• 34496
  "iyi başlamanın arkası gelecek diye düşünüyoruz. rakibin sertliğine cevap verdik, bunun mutluluğu var bizde. inşallah bunu devam ettiririz"

  "bu görevi sorumluluk içerisinde yapmak durumundaydım. türk halkının futboldan beklentisi olan mutluluğu vermek için bu maç önemliydi. bu maçı kazanıp iyi başlamak istiyorduk, bu yüzden gururluyuz. uzun bir aradan sonra iyi başlamak önemliydi, ilk geldiğimde makedonya'ya mağlup olmuştuk, bu açıdan iyi oldu. sakatlarımız var, sert bir maç oldu. aynı zamanda yorgun bir takımız. değişiklik olur mu bilmiyoruz, yarın bir yenileme yapıyoruz, bir değişiklik olabilir kadroda"

  "bugün rakibin 3'lü mü, 4'lü mü bir savunmayla çıkacağını düşünüyorduk, farklı bir formatta çıktı. bunların hepsine hazır olmak durumundaydık. ilk maçı oynuyorduk, kazanmamız gerekiyordu. iki forvet oyuncusu koyduk. herkes oynayabilir, kenarda bekleyen çok yetenekli oyuncularımız var, gelmeyenler de var. maç kazanmak istiyoruz, bugün bana bu tercihlerin doğru olduğunu gösterdi oyuncularım. benim için önemli olan oyuncularımın gayret göstermesi. bugün pozisyon vermedik ama daha iyi pas yapabilirdik."

  "siz kendi işinizi yaptıktan sonra kısmet karşınıza çıkar. hem burak, hem mahmut'tan memnunum. cenk ve burak çok çalıştılar ileride. ileride cenk beklediğimden iyi koştu. hepsi iyi niyetteydi. bunu bir kayıp olarak görmemek lazım, önemli bir kariyer ve yetenekte bir oyuncu"

  "ilk günden beri çok verimliydi, çok katkı yaptı. bütün oyuncular da öyleydi. ağabeylerini, kaptanlarını dinlediler. teknik olarak çok iyi çalıştık. olmayanlar, olanlar bir kadro yapmak zorundaydık çünkü zor maçtı. saha içinde de lider kaptana ihtiyaç vardı, onu çok iyi yaptı. sakatlığı vardı, o yüzden dışarı aldık, üzerine gitse sıkıntı olabilirdi o yüzden çıkardık. tebrik ediyorum kaptanı. oyun olarak da ağabey olarak da örnek oldu takıma"

  "rakibin iyi oyuncuları var, yetenekli oyuncuları var. bireysel olarak iyi işler yaptılar. sahasında puan kayıpları yaptıracaklardır diğer takımlara. zor maçtı. şimdi moldova maçına hazırlanacağız. her rakip önemli, adım adım gideceğiz. haziran ayında izlanda ve fransa maçları tabii ki zor maçlar. 4 puan, ikisinden birini kazanmak önemli olacaktır. fransa, türkiye ve izlanda diyebilirsiniz grup için bunun tersini de düşünebilirsiniz. biz iyi olmak için çalışacağız. uzun vadeli projelere gerek yok. iyi başladık. ikinci maçta da iyi devam edelim"

  şenol güneş
  22 mart 2019 arnavutluk türkiye maçı sonrası basın toplantısı
 • 34497
  "şu maçlar gerçekten şampiyonalara götürüyor. biz önceki eleme maçlarında şu maçlardan dolayı gidemedik. o yüzden güzel bir başlangıç yapmak istiyorduk. belki en iyi oynadığımız maç değildi ama girdiğimiz pozisyonları değerlendirdik. 2 gol bulduk. rakibe de pozisyon vermedik. hak ettiğimizi düşünüyorum. moldova’yı da galibiyetle kapatırsak 2 maçta 6 puan gerçekten güzel bir başlangıç olacak çünkü haziranda çok zor maçlarımız var"

  "şenol hocayla zaten severek çalışıyorum. onu çok özlemişim"

  "ilk golde burak ağabey bana verdi, ben ona geri verdim o da iyi bitirdi. zaten iyi anlaştığım bir ağabeyim. ikimizin de forvet olması hocayı biraz zor duruma sokuyor ama beşiktaş’ta da hoca beni zaten açıkta oynatıyordu. orda da oynayabildiğimi biliyor zaten. top ona geldiğinde ben de ikinci forvet gibi onun yanına geçiyorum hemen. bugün iyi oldu, 2 gollü galibiyet aldık, çok mutluyuz"

  cenk tosun
  22 mart 2019 arnavutluk türkiye maçı sonrası röportajı...
 • 34498
  şenol güneş; irfan, mahmut ve emre’yle başakşehir merkezi etrafında bir takım kurmak istiyordu. kampta irfan’ı, 2. yarıda da emre’yi kaybetti. dolayısıyla istediği hazır iskeletten tam olarak yararlanamadı. ancak yine de solda cenk ileride burak arkalarına mahmut ve emre ile tecrübeli uyumlu ve efektif bir yapı kurduğunu söyleyebiliriz. doğru yerleştik. arnavutluk’un oyuna hakim olma çabası böyle sonuçsuz kaldı. yaş ortalaması her ne kadar yüksek olsa da bu ekip, kurulan bu yeni yapının merkezi olacak. okay defansif olarak etkiliydi. oyun yerleşimini daha iyi anladığında oyunun kurulumunda da daha etkili bir rol oynamaya başlayacak kuşkusuz. o zaman takımın standardı ve topa sahip olma seviyesi artar. soğukkanlı, mükemmel pırıltıda olmasa da, güvenli ve etkili bir deplasman oyunu kurabilmek güzel. bu takım daha fazlasını verebilecek bir temeli dün ortaya koydu.

  gecenin sorusu

  ne zaman gerçek bir milli takım forması giyeceğiz?

  maçın starı

  mahmut oyunun merkezinde herkesi rahat ettiren oyuncuydu. ligin pas rekortmeni sadece ezbere oynadığı pas oyunu ve defansif performansıyla emre’yi tamamlamakla kalmadı. pozisyon bulmazken kaptığı topla cenk- burak ikilisine golü attırdı.

  maçın olayı

  hakan çalhanoğlu... sahada olup olmadığını fark edemiyorsunuz çoğu zaman. dün de o maçlardan çok farklı değildi. ama kimse boşu boşuna milan kadrosunda olmuyor. kısa bir koşu ve işi bitirdi.

  kısa mesaj

  güvenli, akıllı, soğukkanlı bir takım. tabii daha fazlası lazım. ve bu mümkün.

  mehmet demirkol
  22 mart 2019 arnavutluk türkiye maçı
 • 34499
  şenol güneş'in maç öncesindeki flaş röportajdaki heyecanı ortadaydı. bu tecrübede bir hoca için bu kadar heyecanlı ve motive görüntü çok hoşuma gitti.

  bizler yıllarca iyi jenerasyonlar yakaladığımız dönemlerde; avrupa futbolundaki düşüş dönemleri de denk geldiğinde turnuvalara katılabildik. hemen tamamına play-off marifeti ile... (sonuncusuna birkaç mucize ile...) ancak kaybettiğimiz turnuvalarda ya da yarışlarda, genelde kendimizden zayıf gördüğümüz, 1 ya da 2 sıra aşağımızdan gruba katılan takımlara verdiğimiz puanlara yandık. açık söylemek gerekirse fransa'yla 2 maça da puan yazmıyorum. grupta rakibimiz izlanda.. işte o izlanda ile başa baş mücadele edebilmek için arnavutluk - moldova maçlarından 6'şar puan almalıyız. plan bu olmalıydı, bu minvalde arnavutluk deplasmanından çıkarılan 3 puan çok önemli. moldova'yı da yenip 6 puanla başlamak daha kolay görünüyor artık.

  açıkçası oyunla ilgili tartışmalara çok girmek istemiyorum. bilhassa ilk devrede ne oynadığımızı anlayamadım. tek doğru dürüst pozisyonumuzda şık bir santrfor golü attı burak. bu oyuncunun topla polemiğe girmeden doğrudan şutu ve golü düşünmesini seviyorum. burak yılmaz ile ilgili fikrim net. ülkenin en iyisi.. ancak geçmiş dönemde milli takıma yakışmayan olayların-çeteleşmelerin içinde, hatta en önündekilerden biri oldu. kriterimiz "başarı ve performans" ise ilk yazılan "o" olur. benim sorum şu: kriterimiz sadece futbolculuk mu olmalı?

  daha fazla tekrara girmeden ve pişmiş aşa su katmadan çalhanoğlu'nun harika golünü tebrike geçeyim. cenk açısından üzüldüm çünkü güveni gerilemiş ve oyunu körelmiş. mahmut ve okay ise takımımızın en iyileriydi. gönül beni şaşırtmayarak bir kez daha 'sakatlık' nedeniyle bir oyuncu değişiklik hakkını kendinden yana kullandırdı. gökhan gönül en iyi zamanlarında dahi milli performansı iyi olmayan bir isim oldu. görevi zeki çelik'e devretme zamanı çoktan geldi. şenol hoca da böyle yapacaktır. mert'in de iyi bir maç çıkardığını ekleyelim. abartmadan sevinelim. moldova'yı da yenip önümüze bakalım. şenol hoca ile takımımızı tebrik edelim. daha geniş analizi ve kritiklerimizi 6 puan aldıktan sonra yaparız.

  serdar ali çelikler
  22 mart 2019 arnavutluk türkiye maçı
 • 34500
  on birleri rakip yokmuşçasına değerlendirmek doğru olmaz. şenol güneş oynamak istediği oyun kadar, rakibinin ne oynayacağını da düşünerek bir on bir belirledi. topu kullanma yeteneği yüksek oyunculardan kurulu on bir bekleyenleri hayal kırıklığına uğratacak tercihlerdi. klişe sever futbol izleyicisi, maç öncesi bu on biri görür görmez “yaratıcılık eksik” tespitini yapıştırmıştır.

  ancak rakibin kalabalık ve tatlı-sert oynayan orta sahasına karşılık dirençli futbol oynayacak tercihlerdi.

  önde hareketli bir üçlü. burak yılmaz, cenk tosun ve hakan çalhanoğlu’na mevkii sadakatinden çok, yer değiştirmede özgürlük verilmişti. ancak üçünün de top rakibe geçtikten sonra baskıya katıldığını gördük.

  özgürlükleri bu anlamda kafanıza göre oynayın oyunu değildi. onların arkasında merkezi tutan, fizik olarak iyi, ilk bakışta defansif gibi durmakla birlikte topu kullanırken bunun bir ön yargı olduğunu hissettiren bir üçlü vardı. zaman zaman merkezi okay tek, mahmut ve emre belözoğlu onun önünde; bazen okay ve mahmut merkezde, emre onların önünde oynadı. mahmut, okay’a oranla daha çok hücuma destek verdi, iki yönlü iyi oynadı. burak’ın attığı golde tam saha preste kazandığı top belirleyiciydi. çok pozisyona girip atamadığımız maçlarda “marka golcü” eksiği yaşıyorduk. burak yılmaz girdiğimiz ilk pozisyonda kusursuz bir vuruş yaptı. girdiği pozisyon ile attığı gol sayısında verimlilik milli takımlarda çok daha önemli.

  savunma dörtlüsü hücumdan önce kendi işi olan savunma odaklıydı. hasan ali kaldırım ve gökhan gönül (sonrasında zeki çelik) hücum bindirmesini dengeli yaptılar. merih demiral ve kaan ayhan uyumluydu. ancak merih özellikle bire bir oyunda harika performans sergiledi. millilerimiz adam paylaşımını iyi yaptı. arnavutluk’un kolay oyun kurmasına izin vermedi. onların temaslı futboluna karşılık gözünü budaktan sakınmadan oynadık. aksayan mevkii yoktu.

  takım bütünlüğü iyiydi. sadece bireysel performanslardan dolayı sıkıntı yaşadık. kaan ayhan topu kullanırken yetenekli, fakat savunmada topu havada karşılamada bazen fizik, bazen zamanlama zaafları yaşadı. hava topunu karşılamak için öne çıktığında, ilk müdahaleyi yapamayınca boşalttığı pozisyona inen topların tehlike olması, görülen en önemli savunma defomuzdu.

  golü attıktan sonra topun bizde kalmasını sağlayacak paslaşmayı yapamamamız maçtaki tek eksiğimizdi. ikinci yarıya bunu onararak başladık. hemen sonucunu da aldık. hakan çalhanoğlu attığı golle maçı bitirdi. mükemmel bir goldü. beklentimizin çok olduğu bir oyuncu.

  milli formayı giymeye başladığı günden bu yana ilk kez onun özelliklerinin bu kadar öne çıktığı bir maç izledik. şenol güneş ekibine sadece kendi analizcisini eklediğini söylemişti. onun tarzını ve isteklerini bilmesi açısından pratik bir tavırdı.

  güneş çok iyi rakip analizi yapmış. bu analiz sonucunda kurduğu on bir ve onlardan istekleri, oyuncu değişiklikleri ile arnavutluk deplasmanını beklenenden kolay bir galibiyete dönüştürdü. tecrübeli bir hocadan bekleneni yaptı. geldi ve hemen anlaşılabilir oyun oynattı. hoca formdaydı. tebrikler şenol güneş. tebrikler milli takım!..

  mustafa sapmaz
  22 mart 2019 arnavutluk türkiye maçı
 • 34501
  oyunun kalitesi, taktik ve teknik analizinden önce tabelaya bakalım: harika bir başlangıç skoru, 0-2… deplasmanda arnavutluk’u iki güzel golle yendik. şimdi şenol hoca’nın da futbolcularımızın da başı dimdik!.

  kim bilir, bu başlangıç belki de uzun süredir keyifsiz ve sıkıntılı sonuçlarla hepimizi tedirgin eden milli takım’da parlak bir geleceğin müjdesidir… olabilir mi? elbette… neden olmasın.
  maçın on biri tartışmalarla, heyecanlı yorumlarla hepimizi meraklandırdı. şenol hoca, cenk tosun ve burak yılmaz’ı birlikte ileri uçta oyuna sürüyor, onların arkasında hakan çalhanoğlu ile bir hücum organizatörünü kullanıyordu. tamam, iyi de… orta alanda ne yapıyorduk? orada mahmut tekdemir, emre belözoğlu, okay yokuşlu gibi hem uyumlu, hem usta, hem de yaratıcı ayaklar vardı. hakça söyleyelim… onlar hiç telaşlanmadan, sakin ve telaşsız bir işbirliğiyle hem tempoyu düşürdüler, hem baskı yaptılar, hem de baskıya karşı direnerek, savunmaya da yardım ederek tam anlamıyla bir komuta merkezi oluşturdular.
  milli takım’ın sıkıntılı yanı, geri dörtlüde gözleniyordu. yorgun emektarımız gökhan gönül; kaan ayhan, merih demiral ve hasan ali kaldırım arnavutluk ataklarında, evet, görevlerini yaptılar. sonradan zeki çelik’in gökhan gönül’ün yerini almasıyla milli takım’ın direnci daha da arttı. ne var ki topu kazandıklarında kendi aralarında bıktırıcı pas tekrarlarıyla sonunda kaleci mert günok’a dönmeleri çok riskli ve soğutucu durumlara yol açtı. italya’daki başarılı kardeşimiz merih, topu oyuna sokmada kendinden beklenen katkıyı sağlayamadı. yine de kaan ayhan’la ikisi, ozan kabak’ı kenarda bekleten şenol hoca’yı da pişman etmediler.
  bu maça çıkarken cenk tosun’un kenarda bekleyebileceğini düşünüyorduk. burak yılmaz’la ikisi çift santrfor oynamaya çok alışkın değildi. ancak ilk golde gördük ki cenk tosun- burak yılmaz uyumu ve etkinliği, beklenenden fazlasıyla gerçekleşti.
  burak’ın attığı ilk golün öyküsü, mahmut tekdemir’in rakip ceza alanı sınırında djimsiti’ye pres yaparak topu kapmasıyla başladı. sonrasında mahmut tekdemir-burak yılmaz-cenk tosun-burak yılmaz biçiminde oluşan pas zinciri milli takım’ı rahatlatan golü getirdi. ikinci yarıda fazla bekletmeden üç puanı güvence altına alan ikinci golü de hakan çalhanoğlu, attı. herkesin bekleneni fazlasıyla verdiği, aksaklıklara rağmen özgüvenle, keyifle oynadığı bir maç izledik. eleştiri için yazmıyorum ama, yusuf yazıcı’nın da oyuna katılmasıyla çok daha etkin ve tehdit edici bir oyun sergileyebilirdi milli takım. her neyse, çok maç var oynanacak… ayağınıza sağlık çocuklar. alkışlarla şenol hocam!

  atilla gökçe
  22 mart 2019 arnavutluk türkiye maçı
 • 34503
  "biz geldiğimizde 1 milyar 277 milyon tl borç-alacak farkı vardı. gelirlerimizde %90 oranında artış sağladık. giderlerimizi de %30 oranında azalttık."

  "14 ay oldu geleli. çok zor bir anda geldim, önceki başkanlarımız da öyleydi. hepsi ellerini taşın altına koydu ve galatasarayımızı bugünlere getirdiler. benden önceki herkese bizi bugünlere taşıdığı için teşekkür ederim."

  "mali disiplini sağladık. geldiğimizden bu yana ücret ödemelerinde gecikme yapmadık, günü gününe ödedik. tabii dağ gibi sorunlar duruyor. önümüzdeki ay ödememiz gereken tutar 71 milyon tl'ye yakın."

  "cas davasında uzun süren emeklerimiz resmi olarak sonuçlandı. cas'tan beklediğimiz yazı geldi ve avrupa'dan men edilme ihtimali resmi olarak da ortadan kalktı."

  “13.5 milyon euro'ya sattığımız badou ndiaye'yi 750 bin euro'ya kiraladık. aslında hiç para vermeyecektik ama gulyabaniler devreye girdi.”

  "14 ay için 2 milyar 225 milyon tahsilat yaptık. bonservis gelirlerinde de yükseldik. 230 milyon tl'lik bonservis ücreti kazandık. şampiyonlar ligi'nden 202 milyon tl, gişe gelirlerin 170 milyon tl gelir elde ettik."

  “göreve geldiğimizde transfer yasağımız vardı. 3 gün içinde 31 milyon tl'ye yakın ödeme yaptık. 3 günde nagatomo'yu da transfer edip, ndiaye'yi 16 milyon euroya sattık.”

  "uefa bizi iyi ki sınırlandırıyor. yaptığımız transferlerde attığımız her adımı uefa'ya bildirdik. 75 milyon euro olan futbolcu giderini 55 milyon euro seviyelerine indirdik. hedefimiz 45 milyon euro."

  bazı iyi sıhhatte olsunlar kardeşlerimiz bizi yurt içinde, yurt dışında şikayet etmesinler. galatasaray kuruşuna dikkat ediyor, har vurup harman savurmuyor.”

  "silivri'de bir projemiz var."

  "kemerburgaz'da 6 antrenman sahasını sığdırabileceğimiz bir alan. maalesef üzerinde maden işgali çıktı. bunu uzun mücadeleler ile hallettik. başbakan'ın imzasına kaldı. başbakan yok. kalkmış. sağ olsun enerji bakanımız torba yasaya eklediler. ve yasa çıktı.”

  "galatasaray şu anda borsada en değerli spor kulübü konumunda. değerimiz 319 milyon tl'den 810 milyon tl'ye çıktı. sosyal medyada da zaten zirvedeyiz."

  “enkaz devraldık, borçtan kafamızı kaldıramıyoruz gibi sözler söylemeyeceğim zaten 3 günde olmadı bu borç ama şu an gerçekten maddi sıkıntımız pek kalmadı.”

  “bizi eleştirsinler sorun yok ama bazıları çok farklı dünyalar yaşıyor. biz hocayı göndermek için transfer yapmıyormuşuz. sözleşme önermeyecekmişiz. ne oldu arkadaşlar?”

  mustafa cengiz
 • 34504
  "galatasaray'ın haklarını savunmak her galatasaraylının ana görevidir neden bizler fırsat kolluyor oluyoruz niye köfte oluyoruz sayın başkan?"

  "trabzonlu yönetici şehitlerden bahsetti maçtan sonra bizim vatanseverliğimizi sorgulamak kimsenin haddine değildir, çanakkale savaşında biz mezun veremedik! peki sayın başkan siz bu ithamlara ne dediniz? bize aslan gibisiniz dışarıda kedi."

  "sevgili hocamıza kabadayı dediler bunları söyleyenlerle fotoğraf çektirip sosyal medyaya atıyoruz, kulüpler birliği şampiyonlar ligi maçından önce korsan bildiri yayınlıyor, bizde gidip centilmenlik yapıp stadımızda plaket veriyoruz!"

  "basketbolda fenerbahçeyi yeniyoruz, basket tarihimizin en büyük zaferi diyorsunuz. galatasaray'ın tarihinde bir çok basketbolcu çıkmıştır. kusura bakmayın ama bize pilavın yanında döner veriyorsunuz, ama bu köfteyi biz yemeyiz."

  "tff başkan adayım sayın başkan mustafa cengiz'dir."

  ozan korkut*
 • 34507
  "dursun özbek; riva ve florya'yı halletti, bankalarla görüştü, cebinden para verdi. imza topladılar ve seçim kararı aldı. gitti ve işler yarım kaldı. mustafa cengiz nasıl başkan oldu? kavga vardı, kırmızı koltuk boştu, oturdu. şimdi kaldırın bakalım."

  "mustafa cengiz'in oturduğu koltuk, sevgili dursun özbek'in 25 milyon dolar bıraktığı mirası. varsa böyle başkanlık koltuğu ben de oturmak isterim. ortada fol yok yumurta yokken koltuğa oturdu, şimdi kalkmak istemiyor."

  "cas kararı geldi, anında kap' a bildirildi. sayın imparatorumuz ile sözde iki kere sözleşme yenilendi ama kap'a bildirilmedi. öyle bir şey var ki başkan olanlar sırtını fatih terim'e dayıyor."

  "sayın mustafa cengiz, biz 14 aydır bu işi beceremedik diyin ve özür dileyin."

  osman tanburacı
 • 34508
  “geçen sene göreve geldiğimizde transfer yasağı çıkmak üzereydi. 32 milyon tl’yi zamanında yatıramasaydık nagatomo'yu kadromuza dahil edemeyeceğimiz gibi yolumuza da devam edemeyecektik.”

  “ilk devrede nagatomo'nun ciğeri patladı. bu şartlara rağmen lider ile 6 puan fark ve içeride onlarla maçımız var. bizlerden başka kimse bizim şampiyonluğumuzu istiyor değil.”

  “fatih terim hocamızla beraber geleceğin galatasaray'ını geleceğin sıfır bonservisi ile alabileceğimiz oyuncuları düşünerek sabahlıyoruz.”

  “emre taşdemir'i neden borsaya bildirmeyişimizin sebebi var. emre'yi 3,5 milyon euro alan oyuncuların yanında küçük düşürmemek için bunu yaptık. bazı arkadaşlarımız çok cüzi rakamla oynuyor. onları korumak adına bunu yaptık.”

  “fatih hoca ile aramızda en ufak bir sorun yoktur, olmamıştır, olamaz. mali kongre yapılmadan önce sözleşme imzalamak istemedik çünkü sizler tarafından yanlış yorumlanır diye başkan mustafa cengiz ile böyle bir karar aldık.”

  “rizespor hep bizim yanımızdaydı, maçtan sonra talihsiz bir açıklama olmuş. maçın nasıl sonuçlanacağını, rakip takımın başkanının nasıl bir beyanat vereceğini nerden bilebiliriz? plaket verildi ama maçtan önce verildi.”

  abdurrahim albayrak
 • 34515
  "biz sicil kurulu olarak hep e grubu ile uğraştık. nobel alanlar, akademisyenler, türlü türlü başarılı adamlar var ama bunları alamıyoruz. adaylardan birisi ile bir locada görüşelim dedik, loca onun çıktı. niye biz bu insanlara eziyet ediyoruz?"

  "rüzgar sağnak şuan beşiktaş kulübü başkan adayı ama kaç yıllık galatasaray sk üyesi ve liseli. nasıl olacak?"

  mehmet bilen