• 38793
  “aslında bu maç öncesinde konuşulacak bir konu değil. basınla beraber olduğumuz zaman daha detaylı anlatabiliriz. şu an kalecilerimiz hariç 13 kişiyiz. emin'i kadroya alacağız öbür taraftan. maalesef bu sene özellikle son bir 3-4 ay var ki, futbol kariyerimin her aşamasında zaman zaman sıkıntılar olmuştur ama bu 3-4 ay o açıdan ön saflarda yerini alır. maalesef birçok oyuncumuzu getiremedik. özellikle milli takımlar dönüşü bir hayli eksik kaldık. arkasından da beklemediğimiz sakatlıklar bizi bir hayli üzdü ve yordu. daha kısıtlı bir imkan içinde olmamıza bizi zorladılar. ama yarınki maçta galatasaray dünyanın en büyük organizasyonunda olacak. bana göre şampiyonlar ligi dünyanın en büyük organizasyonu kulüp bazında. dünyanın en büyük takımlarından biriyle oynayacak. galibiyet ve mağlubiyetten daha önemli bir şey var, galatasaray'ın ilkesinden vazgeçmemeliyiz. nedir bu ilke? mücadeleyi bırakmamak. bu ilkeden vazgeçmemeliyiz. sonuç ne olursa olsun bu ilke yarın galatasaray'da ortaya çıkmalı. sonra sonucu değerlendiririz. 7'den 70'e her türlü sporsever yarın sonuç olarak puanın ne olacağını söyler. ama dediğim gibi biz o mücadele ilkesini kaybetmemeliyiz. ben buna daha çok önem veriyorum.”

  “haftada üç maçtan buraya geliyoruz. rakiplerimiz de psg, real madrid, club brugge. türkiye'de de zor rakiplerle oynadık. çarşamba-cumartesi oldu, çarşamba-pazar oldu. maalesef bunun rotasyonunu tam kadro yapamadık, yapabilseydik belki oyuncular üzerindeki zihinsel, psikolojik ve fiziksel ağırlığı hafifletebilirdik. ama maalesef bazı oyunculara daha fazla yük bindi. beklemediğimiz bir şeydi. ama baktığımızda bu tablo devam edecek gibi. seneye ve öbür seneye de ffp kısıtlamaları süreceğine göre bu tablo devam edecek gibi. kadroya geç katılımlarla başlayan aksaklıklar... fazla milli oyuncu veriyoruz ama hepsi ayrı ayrı takımlarda olunca biraz aleyhimize işliyor. sonuç ne olursa olsun, son maçlarda eskiye oranla biraz daha toparlandığımız açık. son alanyaspor maçında biraz fazla pozisyon vermiş olabiliriz. bir dakikada üç pozisyon da verdiğimiz oldu. ama iyi baktığımızda ilk yarıda ikiyi de, üçü de bulabilirdik. hak etmediğimiz şekilde brugge maçında da 90+2'de gol yedik, son dakikalarda yediğimiz gollerle kaybettik veya puan kaybettik. ama her şeye rağmen, hiçbir kulvardan, ne ligden ne kupadan vazgeçtik. dediğim gibi ben o mücadeleyi gördüğüm sürece, biz her yerde varız. zaman zaman arkadan gelebiliriz, aksaklıklar olabilir. ama bu bizi hedefimizden alıkoymaz. bir yere varmak için gidiyoruz, çok şükür oraya da varıyoruz. ben yola çıktığımızı düşünüyorum, inşallah varacağız.”

  “fransız medyasından bir gazeteci demin "hücumda pek gözükmüyorsunuz, az gol atıyorsunuz" diye sordu. haklı olarak bunu söyledi, sonuçta istatistik bu. ama o kadar kolay ki bu soruyu sormak. hele de elinizde di maria, cavani, neymar, mbappe, choupo-moting, icardi varsa bu soruyu sorarsınız. düşünebiliyor musunuz bu oyunculardan üçü yedek. bizde uefa kısıtlamasından dolayı zaten zor bir araya getirdiğimiz, büyük fedakarlıklarla bir araya getirdiğimiz oyuncuların 7-8'i yok. hele bunun içinde falcao ve andone de olmayınca... zaten sıkıntımız vardı. dönüp kendi futbolculuk ve teknik adamlık kariyerime baktığımda, işlerin yolunda gitmediği inişli çıkışlı periyotlar olmuştur. veya üst üste sıkıntıların yaşandığı olmuştur. ama son 3-4 aydır çektiğimiz sıkıntılı süreç, herhalde kaydadeğer bir dönem olarak yerini alacaktır arşivlerde.

  yarın burada dünyanın en büyük futbol organizasyonunda dünyanın en büyük takımlarından biriyle oynayacağız. bu arada da iki kalecimiz hariç 13 kişiyle buradayız. u19'la bizle geldiğinden emin'i a takım'a alacağız. ve böyle ülkemizi temsil edeceğiz. oynayacağımız takımın büyüklüğü ve geliriyle dünyanın en büyük takımlarından biri olduğu gerçeğini unutmamak gerekir. bu tip durumlarda galatasaray'ın da benim de ilkem çok basittir: en önemli şey mücadeleyi bırakmadan oynamaktır. galatasaray'a yakışan budur. o yüzden biz de yarın böyle oynamayı tercih edeceğiz.

  “bu maçtan önce psg'nin bu maçın favorisi olduğunu söylemek bir kehanet değil. bilinen bir şey bu. veya dünyanın en önemli kadrolarından biri olduğu da kesin. ama hiçbir takım hiçbir maçı daha maç başlamadan kaybetmez. hele biz hiç kaybetmeyiz. çünkü biz mücadele edeceğiz, ne olacaksa olacak. burada kaybetmekten korkmayan bir galatasaray olacak. neyimiz varsa, ne kadarımız varsa oynamaya ve kazanmaya çalışacağız. rakip takımın gücünü, kalitesini kabul ediyoruz ama bunu tespit için söylüyoruz. hiç kimseden bir çekincemiz yok. mağlup olacaksak da mağlup oluruz. ucunda ölüm yok. mücadele eden bir galatasaray istiyorum ben. oyuncularıma da bunu söyleyeceğim. mücadeleyi bırakmadan oynayan bir galatasaray istiyorum. böylesine zaten galatasaray taraftarı da bir şey söylemez. tam tersi tersi kaybettiği maçta bile bu reaksiyonu gösteriyorsa çağırıp tebrik etmiştir. söylenecek şey bu".

  fatih terim basın toplantısında

  (bkz: 11 aralık 2019 paris saint germain galatasaray maçı)
 • 38794
  "yarın çok zor bir maç olacak. ama iyi bir sonuç alacağımıza inanabiliriz. çok kuvvetli bir takıma sahibiz. yarın akşam iyi bir performans göstermemiz gerekiyor.

  ben çok uzaklardan gelmiş, zor şeyler görmüş bir oyuncuyum. galatasaray'ın sayesinde istediğim futbolu oynayabiliyorum. umarım bu şekilde devam ederim.

  ben bir gruba kolay adapte olabiliyorum. hiçbir zaman bu konuda sıkıntı çekmedim. saha içinde ve dışında böyle bir gruba katıldığım zaman, özellikle fransızca ve ingilizce konuşan oyuncuların olduğu bir gruba girmem daha da kolay oldu.

  daha çok çalışmamız gerekiyor. hele de maçlarımıza ulaşmak istiyorsak... real madrid, psg gibi çok güçlü savunmalara karşı oynuyoruz. bu nedenle çok çalışmamız lazım.

  psg'ye karşı "şu taktikle oynamak gerekiyor" denemez. en iyi futbolumuzu oynamak bizim elimizde. bu üç puanı elde etmek bizim için çok önemli. öncelikle elimizden geleni yapmamız lazım.

  sakatlanmama karşın gene de iyileşip daha iyi bir oyun oynamaya başladım. daha da iyi bir duruma geleceğimi umuyorum."

  mario lemina

  (bkz: 11 aralık 2019 paris saint germain galatasaray maçı)
 • 38795
  “grupta istediğimizi yapamadığımız bir gerçek. açıkçası taraftarımızı da çok mutlu edemedik. belki club brugge maçında son dakikada o golü yemesek avrupa ligi'ne gidebilirdik. bu bile tatmin etmezdi. bir nebze gönüllere bir su serpmiş olurduk avrupa ligi'ne devam etmekle. dünyanın en büyük organizasyonunda dünyanın en büyük takımlarından ikisinin grubuna düştük. maalesef şu son 3-4 ayda olanlar arşive girmeli ve kayda geçmeli, o sıkıntılı zamanlardan bir tanesi. böyle durumlarda ilk önce teknik adam gündeme gelir. tercihler, fizik, konsantrasyon tartışılır, geçmiş yıllardaki oyun anlayışıyla kıyaslanır. sonra oyuncular tartışılır. verilen şansı değerlendiremiyor, kendini gösteremiyor, bu kalitede değil denir. üçüncü de yönetim eleştirilir. kadronun derinliği ve kalitesi sorgulanır. ama bu işin kolay kısmı, en kolay kısmı da şudur: bu üçünden birini seçersiniz ve bedelini ona ödetirsiniz. ama ben işin kolayını değil zorunu seçiyorum. yani bir yandan finansal olarak toparlanmaya giderken diğer yandan daha aç, istekli, dönüşü olabilen, diri, genç oyunculara yatırım yapmalıyız diye ısrarla söylüyorum. çünkü tablo gösteriyor ki biz bu sıkıntıyı iki sene daha çekeceğiz. ama birtakım zorlukları böyle aşabiliriz. ben galatasaray'ın günlük konusunu, mevcut, yakın zamanı düşünürken aynı zamanda ilerisini de büyük resmi de görmek zorundayız diyorum. işin zorunu seçip orayı görmeyi yeğliyorum. bunu uygulamayı nasipse düşünüyorum. geçen yıl ve bu yıl olan kısıtlamalar, gelecek iki sene de var. demek ki aynı tablo sürecek. o yüzden büyük resim bana bunu gösteriyor. sizin için büyük olan rakamlar, avrupa'da normal, hatta düşük. makas açıldı derken bunu söylemeye çalışıyorum. yoksa her yerde çıkar oynarsınız. sonuçta en kötü kaybedersiniz, canınız verecek haliniz yok. ayrıca hiçbir maç oynanmadan kazanılmıyor, belli bir skorla da başlamıyor. mbappe'ler, cavani'ler, icardi'ler, mouting'ler, neymar'lar, di maria'larla bir şeyleri anlatmak da, ifade etmek de, maç öncesi favori demek de kolay. bunlara itirazımız yok. ama böyle denk mücadeleler olmuyor. buna rağmen takımımdan benim bir tek isteğim galatasaray'ın ilkesine, sonuç ne olursa olsun mücadele etmeye ve mücadele etmekten vazgeçmemeye uygun şekilde oynamaları. bunu söyledim, yarın da söyleyeceğim. yoksa real madrid veya psg'ye kaybettiniz diye kimse size bir şey söylemez. bu gerçekle hareket edip avrupa'nın göbeğinde oynayacaksınız. biz böyle maçları oynadık, yine oynayabiliriz. nasıl kaybederlerse kaybetsinler, o mücadeleyi göstersinler.”

  fatih terim galatasaray televizyonuna

  (bkz: 11 aralık 2019 paris saint germain galatasaray maçı)
 • 38796
  “inşallah iyi bir maç olur. buradan puan veya puanlarla döneriz. zor bir maç. her şeye rağmen futbol bu, ne olacağı bilinmez. galatasaray'ın ne diyeceği de bilinmez. inşallah ülkeye puan veya puanlarla döneriz. bunun için çok güzel bir zemin var. zannediyorum tüm biletler de satılmış, tamamen dolu bir stat olacak. rakip paris saint-germain. değerini, futbolcularını, kulübün yapısını iyi biliyoruz. ona göre yarın çıkacağız, aslanlar gibi mücadele edeceğiz. başka yapacak bir şey yok, yarın göreceğiz.

  şuna çok mutlu oldum: taraftarımız iyi günde kötü günde hep yanımızda oldu. yine baktım ki paris sokaklarında yüzlerce, binlerce galatasaray taraftarı var. allah onlardan razı olsun. biz bir ve birlik olduğumuz zaman galatasaray'ın yapamayacağı hiçbir şey yok. bütün taraftarlarımıza çok teşekkür ediyorum. bu vesileyle cumartesi günü oynayacağımız ankaragücü maçı için de taraftarlarımızı stada bekliyoruz. şampiyonluk macerası yeni başlıyor, bunu unutmasınlar. güzel ve iyi günler bizi, camiamızı, taraftarımızı bekliyor. galatasaray iyi yolda, kimsenin şüphesi olmasın.”

  abdürrahim albayrak

  (bkz: 11 aralık 2019 paris saint germain galatasaray maçı)