapılandırma ile kısa vadeli borçlarımızı 619 milyondan 335 milyona düşürdük. uzun vadeli borçlarımız da 269 milyondan 1 milyar 79 milyona yükselttik. toplam finansal borçlarımıza baktığımızda 889 milyonluk finansal borcumuz, 1 milyon 414 milyon tl'ye yükselmiştir. bu aradaki farkın sebepleri ile ilgili soru gelecektir.

  ana hatlarıyla söyleyelim:

  1- 120 milyon tl florya'yı geri aldık. florya'nın tapusu derneğimizin aktifine girdi fakat borcunu sportif aş üstlendi.

  2- derneğimizin 107 milyon civarı tüm finansal borçları, kredi borçları sportif aş tarafından üstlenildi.

  3- bu yapılandırma ile birlikte vadesi geçmiş borçlarımızı kapatmak üzere 250 milyon nakit kredi kullandık. bu da pasifte banka borcumuzu artırıp, piyasa borcumuzu azalttı.

  son olarak sportif aş'yi bitirmeden önce 4 sezon için uefa finansal fair play anlaşmasına göz atalım.

  2017-18 sezonu için 50 milyon euro zarar kriterimizi, 33 milyon euro zarar ederek yerine getirdik.

  2018-19 sezonu 20 milyon olan zarar kriterimizi 25 milyon euro kar ederek kapattık.

  2019-2020 10 milyon olan zarar kriterimizi, ne kar ne zarar, sıfır milyon euro ile kapattık ve uefa kriterlerini fazlasıyla yerine getirdik.

  2020-2021 sezonunda uefa'nın zarar etmeyeceksiniz kriterine uyabilmek için, pandemi nedeniyle çok zorlu geçirdiğimiz bu sezonda ciddi bir bütçe kısıtlamasına gitmemiz gerektiğini camiamıza bir kez daha hatırlatmak isteriz.

  son olarak kulübümüzün konsolide gelir tablosuna bakalım... son 6 aya yansıyan, pandeminin etkisini bu tabloda görebiliyoruz.
  brüt zararımız 38'den 69 milyona, esas faaliyet karımız 88,9'dan 147 milyona, amortisman düşülmemiş haliyle 25,7 milyondan 79,5 milyona yükselmiş. 6 aylık zararımız 137,7 milyon iken, 278,8 milyona yükselmiş. burada pandeminin etkisi var.

  yatırım faaliyet gelirimize de bir bakalım. 104 milyon bir gelir varken. bu sezon oradaki gelir konsolide sıfır gözüküyor. finansman giderimizde yapılandırmadan dolayı olumlu bir azalma var. maalesef pandeminin etkisiyle de kulübümüz konsolide 278,8 milyon tl zarar etmiş durumda. değerli divan kurlu üyeleri, mart ayı ile başlayan pandemi süreci kulübümüz üzerine yarattığı bazı olumsuz etkileri üzerine de kısa bir değerlendirme yapmak istiyoruz.

  "geçen sezon pandemi sonrasında oynadığımız maçlar ve yaşadığımız, yenilgi ve aldığımız neticeler bizi şampiyonluktan uzaklaştırarak ligi 6 sırada tamamlamamıza sebep oldu. kaçırdığımız şampiyonluk sebebiyle uefa gelirlerimiz ve yayın hakları gelirlerimiz ciddi gelir kayıplarına maruz kaldığımız ve kalacağımız maalesef bir gerçektir. buna ilave olarak yaşadığımız pandemi sebebiyle ciddi gelir kayıplarına maruz kalıyoruz, kalmaktayız. kulübümüzün uğradığı gelir kaybı, az önce bahsettiğimiz uefa ve yayın hakkı gelir kayıplarımızın haricinde yaklaşık 250-300 milyon tl civarındadır. bu kayıplar önümüzdeki sezon da devam edecektir. başta başkanımız ve yönetim kurulumuz olmak üzere kulübümüzün maruz kaldığı zararları atlatmak için elimizden geldiğince çalışıyor, yoğun bir mücadele veriyoruz. yükümüzü azaltmak için aldığımız bir tedbirlerden birisi de sporcularımızdan, teknik kadrolarımızdan fifa'nın yönergeleri çerçevesinde maaşlarından indirim yapmak üzere feragat etmelerini talep etmekti. florya'daki futbolcu görüşmelerimiz tamamına yakını olumlu tamamlandı ve feragatler imzalandı. bunun tamamlanmasıyla amatör şubelerimizde de benzer bir çalışmayı başlattık ve feragatleri imzaladık.

  "pandemi sebebiyle bilançolarımıza yansıyacak zararın ötesinde, daha da önemlisi nakit akışımızda yaşadığımız ciddi sıkıntıdır. nakit akış sıkıntımızı aralık 2019'da imzaladığımız yapılandırma sözleşmesi ile kısmen aşmıştık. ancak uğradığımız gelir kaybı sebebiyle nakit akış dengemiz ciddi şekilde yeniden bozuldu. önümüzdeki sezon yaşayacağımız muhtemel ekonomik daralma sebebiyle, gelirlerimizdeki düşüşü öngörüp ona göre tüm kulüp bütçelerimizi tekrar gözden geçirip yönetim olarak gereken tedbiri aldık ve almaya da devam etmekteyiz. pandemi nedeniyle çok zor şekilde atlatmaya çalıştığımız bu dönem için, faaliyet giderlerimizde ciddi bütçe kısıtlamasına gitme zorunluluğumuzu tüm camiamıza bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. ellerini taşın altına koyan tüm sporcularımıza, teknik ve idari kadrolarımıza, sağlık ekiplerimize yönetim kurulumuz adına teşekkür ediyorum."

  “değerli divan kurulu üyeleri, yönetimimizin faaliyetleri ilgili sunumumuzu tamamladık. eğer müsaade ederseniz, ben de sizler gibi bir divan kurulu üyesi olarak bazı şahsi düşüncelerimi sizlerle paylaşmak isterim. ellerini taşın altına koyan, fedakârlık yapan sporcularımızdan, teknik ve idari kadrolarımızdan bahsettim. peki, onların bu özverili davranışları karşısında camia olarak bizler ne yapıyoruz. yaşadığımız gelir kaybı ciddi ve geleceğe yönelik de ciddi bir belirsizlik var. inanın ki kaan kançal olarak camiadaki birliğimiz bozulması riski kadar bu endişelendirmiyor. galatasaray camiası bu zorlu günlerde bütünlüğünü korumalı ve zorluklar karşısındaki dirayetini mutlaka muhafaza etmelidir. bizler bencil olamayız. her birimiz kişisel egolarımızı törpülemek ve birer adım geride durmak zorundayız. cazip veya popüler olduğu iddia edilen suni gündemlerden uzak durmak mecburiyetindeyiz. şöhret ile itibarın aynı şey olmadığını hepimiz biliyoruz. sebebi ve kaynağı ne olursa olsun öfkemize de gem vurmalıyız. şu anda denizde ciddi bir fırtına varken kontrolü kaybedemeyiz. unutmayalım ki hiç birimiz tek tek hepimizin toplamından güçlü veya üstün değiliz. kimseyi geride bırakamayız, hırs veya rövanş hissiyle hiçbir galatasaraylıyı feda edemeyiz, etmemeliyiz. büyüklerimden böyle gördüm ve böyle öğrendim. mektep yıllarımdan beri bu tarif ettiğim camianın havasını soluyorum. başka türlü bir galatasaray ben bilmiyorum, düşünemiyorum. mensubu olduğumuz büyük camia kulübümüzü bugünlere getirdi. bundan sonrası için yalnız zamanın ruhuna uymak yetmiyor. kurucu değerlerimizin önemini bir kez daha hatırlamalıyız. ben unutmadım, sizlerin de aynı değerleri yaşayıp yaşatacağınıza eminim. büyüklerimizden emanet olan galatasaray'ı çocuklarımıza ve torunlarımıza devrederken bırakacağımız manevi miras işte bu birlik ve beraberliğimizdir.”

  "sayın ibrahim göknar'a cevap vermek istiyorum, yanlış bir algıya mahal vermemesi açısından. 30 haziran kulüp konsolide net finansal borcumuz 1 milyar 413 milyon tl. buna finansal borç benzeri kalemleri de ilave ediyoruz. finansal borç değil, ama uzun zamandır ödenmeyen borcumuz da finansal borç olarak algılıyoruz. net borç ara toplamımız 1 milyar 808 milyon tl, bunun da euro karşılığı 234 milyon euro. ibrahim bey, 4 milyar 570 milyon dolar galatasaray'ın toplam borcundan bahsetti. bir yanlışlık oldu herhalde. böyle bir borcumuz yok. daha sonra da 570 milyon dolar şeklinde bir yazı geldiğini söyledi. böyle bir borcumuz da yok. 30 haziran itibarıyla tüm finansal borcumuz, kasamızdaki parayı düştükten sonraki borcumuz 234 milyon euro. net işletme sermayesi açığımız ise 30 milyon euro. bunu düzeltmek istedim."

  başkan yardımcısı kaan kançal
 • 40539
  "galatasaray'da makine iyi çalışıyor diğerinde çalışmıyor ne yapacak çalışmayan; diğer makineyi bozmak için oynayacak."

  "belhanda iyi oynuyor tamam ama bi oynasın abi 25 maçın 10'unu kazandırsın bi görelim."

  "türkiye'nin en iyi 2 stoperi galatasaray'da."

  "bu tip maçlarda hakemin şöyle önemi var; hangisi bozmaya oynayacak? sertlik olacak mı? taktik faule başvuran olacak mı? hakem bunu çözebilecek mi? bunlar ince iştir. hakem taktik faulleri çözebilecek mi? basmalı ve sert maç olacak bak göreceksiniz."

  erman toroğlu

  (bkz: 27 eylül 2020 galatasaray fenerbahçe maçı)
 • 40542
  "orta alanda f. bahçe'nin beyni gustavo. galatasaray'da taylan, arda'nın dediği gibi, 'xavi' performansı sergiliyor."

  "galatasaray derbinin favorisi. iyi oyun, oyuncuların uyumu, taktiksel güç açısından galatasaray, fenerbahçe'nin önünde. terim'in öğrencileri 3 günde bir maç oynadılar ve üst üste 4 galibiyet aldılar."

  "ülkede hakemlere güven yok. ali palabıyık bazen eyyam dolu maçlar yönetiyor bazen de az da olsa baskılara kulaklarını tıkayıp adaletli düdük çalıyor. ali palabıyık eğer vicdanlı maç yönetirse güzel bir derbi izleriz."

  "fatih terim ile erol bulut'u aynı teraziye koymak haksızlık olur. terim'in hayatı başarılarla, şampiyonluklarla ve kupalarla dolu".

  levent tüzemen

  (bkz: 27 eylül 2020 galatasaray fenerbahçe maçı)
 • 40547
  "trabzonspor, bütçesinin yarısını bir oyuncuya harcayamaz. elneny hiçbir zaman gündemimize gelmedi. gelseydi de zaman kaybı olurdu. kombine ve maç gelirlerimiz sıfır. bu sene içinde bulunduğumuz durum ürün satışlarına da olumsuz yansıdı. satışlarda yüzde 40 düşüş yaşandı. bu aralar çok fazla oyuncu yazılıp çiziliyor. böyle olunca ilgilenmediğimiz oyuncuların menajerleri bile bizi arayarak, "başkanım oyuncu ile ilgileniyormuşsunuz, menajerlik yetkisi benim elimde" diyor."

  "ciddi bir şekilde tahrip olmuş finansal yapıdan sürdürülebilir bir yapıya geldik. üç büyüklerin 50 milyonluk kadrosuyla verdiği şampiyonluk mücadelesini biz 15 milyon lirayla vermeye çalışıyoruz."

  "talisca günlerce yazıldı ama talisca'yı alsaydık kulüp batmıştı. bu kulübün en büyük sıkıntısı maalesef hesap yapılmadan ve harcama yapana hesap sorulmadan ortaya çıkan mali tablodur. arabanızın deposundaki 4 senede kullanmanız gereken yakıtı bir senede kullanırsanız gelecek dört yıl yerinizde sayarsınız."

  "ali koç ile yeniden yapılandırma konusunda bir tartışmamız oldu. yeniden yapılandırma ihlal edildiği zaman kulüp başkanı sorumludur. bizden önceki iki dönem borçları biz devraldık ve iki başkanı da muaf tuttuk. ali koç bunu neden imzaladın diyor. biz de bunun ödenebilir borç olduğunu söyledik. mali tablolarla ilgili verdiğimiz sözün büyük bölümünü tuttuk."

  "yabancı hakem değil, yabancı mhk. bakın o zaman ne oluyor türkiye'de? uefa'daki 13 ülkede bu uygulanıyor".

  "kim ne derse desin 2010-11 sezonu kupası trabzonspor'undur. o kupanın sahibi olduğunu söyleyip hazmediyorlarsa onlaırn şahsiyetiyle alakalıdır. 2010-11 kupası trabzonspor'undur."

  ahmet ağaoğlu
 • 40553
  ''los angeles lakers formasını giydiğiniz her an, onun yarattığı efsaneyi düşünüyorsunuz. kobe'yi düşünmediğim tek bir gün bile yok.'' (kobe bryant hakkında)

  ''takımda, daha önce finallerde oynamamış birçok kişi var. benden, onları finallere götürmemi istediler. ben de onlar adına sorumluluk aldım.

  omuzlarım çok fazla yük taşıyacak kadar geniş ama zihnim omuzlarımdan daha da güçlü.'' (ligdeki 17.sezonu ve tecrübeleri hakkındaki soru üzerine.)

  lebron james
 • 40554
  beşiktaş'ta futbolu yönetenler, rotasını anadolu'dan welinton, n'sakala, mensah'a; birkaç yıl önce bedava gönderdiği töre'ye, 2 yıldır arabistan'da olan bildik josef'e ve 2 yıldır neredeyse maç oynamayan soru işaretli aboubakar'a çevirdi. mevcut transferleri getirmek için bir plana, çalışmaya, büyük emeğe gerek yok. zaten koşarak beşiktaş'a gelirler. planlama dediğiniz şey bu muydu?

  ergin aslan
 • 40555
  "benim için önemli olan oynamak, ilk 11'de forma şansı bulmak. sağda ya da sol hiç önemli değil... bugün de hocamız sol bekte görev verdi bana; elimden gelenin iyisini yapmaya çalıştım... bizim için zorlu bir maç oldu. bu zamana kadar oynadığımız mentalliteyi bugün sahaya yansıtamadık. ne olursa olsun hala liderlik koltuğunda olan bir galatasaray var. derbilerde bazen bir puan iyi olabiliyor. kendi mentalitemizi sahaya yansıtamadık ve sahadan bir puanla ayrılıyoruz."

  martin linnes

  (bkz: 27 eylül 2020 galatasaray fenerbahçe maçı)
 • 40559
  "tecrübeli oyunculardan kurulu iki takımın maçını izledik. kaliteli bir maç olmadı. kaleciler , özellikle altay kritik kurtarışlar yaptı."

  "galatasaray, 3. bölgeye geldiğinde daha etkili şutlar attı. galatasaray savunmasına baktığımızda; fenerbahçe hücum hattına elini kolunu sallayarak geldi."

  "maçın en iyisi luyindama derim. en az 6 tane kapattığı pozisyon oldu."

  rıdvan dilmen

  (bkz: 27 eylül 2020 galatasaray fenerbahçe maçı)
 • 40560
  “3 gün önce maç oynadık. dolayısıyla yorgun şekilde geldik. rakibimiz 3 gün önce maç oynamadı. onların böyle bir avantajı var. buna da sığınmamamız gerekiyor. ancak durum bu.”

  “ben şimdilik galatasaray’dayım. ben galatasaray’ın futbolcusuyum. elimden gelen her şeyi de, tüm mücadeleyi de galatasaray adına yapıyorum. daha sonra ne olur tabii ki bilmiyorum.”

  younes belhanda

  (bkz: 27 eylül 2020 galatasaray fenerbahçe maçı)