• 40196
  "10 numara oynamak için yeterli gol ve asist katkısı yok. iki haneli gol ve asist rakamlarına ulaşmanız lazım. 8 numara için de ciddiyeti, sorumluluk duygusu ve fiziksel verileri yetersiz. galatasaray, belhanda'yı markette değerlendirebilirse büyük iş yapmış olur."

  "belhanda'nın geçen sezondan beri galatasaray'a verdiği katkı kısıtlı ve tartışmalı."

  "falcao çok iyi profesyonel. sanırım geçen sene türk spor kamuoyu, falcao'nun hakkını az teslim etti. geçen yıl falcao, copa america'dan sonra geldi; kısa bir rehabilitasyonun ardından."

  "geri dönüp baktığında, her sezon 30 maç üstünde oynayan, iyi bir profesyonel falcao. bu sezon, sağlık durumu da iyi olunca, bildiğimiz falcao gibi başladı."

  uğur meleke
 • 40200
  "galatasaray, öyle bir paslaşma hızına ulaştı ki; tık, tık, tık tek pas falan, öyle bakarken golü yersin."

  "tff'ye sesleniyorum. kardeşim bu serdar tatlı mhk'sını rıdvan dilmen mi atadı, siz mi atadınız, kim atadı kardeşim? dün erman hoca kendi kanalında söyledi. erman toroğlu'nun ekranda söylediği şey tevatür mü?"

  serdar ali çelikler
 • 40202
  "1. fenerbahçe, 2. galatasaray, 3. beşiktaş!
  aynen bu sıra ile, yazılı ve görüntülü tüm medya 3 büyüklere çalışırken, bu ülkede adil lig oynanmaz!
  kimse umutlanmasın. 40 nihat özdemir gitsin. 50 serdar tatlı gelsin fark etmez. bu medya böyle durdukça..
  oy- nan- maz!"

  "fenerbahçe, rize'yi, 88. dakikada hakem arda kardeşler ve var hakemi suat aslanboğa'nın ortaklaşa icat ettikleri penaltı ile mağlup edince ekran başındaki milyonlarca izleyici "işte geçen yıllardaki rezillikler aynen.. bu hakemlerle bu lig izlenmeye değmez" dediler"

  hıncal uluç
 • 40204
  "fenerbahçe, fortuna sittard'dan bir oyuncu isterse öncelik veririm. fenerbahçe'den futbolcu da kiralayabiliriz. zajc'ı alternatif olmasa kiralayacaktık, satın da alabilirdik. sonra italya'dan talip çıktı."

  "fenerbahçe başkanı olmak gibi bir hayalim yok."

  "caner ile gökhan'ı iyi misafir ettiği için beşiktaş'a teşekkür ediyorum. caner için 'fenerbahçe'ye sol bekin kralı geliyor' dedim. herkes marcelo sandı. o kadar güveniyorum."

  "arda turan'a çok yazık oluyordu, allah'tan olmadı. böyle bir kariyerin sonunda bu olmazdı. buna birisinin dur demesi gerekiyordu, galatasaray camiası dur dedi. fatih hoca başta olmak üzere bütün galatasaray yönetimine teşekkür ediyorum."

  "trabzonspor, sörloth'u yollamasaydı benim şampiyonluk favorim olabilirdi, olağanüstü forvet. kalırsa ben trabzonspor'u 1-2'ye yazacağım."

  acun ılıcalı
 • 40205
  - galatasaray - beşiktaş maçına “seyircili oynanacak“ dediniz, sonra vazgeçtiniz...

  nihat özdemir: “o gün medyadan bir arkadaş aradı, ‘başkanım maçlar seyircisiz mi oynanacak' dedi... ben de ‘şu anda bilim kurulu'nun toplantısı var, onu bekliyoruz, şimdilik bir değişiklik yok' dedim... bir baktım her yerde ‘galatasaray - beşiktaş maçı seyircili oynanacak' diye haberler çıkıyor... aynı günün akşamı cumhurbaşkanlığı sözcüsü sayın ibrahim kalın, maçların seyircisiz oynanacağını açıkladı... hatta o gazeteci kardeşim daha sonra benden defalarca özür diledi... tarihte yüz yılda bir görülen böyle bir salgın karşısında devletin kararlarına uymaktan daha doğal ne olabilir… bizim için önce insan sağlığı… italya'da, ispanya'da, fransa'da da ülke federasyonları devletin ve yerel yönetimlerin kararlarına göre kendi kararlarını revize etti…”

  - bu süreçte başka ne gelişmeler oldu ?

  nihat özdemir: “27. hafta öncesinde çoğu kulüpten ‘futbolcularımız çok tedirgin' diye maçların ertelenme talebi geldi… bu talebe duyarlı davrandık… ankara'da, sayın spor bakanımızın başkanlığında toplantı yapıldı, kulüpler birliği başkanı mehmt sepil de bu toplantıya katıldı ve maçların ertelenme kararı alındı…”

  - başlarken nasıl oldu?

  nihat özdemir: “tüm tedbirleri aldık… maçları oynattık… sahadan virüs kapan tek futbolcu olmadı… sağ salim ligleri bitirdik... organizasyon başarımıza, uefa'dan tebrik geldi, örnek gösterildik…”

  - yabancı sayısı için önce 8 dediniz, sonra eski sisteme devam ettiniz…

  nihat özdemir: “bu kararı bir günde almadık… takımların yabancı futbolcu oynatma sayısına baktık… ilk 11'lerde 7.22 çıktı… ayrıca bu konuda şenol hoca çalışma yaptı… ancak kulüpler birliği başkanı mehmet sepil geldi ‘her kulübün farklı talebi var… biz anlaşamıyoruz, ortak bir karar alamıyoruz, ancak tff'nin alacağı her karara saygılıyız' dedi. biz de bu doğrultuda üç sezonluk bir çalışma yapıp yürürlüğe koyduk…”

  -peki sonra neden eski düzene döndünüz?

  nihat özdemir: “lig 21 takım olunca kulüpler 42 haftada daha geniş kadrolara ihtiyaçları olduğunu belirterek, 8 yabancı uygulamasının bir sezon sonra yürürlüğe girmesini istediler… biz de anlayış gösterdik ve bu talebe uyduk…”

  =sayın başkan “düşme olacak“ dediniz, sonra düşmeyi kaldırdınız ve süper lig 21 takıma çıktı… bu karar değişikliği niye ?

  nihat özdemir: “henüz ligler oynanırken 7 takım ligden düşmenin kaldırılmasını talep etti… ligler bitti, kulüpler birliği de kendi arasında ligden düşmenin kaldırılması kararını aldı… lige yeni çıkan kulüplerin de katılımıyla bu konuda ortak bir talepte bulundular ve tff'ye yazılı dilekçe verdiler, bunu da basın toplantısı ile açıkladılar… biz de kulüplerimizin bu talebine ve sezonun şartlarına dikkat ederek bütün liglerde düşmeyi kaldırdık…”

  - ekim‘de yüzde 30 seyircili dediniz, ondan da vazgeçtiniz…

  nihat özdemir: “hasta sayımız azalıp yeni normalleşmeye geçince ekim ayında yüzde 30 seyirci ile oynama kararı aldık, bunu sayın sağlık bakanımız ile de paylaştık… biz 24 ağustos'ta ‘seyircili' kararı aldığımızda hasta sayımız 1443, vefat sayımız 18 idi… 2 eylül tarihinde ise hasta sayımız 1596‘ya, vefat sayımız 45‘e çıktı… aynı gün bilim kurulu artan vakalar karşısında maçların seyircisiz oynanmasını tavsiye etti… biz de bu tavsiyeye uyduk… ilk yarı sonuna kadar maçlar seyircisiz… bu değişimler sadece bizde değil, avrupa'da da yaşanıyor… umarım herşey iyiye gitmeye başlar ve ligin ikinci yarısında seyircili oynama şansı doğar…”

  - bir de tff'nin son mali genel kurulunda sahte imza iddaları ortaya atıldı…

  nihat özdemir: “pandemi sürecine rağmen genel kurulu gerçekleştirdik… birçok başkanımız bizzat arayarak salgın nedeniyle gelemeyeceğini bildirdi… bunu protesto olarak görenler oldu… hala sahte imza palavrasını ortaya atarak tff'nin ibrasına gölge düşürmeye çalışmasınlar… 97 yıllık tff'nin yasal olmayan bir genel kurul yapması mümkün mü? birileri bir iddia ortaya atıyor, başkaları da araştırmadan bunun peşinden gidiyor… çoğunluk sağlanamasa ne olurdu, birgün sonra yapardık… olmadı, 9 eylül'de çoğunluğa bakılmadan yapardık...”

  -mhk'nin yeni başkanı serdar tatlı'yı sizin değil, rıdvan dilmen‘in getirttiği iddiaları var, ne dersiniz ?

  nihat özdemir: “olur mu öyle şey… serdar tatlı liyakatını kanıtlamış, başarısını herkesin taktir ettiği, bu görevi anasının ak sütü gibi hak eden biridir… serdar tatlı‘ya da haksızlık yapmayalım, başkalarına da… kaldı ki, ben herkese bir telefon uzaklığındayım… arayan beni bulur, sorsunlar, söyleyeyim. doğruyu söyleyeyim, kamuoyunu yanıltmaya, tahrik etmeye ne gerek var...”

  nihat özdemir *
 • 40214
  "genel bir kural vardır futbolda. en önemli maç önünüzdeki maçtır. bizim için neftçi maçı önemli bir maç. o yüzden tamamen buraya konsantreyiz. yarın karar vereceğim rotasyona. bazı oyuncularımızın durumu net değil. bu süreci yaşayacağız, bu gerçekle yaşayacağız. perşembe akşam maç oynayacağız, cuma sabaha karşı istanbul'da olacağız. belki bir yenileme antrenmanı olacak. cumartesi kampa girip pazar günü maç oynayacağız. nasipse turu geçersek tekrar perşembe maç oynayacağız. hafta sonu derbi oynayacağız. dolayısıyla bu atmosfere, yoğun tempoya tüm oyuncularımızın alışık olması lazım. rotasyon değil de eğer mümkünse bir ve iki numaraların seviyeli rekabetinden doğan performans üstünlüğünü sahada yakalamak istiyorum. bunun adına da rotasyon demek istemiyorum. her oynayan aynı görevi üstlenmeli, yapmalı ki bu yoğun temponun altından kalkabilelim."

  "maç öncesi böyle bir hesabım yok. 3-1'lik neticeyi aldıktan sonra özellikle fiziki durumlarını hesaba kattığımızda bazı oyuncularımız bir sonraki maça, riske veya sıkıntıya sokmadan almak, giren önemli oyunculara daha fazla süre verip görmekti amacım. iyi de mücadele edip iyi de koşmuşlardı. aldığım oyunculara dikkat edecek olursak bir tanesi 1,5 - 2 senedir az oynuyor, diğeri marttan beri oynanmayan bir ligin oyuncusu. babel. feghouli de her sezon başı yavaş yavaş ritmini artıran bir oyuncu. herhangi bir sıkıntıya sebebiyet vermek istemedim. oraya jimmy'yi alıp ömer'i diğer tarafa çektik. soso'yu da dışarıya aldık."

  "muhakkak ki azerbaycan milli maçlarından biliyorum, dışarıda müthiş bir sevgi vardı. kendi evimizde gibiyiz. saha herkesin kazanmak istediği, isteyeceği bir yer olmalıdır. neftçi'nin de komandoları iyidir. dikkat edeceğiz. herkes kazanmak ister. bundan daha doğal bir şey olamaz. saha ayrı dışarısı ayrı. neftçi'nin iki maçını izledim. neftçi karabağ ile birlikte azerbaycan'ın en önemli takımlarından biri. son 3 sezondur bu seviyelerde oynayan bir ekip. son maçta 2-0 mağlup oldular ama; enteresandır bu sezon hiç deplasman maçı oynamadılar. hep içeride oynuyorlar. bizim maç da dahil olmak üzere 4 maçtır içeride oynuyorlar. önemli oyuncuları da var. makhmudov gibi lawal gibi monrose gibi azı oyuncularını takip ettim. biliyorum. hayırlısı neyse olsun."

  "galatasaray'ın her yerde sevildiğini biliyorum. burada başka bir seviliyor. kendimle ilgili anormal bir ilgi görüyorum. taraftarlarımız, dünyanın her tarafında varlar ama buradakiler bir başka. azerbaycan'la galatasaray'ın oynama sözünü verebilirim tabii ki. yeter ki şu pandemi bitsin. kulübümüzle de konuşup belki 1-2 maç için buraya gelebiliriz. belki bir kampa gelebiliriz. belki bir vesile buradaki galatasaraylıları mutlu etmek için gelmek isteyebiliriz tabii. ben de söz vermiş olayım. ben de isterim oyuncularla beraber daha yakın olalım. sosyal mesafeyi sıcak bir mesafeye döndürürüz. beynimizin bir tarafına yazdık bunu."

  "iddialı oyuncuları severim ben. ne diyecekti makhmudov. bizi elerler mi deseydi. kazanacağız demeli. öyle demeli her oyuncu. hoşuma gider böyle şeyler. biz niye alınalım bundan. bakacağız söylem ile eylem bir arada nasıl olacak. aferin ona. bravo."

  "azerbaycanlı bir futbolcunun galatasaray kadrosunda yer alması için, galatasaray'da oynama isteği ve galatasaray tercihi olması gerekir. biz çok takımlı olduğu zaman orada bir tercih sebebi olmak istemiyoruz. galatasaray’ın da kendisine teknik olarak yaklaştığı, beğendiği bir oyuncuysa mesele yok. keşke böyle bir oyuncu olsa da başka taraflara bakmasak. scout grubumuz burayı da takip ediyor."

  "muslera'nın ayağının kırılmasıyla biz de kırıldık. oradan dönemedik. o mevzuya girmek istemiyorum açıkçası. muslera bizim için bir kaleciden daha fazlası. kaleciliği, profesyonelliği, hizmeti, insanlığı... muslera bizim için önemli bir figür. kalemizde olması bizim için çok büyük bir güven vesilesi. allah beterinden saklasın. bir an önce dönmesi için gerek doktorlarımız gerek kendisi çalışıyor. olmasını isteriz ama olmadığı zaman da diğer kalecilerimize güveniyoruz. gerek fatih gerek okan bizimle devam edecekler ve inşallah aratmayacaklardır. muslera'nın ayrıca futbolu da burada bırakacağını düşünüyorum. geldiği zaman son senesi mukavelesinin. bu mevzu da gündeme gelir. ona da kulübümüz gerekli şeyi yapar diye düşünüyorum. bu kadar hizmet olmuş ve olmaya da devam edecek oyuncuya sahip olduğumuz için kendimizi mutlu addediyoruz."

  "türk milli takımı burada oynayacaktı iki maçı esasında. seyircili olsa çok daha etkili olurdu. ben iki tane maç oynadım burada. bir a milli takım ile bir de a milli takıma yakın bir takımla. 40-50 bin seyirci olmuştu. yüksekti rakamlar. türk milli takımı'nın azerbaycan gibi kendi ülkesi gibi saydığı bir ülkede oynaması büyük avantaj. burası bizim memleketimiz gibi. seyirci olmasa da o psikolojik avantajı kullanacaktır burada. hayırlı olsun yeni stat. hoş olmuş."

  "maçın seyircisiz olması bize avantaj sağlamadığı kesin. galatasaray gibi dünyanın her tarafından seyircisiz oynayan takımlar için seyircisiz oynamak bir dezavantaj. keyfi yok. geçen sene de gördük ki sahada herkesin sesinin duyulduğu, teşvik edenin olmadığı, korkusu çekincesi olmadığı, hakemin bile dünyanın en rahat insanı gibi hareket ettiği bir ortam gördük geçen sene. büyük takımların büyük olmalarının sebebi taraftarlarıdır. milyonluk taraftarlar sahada da yüksek rakamlı, seyirci ile dolu her maçı... bir baskı unsurudur, kendi oyuncularına teşvik unsurudur, moral unsurudur. o zaman her takım eşit oluyor seyircisiz olduğu zaman. birbirinden ayıran özellik maalesef ortadan kalkıyor. bizim dezavantajımız olduğu kesin her yerde."

  "21 takımlı olduk. 40 maç oynayacağız sadece burada. inşallah elemeleri de geçersek, kupayı da sayarsak, hazırlık maçlarını da kattığınızda bir hayli yorucu bir sezon bekliyor bizi. transfer konusunda söyledim. bir şey olursa biz paylaşırız. bakıyorum yine birçok isim var. onların birçoğundan en azından benim haberim yok. o yüzden öyle kolay transfer de yapılamıyor ekonomik durumdan dolayı. en iyisini yapmak için hep beraber uğraşıyoruz. umarım niyetimize, hedefimize uygun bir şeyler yaparız. şunu bilmelidirler ki galatasaray, almış olmak için, yapmış olmak için yapmak istemiyorum. kafamda bir takım oluşturduğumda onlara uygun oyuncularımız var bizim. hem takımın yaş ortalamasını indirecek hem de galatasaray'a değer kazandıracak bir takım planlıyoruz. olursa olur, olmazsa galatasaray'ın bu kadrosuyla devam edeceğiz. hiç karalar bağlanmayız ve söylenmeyiz. zor sezonu karşılayabilecek bir takım sayısal olarak ben de istiyorum. her mevkiinin iki adamı da hazır, birbirine yakın olsun ki seviyeli bir rekabet içinde takımı götürelim. bizi avrupa'dan ayıran son birkaç senede en önemli özellik ekonomik koşullar. aramızdaki makası açan en önemli unsur budur. şu anda herkesin sıkıntısı aynı. bu parasal sıkıntı aşılmadığı sürece her takımın işi zordur."

  fatih terim

  (bkz: 17 eylül 2020 neftçi bakü galatasaray maçı)