• 29284
  bu güzel sezonun en güzel maçlarından biri bu pazar akşamı oynanacak ve eğer fauller-kartlar engel olmazsa, tarihi bir derbi olmaya aday. muhtemelen her iki takımın bu maç sonrası hedeflerini de belirleyecek bu 90 dakikanın fütz (yani swot, yani üstünlükler-zayıflıklar, fırsatlar-tehditler) analizini yapmaya çalıştım

  g.saray'in en güçlü yeri: seyircisi
  üstünlük: ligin tek namağlup takımı, en fazla gol atanı, en az yiyeni. yüzde 58 ortalamayla en fazla topla oynayanı, yüzde 84,5’la en yüksek pas isabeti sağlayanı. hatta yüzde 57 ile en iyi hava topu alanı. bu derbiye gelirken en önemli avantajları ritm duygusu, kazanma alışkanlığı. maça muhtemelen moralli seyirciyle birlikte 12 kişi başlayacaklar, kafaya 40 bin kişiyle çıkacak, kaleyi 40 bin kişi savunacaklar.

  830 yil sonra bir ilk yaşanacak
  zayiflik: sivas, karabük ve konya maçlarının ortak problemi şuydu: g.saray, önde baskı yapan her rakibine karşı zorlandı. sivas’ın kalitesi skor yapmaya yetmedi ama karabük bu yolla 2 gol buldu. konya önündeki problem de, selçuk’un girişiyle çözüldü. muhtemelen yine selçuk’lu bir 4-3-2-1’le başlayacaklar. ve hatırladığım kadarıyla son 30 yıldır ilk defa bir derbiye iki dev de 4-3-2-1 ile başlıyorlar.

  firsat: galatasaray, gol repertuarı geniş bir takım. kenar ortalarına gomezvari biçimde kafasını, ayağını, vücudunun her uzvunu sokan bir gomis var. feghouli başta olmak üzere, belhanda ve selçuk da dahil iyi şut silahları var. fenerbahçe’nin de bu sezon ligde ceza sahası dışından ve hava toplarından üçer gol yediğini eklemek gerek.

  tehdit: g.saray’ın en güçlü yeri, aynı zamanda belki de en zayıf karnı: gomis... sezona muhteşem girdi, ligin şu anda en iyisi. ama onun bir düşük vitesini daha görmedik bile. hep 5. viteste. bir sakatlık ya da formsuzluk durumunda alternatifi eren’le arasında dağlar, tepeler, ovalar, platolar kadar mesafe var. gomis, g.saray’ın beyni, kalbi, ruhu. muslera’nın yokluğundan daha fazla etkiler, onun sorun yaşaması.

  f.bahçe'nin en güçlü yeri: merkezi
  üstünlük: 4-3-2-1’le neredeyse 6 oyuncunun buluştuğu bir merkez var f.bahçe’de. üç maçtır orta sahada bir kalabalık yakalıyorlar, göbekte dirar-souza-ozan, önlerindeki valbuena-giuliano ile yüksek kaliteli pas trafiği, alametifarikaları. beşiktaş ortaya çare üretememişti. g.saray da çare üretemezse, yeteneklilere oynama imkanı verirse, valbuenalar-giulianolar kendilerini gösterebilirler.

  zayiflik: kalenin bir türlü kapatılamaması. fenerbahçe tarihinde ilk kez, ilk 12 resmi maçının tümünde gol yedi. kameni, volkan demirel gibi manşetlik goller yemiyor ama neto’yla neustadter, manşetleri kalecilerden çalabiliyorlar. fenerbahçe’nin post-alex dönemi kayıpları arasında bence en fazla aradığı isim simon kjaer.

  firsat: maçlara büyük coşkuyla başlıyor, hep birlikte önde baskı yapıyorlar. galatasaray da çıkarken sorun yaşayabilen bir ekip. fernando neredeyse kalecinin yanına kadar gelip top aldığı için, galatasaray’ın üçlü savunma oynadığı yanılgısı yarattı kamuoyunda. o gerileyince, herkes geriliyor; fenerbahçe maçın başında fernando’yu zorlayabilirse, sürpriz bir şeyler çıkarabilir oralardan.

  tehdit: fenerbahçe’nin son yılların en kırılgan dönemini yaşaması. sportif sonuçların başkanlık seçimini etkileyeceği hissi ve taraftarın işler kötü gittiğinde takım yerine kulübü düşünmeye başlayıp, futbolculara sırtını dönebilmesi...

  galatasaray karşısındaki bir kayıp, aykut kocaman’a ilk yarının kalan 8 haftasında kadıköy’de büyük zorluklar yaşatabilir.

  uğur meleke

  (bkz: 22 ekim 2017 galatasaray fenerbahçe maçı)
 • 29285
  ''sezon başındaki hedefimiz iyi bir başlangıca imza atmaktı. iyi başlayalım ki bitişi de daha iyi yapalım diye düşünüyorduk. tanrı'ya şükürler olsun ki biz de bu başlangıcı yaptık. ilk 8 haftaya bakıldığında iyi top oynayan bir galatasaray var. bazen iyi sonuçlar alırsınız ama iyi futbol sergiyemezsiniz. bizde böyle olmadı. bugüne kadar oynadığımız her maçta hem iyi sonuç aldık hem de iyi futbol oynadık. henüz yolun başındayız ancak hedefimiz şampiyonluk... mutlu sona ulaşabilmek için her maça son maç gözüyle bakıyoruz, mentalitemiz bu''

  ligin en çok gol atan ve en az gol yiyen takımı olmalarıyla ilgili de açıklamalarda bulunan brezilyalı oyuncu, ''ofansif olarak iyi bir takıma sahibiz ve çok gol atıyoruz. diğer yandan defansif yandan iyiyiz ve az gol yiyoruz. çok gol atmamız ofansif oyuncuların, az gol yememiz ise defans oyuncularının başarısı değil. bu bir takım oyunu ve biz de bunu en iyi şekilde oynuyoruz. zaten yolun sonunda şampiyonluğa ulaşmak istiyorsak bu şekilde oynamalıyız. çok zeki bir kadroya sahip olduğumuzu düşünüyorum. akıllı ve potansiyeli yüksek oyunculara sahibiz. birçok oyuncunun takıma yeni katılması, ilk 11'in büyük bir kısmını oluşturması, hocanın mantalitesini sahaya yansıtması kolay değil. ama hocamızın bütün dediklerini anlayıp antrenmanlarda, maçlarda bunu da en iyi şekilde yansıttığımızı düşünüyorum''

  ''avrupa'nın dışında kaldığımızda çok üzüldüm. galatasaray büyük bir camia. avrupada ismini duyurmuş ve başarılar kazanmış bir takım. galatasaray gibi bir camianın avrupa'da kesinlikle yer alması gerekiyor. ancak yaşandı ver bitti. tamamen bu seneye odaklanıp seneye avrupa'da takımımızı nasıl temsil ederiz bunu düşünmemiz gerekiyor''

  ''benim için de ilk başlarda alışmak zordu. burada brezilya'dan daha farklı oyun temposu var. brezilya'da oyun daha yavaş oynanıyor, türkiye'de tempo çok yüksek. birkaç maç bunun sıkıntısını yaşadım ama bunu da en iyi şekilde atlattığımı düşünüyorum.''

  'porto'dan sonra neden brezilya'ya döndün?' sorusu üzerine 30 yaşındaki oyuncu, ''profesyonel futbolcusunuz, ailenizi bu işten para kazanarak geçindiriyorsunuz. ancak ne olursa olsun benim için en önemli kavram 'aile' kavramı. porto'dan sonra brezilya'ya dönmemin nedeni ailemin oraya geri dönmeye ihtiyacımı olduğunu hissetmemide ötürü. daha sonra galatasaray'dan gelen bir teklif oldu ve bunu reddedemezdim. ailemle ortak bir karar alareak türkiye'ye gelmeye karar verdim. hem ben hem de ailem her geçen gün ne kadar doğru bir karar verdiğmiizi görüyoruz''

  ''galatasaray - fenerbahçe derbilerini buraya gelmeden önce de biliyordum. dünyanın en önde gelen derbilerinden biri. porto'da oynarken buradaki birkaç derbiyi izlemiştim. atmosferin nasıl olduğunu biliyorum. burada ise ilk kez galatasaray - fenerbahçe derbisinde oynayacağım. geldiğimden bu yana derbiyle ilgili gerekli bilgileri alıyorum. bir an önce o günün gelmesini istiyorum. bu atmosferi yaşayacağım için çok mutluyum. tanrı izin verirse bu maçtan galip ayrılmayı çok istiyorum''

  maicon pereira roque

  (bkz: 22 ekim 2017 galatasaray fenerbahçe maçı )

  yap şovunu kral!
 • 29286
  ilk 8 haftaya, oynanan futbola bakacak olursanız favori g.saray tabii ki. ben galatasaray’ın, “kaybetsem de sorun olmaz” düşüncesi içinde olacağını düşünmüyorum. tam tersine asıl baskı fenerbahçe’de olacak. kaybederse çok şeyini yitirir fenerbahçe. bu açıdan baskı hep fenarbahçe’nin üzerinde olacak. eğer duygular yarışsaydı kazanan kesinlikle galatasaray olurdu.

  kaybederse puan farkı 11 olur. 11 puan kapanabilir mi, tabii ki kapanır. ama fenerbahçe’nin, galatasaray’a kaybetmesi 11 puanlık farktan daha büyük bir sorun yaratır fenerbahçe’de. bu duygusal çöküntü önce taraftarı etkiler. domino etkisi gibi giderek taraftara yansır.

  dediğim gibi 8 hafta boyunca izlediğim iki takımın görüntüsü g.saray’ın kazanacağını gösteriyor. ama f.bahçe’nin bu tür maçlarda nasıl reaksiyon gösterdiğini hiç göz ardı etmem. hep bir diriliş maçı olarak bakar ezeli rakibine f.bahçe. bu bakımdan bana sanki beraberlik daha yakın ihtimal gibi geliyor.

  mehmet arslan
 • 29287
  g.saray, 18 puan da önde olsaydı bu maçı kazanmak ister. galatasaraylıları kazanma iştahları, bu maçın da g.saray açısından nasıl geçeceğini gösteriyor. en güçlü yönü hücum. bu gücü ortaya koyacak bir oyun planı yerine, “berabere kalsak da avantajlıyız” düşüncesi hüsranla sonuçlanabilir. f.bahçe’nin zayıf tarafı savunması ve g.saray, bundan yararlanmak için kendi oyununu oynayacaktır.

  f.bahçe kaybederse fark 11’e çıkar ki ligin oynanmamış dörtte üçlük bölümü kalsa da kolayca kapatılamaz. g.saray’ın da savunması sorunlu. bursa ve konya’da açıkça gördük. f.bahçe’nin malatya maçı da gösterdi ki hızlı hücuma çıktıklarında sonuç almaları mümkün olabiliyor. onun için f.bahçe de bu maçı kazanmak için oynayacaktır.

  hocalar korkularına yenilmezler ve takımlarının güçlü yönlerini kullanabilecekleri bir oyun planı kurarlarsa çok eğlenceli ve bence çok gollü bir derbi izleyeceğiz. korkanın peşin olarak kaybedeceği bir derbi bu. g.saray, evinde oynadığından daha avantajlı. kazanması sürpriz olmaz. ancak f.bahçe’nin de kolayca teslim olmayacağını düşünüyorum.

  mehmet y. yilmaz
 • 29288
  yenilginin, ‘rüya gibi giden bir sezon’u üzüntüye boğacağı ve ilk mağlubiyet olarak kayıtlara geçeceği açık. böylesi bir psikolojiyi yaşamak isteyeceklerini sanmıyorum. ama diyelim ki bu durum başlarına geldi, o zaman sığınacakları liman elbette puan farkı olacak.

  bu soruya evkur yeni malatyaspor karşılaşması sonrası teknik direktör aykut kocaman, “derbi sonucu ligin kaderini etkilemez” cevabını vermişti. maratonun henüz başları, dolayısıyla fenerbahçe yenilse bile havlu atmaz ancak büyük bir moral ve motivasyon kaybı yaşar. kredilerini alabildiğine tüketir. 11 puanlık arayı kapatmak zor.

  derbiler güzel futbolun nadiren rastlandığı, sertliğin, kaosun hüküm sürdüğü ve sinirine hâkim olanın mutlu sona ulaştığı randevulardır. oyundan çok heyecan ön plana çıkar ve kazanmaktır önemli olan. genel bir çerçevede kocaman’ın, giderek klasik italyan futbolu tadında bir üslubun ifadesi olduğu kanısındayım. tudor zaten serie a üretimi. ‘gerçek italyan’ (!) kim, göreceğiz. ‘kim kazanır’a gelince, bir ‘mustafa denizli klasiği olan yüzde 51’i ben yüzde 55 yapıyor ve g.saray diyorum.

  uğur vardan
 • 29289
  "aykut kocaman uzun yıllar futbolcu olarak bu dünyanın içindeydi, daha sonra teknik direktör oldu. nereye giderse gitsin, demek ki farkın suni olduğunu görüyor. pazar akşamı fenerbahçe, galatasaray'ı 2-0 yener ve fark 5’e iner. bir antrenörün hep hedefi olmalı. fenerbahçe’nin teknik direktörü yenmeye gideceğiz diyor. fark var, ama o fark kapanacak. öne geçeceğiz diyor. buna inanan bir teknik direktör oyuncularını da inandırır. sezon başından beri şampiyon olacağız diyor. anlaşılıyor ki bu dediğini yapacak."

  ali şen

  (bkz: 22 ekim 2017 galatasaray fenerbahçe maçı)
 • 29291
  futbolcuların demeçlerinin kalitesinin yükselmesi, oyuncu kalitesinin yükselmesiyle alakalı. giuliano, keman çalıp satranç oynuyor. giuliano'nun dediklerinden yola çıkarsak; galatasaray'ın harika bir orta sahası, pres gücü var. iyi bir pres oyunları var. oyun olarak fenerbahçe'nin önündeler. seyirci avantajı var. o yüzden fenerbahçe kazanabilir. derbi böyle bir şey.

  fenerbahçe'nin problemleri olsa bile bunu biz defalarca kez gördük. beşiktaş'ın şampiyonlar ligi maçlarından önce skor tahmini yaptık ya, derbilerde bunu yapmak imkansız.

  sadece şöyle bir çıkarım yapılabilir; gerçi fenerbahçe'nin kendi evinde üstünlüğü var 3 büyük rakibine. deplasmanlarda bunu söylemek biraz daha zor. topun oyunda kalma süresiyle maçın favorisinin kim olduğu arasında bir ilişki olacaktır. topun oyunda kalma süresi 50 dakikaları bulursa veya geçerse, galatasaray öne geçer. onun altına düşerse, oyun çok durursa fenerbahçe dengeyi sağlar.

  eğer, maç gomis ile fenerbahçe savunma hattı arasında geçecekse galatasaray kazanır. fenerbahçe savunması, driplinglere karşı çok açık veriyor.

  burada da bunu çok iyi değerlendirecek galatasaraylı oyuncular var, özellikle gomis. ligin şu anda yıldızı. fenerbahçe de oyunu oradan uzak tutmaya çalışacak. oyun biraz daha az durur, eğlenceli bir maç olur diye düşünüyorum.

  hakem konusunda da bir tartışma çıktı. fenerbahçe, cüneyt çakır'a karşı çıkıyor diye. neresinden bakacağımı bilmiyorum. hakem üzerine önden bir müzakere mi oluyor, oralara mı vardı iş. bir yalanlama yok. mhk olsan ne karar verirsin? otomatik karar şudur, karşı çıkıyorsa onu atamak.

  normalde mhk'lerin tavrı böyle olur. peki ya, bunu bilerek karşı çıkıyorsa karşı çıkan kulüp. bunlar akıl oyunları. konu şu ki, ben federasyon ve bağlı olduğu kurulların tamamında ne yaptığını bilmemek gibi bir problem var. planları yok. anı idare etmek üzerine her şey. bütün konu böyle dönüyor. maç başlamadan 4 gün önce, bu kadar da iyi oyuncular varken hakem konuşuyor durumuna düşüyoruz.

  giuliano'nun, aykut kocaman'ın iletişime açık olduğunu söylemesi çok hoş. aykut kocaman'ın kapalı olduğunu alex hep iddia etmişti. yeni alex olarak adlandırılan giuliano'nun bunun tersini söylemesi iyi bir durum, fenerbahçe açısından.

  giuliano'nun sürekli çerçevenin karşısında olması lazım. zorunluluktan onun kanatta oynadığını biliyoruz. maçların içinde de zaman, çizgiye yakın olduğu dakikalarda yok oldu. çerçevenin karşısına geçince de gördük nasıl olduğunu. bu adam böyle bir oyuncu.

  giuliano, bunun için alındı zaten. fenerbahçe'de giuliano ve valbuena, üzerine oyunu kurabileceğin oyuncular. önce onları yerleştirip, sonra oyunu kurmak gerekiyor. görevlendirmelerin öyle olması lazım. fiziksel özellikleri çizgide oynamaya müsait değil.

  aykut kocaman, 4-2-3-1 oynatıyor. zamanında deivid'in kullanıldığı gibi kullanmaya çalışıyor giuliano'yu. 4-4-1-1'de ise giuliano'nun daha iyi olduğunu görüyoruz. çizgiye yaklaştığı zaman sıradanlaşıyor, vasata iniyor.

  galatasaray'ı zorlayan ekipler, savunma beklerini çıkartmayan takımlar. iki savunma kanadı, oyuna katılıp neredeyse hücumun bir parçası olduğu zaman zorlanıyor rakipler galatasaray'a karşı. geçen sezon bir zamanlar bunu söyleyeceğimi düşünmezdim ama bunu sağlayan da tolga.

  hücumda yaptığı presle tüm takımı çok rahatlatıyor. ndiaye'nin yaptığı baskının da manalı olmasına yol açıyor, belhanda'nın eksiklerini kapatıyor, gomis'e katkı sağlıyor. arkasındaki beki rahatlatıyor. burada, fenerbahçe açısından bu oyuncuları çıkartmamak üzerine oyun planlayabilecek mi, olay bu.

  fenerbahçe'nin hücum kanatları bunu yapabileceğe benzemiyor, o yüzden başka bir plan lazım. aykut hoca, bunun için göbeğe, savunma arkasına kaçacak bir plan arıyor olabilir. eğer, tolga ile oynarsa fenerbahçe için zor maç olur. o presi fenerbahçe nasıl aşar bilmiyorum.

  galatasaray'ın duran top sıkıntısı, büyük oranda giderildi diye düşünüyorum.

  bence aykut kocaman vincent janssen ile değil, roberto soldado ile oynayacak. soldado'nun oyun tarzının, galatasaray savunmasına daha ters geleceği kanaatindeyim. janssen, daha fizikli. fakat, fenerbahçe orada akışkan bir oyuna ihtiyaç duyuyor. soldado, akışkan oyunda daha değerli.

  aykut kocaman, soldado ve janssen'i birlikte oynatmak istediği bir oyun düşlüyor. arkasında giuliano'nun oynadığı bir oyun. o zaman da valbuena'ya yer bulunamıyor. o zaman valbuena'yı merkeze koyamazsın. valbuena'yı yedek de bırakamazsın. ondan performans beklentisi çok yüksek. ilk valbuena'yı keserim dedim, ortalık yıkıldı. top kayıpları çok artıyor. transfer planlamasında tam oturtulamadı iş.

  galatasaray'da bunun sorunlarını yaşayacak. feghouli çok iyi oyuncu. tolga ile oynandığında elde edilen pres gücü, rodriguez - belhanda - feghouli üçlüsüyle elde edilebilir değil. orada iş ndiaye'ye kalıyor. tek marco aurelio sendromu olarak adlandırılabileceğimiz duruma gidiyor. atiba da uzun süre böyleydi.

  çünkü, tolga merkezde oynadığı zaman galatasaray standandırda oynamadı. çok çalıştığı için tolga'yı sağda oynattı. bir anda takımın vazgeçilmezi oldu. birçok gol attı. fenerbahçe'de valbuena'nın yerine oynatabileceğin bir oyuncu var mı dersen. zor bir karar. giualiano'nun sağ çizgide oynamasının tek sebebi, valbuena'nın varlığı.

  galatasaray'daki 3 seçenek, 3 ayrı oyunu temsil ediyor. 1 oyuncu değişince tüm oyun değişiyor. galatasaray seyircisi ve hepimiz, en çok neyi beğendik. pres gücünü ve alınan topun hızla rakip kaleye gitmesini. bunu sağlayan adam tolga. fakat, sol önde oynadığı zaman. onun yerine selçuk'u koyunca bambaşka bir oyun ortaya çıkıyor. topla ilişkisi olan ama daha yavaş bir takım. rodrigues'i koyunca daha başka bir takım oluyor.

  fatih altaylı diyor ki, galatasaray dökülüyor, nerede o pres. tolga yok da ondan. orada ekstra bir oyuncu var. defansif yönü olan bir hücum oyuncusu, korkunç bir pres yapıyor. bunun yanında da gol atıyor. tolga'nın tolga olduğunu unut. diyelim ki o thomas müller.

  tolga, goller atıyor zaten. müller de atıyor. bir de böyle pres yapıyor, savunmacı gibi acayip. tolga'yı unut, diyelim ki yeni gelmiş bir brezilyalı, yeni gelmiş; tolginho. dersin ki bu adam, gomis momis tamam da bu adam nedir!

  bir taraftan tolga var kafanda, bir yandan da performans var. işin psikoloji tarafı bu. geçen seneden geldiğimiz nokta inanılmaz. tolga'nın içinden gerrard çıktı! antrenman ve hazır olma işi ayrı. adam hazır değilse, oynamamalı zaten. ben hazırmış gibi düşünüyorum.

  mehmet demirkol

  (bkz: 22 ekim 2017 galatasaray fenerbahçe maçı)
 • 29292
  "galatasaray'dan aldığım teklifi, konuşmaları çok iyi hatırlıyorum. galatasaray'a gelirken ilk aradığım kişi lugano oldu. bana burada çok mutlu olacağımı söyledi. bu kararı aldığım için hiç pişman değilim hatta hayatımda aldığım en güzel kararlardan biri olduğunu düşünüyorum. tabii ki ilgi görmekten herkes tarafından sevilmek çok mutluluk ve onur verici. taraftarlarımızın yanısıra diğeer takım taraftarlarının da beni sevmesi onur verici."

  "galatasaray gibi büyük bir camianın her zaman avrupa'da yer alması gerekiyor. hedefim tabii ki galatasaray'da avrupa kupası kazanmak. iki sezon önce aldığımız bir ceza vardı ve zor günler yaşadık ancak bunlar geride kaldı. bu sene şampiyon olarak yeniden avrupa arenasına dönmek istiyoruz.

  (bay haksız rekabeti denmesi üzerine) taraftarların bu şekilde yorum yapması beni çok mutlu ediyor. bu yorumlar boşa yapılmıyor tabii ki... taraftarlar bir şey görüyorlar ve o yüzden söylüyorlar. ben de antrenmanlarda çok sıkı çalışıp maçlarda performansımı üst seviyede tutmaya çalışıyorum."

  "burada çok önemli işlere imza attık, ben de önemli rekorlar kırdım ama bur rekorlardaki en önemli pay kulübümün. burada 4 yıl kalıp ayrılsaydım bu kadar başarılı olamazdım. yönetim ve taraftarlar bana her zaman güvendi, onlara çok teşekkür ediyorum.

  galatasaray kariyerimde birçok önemli insanla çalıştım ama isim vermem gerekirse taffarel'in kariyerimin gelişimimdeki payı çok büyük. ondan çok şey öğrendim ve onu çok seviyorum."

  "wesley çok değer verdiğim bir arkadaşım. farklı takımlardayız ama hala sürekli görüşüyoruz. onu özlüyorum ancak futbol böyle bir şey. şu an fransa'da mutlu olduğunu biliyorum."

  "beşiktaş ile oynadığımız süper kupa maçında kalecilerin başlına gelebilecek en güzel şeyi yaşadım. 2 penaltı kurtardım, 1'i de dışarı gitti. çok yorgundum, yerimde durmak istiyordum ve dans da tamamen spotane gelişti."

  "geçtiğimiz 2 sene bizim için çok iyi geçmedi, hem yönetimdeki değişiklikler hem de hoca değişiklikleri bizi ister istemez etkiledi. ama kötü denilen sezonlarda bile süper kupa'yı ve türkiye kupası'nı kazanan bir galatasaray vardı. her kulüpte olan iniş ve çıkışlar bunlar. ekoonomik anlamda da sıkıntılarımız vardı ama tüm bunlar geride kaldı."

  "ünal aysal florya'ya çok gelmez, kulubü dışardan yönetmeyi severdi. gerekli zamanlarda gelir ve bizimle konuşurdu. dursun özbek ise florya'da bizimle yaşıyor. oyuncularla sürekli diyalog halinde ve sürekli bizimle vakit geçiriyor."

  "şu konuya açıklık getirmek istiyorum. bu takımın kaptanı selçuk'tur. oynamadığı zamanlarda hocamızın kararıyla pazubandı ben takıyorum. aramız çok iyi, hiçbir problemimiz yok. oynamasa bile takıma pozitif bir enerji katıyor ve kaptanlık görevini en iyi şekilde yerine getiriyor."

  "ben bu tarz değişimi ilk geldiğim zaman da yaşadım. o zaman da yeni bir takım kurulmuştu ve büyük başarılar yaşamıştık. yine baştan aşağı yenilenen bir kadro kuruldu. bütün transferler tuttu, tanrı'ya şükürler olsun ki işler iyi gidiyor. oynadığımız tüm maçlarda iyi bir performansa sergiledik ve bunu devam ettirmek istiyoruz."

  "puan farkı önemli değil. bir çıkış yakaladık, üst üste maçlar kazanıyoruz. fenerbahçe maçının ne kadar önemli olduğunu yıllardır biliyorum o yüzden pek bir şey söylememe gerek yok. hafta sonu çıkıp kazanmak istiyoruz. takımımızda daha önce büyük derbiler oynamış, çok tecrübeli arkadaşlarımız var. öte yandan taraftar da bizi derbi atmosferine sokuyor. o yüzden arkadaşlarıma herhangi bir tavsiye verme gereği duymadım."

  'tek kelimeyle fatih terim'i anlatır mısın?' sorusu üzerine: "fatih terim tek kellimeye sığmaz. beni buraya getiren, hep destek olan ve güvenen bir insan. onu çok seviyorum"

  "tudor çok önemli bir karaktere sahip,genç bir hoca. değişimdeki payı çok büyük ve iyi bir mantaliteye sahip"

  "çocuğuma koyacağım ismi şu anda söylemek istemiyorum. eşimin de isteği bu yönde... ama tabii ki urguaylı bir aile olduğumuz için türk ismi koymayı düşünmüyoruz."

  galatasaray'ın kaptanı(!) fernando muslera
 • 29293
  'tüm oyuncular olarak maçın öneminin farkındayız. sezon başında bu maçı ne zaman oynayacağız diye bakarsınız. alacağımız 3 puan 3 puandan daha fazla. deplasmanda oynayacağımız gerçeği var. 3 puanla taraftarlarımızı mutlu etmek ve galibiyet serisini yakalamak istiyoruz. yukarıya doğru çıkmak ve galatasaray'a daha da yaklaşmak istiyoruz. final gibi bir maça çıkacağız. takım olarak bakış açımız böyle. farkı indirmek istiyoruz. galatasaray'ın da zorlu maçları var. galatasaray'ı yenerek dönmek istiyoruz. kendimize inanıyoruz. oradan galibiyetle dönebileceğimize ve galibiyet serisi başlatacağımıza kesinlikle inanıyoruz.'

  'hepimiz önceki dönemlerde derbiler oynadık. bu maçların nasıl olduğunu gayet iyi biliyoruz. bu derbinin tutku anlamında farklı olduğunu düşünüyorum. insanların bu derbiyi nasıl beklediğini gayet iyi biliyoruz. tansiyonu yüksek bir maç olacak. farkındayız. biz 3 puan istiyoruz. hasan ali ve josef'in mutluluklarını yaşamak istiyorum. ben de gol atarak bu derbide katkı sağlamak istiyorum.'

  roberto soldado

  (bkz: 22 ekim 2017 galatasaray fenerbahçe maçı)
 • 29294
  'sezon başında aramıza çok sayıda katılan arkadaşlarımız oldu. ülke futboluna alışmaları zaman oldu. sezon başında bireysel hatalar yaptık. puan farkı biraz açıldı. bu fark tabii ki önemli. galatasaray maçı puan farkından sonra daha da önem kazandı. gelecek haftalardaki gidişatımızı da belirleyecek bir maç oldu. o açıdan önem kazandı. yardım organizasyonuyla ilgili de bu organizasyonu dijital medyadan duydum. bilgi aldım, okudum, araştırdım. mata ile iletişime geçtim ve katılmak istediğimi söyledim. o da teşekkür etti. mutlu olduklarını belirtti. güzel bir organizasyon. futbol dünyada önemli bir güce sahip. sahada nasıl takım halinde kazanıyorsan burada da aynı projede olmak amaç. ben de katılmak istedim. türkiye'den ilk oyuncu oldum. ümit ediyorum ki diğer insanlar da katılır. bu organizasyon umarım büyür ve herkes katılım gösterir.'

  'tabii ki takım arkadaşlarımıza derbiyi anlatmaya gerek yok. dünya çapında bir derbi olduğu için herkes derbiyi iyi biliyor. ama biz atmosferi ve maçta olabilecekleri anlatmaya çalışıyoruz. yardımcı olmaya çalışıyoruz. özellikle idmanlara herkesin isteği ve arzusu üst düzeyde. bu net görünüyor. herkes derbinin bilincinde'

  hasan ali kaldırım

  (bkz: 22 ekim 2017 galatasaray fenerbahçe maçı)
 • 29295
  'dil meselesi nedeniyle ben gerekli bilgileri arkadaşlarımıza anlatıyorum. yeni gelen arkadaşlarımıza derbinin büyüklüğünü anlatmaya çalıştım. örneğin soldado, real-barcelona derbisini yaşamış bir oyuncu. ben de brezilya ve portekiz'de derbi oynadım. galatasaray-fenerbahçe derbisi bence dünyanın en büyük derbisi. beşiktaş maçından önce de arkadaşlarımızla konuştuk. o maçtan önce bile, bu karşılaşmanın fenerbahçe-galatasaray maçıyla kıyası olmaz dedim. bu bilgileri verdim. bizi nasıl bir atmosferi beklediğini biliyoruz. umarız derbiden istediğimiz sonuçla döneriz.'

  'pazar günü türkiye'nin en büyük derbisine çıkacağız. mütevazi bir şekilde maça gideceğiz. hedefimiz oradan galibiyetle dönmek. malatyaspor maçındaki ritmi galatasaray karşılaşmasına yansıtmak istiyoruz.'

  josef de souza

  (bkz: 22 ekim 2017 galatasaray fenerbahçe maçı)

  beşiktaşlılara da selamı çakmış.