• 31754
  "türk futbolunda kulüpler borcu borçla kapatmaya çalışıyor. bu, dünyanın en tehlikeli mali yapılanması. hele ki faizlerin arttığı bu dönemlerde... bizim mutlaka mali disipline girmemiz gerekiyor. türkiye'de futbol kabuk değiştirmek zorunda. tüm kulüplerde yeni yönetim göreve geldiğinde büyük bir şaşkınlığa uğruyor. 'bugüne kadar bu gemi nasıl yürümüş' diyorlar. ancak aldığı yük batma noktasında... biz de bu şaşkınlığı yaşadık"

  "örneğin bizim ayda sporcuların seyahati için uçuşlara ödediğimiz para 500 bin tl'yi geçiyor. bunların içinde sözleşmeden doğan bilet yükümlülükleri de var. kontratların bize yüklediği yük, 11 futbolcuda 4.5 yıl için 155 milyon euro. bu müthiş bir rakam... bunu temizlememiz gerekiyor. öncelikle israfı önleyip yeni kontratlarda bu hatalara düşmememiz gerekiyor. neymar'ı da alsanız bunun amcasının, teyzesinin uçak parasını, otel parasını ödemek gibi saçma bir şey olamaz. böyle sözleşmeler asla yapılamaz"

  "uçuş maliyetleri yılda 6 milyonu buluyor, biraz daha üstüne koysanız 1. ligde oynayan takım kurarsınız! şaka yapmıyorum, sırf uçak gideriyle bunu yaparsınız. diğer harcamalara girmiyorum bile! giderleri kısacağız. maç başına prim sistemini kaldıracağız. sadece galibiyete prim vereceğiz."

  "benim üç büyük şansım var; taraftar ve camia, abdurrahim albayrak, fatih terim. bunların terazide üçü de eşit. 'grey weekend' müthiş bir aksiyon yarattı. bazen 10 liralık alışveriş yapan birinin manevi değeri 10 milyondan daha değerli olur. taraftarı olmayan bir camianın varlığı zaten yoktur. m.united'ın mağazacılık yıllık cirosu yaklaşık 118 milyon euro... bizim yarattığımız 760 milyon tl, yani 152 milyon euro civarında... göreve geldiğimizde 2.1 milyon zarar vardı. şimdi müthiş bir artıya geçtik. 2018-19 yılında çok daha iyi rakamlar göreceksiniz. orada da karın en az cironun yüzde 20'si olması için uğraşıyoruz. 17 bin kombineli seyirci sayısının 42 binlere çıkması da çok önemliydi."

  "asla hatır, gönülle iş yaptırmayız. bize cebinden kuruşunu teslim eden taraftarın bir kuruşunun bile peşindeyiz. biz tüm yöneticiler, mahalle takımı gibi, tüm masraflarımızı cebimizden yapıyoruz. taraftara da müjdem var. stadın ışıklandırılması, maça geliş-gidişin sağlıklı olması için çok ciddi çalışma yapıyoruz. çocuğuyla karda kışta gidenleri görünce yüreğim parçalanıyor, rahat maç seyredemiyorum. cendere yolunun efektif kullanımı için çalışmamız var. gerektiğinde yüksek merdiven yapılacak. otopark problemini çözmek istiyoruz. sorunlar üst üste ama roma bir günde kurulmadı. mümkün olan en hızlı anda roma'yı kurmaya çalışacağız."

  - muhalefet 'erken seçim' olur diyor. siz ne diyorsunuz?

  "bir haftada patladı' gibi şeyler okuyorum ve çok gülüyorum... bence pusudakiler erken patladı. yahu birazcık bekleyin, maçlar başlasın en azından... transfer sezonu açılalı daha bir hafta olmamış, nasıl patladı diyebiliyorlar! bence onlar erken patladı. bizi beğenmeyen, eleştirenlere de saygı duyuyorum ama biraz bekleyin en azından... bunlara gerek yok.

  - seçim sonrası ozan korkut ve ali fatinoğlu elinizi sıktı ve tebrik etti. ancak dursun özbek bunu yapmadı.

  "bir kasıt olduğunu zannetmiyorum."

  - adnan polat ve fatih altaylı gibi önemli isimlerin desteklemesi seçimi kazanmanızda etkili oldu mu?

  "olmaz mı hiç... onların ve herkesin desteği etkili oldu. ancak kaç kişiyi etkilediler, onu bilemem tabii ki."

  - uefa'yla yapılan anlaşma ne zaman açıklanıyor?

  "uefa'nın anlaşmayı bugün açıklaması bekleniyor. zor bir süreçti. göreve geldiğimizde, yetkili spor kamuoyu 'kesin men cezası alırsınız' diye bakıyordu. mevcut durum bunu gösteriyordu. çünkü uefa'ya 3 yılda 5 milyon euro'dan fazla zarar edilmeyeceğini garanti eden eski yönetim, 147 milyon euro zarar etmişti. söylenenle tutulan arasında 28 kat fark var! hal böyle olunca, men cezası alacağımızı söyleyenler haklıydı. federasyon bu süreçte bize çok destek verdi. eğer g.saray ilk borçlanmaya başladığı dönemde mali disiplinini sağlasaydı, bugün bu dev borçlarla uğraşmıyor olurduk. 4 ay boyunca her hafta ne yapıyoruz bizi izlediler. denetimci yetkili buradaydı ve çayımızı dahi içmeyecek kadar katı biriydi. 4 ayın sonunda artışları gördüler. en kötü plana göre yaptığımız savunmanın en iyi hale geldiğini gördüler. çünkü şampiyonluk yaşadık ve avrupa kupalarına katılarak minimum 35 ile 50 milyon euro arasında bir gelir elde ediyoruz. diğer iki değerli rakibimize de benzer sınırlamalar geldi. bunlar g.saray'ın altından kalkamayacağı şeyler değil. uefa bizim kanadımızı kırmak istemiyor."

  - kadro kısıtlaması cezası gelir ve sayı 25'ten 21'e düşerse, transferde nasıl bir strateji belirleyeceksiniz?

  "kadromuz aslanlar gibi mücadele ederek, hocamızın doğru davranışlarıyla şampiyonluğa ulaştı. kadro kısıtlaması gelirse pek etkileneceğimizi zannetmiyorum ama bazı önlemler alacağız. yüksek maliyetli transferler yapmak istemiyoruz. sahada ölümüne mücadele edecek bir takım istiyoruz. uefa şampiyonu olunduğunda hagi, taffarel ve popescu gibi 3 yabancı vardı. kalan hep bizim çocuklarımızdı. o yüzden altyapıya lafla dönmeyeceğiz. şartlar da zaten bunu gerektiriyor."

  - çok yoğun çalışıyorsunuz. boş günlerinizde hobi olarak ne yapıyorsunuz?

  "artık zaman bulamıyorum çünkü dört elle kulübün sorunlarına eğilmiş durumdayız. ancak yabancı dizi ve bilgisayar uzmanıyımdır. oyun oynayamıyorum bu aralar... çok da iyi oyunlar var. en son 'elder scrolls online' oynadım. ancak onda da alan çok büyüdü. battlefield oynadım. sosyal medyada görüyorum 'gamer başkan' diyorlar, ona da çok gülüyorum. tabii bir de e-spor var. bu konuda yönetici arkadaşlar çalışıyor, orada da iddialı olacağımıza inanıyorum. yalnız türkiye'nin bilgisayar oyunlarına yatırım yapması gerekiyor. bu alanda ilerlemekte fayda var. wow'un (world of warcraft) bütçesi 5-6 milyar dolar. kore hükümeti metin2 diye bir oyun çıkarttı. büyük para harcadılar ve yatırdıklarını fazlasıyla da aldılar. yani ben ilgili bir görevde olsam, dijital alanda genç kuşağımızı desteklerdim. dünya çapında türkiye'yi doğru tanıtan oyunlar yapmamız gerekir."

  mustafa cengiz

  yanındayız başkanım. önce enkazın altından bize gün ışığını gösterdin, şimdi de enkazın altından çıkarma zamanı.
 • 31755
  "şampiyonluk günü 1.5 milyon tl gelir elde ettik. 1 milyon tl de kutlamalardan gelir elde ettik. 2 yılda bitmesi gereken otel 4. yılına girdi. teknokent için bunu değerlendireceğiz. sıkı çalışmalarımız devam ediyor. bütün gelişmeleri size anlatacağız."

  "ada konusunu kimse endişe etmesin. kendi parselimiz bizde. kullanım hakkını biz ödüyoruz. birikmiş borçlarımız var. buna da onay verilmedi. 2 parselin bizde olduğu bu ay içinde kesinleşti. büyük büyük bir müjde. hem istanbul büyükşehir belediyesi'nde çalışmalarımız var. işletmecilerle olan davalarda hakimler sürekli değişiyor. hukuk nosyonlu bir komite kurduk. bunu mutlaka çözeceğiz. işletmecinin bize açtığı bir dava var. biz de galatasaray olarak ağır iki dava açacağız. işletmecinin bize ağır tazminat ödemesini istiyoruz bu sebeple de dava açıyoruz."

  "riva için emlak konut ile imzalanan bir anlaşma var. 760 milyon tl ortalama gelirimiz var. riva'nın mütehitleri çok sıkı galatasaraylı. bu insanlar buradaki projeyi büyüttüler. 1500 dolayına artırdılar. plan, proje ve izinler uzadı. bana en son gelen bilgi temmuz sonu. buraya çok ciddi yatırım yaptılar. bütün imarı hallediyorlar. sanırım yaz sonuna doğru başlayacaklar. camia olarak destek olacağız. çünkü oradaki gelirin artması bizim de gelirimizin artması demek."

  "florya konusunda üyelerimizden ciddi bir tepki var. 200 milyon dolarlık bir gelir bekleniyordu. bugünkü rakamlara baktığımızda 50 milyon dolar gelir bekleniyor. 24 ayda borçlar sıfırlanmalı. inşallah florya da daha iyi değerlenir ve borçlarımız azalabilir."

  "en büyük gelirimiz taraftarın bize verdiği destek. hepimiz zaten çok iyi taraftarız. bu artış %18'lik bir artış. o nedenle kombine fiyatları yüksek değil. biz o taraftarın stada geliş gidişlerini rahatlamak için çalışıyoruz"

  mustafa cengiz
 • 31760
  "beşiktaş'ın mali durumu üç rakibimizden de iyi. gördüğünüz gibi onlar uefa tarafından görüşmeye çağrılıyor ama beşiktaş'ın böyle bir durumu yok. bize de 'başkanım ronaldo'yu al' diyorlar. bunu alabilme potansiyelini taraftarın görmesi güzel ama döviz konusunda problem yaşayacağımız kesin. taraftarın ayağının yere basması lazım."

  fikret orman