• 35954
  galatasaray'ın acelesi yok
  "lig biteli epey oldu, transfer sezonu çok sessiz geçiyor. g.saray rakiplerine göre eli en rahat kulüp. neyi bekliyor? galatasaray için transferde geç kaldı lafını kullanamayız. çünkü şampiyonluk yaşayan kadrodaki çok oyuncunun sözleşmesi devam ediyor. ihtiyaç duyulan ve eksik bölgelere transferler yapılacak. fatih terim almak istediği oyuncuları, çok alternatifli bir liste olarak yönetime verdi. ayrıca bankalar birliği'yle yapılacak görüşmelerden sonra yönetim, borçlar ve transferlerle ilgili daha ciddi bir yol haritası belirleyecektir. * şu anda takımdan ayrılması en muhtemel oyuncu diagne. senegalli'nin gidişi takımı nasıl etkiler? g.saray eğer kasımpaşa'dan trezeguet'i almak için ısrarlı olursa, o zaman diagne'yi satmak doğru mudur? çünkü senegalli golcü mısırlı trezeguet'in asistleri sayesinde zirve yaptı. eğer teknik heyet ceza alanı içerisinde hem kafa toplarında, hem de gol vuruşu konusunda diagne'den daha iyisini alacaksa, trezeguet yine sahneye çıkar.

  kimsenin parasi kalmaz
  dursun özbek kulübe icra işlemi başlattı. bu girişim, transfer politikasını nasıl etkiler? dursun özbek'in yüklü bir alacağı var. ancak bu eski başkan özbek'in, galatasaray'ın kapısına dayanacağı anlamına gelmez. özbek, zamanında galatasaray'a cebinden para aktarıp kasa kolaylığı sağlamıştı. galatasaray başkanlarının kasa kolaylığı yapması hep olur. dursun özbek alacaklarıyla ilgili bilgileri çok önceden divan kurulu toplantılarında ve seçim öncesi konuşmalarında dile getirmişti. mutlaka yönetime "bize bir takvim belirleyin" şeklinde önerisi olacaktır. galatasaray'da kimsenin parası kalmaz. başkan mustafa cengiz ve yönetimi, eski başkan dursun özbek'le bir araya gelip, ödemelerle ilgili görüş alışverişinde bulunmalı ve bir takvim belirlemeli. çünkü galatasaray'ı sosyal medya üzerinden tartışmak, yakışık durmuyor. iki tarafın da galatasaraylı olduğunu düşünürsek ve konu galatasaray ise konuşmak, uzlaşmak camianın etik değerleri adına doğru olur.

  terim planlamayi doğru yapacaktir

  afrika kupası ve copa america transfer sezonunu etkiliyor mu? iki turnuvada bulunan toplam 5 futbolcu, galatasaray'ın sezon öncesi yapılan ve büyük değer taşıyan kampına katılamayacak. muslera kaleci olduğu için kampa katılmaması önemli değil ama luyindama, belhanda, feghouli, diagne, takımın ilk 11 oyuncuları... afrika kupası 19 temmuz'da bitiyor. bu isimlerin hepsinin finale kalma şansı yok. ama yoğun bir sezon sonrası zihinsel ve bedensel olarak dinlenmek isteyeceklerdir. uzun tatil yapmaları haklarıdır. sezon öncesi kampı kaçıran oyuncular, ligde geç form tutuyor. terim, planlamayı bu koşulları bilerek yapar.

  yusuf kirilgan bir futbolcu
  bursaspor'da beklenen patlamayı yapamayan yusuf erdoğan'ın takıma katkısı fatih terim'in elinde ne düzeyde olur? yusuf erdoğan, trabzonsporlu yusuf yazıcı, abdülkadir ömür gibi başarı basamaklarını tırmanamadı. psikolojik olarak kırılgan bir yapıya sahip. tribünlerden en ufak tepki de oyundan kopuyor ve performans olarak hemen dibe vuruyor. galatasaray'ın alacağı oyuncuların her türlü zorluğu göğüsleyebilecek, en ufak eleştiride bile yıkılmayacak yapıları olmalıdır. emre taşdemir bile halen ilk 11'e kendini atamadı. fatih terim, bu tür genç oyuncuları hayata döndürme konusunda çok başarılıdır. ama yusuf erdoğan'ın önündeki en büyük engel, kırılgan yapısıdır.afrika kupası ve copa america transfer sezonunu etkiliyor mu? iki turnuvada bulunan toplam 5 futbolcu, galatasaray'ın sezon öncesi yapılan ve büyük değer taşıyan kampına katılamayacak. muslera kaleci olduğu için kampa katılmaması önemli değil ama luyindama, belhanda, feghouli, diagne, takımın ilk 11 oyuncuları... afrika kupası 19 temmuz'da bitiyor. bu isimlerin hepsinin finale kalma şansı yok. ama yoğun bir sezon sonrası zihinsel ve bedensel olarak dinlenmek isteyeceklerdir. uzun tatil yapmaları haklarıdır. sezon öncesi kampı kaçıran oyuncular, ligde geç form tutuyor. terim, planlamayı bu koşulları bilerek yapar.

  scout ekibinin takviyelere katkisi sürer
  bu transfer döneminde de scout ekibinin önerdiği isimler kadroya katılır mı? galatasaray'ın emre utkucan yönetiminde mükemmel bir scout ekibi var. emre, kendini galatasaray'a adamış, bir galatasaray aşığıdır. fatih terim ve scout ekibi, sürekli iletişim halindedir. çok oyuncunun kaliteleri önce tespit edilir, sonra terim'in önereceği isimler tarafından da çıplak gözle izlettirilir ve raporlar tutulur. yeni transferlerin olabileceğine inanıyorum.

  ryan babel başrol alir
  babel'de neden hala somut adımlar atılamadı? babel'le galatasaray'ın anlaştığını biliyorum. hollandalı, sosyal medya hesabından sürekli aslan paylaşmaya devam ediyor. babel çok deneyimli, zeki, akıllı ve türkiye ligini yakından tanıyan bir oyuncu. üstelik savruk değil. toplara da isabetli ve sert vuruyor. babel'in galatasaray'ın kampına katılacağını düşünüyorum. terim'in planları arasında, babel'in önemli rolü olacak."

  levent tüzemen*
 • 35955
  takım yok plan yok
  "önümüzdeki sene nasıl bir fenerbahçe seyredeceğimize dair bilgi arıyoruz. konuştuklarımızın bize verdiği bilgilerin, büyük "belirsizlikler" içerdiğini söylemeliyiz.
  kadrosunu büyük ölçüde boşaltmasına rağmen emre belözoğlu ve murat sağlam dışında transfer netleştiremedi fenerbahçe yönetimi. evet, girişimleri var, görüşmeler sürüyor, pazarlıklar noktalanmak üzere, ancak beş gün sonra sezon açılacak ve omurga konusunda fikrimiz yok.
  ersun yanal, "yüksek nabızla" oynayan takımlar ister. bu kurgusunu kalitesiyle destekleyecek oyuncusu olduğunda, 2014'teki gibi şampiyonluğu erken ve görkemli oyunla alacak futbolu oynatır. şu an için bu görüşü destekleyecek kadrosu yok.

  ali koç, temmuz ortasına kadar transferleri sonlandırmak istiyor. mali portre ve uefa yaptırımları nedeniyle hareket alanı oluşturamadı. oyuncu satması lazım, satamadı. bonservissiz oyuncu alması gerekiyor; bunun için de ciddi maliyetli kontratlar vermek durumunda.
  gençleşen bir takımla yol yürümenin peşindeler ama, o çocuklar belli bir seviyeye gelene kadar, bu zaafları kapatacak tecrübeli ve kaliteli takım liderlerine de ihtiyaçları var.
  ancak, hala nasıl bir fenerbahçe olacağını bilemiyoruz. sadece biz değil, kulübü yönetenler de bilemiyor. yanal'ın ne istediği sürpriz değil. onun planını gerçekleştirmesi için yönetimin iş bitirmeye başlaması lazım. bekleyip, göreceğiz.

  güle güle topal
  taraftar şımarıklığının son kurbanı oldu mehmet topal. selçuk şahin gibi sahada her şeyini ortaya koymasına rağmen, ne kadar kötü sonuç varsa üstlenmek durumunda kaldı. tek nedeni çok sorumluluk alması ve yeteneklerinin üstüne çıkmaya çalışmasıydı. adam uğraştı, yapamadı. ötekiler gibi saklanmadı, kaçmadı, umursamazlık etmedi.
  bunu görmez o şımarıklar.
  mehmet topal da yeni dönemde, ilk kötü durumda başına gelecekleri bildiği için, "huzuru" tercih etti. hem de önemli miktarda alacağından da vazgeçerek.
  bu acımasız ortamla mücadele etmek mümkün değildi, o yüzden en doğru kararı verdi.
  yolu açık olsun…

  bankalarin takimlari
  bugün – yarın bazı açıklamalar olacaktır.
  kulüplerin borçlarının yapılandırılması ve uefa'nın yaptırım kararları gündeme düşer. fakat bu çıkmaz sokaktan kurtulmak çok mümkün değil. eğer yılda 100 milyon euro sadece faiz ödeniyorsa, petrol bulmak gibi bir mucize gerekiyor.
  sadece nefes aldıran kararlar ve gelişmeler içinde, bankalar takımlara da her an el koyabilir. belki de artık camiaların değil, sahipleri olan işletmelere bile dönüşebilirler.
  şu andaki yöneticiler ve taraftarlar bu acıları çekerken, bunları yapan sorumsuz başkan ve yöneticilerin işin içinden sıyrılması da cabası. fenerbahçe için ali koç, trabzonspor'da ahmet ağaoğlu çok ciddi fırsatlardır aslında. akıllarını duygularının önüne geçirmeyi başaran iki başkan, hiç yalan söylemeden, tüm samimiyetleri ile ortadalar. umarım; başarırlar."

  gürcan bilgiç*
 • 35961
  "kulübümüzün ekonomik durumu belli; geçmişten gelen borçlarımız var. bununla birlikte kulübü idare etmek isteyen yöneticiler var. sosyal medya üzerinden sürekli, 'biz gelirsek 70 milyon lira ile geleceğiz, güçlü ekonomimiz var, vizyon bizde, her şey bizde' diyorlar. taraftarların belli kısmını da arkalarına almışlar bu arkadaşlar. biz de 'hodri meydan' dedik”

  "2'nci lig'deyken bundan 2 sene önceki genel kurulumuza ben katılmadım bile. 'kim başkan olursa olsun' dedim. liste sunacaklardı, kimse çıkmadı. en son beni aradılar, 'kimse yok, rica ediyoruz siz devam edin, bu takımı ancak siz kurtarırsınız' dediler. ben de devam ettim ve takım bugün buralara geldi. süper lig'e geldik, geldik ama devamlı engellemelerle karşılaşıyoruz ankara'da. biliyorsunuz stat yapıldı; stadı tahsis etmiyorlar, biz kombine ve loca satamıyoruz. makine ve kimya kurumu (mke); bizim kulübümüzle özdeşleşmiş ismi mke ankaragücü ama makine kimya kurumu'nun bize destek vermesine izin vermiyorlar. genel müdürle, bakan yardımcımızla, milli savunma bakanımızla görüştüm olumlu ama 'talimat bekliyoruz' dediler ama 1 sene 1 kuruş almadan biz sezonu tamamladık. aynı şekilde tandoğan tesislerimizde bir çalışma başlatmak istiyoruz, projesi hazır ve altyapımızı güçlendirmek istiyoruz ama ne hikmetse protokol imzalanmadı"

  "kulübü ele geçirmek için devamlı böyle problemler çıkartıyorlar. taraftarlarla konuşup, onları bir şekilde yönlendirip, bu şekilde kulübü ele geçirmeye çalışıyorlar. demokratik ortamda buyursunlar yarışalım. çok vaatte bulunuyorlar, hayal satıyorlar dışarıdan, 'biz gelirsek şunu yaparız, biz gelirsek bu kadar parayla geliriz' diyorlar. tamam hayal satmayın, buyurun er meydanı. ne kadar katkı sağlayabilecekseniz gelin kulübe, 70 milyon liranız peşinmiş, 70'e gerek yok, 35 milyon lirayı kulübün resmi banka hesabına yatırın. biz de transfer yasaklarını aşalım. temmuz ayında da genel kurula gidelim, biz de aday olmayalım, sizi de destekleyelim. birlik beraberlik içerisinde ankaragücü'müzü avrupa liglerinde oynatacak bir hale getirelim. ama bizim gelirlerimizi kapatarak, istanbul'dan birilerini devreye sokarak kulübü ele geçirmek isteyen varsa kesinlikle başarılı olamaz. ben de camiamıza şunu söylüyorum; bu tür insanlara itibar etmesinler. adam bitmiş, bir şeyi kalmamış, yapmış olduğu işlerin çoğunda mahkemelik, problemleri var. dolayısıyla 1 ay içerisinde herkes her şeyi görecek."

  "bu kadar borç yüküyle birlikte takımı nereden aldık, nerelere getirdik. biz bunları hak etmiyoruz. yine de ankaragücü'nün geleceği için biz fedakârlık yapmaya hazırız. biz koltuk sevdalısı değiliz. bu işi yapabilecek arkadaşlar varsa ekonomisi düzgün, bilgisi becerisi olan, projelerini ortaya koysunlar. her şeyden önemlisi; önümüzde ekonomik problemler var, bunu aşacak kaynağı bankaya yatırsınlar, hep beraber herkes görecek biz o arkadaşlarımızı alkışlar, destekleriz. genel kurulda da istedikleri yönetimle istediği şekilde başarılı çıkmalarını sağlarız. öyle biri çıktığı takdirde ben aday olmam"

  "bu bir bayrak yarışıdır; ankaragücü'nü bizden alıp daha iyi yerlere getireceklerse gelsinler. biz süper lig'de tüm engellere rağmen başarılı olduk diye düşünüyorum. bize gelen, kulübümüze gelen destekleri engellemeyle, sosyal medyada sahte hesaplar açıp, kulüp yönetimini itibarsızlaştırmakla hiçbir şeyin sahibi olamazsınız. hodri meydan, buyurun gelin. kazanma şansları da sıfır. buna rağmen yine söylüyorum; kulübün önünü açacak, transfer yasağını kaldıracak bütçeyi kulübe getirirlerse biz aday değiliz. bizim öncelikle ekonomimizi düzeltip, transfer yasağımızı kaldırmamız lazım. bunu yapmadan hocanın anlamı olmuyor. biz transfer yasağını kaldıramayacak durumda olursak devam etmemizin bir anlamı yok. birileri bizim burada başkan olmamızı istemiyor. dolayısıyla bunu da zorlamaya gerek yok. zorlamanın mantığı yok"

  "sırf deplasman otobüsü vermedik diye belli kişiler 'yönetim istifa' diye bağırdı. burada da biz ısrarla onların istediği parayı, taraftar lideriyim diyen asalaklar var burada, vermedik diye hak etmediğimiz bir şekilde 3-0 önde giderken, bize tezahürat yaptırmaya çalıştılar. kırgınlığımız bu ama bir yandan da taraftarlarımız bunlara uymadı. bu kulüp çekidüzene gelecek. bu avantacılardan bu kulüp kurtulmak zorunda"

  olağanüstü seçimli genel kurul kararı alan mke ankaragücü'nde, başkan mehmet yiğiner
 • 35962
  gerçekleri tarih yazar' dediniz?
  "çalıştırdığım tüm takımlarda tarih yazdım, onun için dedim. galatasaray ile de ilişkilendirilebilir. bu benim için bir motivasyon'du. galatasaray'ın marşları içerisinde en sevdiğim marştır"

  kulaklık takarken hangi müzikleri dinlediniz?'
  "rocky 3 müzikleri, duman'ın yaptığı kimseyi tanımadım senden daha güzel ve gerçekleri tarih yazar, tarihi de biz'i dinledim"

  fatih terim de başkan olmak istiyor, beraber aday olursanız ne olur?
  "kulüplerin yönetimlerinde spordan anlayan kişilerin olması gerekiyor. bugün dursun özbek başkan olabiliyorsa, avrupa futbolunun önemli bir ismi sinyor terim neden başkan olamasın?"

  "hocam senin lise'den haberin yok galiba?"

  "galatasaray o zaman lise takımı olsun... galatasaray bir spor kulübü. o zaman bizi yapmasınlar genel kurul üyesi? sırf liseliler genel kurul üyesi olsun...genel kurul kime teveccüh ederse o başkan olur. fatih hocaya rakip olmam. zaten fatih hoca'nın yakın zamanda bu işe soyunacağını düşünüyorum. benim önümde daha 7 sene var. eksik euroleague kupasını alayım, fatih hoca'nın benden bir kupa fazlası var onu solluyayım(gülüyor), bakarsınız sonra bayrağı devralırım"

  "ünal aysal zamanında bir teklif yaptı. beni yurtdışına seminere yollayıp futbol takımının başına antrenör ya da sportif direktör yapmak gibi bir düşüncesi vardı. ama bu teklifi yaptıktan 2 ay sonra da başkanlığı bıraktı. şuan bunu yapamam dedim. ama bunun eğitimini 1-2 sene alır sonra yaparım dedim. herkes nasıl yapıyorsa ben de yaparım. mourinho, tercümanlıktan gelip dünyanın en iyi teknik direktörü oldu. bir basketbol antrenörü de bunun eğitimini alıp bunu yapabilir."

  yabancı kısıtlamasına pozitif bakmıyorum. iyi yabancılar olmadan avrupa'da başarı mümkün değil. iyi yabancılar, türk oyuncuları yukarı çekiyor. son milli takım kadromuza bakınca yurt dışında oynayan bir çok futbolcumuz var. yabancı kuralının getirdiği bir sonuç bu"

  "eskiden 5-6 yerli oynatmak zorunda olduğun için astronomik rakamlar alıyorlardı ve kimse bu yüzden yurtdışına gitmek istemiyordu. dünyada spor globalleşti, belki bir çözüm olarak kriterler konulabilir daha kaliteli yabancılar gelsin diye"

  oğlunuz sarp hangi takımı tutuyor?

  "sarp doğduğunda ben beşiktaş'taydım. ordan beşiktaş'a bir etkileşimi var ama galatasaray'ı da tutuyor...bazen de ben takım tutmuyorum diyor. galatasaray'dan gönderildiğim dönemdeki bazı olaylar onu çok etkiledi"

  "bazen sarp'a diyorum; oğlum ben 10 sene sonra galatasaray başkanı olduğumda sen beşiktaş'lı mı olacaksın?yok diyor...şuan karar aşamasında"

  ergin ataman

  (bkz: beton yetmez hocam)

  (bkz: last emperor)

  fatih terim'in başkan ergin ataman'ın basketbol şube sorumlusu olduğu bir galatasaray düşledim birden. ne müthiş olurdu ama.
  (bkz: kuşları çıldırtma ltd şti)
 • 35963
  "... yalnız sneijder bir dünya markasıdır. fakat, dünya markası bir kulüp olan galatasaray'da o sanki istenmiyor havası oluşturuldu. onun gibi bir oyuncu bulmak zor, bence. bu bölümü yazarken sneijder çoktan istanbul'a geldi bile. yorumum değişmez, sneijder bir vizyondur. sabahın 2'sinde havaalanında onu karşılayan taraftarlar bu mesajı çoktan verdiler. 10 numaralı forma nedir? bir oyuncuya 10 numara verirsen, ondan beklediklerin farklıdır. liderdir, maç kazandırır, kupa kazandırır, saha içi mimarlığı yapar, saha içinde de dışında da temsilcilik yapar. 10 numara hagi'dir, sergen'dir, hagi'dir. maradona'dır, zidane'dır on numara. herkes taşıyamaz, ağırdır. 10 numara bir gecede değiştirilemez. 10 numara sneijder'i tarif eder bana. çünkü o 10 numaralı parçalı forması ile çoktan tarihe geçti bile.
  13.07.2017"

  ercan taner