• 39885
  "galatasaray'ın hırsızlık yapmayan, kulübü iyi idare etmeye çalışan bir başkanı vardı. vardı diyorum çünkü adam şu anda hastanelik. peki bu başkanı hastanelik yapanlar kimler? f.bahçe ve beşiktaş başkanları değil galatasaray içindeki papazlar."

  "düşünün metin oktay'ın yattığı mezara gidiyorlar. divan kurulu başkanı, galatasaray başkanı'na omuz atıp yer açmak istiyor. bu gibi zihniyet, hırsız olmayan galatasaray başkanı'nı sonunda kanser yaptı."

  erman toroğlu
 • 39891
  "marcao'nun ağustos başından önce dönmesi zor, sezonu kapattı gibi. emin var orada. bazen sezonun kaderini transfer olan ya da sakatlıklıklar yüzünden oynatamadığın adamlar belirler."

  şu anda galatasaray'ın defans göbeği epey bir zora girecek ama dediğim gibi genç oyuncu olarak orada hazır olacaksın ve ozan kabak'ın yaptığını yapacaksın."

  "belki onun kadar çabuk gitmeyebilirsin avrupa'ya. belki ondan daha başka bir yere gidebilirsin. o, şampiyonlar ligi oynama fırsatı buldu. onun için büyük bir hayat talihiydi ve uçtu, gitti yuvasından. aynı şey emin için de geçerli."

  bülent timurlenk
 • 39892
  "biz görevimizin başındayız. bu federasyon, gerçekten çok zor bir görev, inanılmaz zor bir görev. aldığınız her karar, birilerinin hoşuna gidiyor, birilerine yarıyor gibi düşünüyorlar."

  2010-11 sezonunu yaşadık, 9 sezon geride kaldı. 9 senedir herhangi bir şekilde şike olayına rastlamadık. amatör liglerde de şikayetler geliyor, etik kurulumuz inceliyor. bunlarla ilgili herhangi bir şey yakalayamadık ama yakaladığımız zaman meselenin üzerine gideriz.

  17 yıl fenerbahçe yönetim kurulunda çalıştım, 10 yılın fazlasında başkanvekilliği yaptım. görüyorum ki en fazla tepki aldığım grup, aldığım kararlardan en çok şikayet edenler fenerbahçe taraftarları. bunu gördükçe de, 'ya nihat, sen doğru karar alıyorsun, fenerbhaçe ceketini dışarı asarak buraya oturdun' diyorum. karar alırken son derece objektif olmaya ve paylaşımcılığı sağlamak için mücadele ediyorum.

  sadece türkiye'de değil, ben dünyada da yüksek meblağlı transferler olacağına inanmıyorum. bu korona olayı tüm çalışanları etkiledi. herkes bu zarardan bir miktar payını değil. geçen yılki gibi sponsorlar bulamayacağız. her şey küçülecek. gelirler küçüldüğü oranda, transfer harcama limitleri de düşecek.

  maçlar 26. haftada kesildi. bein ile 5 yıllık sözleşme yaptık, daha 2 yılları var. şu anda bir ihale falan söz konusu değil. hedefimiz bein sports ile 2 yıl daha sözleşmeyi devam ettirip sonlandırmaktır.

  yabancı kontenjanı... 2020-21'de, bu işi sadece yabancı sayısını düşürmek olarak düşürmüyoruz, yabancı sayısı düştüğü gibi, gelecek futbolcularda acaba nitelik arayabilir miyiz? türkiye'deki futbolculara baktığımızda, 30 yaşın üzerinde çok futbolcu var. bunlara kriter getirebilir miyiz? altyapıdan yetişenlere yer veriyorlar mı? bununla ilgili kulüplere destekte bulunabilir miyiz? şu anda bir komisyonumuz bu çalışmayı yapıyor, kulüpler birliği ile bunu paylaşacağız. seneye sezon başlamadan, kriterleri yayınlamayı düşünüyoruz. bu ani düşmeler olmayacak, kademeli olarak 3 yıl içinde ana hedefimize ulaşacak bir program için arkadaşlarımız çalışıyorlar.

  yabancı futbolu ile kulüplerin ilişkilerine fifa karışır ve bir açıklama yaptılar. futbolcuyla kulüp arasındaki sözleşmelerde pazarlığa gidip, belirli indirim yapabilirler dedi fifa, eğer futbolcu ile kulüp arasında bir problem olursa ve dosya fifa'ya gelirse, kulübün durumu, kulübün dosyasında neler var, sürekli problemli mi gelmiş, futbolcunun durumuna bakacağız ve ahlak durumuna bakıp karar vereceğiz dedi fifa. biz de buna paralel olarak kulüpler birliği ile bir araya geldik ve fifa'nın yayınladığı bu kurallara paralel, türkiye şartlarına uygun, kulüplerimiz ile yerli futbolcular arasındaki görüşmelerde nelere dikkat edilmesi gerektiğini, nasıl bir indirim yapılması gerektiğini bildirdik.

  harcama limitleri geçen yıl yüzde 30'du, yüzde 15'e indirmemiz lazımdı ama acaba düşürecek miyiz? bankacılar, hukukçular, yeminli mali müşavir arkadaşlarımız var, çok tecrübeliler, bütün kamuoyunda ve bankacılık sektöründe tanınan isimler. onlar oturacaklar, kulüplerin de durumlarını göz önüne alıp, onları yaşatmak için, sportif başarılarında iddialı olmaları için gerekli destekleri verecek.

  bütün kulüpler kovid olayından dolayı mali olarak kayıplara uğradı. dolayısıyla biz ffp şartlarını, lisans kurulunun bakacağı şartları, harcama limitlerini gözden geçiriyoruz. yeni maddeleri ortaya koyacağız, bunu ilan edip, kulüplerimizin haziran sonunda bilançolarını alıp buna göre değerlendirmemizi yapacağız. kulüplerimiz bizim vazgeçilmezlerimizdir, sportif anlamda başarılı olmaları için gerekli destekleri yapmak bizim görevimizdir.

  trabzonspor'un 2019'daki raporları ile ilgili bir konu, bunu biliyorduk, yeni bir şey değil. bu uefa'nın kendisinden çıkan bir şey değil, bir üst kurulun verdiği bir karar. bu değişmez değil, tff'nin bütün finansal elemanları ve hukukçuları, trabzonspor'un bütün hukukçuları ve finans elemanları, hepimiz birleştik, inşallah trabzonspor'un hak ettiğini alması için mücadele edeceğiz. bütün çalışmalarımızı, gücümüzü beraber kullanacağız. çözeceğimize de inanıyoruz.

  kulüplerimiz disiplini bozmazsa, bu ligi oynayarak, kazasız, belasız, hiçbir sporcumuza ve futbol adamımıza zarar gelmeden tamamlarız. insan ve sporcu sağlığının her şeyden önemli olduğuna inanan bir federasyonuz.

  45 günde oyunculara sahip olacaklar. benim 4 bin kişinin çalıştığı işyerlerim var. çok şükür, korona sürecinde hiç durmadık ve çok şükür hiç korona vakası yok. ben gitsem, beni bile almıyorlar.

  temmuz'da eğer koronavirüsün kaybolması durumunda, şartlar da izin verirse son 3 haftayı seyircili oynatma durumumuz olabilir. ana hedefimiz seyircisiz ama şartlar izin verirse son 3 hafta seyircili olabilir. maçları seyircisiz oynatıyoruz ama şartlar düzelip izin verirse son 3 maçı seyircili oynatabilmek isteriz."

  nihat özdemir
 • 39893
  "2010-11 sezonunu yaşadık, 9 senedir herhangi bir şekilde şike olayına rastlamadık. amatör liglerde de şikayetler geliyor, etik kurulumuz inceliyor. herhangi bir şey yakalayamadık ama yakaladığımız zaman üzerine gideriz."

  nihat özdemir

  şikeyi bildiğin itiraf etmiş adam, üstelik o dönem şike yapan kulübün yönetim kurulu üyesiydi. ama tabi ki bir yaptırım olmayacak kendisine. kendisi yine devletin en büyük ihalelerini almaya devam edecek, siyasi rant üzerinden para kazanmaya devam edecek. mevcut siyasi iktidar değişmedikçe bu ve bunun gibi insanlar hiç bir şekilde liyakat esas alınmadan, sadece sadakat esasına bağlı olarak gücü elinde bulundurmaya devam edecekler. ben de zamanında mevcut siyasi iktidarı destekledim, oy da verdim lakin bir daha olmayacak, benim gibi bir çok insanın da oyunu kaybettiler. ne zaman icraat yapmak yerine sadece sağa sola sallamaya başladılar, liyakat esasını bırakıp kendilerine sadık olan insanları belirli mevkilere getirmeye başladılar, o zaman çöküş başladı onlar için. yandaş iş adamlarına, inşaatçılara, müteahhitlere, tüpçülere ihaleleri verip hem bu insanları zengin ettiler, hem de kendi çevrelerini. lakin insanımızın hayat şartları hiç bir şekilde ilerlemedi, daha da geriye gitti. orta gelir sınıfı kayboldu, makas çok açıldı. bir tarafın ekonomik şartları premier lig seviyesindeyken, diğer tarafınki tff 1. lig seviyesinde. ortası yok. eğitimsiz gariban anadolu insanı ise vergilerimizle yapılan ve bu insanları zengin eden hizmetlerle övünmeye devam etti, dış güçlerin üzerimize oyunlar oynadığını düşündü. yavaş yavaş çöküş başlıyor, mevcut siyasi iktidar son dönemini yaşıyor, bir sonraki seçimlerden sonra muhalefet konumuna düşecekler, o gün geldiğinde de bir çok alanda olacağı gibi türk futbolu da temizlenecek, rahat bir nefes alacak. işinin ehli insanlar görevlere gelecek, inşaatçılık, tüpçülük gibi mesleklere sahip insanlar futbolun geleceğini tayin edemeyecek. biraz siyasete girmiş oldum ama bunların hepsi birbiriyle bağlantılı, nihat özdemir, yıldırım demirören gibi isimlere bakmak yeterli.
 • 39898
  "malatyaspor'a gelirken sayın başkanımız adil gevrek'e şunu söyledim. 'biz bu seneyi atlatacağız allah'ın izniyle. ama sen bana seneye ilk 7'ye oynayacak takım yap, ben onu ilk 4'e oynatacağım' dedim."

  "pes etmiş değiliz, savaşa devam. sonunda mutlaka bunu başaracağız. mutlaka şampiyon olacak hikmet karaman'ın teknik ekibi. bunu türkiye duysun!"

  hikmet karaman *
 • 39903
  "denenmiş bir şeyi tekrar denemenin bir anlamı yok. yabancı kuralıyla ilgili geçtiğimiz yıllarda da çok değişik formüller üretildi ama hiçbiri başarılı olmadı."

  "bugün belçika futbolunu konuşuyoruz, fransa futbolunu konuşuyoruz, almanya futbolunu konuşuyoruz. bu liglerde yabancı sınırlaması diye bir şey yok. demek ki bununla alakalı değil bu konu."

  fuat çapa *