• 34307
  --- alıntı ---

  fatih terim: genç oyuncularımızın sözleşme uzatmasını bekliyoruz. hepsinin gelip sözleşmeye istediğinizi yazın demelerini bekliyorum, bu işin usulü budur. yok diyorlarsa işi profesyonel yaparız.

  https://twitter.com/...232053148545024?s=21

  --- alıntı ---

  zamanında ozan için de demiştim. kulüp, "imzalamadan sana forma vermeyiz" deseydi bunların hiçbiri yaşanmazdı. sen bu çocukları oynatmazsan bırak 10-11 milyonu, 100 bin euro bile vermez kimse. sene başında konuşacaksın çocukla, tehditse tehdit. o zaman işte her türlü imzalarlar sözleşmeyi. kulübü, 18-19 yaşındaki çocukların oyuncağı yapmanın alemi yok. yunus, atalay, celil, gökay ve diğerleri. sizleri seviyoruz ama ya bu deveyi güdersiniz ya da bu diyardan gidersiniz, keyfiniz bilir.
 • 34308
  belhanda esasında iyi bir oyuncu. bazı oyuncuların sahada performansını yükseltebilmesi için mutlu olması, oynadığından zevk alması, antrenmana mutlu gelmesi gerekir. biz belhanda ile bunu yakaladık. o ne kadar isterse istesin, biz onu vermemekte ısrar ettik, doğru bir karar aldığımzıı düşünüyorum. birkaç rolde de oynatabiliyoruz. geçen seneden beri onu orta saha gibi kullanıyorum ama başka görevleri de var. belhanda mutlu olduğu zaman performansı da yükselir. biz onu seviyoruz, o da bizi seviyor.

  fatih terim (17 şubat 2019 kasımpaşa maçı sonrası)

  aylardır aynı şeyi söylüyoruz şu sözlükte. adamı her fırsatta linç etmeye çalışmak yerine birazcık destek olunsa şu an muhtemelen çok daha rahat bir pozisyondaydık. belhanda gitmek istediği halde zorla takımda tuttuğunu söylüyor terim, bu da şüphesiz ki düşünenler için çok açık bir mesajdır.
 • 34310
  “hücum oyuncularımızın skora yaptığı katkı memnuniyet verici. aynı performansları diagne ve mitroglou için de diliyorum. onlar da inşallah hat-trickler yaparlar. iyi bir oyun oldu, maça neredeyse mağlup başladık. kötü bir gol yedik. ancak çabuk reaksiyon gösterdik. karşılığını çabuk verdik. açıkçası üç günde bir maç oynamak kolay değil. artarda maçlar oynadığınız zaman sadece fiziksel olarak değil mental olarak da iyi idare etmek gerekiyor. bütün oyuncularımı kutluyorum, kolay değil. biz türkiye kupası ile başladık ikinci yarıya. kupa, lig, avrupa kupası devam ediyoruz. nitekim ekibimizin sıkıntıları var, fernando’nun sıkıntısı var. üç günde bir maç oynanan bir tempoda sadece tebrik etmek lazım takımımı. o yüreği de sahaya koyuyorlar. çünkü bu dönemde ne kadar kadronuz geniş olursa olsun, bizim kadromuz daha yeni yeni… biraz da özverili futbolculara ihtiyacınız var. bazı oyuncular için bunu söyleyebilirim. hiç ikiletmeden çarşamba, pazar oynuyorlar. baktığınız zaman üçüncü gün maç oynadık biz. benfica gibi ağır maçtan çıktık, bu yüzden oyuncularımın hepsini ayrı ayrı kutluyorum. güzel bir üç puandı. pas yüzdesi yüksek, oyunun kontrolünü tamamen elimizde bulundurduğumuz bir anlayış içerisindeydik. birbirini tanıyan, birbirini tamamlayan ve aynı istikrarlı 11’ler bizim için çok önemli. bugün güzel bir galibiyet oldu.

  666 pas denemişiz, bunun 597’si isabetli. demek ki yüzde seksen, doksan civarında bir oran. isabet oranı çok yüksek, isabet oranı çok yüksek olduğu zaman bizim oyunumuz da doğru oynamaya çabuk adapte oluyoruz saha içerisinde. pas yüzdesi yüksek, pas hatası yapmayan bir oyunumuz oluyor. bizim yediğimiz gollerin çoğu hücumdayken merkezden kaptırdığımız toplardan geliyor. bunu azalttığımız için rakibimizin ataklarını da engellemiş olduk. görev verdiğimiz arkadaşlar bugün uzun süre oynamamış olsalar da iyi oynadılar. bu pas yüzdesi bizim oyunumuzun neredeyse anahtarı.”

  maç sonrasında düzenlenen basın toplantısında fatih terim şunları söyledi:

  “diagne belki gol atmıyor ama oyun içerisinde rakip defansın tamamen ona konsantre olması da bizim geriden koşan oyuncularımız için boş alan yaratıyor. muhakkak ki herkes onun gol atmasını istiyor ama birdenbire bazı oyuncular adapte olamaz. bazı oyuncuların adaptasyonu biraz fazla sürebilir. gerek diagne, gerek mitroglou bizim zaman zaman başvuracağımız ikili santraforları da b planı olarak yapabilirler. diagne daha fazla, daha etkin oynayacaktır. gol atmadığı için göze batıyor. inşallah o da atmaya başlarsa çok daha rahat edeceğiz. beraber çalışarak, birbirini tanıyarak önemli, o da önemli. daha çok pozisyon bulabilir. dediğim gibi biraz zamana ihtiyacı var ikisinin de. çok kısa sürede inşallah olur diye düşünüyoruz ama varlıkları bile merkezde bizim için önemli.

  genç oyuncularımızın kulübümüzde kalmasını istiyoruz. kontrat için gereken ne ise yapmaya çalışıyoruz. gerek profesyonel arkadaşlarımız, gerek abdurrahim bey konuşuyorlar. bazılarının 1,5 senesi var, bazılarının o kadar da yok. sezon sonu bitenler de var veya kontratlarında çok önemli bağlayıcıları olmayanlar var. hepsinin gelip “galatasaray ne diyorsa biz onu yaparız” demesini bekliyorum açıkçası. usul böyle olmalı. galatasaray, hiçbir genç oyuncusuna haksız, kendini düşünerek bir şey yapmaz. bunun bilinmesi gerekir onlar tarafından. hepsinden gelip “mukavelelere istediğini yapın, istediğinizi uzatın” demelerini bekliyorum açıkçası. olmazsa da profesyonelce ne ise profesyonel arkadaşlarımız gereğini yapar. gitmesi gerekiyorsa galatasaray zaten iznini veriyor. burası galatasaray kulübü. yetiştikleri yeri, onları buraya getirenleri unutmamaları gerektiğini düşünüyorum. anneleri, babaları önemlidir. biz de önemsiyoruz. orada bir sıkıntı çıkacağını sanmıyorum. bizim onlar için düşüncelerimiz her zaman pozitif.

  selçuk’u özel idmanlarla biraz daha hazırlamaya çalışıyoruz. selçuk, 11 kilometre koşmuş bugün. son zamanlarda böyle bir skor yok selçuk’la ilgili. memnunum. donk hem stoper hem de orta saha olarak kullandığımız bir oyuncu. açıkçası art arda maç oynuyoruz. herkese ihtiyacımız var. bir de tabii beklerimizden sıkıntılarımız var. ağrılar, sakatlıklar… gördüğünüz gibi üçüncü gün maçı oynuyoruz. üçüncü gün maça çıkıyoruz. benfica’dan kasımpaşa maçına çıkıyoruz. yarın zaten sabah antrenmanından sonra salı seyahate gidiyoruz. perşembe oradan gelip akhisar ile oynayacağız. arkasından hatay’a gidip, arkasından erzurum’a gideceğiz. bunlar 3’er gün arayla. o yüzden her oyuncumuza ihtiyacımız var. özellikle donk’un geçen seneki performansına yaklaşmasını hatta geçmesini istiyorum açıkçası. bugün doğru oynadılar. takım olarak da doğru oynadık. golü kötü yedik ama reaksiyonu çabuk gösterince daha bir elimize aldık oyunu. hiç kolay değil, oyuncuların aynı zamanda özverisine de ihtiyacımız var. onu bazı oyuncularda görüyorum çok mutluyum ondan dolayı.

  fernando’nun tabii kart cezalısı olması bizim için iyi değil. bugün martin bizim için çok önemli. maçtan önce de söylemiştim. 11-12 maçtan beri oynuyor. mecburuz koymaya. mariano’nun sıkıntısı vardı. sakatlıkla uğraşan her oyuncu fizik kaybına oynuyor. oynadığımız seviye bunu kaldırmıyor. selçuk ve donk’un performansından memnunum. emre taşdemir’e de parantez açmak istiyorum. 1,5 sene oynamamış bir oyuncu. emre’de hiçbir şey yok ayağına kramp girdi sadece. çok memnunum inşallah orada bizim güvenebileceğimiz bir oyuncu olacak çabukluğuyla, özverisiyle ve futboluyla. emre akbaba esas bizim sıkıntılarımızdan bir tanesi. bugün belhanda’nın yerine onu alabilirdim ama diagne’yi çıkartırken mitroglou’nu koyarken öyle olduğu için artık belhanda’yı çabuk çıkarırken kırmızı kart görmesin diye bugün öyle bir şekle büründük. onun da katılmasıyla biz daha güçlü olacağız. özellikle orta sahada donk ve selçuk’a ihtiyacımız var.

  belhanda esasında iyi bir oyuncu. bazı oyuncuların sahada performansını yükseltmesi için mutlu olması gerekir. oynadığı oyundan zevk alması, antrenmana mutlulukla gelmesi gerekir. biz, belhanda ile bunu yakaladığımız inancını taşıyorum. o ne kadar isterse istesin vermemekte ısrar ettik onu. birkaç rolde oynatıyoruz onu. başka görevleri de var. belhanda mutlu olduğunda performansı da yükselir. bence işin sırrı mutlu olmasında. biz onu seviyoruz o da bizi seviyor. eksi hiçbir hali aklınızda kalan kalmadı zaten. ben de çok memnunum belhanda’dan.

  feghouli’nin hat-trick yapması dikkat çekici bir olaydır. son derece önemli bir iş. orta saha kenar oynayan bir oyuncunun, gol attıran feghouli’nin 3 gol atması da bizim için iyi, kendisi için de çok iyi. golü ne kadar çeşitli oyuncular atarsa karşı tarafta her oynayacağınız rakibin tedbiri zorlaşır. biz de her oyuncumuzun gitmesini istiyoruz. memnunum feghouli adına. feghouli de çok ciddi bir istikrar oldu. 3 gün önceki mücadeleden bugün bu mücadeleye şapka çıkarmak lazım, saygı duymak lazım. bugün bütün oyuncularımız için aynısını söyleyebilirim. özellikle marcao ve luyindama’yı da bunun içine katarak. sonradan giren ömer, muslera, martin, henry için. 3 gün evvel bu kadar yüksek tempolu oyundan sonra kolay değil. kendisinin de oyun tarzı böyle. kolay değil. avrupa maçları maçlarından önce ve sonra sıkıntılar olabilir. kasımpaşa da her an her şeyi yapabilecek oyunculara sahip.

  eğer biz pas yüzdesini yüksek tutup, isabet oranını %90 bandında tutabilirsek rakibin bizden kazanacağı topları otomatikman eksiltiyoruz demektir. en kötü ihtimalle kendi kalemizde tehlike yaşamıyoruz. burası çok önemli. bakın bizim yediğimiz gollere ya da tehlikelere özellikle merkezden kaybettiğimiz toplar vardır. biz çıkarken, rakibin otomatik olarak geçiş hücumlarını önlemiş oluyoruz. bu bizim için çok büyük bir avantaj. biz pas futbolu oynuyoruz zaten her yerde her zaman. oyunun durumuna göre, skora göre, pozisyona göre şekil değiştirebilir ama ana felsefemiz bu. selçuk’un donk’un ve defansın muslera ile birlikte çok yüksek pas yüzdesi takımın. bizim için bugün vazgeçilmezdi. bundan sonra yüksek tutmaya çalışacağız. benfica maçında da öyleydi aşağı yukarı. bugün en önemli yaptığımız iş bu oldu.

  oyunun temelinde savunmadan çıkmak çok önemliydi. bu oyuncuları seçerken de önemli kriterlerden bir tanesi. geriden oyunu kurabilmemiz için merkez defans oyuncuların bizim için önemi çok büyük. ikisi de çok büyük katkıda bulunuyor. bizim ikinci ve üçüncü bölgede daha çabuk çıkmamızı sağlıyorlar. eğer baskı yerlerse kendilerinin çıkma yeteneği de olduğu için bizi biraz daha rahatlatıyorlar. bunu antrenmanda da çalışıyoruz zaten. bu 2 genç arkadaşımızın her geçen gün daha çok gelişeceğini düşünüyorum.”

  fatih terim
  17 şubat 2019 kasımpaşa galatasaray maçı
 • 34311
  “elhamdülillah bu akşam gol atmaktan dolayı çok mutluyum. öncelikle allah’a, daha sonra aileme, eşime ve tüm tanıdıklarıma bu golleri, bu zaferi armağan etmek istiyorum.

  takım olarak açıkçası çok iyi oynadık. bu da bize oyunu getirdi. biz kaliteli oyunculardan oluşan bir topluluğuz. bir arada kalmamız ve bir arada bu oyunu oynamamız gerekiyor. maçları birer birer ele alıp her birini aşamalı olarak kazanmamız gerekecek bundan sonra.”
  sofiane feghouli
  17 şubat 2019 kasımpaşa galatasaray maçı
 • 34312
  "kasımpaşa'nın nasıl oynayacağını biliyorduk. önde üç tane oyuncuları var ve birbirini seven oyuncular. ilk yarıda da sıkıntı yaşadığımız, rakibimizin orta sahayı dribling ile geçtiği bazı anlar oldu. ancak ikinci yarıda oyunu tam anlamıyla elinde tutan, kontrol eden, topa ve oyuna hakim olan bir galatasaray vardı. akabinde de güzel bir galibiyet geldi.

  hem ofansif hem de defansif anlamda luyindama ve marcao'nun benim oyunuma çok büyük katkıları var. benim bir orta saha olarak tamamen kendi mevkime odaklanmamı sağlıyorlar geriden oyun kurarak. defansif olarak da aynı şekilde, baktığınız zaman birçok pozisyonda rakip forvetle adam adama oynuyorlar. tabiri caizse rakip forveti canlı canlı yiyecekler, öyle oynuyorlar. o yüzden hem ofansif hem de defansif anlamda çok yardımcı oluyorlar."

  ryan donk
  17 şubat 2019 kasımpaşa galatasaray maçı
 • 34313
  “deplasmanda kazanmak mükemmel bir duygu tabii, sonuçta deplasmanda oynuyorsunuz. türkiye ligi’nde deplasman maçlarının ne kadar zorlu geçtiğini herkes biliyor. o yüzden deplasmanda alınmış bir galibiyet bizim için çok önemli. hocamızın bize söylediği son dakikaya kadar mücadele etmemizdi. bizim de bunu sahada kelimesi kelimesine uyguladığımızı düşünüyorum. bütün takım arkadaşlarımı da tebrik ediyorum. son dakikaya kadar mücadele eden, iyi oynayan bir galatasaray vardı. önemli bir deplasman galibiyeti aldık.

  tabii ki hocamızın bizimle yaptığı konuşmalar oluyor. bir kanat oyuncusu olarak ilk etapta asiste önem vermemizi söylüyor. ancak bunun yanında hocamızın gol atmamız konusunda da beklentisi var. bugün asist anlamında da yardımcı oldum, feghouli için de çok mutluyum. çünkü iyi bir performans gösterdi ve bu performansını üç golle süsledi. gol attığı için de böyle bir performans gösterdiği için de mutluyum.”

  henry onyekuru
  17 şubat 2019 kasımpaşa galatasaray maçı
 • 34314
  "bir mustafa denizli hocam, bir de ersun yanal hocam hala slogan teknik direktörlüğündeler..

  • "29. haftada şu puanda olursak..."
  • "ne ben pes ederim ne takımım.."
  • "öndeki rakiplerimiz her zaman nefesimizi enselerinde hissedecekler.."

  yukarıdakiler mustafa hocam'ın hayatta bir karşılığı olmayan sloganları.

  bir de ersun hocam'ın sloganları var;

  • "2. yarının lideri olacağız.."
  • "fenerbahçelilerin ne istediğini biliyorum.."
  • "başınızı kaldırın.."

  örnekleri artırmak mümkün..

  yani ya psikolojik mesajlar ya da saha içi ile hiç alakası olmayan motivasyona yönelik açıklamalar..

  sevdiğim ve saydığım her iki hocama da sesleniyorum: artık laf kalabalığını, slogan düzeyindeki motivasyon mesajlarını bırakın da taktik-teknik konuşalım..

  rakamlar ve istatistiklerden de öte "takımımız şu an bu durumda ve biz falanca şeklinde oynayacağız" gibi günümüz dünyasına uygun, dünya futbolunu takip eden yeni nesil taraftarı tatmin edecek açıklamalar bekliyoruz.

  iki hocamdan özel olarak ersun yanal'a indirgersem, çok açık ifade etmem gerekir ki yanal'ın şu ana kadar fenerbahçe'de bir "taktik direktörlüğü"nü göremedik.

  teknik olarak ligin en çok faul yapan ekibi olma yolunda ilerlediler. koşu mesafeleri ve sprint oranları arttı. kondisyon pozitif yönde gelişiyor. bunlar rakamsal olarak görülen değişimler. ancak "hah işte bir teknik adam eli değmiş.." yahut "yanal futbolu bu işte" gibi bir cümle kurduramadı fenerbahçe şu ana kadar bize.

  ne bir taktik farklılık ne diziliş ne de oyuncu bazında çarpıcı bir değişim göremedik. ersun hoca muhtemelen sorunun daha çok psikolojik ve fiziksel olduğunu düşünüyordu.

  o nedenle devre arası kampında fizik yüklemesi yaptı ve oyuncularına psikolojik mesajlar verdi.

  ancak takımdaki temel sorunun kalite eksikliği olduğu belliydi. bu eksiklik tam olarak değilse de kısmen giderildi. hala kaleci (maalesef futbol volkan'ı bırakmış) ve santrfor sorunu olan, 10 numaraları skorer olmayan, 8 numarası sakatlanan bir takımda, yeni çözümler bulmak gerekir. istediğiniz kadar fizik yükleme yapın, ekici yılda 5 golden fazla atamaz. zajc da öyle. volkan yeniden futbola dönemez. harun büyük takım kalecisi olamaz. ayew denen koca kalçalı, birden bire şahane bir kanat oyuncusuna dönüşemez. isterseniz psikolojinin kitabını yazmış olun slimani bu saatten sonra iflah olmaz.

  o halde psikoloji seanslarından ve fizik kalite artışından öte bir taktik farklılık yaratmalısınız. kazanan bir takım oluşturmak için bir takım yeni yollar üretmelisiniz.

  bu aşamadan sonra fizik gücü ve motivasyonla ilerlenemeyeceğini görmesi lazım yanal'ın.. ersun hocam, taktiksel bir formül bulamazsa kendi kariyeri açısından da işlerin iyi gitmeyeceğini anlamak zorunda..

  umarım bu haftadan itibaren taktik konuşmaya başlarız.."

  serdar ali çelikler*
 • 34315
  "kasımpaşa bu kaleciyi çok aramış mı? kim aldırmış bu scuffet'i yahu...
  mustafa denizli gibi bir duayen hoca, nasıl beğenip transfer ettirmiş şaşırdım doğrusu... tam bir amatör gibiydi.
  trezeguet, harika işler yaptı, güzel futbolunu jeneriklik bir serbest vuruş golüyle süsledi. trezeguet oynadığı futbolla "keşke beni transfer etseydiniz" der gibiydi.
  ama zaten gönlü galatasaray'da olan trezeguet'yi fatih terim de gelecek sezon takımında görmek ister. galatasaray, oyunun bazı bölümlerinde adeta ateşlere basarak yürüyen bir takım ruhu ilke oynadı.

  geriye düşmelerine rağmen hiç panik yapmadılar. son haftaların formda ismi belhanda sahneye çıktı, aldı sazı elime. bir scutt füzesi çıkardı. şahane ötesi bir goldü.
  sonra feghouli'ye golü attırıp, skor üstünlüğünü galatasaray'a getirdi.
  dünkü zor maçı kolaya çeviren belhanda, aslan'ın oyun aklı oldu.
  problem çözmedeki ustalığını gösterdi.
  orta alanda selçuk-donk- belhanda uyumu iyiydi. galatasaray son dönemlerde çok pozisyon bulan, bu arada rakibe fazlaca pozisyon veren bir takım haline geldi. bu anlayış izleyenlere keyif veriyor elbet.
  ama zorluk derecesi yüksek maçlarda bu oyunu oynamak her zaman risktir. hatta bazen intihar olur.
  feghouli'nin aşırtma vuruşu ile gelen gol, galatasaray'ın 3 puanı cebine koyduğunun resmiydi.
  yahu mustafa hocam, bir daha sorayım, 'bu scuffet'i nerden buldun?' bu kaleci ile işi çok zor kasımpaşa'nın.
  ramazan köse dururken, bu kaleciye forma vermek ne kadar doğru acaba?!
  bu arada mustafa denizli'nin ligin ikinci yarısındaki performansı yerlerde...
  bir takım, bütün futbolcuları ile 2021'e kadar neden sözleşme yapar? geleceğini garanti altına alan futbolcular da bazen böyle rehavet içine girip, büyük bir başarısızlığa imza ararlar.
  feghouli hat-trick yaptı ve aslan kükredi...
  fatih terim-mustafa denizli düellosundan imparator galip ayrıldı.."

  zeki uzundurukan*
 • 34316
  "trezeguet'nin muslera'ya frikikten attığı gol sonrası "galatasaray paniğe girer mi?" diye düşündüm. çünkü kasımpaşa'nın kontratak taktiğinin ön plana çıkacağını düşündüm.
  sahneye belhanda-feghouli ikilisinin çıkacağının hesabını mustafa hoca da yapmamıştı.
  belhanda'nın mermi gibi şutu ile gelen gol ve ardından mükemmel koşu yapan feghouli'ye attırdığı gol galatasaray'ı sadece öne geçirmedi, oyunun tüm kontrolunu ele almasını sağladı.

  donk-selçuk ikilisi orta alanı mükemmel organize etti ve yönetti.
  etkisiz gibi görünen diagne sabit oynamayıp, sürekli yer değiştirince kasımpaşa savunmasının savrulmasına neden oldu.
  kasımpaşa'nın bu dağınıklığında feghouli gizli golcü rolünü üstlenip iki mükemmel gole imza attı.
  marcao-luyindama ikilisi riske girmeden garanti pas oynamaya özel gösterdi.
  linnes sakatlanıncaya kadar galatasaray sağ tarafı kullandı ve belhanda- feghouli ve norveçli sağ bekle etkili pozisyonlar üretti.
  gecenin yıldızları belhanda ile feghouli idi. iki afrikalı iyi oynama konusunda birbirleri ile adeta yarıştı.
  popov'un markajında istediği boş alanları bulamayan onyekuru, feghouli'ye asist yaparken topları egoistçe kullanmamaya özen gösterdi.
  kendisine hep ters gelen kasımpaşa deplasmanında skor olarak geriye düşüp sonra farklı kazanmak galatasaraylı oyunculara zirve yarışında ciddi moral olacaktır.
  iki önemli uyarım var:
  1- feghouli'nin hat-trick yaptığı maçta attığı üçüncü golde büyük pay hakem ali palabıyık'a ait.
  çünkü belhanda'ya yapılan faulu kesmedi, avantaj uyguladı ve feghouli de golü attı.
  2- kaleci muslera'nın trezeguet'nin frikik golünü kapattığı köşeden yemesi kalitesine yakışmadı.."

  levent tüzemen*
 • 34317
  "galatasaray, benfica maçı sonrası kolay bir galibiyet aldı. çünkü dün akşam belhanda ve feghouli, sahra çölünden gelen bir toz fırtınası gibiydi.
  benfica mağlubiyetinin sebebi olan orta sahayı tamamen değiştirerek başladı fatih hoca. çünkü, önce oyunu sonra maçı kaybettiren orta sahanın toparlanması gerekirdi. galatasaray maça kötü başlarken, trezeguet çok iyi başlayınca bir anda herseyini değişti. takımın kendini toparlamasını sağlayan belhanda’nın nefis golü oldu. sonrasında yine aynı belhanda asist de yaparak ilk yarıya imzasını attı. peki şimdi, kasımpaşa ve bundan önceki birkaç maçta oynayan belhanda ise, geçen sezon ve bu sezonun başlangıcında oynayan kimdi? belhanda, ocak başında yaptığı, “10 numara değilim 8 numarayım” açıklamasından beri kendini yalanlayacak kadar iyi oynuyor.

  harika cezayirli

  orta sahada selçuk’un tecrübesi ve ‘donk the monk’un kendine has hali oyunu, belhanda ve feghouli’nin kalitesi maçı kazandırdı. feghouli, gününde olursa markajı zor bir oyuncu. çünkü, hem adam eksiltme hemde ceza alanına akıllı koşular yapma yeteneği var. sahra çölünden gelen toz bulutu gibiydi belhanda ve feghouli. feghouli öyle bir esti ki, kimse onu görmedi ve ne olduğunu anlamadı. işi bittiğinde ve toz bulutu kalktığında 3 gol atıp maçı kazandırmıştı ve artık yapılacak bişey yoktu.

  diagne'nin sorunu

  onyekuru ve feghouli, becerileri olmasına rağmen tam bir kenar oyuncusu gibi oynamıyor. çünkü, hızları, çabuklukları onları direkt golü düşünmeye itiyor. bunlar maç kazandıran önemli özellikler ama diagne’nin beklediği yan ortaları da azaltan etken. îmariano, takımın kuşkusuz en iyi orta yapan oyuncusu. sakatlıktan dönüyor olması, bundan sonraki haftalarda diagne için iyi haber. çünkü, beklediği kaliteli ortalar gelecek. gomis, çok şey kattı bu takıma. en önemli katkısı, diğer oyuncuları da oyuna sokan, pozisyonun içine dahil eden ve kendisi için herkesi hazırlayan bir karakteri olmasıydı. diagne’nin sırtı kaleye dönük oynama becerisi gomis gibi yüksek değil. dolayısıyla diğer oyunculardan ve takımdan kopuk bir görüntü veriyor. galatasaray için kötü bir maçın ardında kazanılan kolay bir galibiyet oldu. moral, mesaj ve göz kamaştıran performansların olduğu bir karşılaşmaydı. mohikan luyindama’nın neredeyse rakibi parçalayacak kadar hırslı ve sert oyunu da unutulmayacak kadar değerliydi".

  hakan ünsal*
 • 34318
  "22 aralık ile 10 şubat arasındaki 50 günlük sürede bir tek resmi maça çıkan diagne, bildiğimiz çabasından, hareketliliğinden ve fiziksel caydırıcılığından çok uzaktı.
  galatasaray, dün akşam beyoğlu’nda yüksek tempolu antrenman tadında bir maç oynadı doğrusu. ilk devrenin yıldız üçlüsü eduok-diagne-trezeguet’nin ikisini ocak’ta kaybeden kasımpaşa, heyecanını da yitirmiş bir takım görüntüsünde. ve bu sert ligde heyecanınız yetersizse işiniz çok zordur.

  galatasaray’sa ligin ikinci yarısının ilk maçında ankaragücü’ne karşı kullandığı taktiğin bir benzerini oynadı kasımpaşa önünde. topu neredeyse hiç havaya kaldırmadılar. solda emre-belhanda-onyekuru, sağda linnes-selçuk-feghouli ile yerden pas serileri yakaladılar. bu pas serileri sonucu rakiplerinin her dalgınlık anını da pozisyona çevirdiler. bu oyun aynen ankaragücü maçında olduğu gibi onyekuru, belhanda ve feghouli’yi bolca gol pozisyonuna soktu. özellikle belhanda ve feghouli harikaydılar dün. bu noktada akla ister istemez diagne geliyor tabii. dün her şey bu kadar yolunda giderken diagne neden yoktu aksiyonun içinde sahi?

  diagne, kasımpaşa formasıyla 22 aralık’ta beşiktaş karşısına çıktı. 25 günlük bir boşluktan sonra 17 ocak’ta kupada alanya’ya karşı oynadı, kırmızı kart gördü. bir sarı, dört de kırmızı kart cezası nedeniyle 25 gün daha bekledi ve 10 şubat’ta trabzon maçıyla sahalara döndü. yani 22 aralık’la 10 şubat arası 50 günde tek bir resmi maça çıktı diagne... senegalli santrforun 22 aralık’ta beşiktaş önünde ne kadar diri, ne kadar güçlü olduğunu anımsıyorum. trabzon, benfica ve kasımpaşa maçlarındaysa bildiğimiz çabasından, hareketliliğinden, fiziksel caydırıcılığından çok uzaktı diagne. 50 gün ciddi bir süre. ve diagne bu 50 günü iyi geçirmemiş.

  tabii ki 1,93’lük bir santrfordan maksimum faydalanmak için daha fazla orta, daha fazla duran top, daha fazla karambol de lazım. ama diri bir diagne, bu yerden oyunda da kendine rol bulabilirdi. senegalli bu fiziksel yetersizliğini acilen halledemezse kredisini de tüketir. formasını da bir buçuk yıllık kiralık mitroglou’na kaptırabilir.

  çanlar kasimpaşa için çaliyor

  ligin ilk devresi sona erdiğinde kasımpaşa, lider başakşehir’in sadece 6 puan gerisinde bir şampiyonluk adayıydı. hatta 19’uncu haftadaki başakşehir-kasımpaşa maçı ligin kaderi açısından kritik olabilir düşüncesiydik hepimiz. aradan sadece bir ay geçti, 22’nci haftanın sonunda küme düşme hattının 5 puan üstündeler ve bence ligde kalma sıkıntısı dahi yaşayabilirler.

  evet, gidenler önemli isimler (eduok ve diagne). gelenlerden de beklenen verim alınamadı (santrfor perica ve 2,5 milyonluk hajradinovic’ten). ancak mustafa denizli ne yapıp edip takımının bu yumuşak görüntüsünü acilen çözmeli. yoksa süper lig’de uzun yıllar sonra bekâ sorunu yaşayabilir kasımpaşa.

  galatasaray hava kuvvetleri!

  süper lig’de şu anda kaleciler dışında 190 cm’den uzun 15 futbolcu forma giyiyor. bunların üçü, luyindama, donk ve diagne dün galatasaray 11’indelerdi. galatasaray’ın akan oyunda ne kadar geliştiği tartışmalı. ama bu boy ortalaması yükselişini duran toplarda avantaja çevirmeleri gerek.

  günün karesi

  maçın 40’ıncı dakikasıydı. galatasaray geriden oyun kurarken belhanda’nın bir pası hakem palabıyık’a takıldı. hakem kaçamadı, futbolda bunlar var. ama futbolda bu duruma kızıp oyunu bırakmak yok! top kasımpaşa’ya geçmiş, tehlikeli bir hücum gelişiyor, belhanda oyunu bırakmış. akıl almaz...

  günün hatasi

  12’nci dakikada trezeguet’nin frikikten attığı gol takdire değer. ancak o golde gerek muslera’nın, gerekse barajın hali içler acısı. muslera sağına barajı almış, soluna geleni tutmalı. ama barajın en solundaki emre, öyle amatör bir boşluk veriyor ki muslera’nın ayıbını bile gölgede bırakıyor.

  günün düdüğü

  günün düdüğü, aslında çalınmayan bir düdük. 68’de, galatasaray’ın hızlı hücumunda belhanda’ya yapılan faulde acele etmeyen ve avantaj oynatan ali palabıyık’ı tebrik etmek lazım. bir gecikmiş tebrik de, 2 hafta önce antalya-beşiktaş maçında böyle güzel bir avantaj oynatan bülent yıldırım’a.

  günün umut vereni

  kasımpaşa’nın devre arasında ön tarafa yaptığı 4 transferden bence en fazla umut vereni tobias heintz. sarpsborg formasıyla beşiktaş’a karşı da izlediğimiz ve uzaktan şutlarıyla dikkat çeken norveçli, kasımpaşa’nın büyük gol sıkıntısı çektiği şu günlerde sanki daha fazla dakikayı hak ediyor.

  maçın adamı: feghouli"

  uğur meleke*
 • 34321
  17 şubat 2019 kasımpaşa galatasaray maçı sonrası basın toplantısında bir gazeteci:

  “hocam geçen hafta bir söz söylediniz. hakemler de insandır, hata yapabilir dediniz. bu bir ironiydi ancak hafta boyu konuşuldu. fenerbahçe başkanı ali koç kurnazlık dedi. bu konuyla ilgili ne söylemek istersiniz?”

  fatih terim başka yöne kafasını çevirerek: “başka soru var mı arkadaşlar?”

  hocam senin iplemeyişine, kafanı diğer tarafa çevirişine kurban olayım!