• 40240
  "oyunun kontrolü devamlı bizdeydi. özellikle ilk yarı iyi bir başlangıç yaptık. hem rakibi oynatmayıp hem de pozisyon üstüne pozisyon bulduk. onun verdiği bir rahatlık olabilir. hafta sonu oynayacağımız maçı düşünmüş olabilirler. memnunum oyuncularımdan. iyi mücadele ettiler. bol da pozisyon bulduk. bir tane ölü toptan bir gol yedik onun dışında turu garantileyecek bir oyun tarzını ortaya koydular. belki hafta sonunu düşündüler, belki nasıl olsa kazanırız dediler ama mücadeleden memnunum."

  "dört kişinin dinlenmesini düşündük. üç de değişiklik hakkımız var. takımın yüzde 70'i eder. bazılarının oynamaya ihtiyacı var. luyindama gibi. luyindama'nın kalmasını istedik. marcao ve sarrachi'yi de devam ettirdik. 6-7 tane oyuncumuz nispeten dinlenmiş oldu. bunu zaman zaman yapmak zorundayız. doğru rotasyon önemli. bugün doğru oldu. diğer arakadaşlarımızın da ne kadar hazır olduğunu görmüş olduk. mesele bugün turu geçip evimize gitmekti. kazasız belasız bir maç oldu. kimsenin ağır bir sakatlığı yok. şu saat yeni bitti maç. sabaha karşı istanbul'a varacağız. hemen sabah bir antrenman yapıp, cumartesi günü kampa girerek pazar maç yapacağız. hiç kolay değil bunlar. o yüzden bu değişiklikleri ihtiyacımız var."

  "neftçi iyi bir takım. iyi mücadele ediyor. yüksek tempoda cevap verdiler bize. kutluyorum, başarılar diliyorum. bizim onlardan daha iyi olmamız, oyunu kontrol etmemiz kadar doğal bir şey yok. başka bir netice olsa sürpriz olurdu. bizim yenmemiz sürpriz değil. dişli bir takım bulduk karşımızda. başarılar diliyorum neftçi'nin komandolarına."

  "azerbaycan'ın misafirperverliğine çok teşekkür ediyorum. her geldiğimizde burada bize çok güzel ağırlıyorlar. kardeş azerbaycan'dan kardeşçe ayrılıyoruz. onlar zaten bizim candaşımız, kardaşımız. bugün benim teknik direktör olarak 500. maçım. bunu kelimelerle anlatmak çok zor. ne kadar gururlu olduğun anlatamam, söyleyemem. en kısa tanım şu olabilir. iyi ki hayatımda galatasaray var. avrupa'da da 100. galibiyet. ikisi bir araya denk gelmiş. ne kadar gurur duysam az. ikisi bir araya gelmiş. söylerken basit gibi gelebilir; ama bunlar kolay rakamlar değil." dedi.

  "duran toptan yediğimiz gol bizi uyandırmış olabilir. belki 1-0'lık skoru devam ettirsek böyle olmayabilirdi. önemli olan oyun anlayışımızı ve sahaya yansıttığımız mücadele için, bu uzun yolda birlikte oynama kültürünü kazanmak öncelikli amacımız. girenin çıkanın fark etmemesi için hangi anlayışla hareket ediyoruz, herkesin bu kültürü öğrenmesi uzun vadede başarılarımız için önemli rol oynayacak. esas amacımız buydu. nitekim oyunun her bölümünde buna dönüş yapıldı. bazen goller de uykudan uyandırabilir bizi. tekrar eski halimize döndük. golü çabuk bulmamız da oyunun erken kopmasına sebep oldu. beraberce oynama kültürünü geliştirmemiz ve bu alışkanlığı sürdürmemiz lazım."

  "rahat seyrettiğim bir maçtan sonraki düşüncelerimi ifade etmiştim. bugün kendi takımına konsantre oldum. neftçi'den kimseyi görecek halim yoktu. kendi takımımın pozisyonları, durdukları yerlere konsantre oldum. jesse sizde denenmiş, biz beğendik. olur bunlar. bazen beğenmezsiniz, kısa sürede gelişir. genç oyuncular için erken karar vermemek lazım. değişimleri ve gelişimleri olacağı için beklemekte yarar var. biz beğendiğimiz için aldık. inşallah daha iyi olacak."

  "hajduk split maçının bir devresini otelde seyrettim. maçın kalanını soyunma odasında seyrettim. genelde diğer rakipten çok daha iyiydi. çok eski ve tarihi önemi olan bir kulüptür hajduk split. neticede dünya futbolunda yeri olan ismi olan ülkenin bir takımı. dikkat etmemiz gerekecek. kendi seyirci avantajımız da var diyemiyoruz. her maç her şeye açık. bir pandemi dönemi geçiriyoruz. arkadaşlarımla beraber döner dönmez daha rahat bir analiz yapacağız. aşağı yukarı hajduk split'in geleceğini biliyorduk. diğer takımdan önde bir takımdır. inanıyorum ki ali sami yen'de geçeceğiz turları. ilk hedefimiz gruplara kalmak, ondan sonrasına hayırlısıyla bakarız."

  "hepinize şahsıma, oyuncularıma, kulübüme , ülkeme gösterdiğiniz o güzel duygulardan ötürü teşekkür ediyorum. hepiniz bizi kardeşçe ağırladığınız, kardeşçe de yolcu ediyorsunuz. çok teşekkürler. allah yolunuzu açık etsin. hepinize saygılar ve selamlar."

  fatih terim

  (bkz: 17 eylül 2020 neftçi bakü galatasaray maçı)
 • 40243
  "belhanda satılabiliyorsa satılsın ama satılamıyorsa makul bir ücretle yeni sözleşme yapıp mümkünse önümüzdeki sezon satılmaya çalışılsın. öbür türlü satılamazsa oyuncudan para kazanılamayacak."

  "roma'nın marcao için 12 milyon euroluk teklifi doğru ama üstüne çıkmamış. galatasaray, marcao için 18 milyon euro ve üzeri teklif istiyor."

  uğur karakullukçu
 • 40247
  "renova karşısında son 20 dakikada taraftarlarımızın sinirlerini bozduğumuzu biliyorum. ancak savunmada sağlam durduk ve tur atlamayı başardık. bu maçı daha erken bitirmeliydik. şimdi sıradaki rakibi düşünmüyorum. neftçi bakü veya galatasaray ile karşılaşacağız. şu anda sadece psikolojik rahatlamamıza odaklandım. zor ve stresli bir maçtı. bir sonraki turda çok daha fazla çabaya ve kompakt olmaya ihtiyacımız var."

  hajduk split teknik direktörü hari vukas
 • 40248
  "batı londra'da doğdum. qpr takımında futbola başladım. babam nijeryalı londra'ya eğitim için geldi. annem jamaikalı ve ailesiyle londra'ya geldiklerinde tanışmışlar.bir abim ve bir kız kardeşim var. hristiyan katolik olarak dünyaya geldim. katolik gayet iyi okullarda okudum. futbola da orada başladım. 8 yaşından beri futbol oynuyorum. eğitimim sürerken cumartesi ve pazar günleri sokaklarda ve bir çok takımda forma giydim. 13 yaşındayken chelsea'ye geçiş yaptım. bu hayata bana en çok şeyi öğreten chelsea'dir. chelsea'de sadece futbol değil hayata dair tecrübeler kazanıyorsunuz. hayatta mücadele etmeden savaşmadan bir şey kazanamayacağınızı öğreniyorsunuz. chelsea ile çok üzün süren ve hala devam eden bir bağım var."

  hücum yapmayı çok seven bir teknik direktörüm. topa sahip olmayı, rakibe kolay vermemeyi isterim. bazen sabırlı bazen çok çabuk hücum yapmak isterim. özellikle beklerin çok agresif olmalarını isterim. savunmada da topu çabuk kazanmak isterim.bir oyuncu öne çıkıyorsa bu takım arkadaşlarının sayesindedir. futbolda takım oyununa inanıyorum."

  kuzenlerimden biri islamiyet'i seçmişti. eşimle tanıştıktan sonra onun da vasıtasıyla ben de ilgilenmeye başlamıştım.beni en çok etkileyen şey kuzenimin düğününde gerçekleşti. düğünün olduğu yer bir mescite çok yakındı. ezan okunduğunda çok duygulandım ve ağladım. o an içimde bir şeyler olduğunu anladım. ancak annem ve babam katolik olduğu için ailemde hiç müslüman olmadığı için alacağım karar büyük bir karar olacaktı. eşime, kuzenime sorular sordum, müslümanlık hakkında okumaya devam ettim. islamiyet'te sorduğunuz bütün sorulara yanıt bulabiliyorsunuz. bir gün araba sürerken kenara çektim ve bana bilgiler veren arkadaşımı arayıp “o gün bugün islamiyet'e geçmek istiyorum" dedim. size herşeyi öğreten bir din. duyduğum en güzel sözlerden biri “cennet annelerin ayakları altındadır" sözü. bu kadar güzel bir söz herşeyi açıklıyor zaten."

  eddie newton
 • 40256
  galatasaraylı oyuncuların ilk yarım saatte önde basan, sahanın her yerinde baskı uygulayan ve bakü'ye hücum etme fırsatını vermeyen oyunu göz kamaştırıcıydı. ömer bayram-sarrachi-babel üçlüsü solda oluşturdukları pas üçgenleriyle hücum zenginliği yarattı. ömer'in rakip arkasına yaptığı koşular tehlikeli atağa dönüştü. linnes sağdan yaptığı birdirmelerle etkili oldu. 30 dakikalık süreçte galatasaray bir topu direkten dönen diagne ile golü buldu. gol öncesi linnes'in hızlı atağa çıkışı ve ölçülü ortası mükemmeldi. iyi oyununun yanında bakü'nün etkisiz kalması başta belhanda olmak üzere tüm takımı "biz bu maçı rahat kazanırız" rahatlığına itti. galatasaraylı oyuncuların rehaveti bakülü oyuncuları cesaretlendirdi ve pozisyon üretmelerini sağladı.

  ikinci yarının başında gelen bakü golüne eğer galatasaray, luyindama ile çabuk cevap vermeseydi ciddi sıkıntı yaşayabilirdi.
  terim'in 4-1-4-1 düzeninde orta sahanın kontrolünü galatasaraylı oyuncular tamamen taylan'a bırakmışlar ve yardıma bile gelmiyorlar. taylan koşacak, top kazanacak, rakiple boğuşacak, pas dağıtacak. taylan'a destek şart.
  galatasaray'da golcüler yeni sezona 2'şer golle başladı. falcao'dan sonra diagne de iki gol attı, luyindama'nın golü öncesi tehlikeyi başlattı. diagne'nin fırsat türü ikinci golünde bakü kalecisi mammadov'un hatası vardı ama emre kılınç'ın takipçiliği, çabukluğu ve egoist davranmaması çok önemliydi. terim nihayet elini güçlendirecek ve rekabet yaratacak geniş kadroyu yakaladı. belhanda hata yapınca feghouli girdi, emre yorulunca arda görevi aldı. önerim; joker oyuncu linnes kalmalı..

  levent tüzemen

  (bkz: 17 eylül 2020 neftçi bakü galatasaray maçı)
 • 40257
  galatasaray iyi oynayarak rakibe üstünlük sağlayarak deplasmanda net bir galibiyet aldı. galatasaray böyle maçları kazandığında "zaten güçlüydü" denir. herhangi bir kötü sonuçta ise ağır eleştirildi. galatasaray takımı dün ciddi, sahada yüksek konsantrasyon ve istekle mücadele etti. kalitesini rakibinden daha fazla yansıttı. ikili mücadele ve sıcak temaslarda fizik gücünü ve kalitesini konuşturdu. böyle maçlarda rakibiniz kadar koşup mücadele etmezseniz aradaki kalite farkını gösteremezsiniz. bu bilinçle saha içinde yer alan sarıkırmızılılar maça iyi odaklanarak fizik kalitesini ve taktiksel olarak farkını sahaya içinde yaratıp turu geçmeyi bildi.

  özellikle diagne'nin rotasyonda sahaya çıkıp gol atması, ileride falcao ile yan yana oynayabileceği sinyallerini de verdi. ilk yarıya sağ çizgide başlayan emre kılınç, ikinci yarıda pozisyon değişikliğiyle performansını yükseltti. sakatlığını atlatan luyindama yavaş yavaş formunu buluyor. galatasaray açısından bu sezonki en önemli fark geçen seneye göre fizik kalitesi yüksek bir takım oluşu. scott piri başta olmak üzere atletik performans departmanı, oyuncuları fiziksel farkını ortaya çıkardı.

  başta feghouli, belhanda, arda, falcao ve diagne'nin fizik kalitesi üst seviyeye yükseldi. top rakipteyken reaksiyon verip baskı yapan bir takım görüntüsü ortaya çıktı. futbolcuların fiziksel parametreyi üst seviyeye çekmesi; kaliteli oyuncuların yeteneklerini daha rahat ortaya koymasını sağlıyor. ayrıca sıkışık maç takviminde geçen sezonki sakatlıklar da minimum seviyede yaşanacak. sarı-kırmızılıların gün geçtikçe istikrara doğru giden bir grafik çizmesi, ileriye dönük daha fazla olumlu sinyaller verdiğini söyleyebiliriz.

  reha kapsal

  (bkz: 17 eylül 2020 neftçi bakü galatasaray maçı)
 • 40258
  kardeş azerbaycan'da galatasaray (tam da beklediğimiz gibi) muhteşem ağırlandı. sadece spor sahasında rakip olan iki ülkenin insanları "tek millet iki devlet" sloganıyla her daim birbirilerine yürekten bağlıdır. "avrupa fatihi" galatasaray dün akşam asya kıtasında oynanan maçta adeta evindeki kadar rahattı. maç seyircisizdi ama öncesinde ve sonrasında yaşananlarla, tribündeki pankartlarla bir avrupa ligi maçından çok gerçek bir dostluk maçına tanıklık ettik. temsilcimiz son dönemde avrupa'da deplasmanda en son 2012-13'te schalke 04'ü yenmişti. sarı-kırmızılılar, sonrasındaki 20 dış saha karşılaşmasını kazanamamıştı. üstelik bu 20 maçta tamı tamına 49 gol yemişti galatasaray. avrupa'daki en başarılı takımımız, deplasmanda yaptığı son 8 maçta yani tam 4.5 yıldır gol dahi atamamıştı. dün akşam bu berbat istatistikler son buldu ve bu özelliğiyle de futbol açısından izleyenleri tatmin etmeyen maç tarihe geçti.

  neftçi ile oynanan karşılaşmanın sadece galatasaray'ın değil, ülkemiz futbolunun da türk dünyası için nasıl bir anlam taşıdığını idrak etmemize yardımcı olacağını umuyorum. şimdi sırada hajduk split var. terim'in öğrencilerinin bu hafta ligdeki rakibiyse son şampiyon başakşehir olacak. elbette ki sezonun ilk günlerinde kazanmak, iki kulvara da kazanarak başlamak güzel. fakat bu iki galibiyet de galatasaraylıları yanıltmamalı. iyimser açıdan bakıldığındaysa basit goller yemesine rağmen sarı kırmızılıların yediğinden fazlasını atacak bir forvet zenginliği olduğunu gördük. diagne, uzun bir sessizlikten sonra, yeni sezona sadece bir alternatif isim olarak değil. bazı maçlarda bilinçli olarak ilk 11'de tercih edilebilecek bir golcü olduğunu haykırarak başladı adeta.

  serkan korkmaz

  (bkz: 17 eylül 2020 neftçi bakü galatasaray maçı)
 • 40259
  hafta sonunun flaş isimleri feghouli ve arda kenarda olunca galatasaray’ın topu kullanma dolayısıyla oyunu alma konusunda zorluk çekip çekmeyeceği önemli bir soruydu. nihayetinde merkezde taylan ve emre’nin önünde belhanda yer alacaktı ki bu üçlünün henüz ne bireysel ne de ekip olarak kendilerini ispat ettiklerini söylemek çok mümkün değil. özellikle marcao’nun geriden oyunu kurma konusundaki rahatlığı bu oyuncuları da rahatlattı. haklarını vermek lazım ki tamamlanamayan akınlarda bakü çıkarken doğru yer ve hamlelerle genellikle rakibi kesmeyi bildiler.

  özellikle lawal’ın oluşturduğu tehditleri çoğunu boşa çıkardılar. hem de linnes ve saracchi’yi net orta saha kanadı hatta çoğu zaman hücumcu olarak kullanmalarına rağmen... 30’dan sonra oyun azerbaycan ekibine doğa gitmeye başladı ve bu bölümde özellikle babel’in oyuna girmekten imtina edişinin sarı-kırmızılılar’ı topu ileride tutma hedefinde nasıl geri düşürdüğü açık bir şekilde ortaya çıktı. beşiktaş’ta gösterdiği potansiyeli bir tarafa eğer oyuna böyle bakacaksa babel’in kalması maddi manevi zarar.

  artı olan ise emre’nin çok kullanışlı, çok pozisyonlu basit oyununu sivas’ta olduğu etkinliğiyle galatasaray’a taşımış olması. çok rahat ve çok yararlı bir oyun oynadı. marcao’nun da hem oyunu kurma hem de savunma anlamında çok fayda sağladığını söylemek lazım. diagne’nin golcülüğü, saracchi’nin hızı, taylan’ın pozisyonunu doldurması oyununu dönüştürmesi de değerli. ancak en önemlisi neftçi bakü’nün hızlı direkt oyununu sergiletmemek. geçen seneki takım emin olun ileri geri çok zorlanırdı.

  mehmet demirkol

  (bkz: 17 eylül 2020 neftçi bakü galatasaray maçı)
 • 40260
  önce şunu söyleyeyim arda, falcao, feghouli, omar gaziantep maçının yıldızları dün gece yedek kulübesindeydiler. eminim herkes fatih terim rotasyon yaptı diyecek. ben kesinlikle rotasyon yaptığını düşünmüyorum. elindeki bütün futbolculara ‘ben size güveniyorum, bu takımın yıldızı yedeği yok, hak eden formayı alacak’ mesajı vermek istedi. bunda başarılı oldu mu? linnes harikalar yarattı. diagne’yi zaten yedek olarak kabul etmiyorum. benim tanıdığım terim bu sezon diagne’yi öyle bir parlatır ki, sezon sonu bu futbolcuyu almak isteyen kulüpler 30 milyon euroyu verip senegalli forveti transfer etmek isteyecekler. dün gece 2 tane gol attı, 3. golde de payı var. bir topu direkten döndü.

  rakip takımın stoperlerini resmen hırpalıyor. ömer bayram ise eski günlerine dönmek için canla başla mücadele ediyor. babel ise keşke daha faydalı olabilse ama bu koşan, iyi mücadele eden, savaşan galatasaray’a ayak uydurması çok zor. aynı sözlerim belhanda için de geçerli. daha aktif olması lazım. top kaptırıyor, hakemin suratına bakıp faul bekliyor. hakem devam deyince de, kaptırdığı bu top takımının kalesinde gol tehlikesi oluyor. artık böyle bir futbolculuk kalmadı. saracchi resmen turbo takmış. fatih terim’in yeni sisteminde sol çizgiden bindirmelerle rakip takıma o kadar büyük hatalar yaptırıyor ki, dilerim bir sakatlık yaşamaz. aynı şekilde omar’ın yerine oynayan linnes, neftçi’nin sol kanadını otobana çevirdi. diagne’nin attığı ilk golün ortasını yaptı. yine güzel bir ortasında o top da direkten döndü. norveçli oyuncu, karakter ve futbolcu olarak sarı-kırmızılılara yakışan bir isim ve bu sezon çok da faydalı olacak. taylan antalyalı orta sahada takımının yıldızı oldu.

  gaziantep karşısında olduğu gibi dün gece de sahada basmadık yer bırakmadı. sakin, maceraya girmiyor. mükemmel bir gelişim gösterdi. futbolunun üzerine daha da koyacağından eminim. marcao sezona harika başladı. geriden oyunu başlatırken arkadaşlarına mükemmel paslar veriyor. rakip ataklarında da daha da çabuklaşmış, çok seri hamleler yapıyor. luyindama sakatlıktan yeni dönmesine rağmen çok büyük gayret içinde. biraz daha risksiz oynarsa, yaptığı mücadele daha da anlam kazanacak. sonuçta galatasaray neftçi bakü’yü eledi. eminim haftaya hajduk split’i de eleyip avrupa ligi’nde yoluna devam edecek.

  osman şenher

  (bkz: 17 eylül 2020 neftçi bakü galatasaray maçı)