• 34451
  "iki haftadır futbol adına çıkıştayız. çok fazla gol çalışması yapıyoruz, inşallah bu sahaya yansır ve galibiyetle birlikte rahat bir nefes alırız"

  “takım planlamasını, duruş pozisyonunu iyi ayarlamak lazım, ona çalışıyoruz. yetenekli oyuncuları var, onlara karşı biraz temas oyununa çalışıyoruz. iki haftadır futbol adına çıkıştayız, hem içeride oynadığımız demir grup sivasspor maçı, hem deplasmandaki mke ankaragücü maçları. bu maçlarda çok pozisyon yakaladık, değerlendirdik de diyelim. daha iyisini yapmamız lazım. böyle maçlarda girdiğiniz pozisyonları yapamayınca, skora çeviremeyince sıkıntı başlıyor, oyuncuların biraz özgüveninde sarsılma başlıyor. çok fazla gol çalışması yapıyoruz, inşallah bu sahaya yansır ve galibiyetle birlikte daha rahat bir nefes alırız”

  “sivasspor maçında biliyorsunuz maçı kazandıran taraftarlar oldu. ondan önceki maçta da sıkıntı yaşamamıza neden olan taraftardı. demek ki iyi yapınca her şey doğru gidiyor, takımın özgüveni artıyor, oyuncuların iştahı, coşkusu artıyor. kötü gidince de takım zaten bunu kaldıracak güçte değil, o nedenle biz sivasspor maçındaki desteği, bize olan güvenlerini, desteklerini bekliyoruz”

  “en büyük özelliğimiz takım coşkusu. böyle kaliteli oyuncuların olduğu bir takıma temas etmeniz lazım. bunları yaparsanız, bir de girdiğimiz pozisyonlarda oyunun şeklini değiştiremiyoruz. çok pozisyona giriyoruz, atabilsek ondan sonraki planda o coşkuyu daha da artırabileceğiz. inşallah bu maçta, o şans faktörü bizden yana olur. takımımızın çok mücadeleci, çok koşan, çok isteyen, çok coşkulu oynayan kadrosu var. galatasaray’ın belli bölgelerde güçleri var, o alanlarda daha dikkatli ve disiplinli oynayıp zaaflarından da yararlanıp maçı kazanmak istiyoruz”

  “her an her şey olabilir. her takım her şeyi yapabilir. biz şu iki maçta bayağı çıkış yaptık diye düşünüyorum, mke ankaragücü maçını kazansaydık puan anlamında da biraz daha rahatlamış olurduk. biz galatasaray maçından sonra kolay bir fikstüre giriyoruz, maçlarımız kolaylaşıyor. rakiplerin maçları zorlaşıyor. puan puandır, içerideki maçları kazanacaksınız. her takım ummadığınız yerde ligi bitirebilir”

  “en iyisini yapmaya çalışıyoruz. oyuncularımızın hazır olanını oynatmaya çalışıyoruz. bu kadronun içerisindeki oyunculara adil ve adaletli davranmazsanız o zaman bu takım bütünlüğüne zarar verir, o bütünlüğü sağlayamazsınız. takım bütünlüğümüz iyi, sahaya da yansıyor. bizim üzüntümüz niye daha önce bu işleri halledemedik, birtakım maçlarda var’a ve şanssızlığa takıldık, penaltıları kaçırdık. biz hala oradayız, keşke onları aşabilseydik şu anda biz daha genç oyunculara öncelik tanıyan, altyapının gücünü ortaya çıkarmaya çalışan bir takım planlaması düşünmüştük. onu uyguluyorduk, biraz gecikti tabii”

  “genç oyuncular kaybolmadı tabii ki ama etkili olamadılar. benim beklentime cevap veremediler maalesef, şimdi onlar tırmalayacaklar yeni sezonda başlayacaklar. onlar bu işin, planın bir parçasıydı. onlar hiç etkili olamayınca biz o bölümde biraz etkisiz kaldık. birkaç tanesinin bazı şeyleri artıracağını düşünüyorduk, olmadı. artık onları yeniden planlamalarını kendileri yapması lazım. burada her türlü ortam kendilerini geliştirmeleri için müsait. sadece performans ile ilgili sorunu aşamadılar”

  “devre arasına kadar yusuf’tan hiç memnun değildim. hatta yönetime birkaç kez onun değişimi ile ilgili de talepte bulundum. devre arası kamp çalışmasında inanılmaz çalıştı. oyuncu hazırlandı. sonraki performansı üst üste artınca antrenman ve maçta, takımın değişilmez oyuncusu oldu. üzerine katması lazım. yusuf erdoğan tam hazır mı, üretiyor mu derseniz bana göre eksik şu anda. daha iyi isim yapabilir”

  samet aybaba
 • 34452
  "kulüpler finansal ve yönetimsel olarak eski düzende yönetilemez. bu sorun kulüplerin kendi içinde ve kulüpler birliği vakfı'nda da dillendirilmeye başlandı. cumhurbaşkanımız, gençlik ve spor bakanlarımız, hazine ve maliye bakanlarımıza arzlarımız oldu. onlar da konuya vakıf oldular. bu zamana kadar gelen; ben borçlanayım yeter ki şu takımı yeneyim diye yapılan pahalı transferler yapılmamalı ve bu düşünce gidilmemeliydi. aksi halde kulüp artık kendini çeviremez şu an olduğu gibi birçok kulübün batık şirket durumunda olduğunu görüyoruz. bunun çözümü için türkiye futbol federasyonu, kulüpler birliği vakfı ve kulüpler kendilerince çare aradı. en son gelinen noktada hükümet bu konuda milat başlatacak. kimsenin borcunu diğeri ödemeyecek ya da borcu silinmeyecek, borcu artmayacak. borçsuz kulübe borç gelmiyor. kişilere verilen ihtiyaç, konut veya ticari krediler nasıl yapılandırılıyorsa kulüplerin borçları da öyle yapılandırılacak. bankaya olan borçların yaklaşık yüzde doksanı istanbul kulüplerinin ve trabzonspor'un. yapılandırma sonrası kulüplerin gelirleri teminat altına alınacak. önümüzdeki seneden itibaren kulüplerin bütçeleri yüzde 30 ila 50 oranında daralacak. borcu olmayan kulüpten yüzde 10 civarında para alınacak oda yedek akçe gibi olacak"

  "yapılandırmadan sonra kulüplere gelen paranın bir bölümü otomatik olarak borca gidecek. kulüpler borçlanma da yapamayacak. bu nedenle ya ellerindeki futbolculara o kadar paraya ikna etmeye çalışacak ya da daha az maliyetli futbolcu transfer edecek. herkes aynı yapacağı için rekabette sıkıntı olmayacak. pahalı futbolcu alınamayacak, borçlanamayacak. borcu arttıran ya da yükümlülüğe uyulmazsa federasyon puan silme, liga almama gibi yaptırımlar uygulayabilecek"

  "kulüplerin borcu yapılandırıldıktan sonra kurallara uymayan kulüp başkanları ve yetkililer de sorumlu tutulmalı. başkan dahil yöneticiler müteselsil olmalıdır. kulüp başkanı kefil olup bu borçtan sorumlu olsun. yoksa borçlanmaya devam eder sonra bırakır gider, takım zarar görür. bu bakımdan onunda konulması lazım. türkiye futbol federasyonu, avrupa arenasında mücadele edecek olan takımların lisanslama yetkisini de istedi. tff, 28 şubat'a kadar süre istemişti; ama uefa 15 mart'a kadar süre verdi. uefa her yetkiyi tff'ye verdi, kendisi sadece denetleyici oldu. türkiye bankalar birliği'nin çalışması hazır. hazine ve maliye bakanımızdan randevu istedik. o tamam dedikten sonra imzalar atılıp bu iş tamamlanacak. o zaman ne olacak? eğer, borçlar yapılandırılırsa takımların hemen hemen hepsinin futbol piyasasına borcu kalmayacak. transfer nedeniyle takıma ya da futbolcuya borcu kalmıyor. 15 mart milat olacak. eğer biz bunları tamamlayamazsak iş gelecek sezona kalacak. gelecek sezona kalması demek hemen hemen her kulübümüzün avrupa kupalarına gidememesi ve borçlanan kulüplerin yetkililerinin gitmesi demektir. şuan takımlarımızda bulunan yabancılara aldıklarının yarısını vereceğini söylersek durmazlar. bana belli bir bütçe verilince ben mecbur alt yapıdan sporcu yetiştirmek zorunda kalacağım. isterse yabancı alabilme sayısı 24 olsun"

  "sadece mali sınırlamaları getirdiğimiz zaman yerlilerin sayısı direkt artacaktır. isim vermeyim bir takımımız maliyetli diye yabancı isimlerle yollarını ayırdı. alt yapıdan çıkarttıkları futbolcular çatır çatır oynuyor. biz diğer rakip takımlarla rekabet edebilme adına gençleri kadroya koyamıyorduk. ekonomik neden devreye girince herkes alt yapıya biz de karpuzatan tesisleri'mize daha fazla bakacağız"

  erol bedir
 • 34453
  manchester city'den ayrılarak galatasaray'a gittiğimde, sözleşmemde turnuvaya hazırlanabilmem için bir ay içinde en fazla üç maçta oynama maddesi ekletmiştim. yani birçok maçta yedek kulübesindeydim.

  brezilya basını bu durumu öfkeyle karşıladı çünkü anlamamışlardı. ama ben evde hazırlıklarımı yapıyordum. psikolojik ve fiziksel olarak hazırlanıp beslenmeme dikkat ediyordum. dunga da bunu biliyordu. türkiye'ye giderken de ona danışmıştım.

  city'de daha uzun süre kalabilirdim, sözleşmem devam ediyordu. galatasaray'a transfer olmak ve türkiye'de oynamak da çok iyiydi ama city'de daha uzun kalmam gerektiğini hissediyorum. zamanla kadroda kendime yer bulabilirdim. pişmanlığımın sebebi de bu.

  elano blumer