• 1480
  28 ekim 1923 çankaya köşkü'ndeki yemek daveti.

  --- yaşa mustafa kemal paşa yaşa ---

  28 ekim gecesi, çankaya'daki akşam yemeğine latife hanım da katıldı. son derece heyecanlıydı. içi içine sığmıyordu. çünkü o akşam yemeğinin gündemini biliyordu. sevgili paşa'sı niyetlerini önce eşine heyecan ve içtenlikle anlatmıştı. latife hanım bu sebeple birkaç kez mutfağa inmiş, yemeklerin o akşam yaşanacak olayların şanına yaraşır olmasına özen göstermişti. mustafa kemal arkadaşlarına, yemekten sonra anayasanın bazı maddeleri üzerinde çalışacağını bildirmiş, yeni başkan adayı olduğu söylenen ismet paşa'yı da bu çalışmaya davet etmişti. ismet paşa bu daveti bekliyordu.

  sofrada seçim heyecanı, seçim dedikoduları, yeni seçilenler, bu kez meclise giremeyenler hakkında konuşmalar sürüp giderken, mustafa kemal bıçağını eline aldı, doğruldu, derin bir nefes aldıktan sonra hafifçe tabağına vurarak: "beyler!" dedi. o da heyecanlı, kaşları çatılmış, ama gözlerinde güleç bir ifade ile arkadaşlarına bakıyordu.

  çıt çıkmıyordu şimdi yemek salonunda. "efendiler, yarın cumhuriyet'i ilân edeceğiz!" tek tek herkesin yüzüne bakarak durumu kontrol ediyordu. şimdi sofradakiler yıldırım çarpmış gibi kalakalmıştı. sonra, beyinlerinde şok yaratan bu haberi alkışlamak birilerinin aklına geldi ve yemek odası bir anda sanki patladı. mustafa kemal uygun bir süre bekledikten sonra açıklamasını sürdürdü: "türkiye devleti'nin hükümet şekli cumhuriyet'tir. bunu anayasa'mıza yarınki meclis toplantısında koyduracağız. hazırlıklarımızı bir kez daha gözden geçirmemiz lazım." dedi. gerçekten de iki arkadaş bütün gece süren çalışmalarını sabah ezanları okunurken bitirebildiler.

  --- yaşa mustafa kemal paşa yaşa ---

  yegane lider mustafa kemal atatürk ve arkadaşlarını büyük bir saygıyla anıyorum!