• 3714
  oyuncu satabilme konusunda hakkında yapılan eleştirilerin tamamen kadük olduğu yönetimdir.

  fatih hocanın başlığında da benzer örneği verdim. "oyuncu satmak" diye bir şey yoktur arkadaşlar. "oyuncu almak" diye de bir şey yoktur. bunlar tamamen gündelik dilde kullanılan söylemlerdir. ancak insanlar gündelik dilde kullandıkları söylemlerin, eylem olarak da profesyonel hayatta gerçekleştiğini düşünüyor.

  oyuncular "transfer" olur. oyuncuların "bonservisi alınır" ya da "kiralanır". ancak oyuncular köle olmadıkları için kendi rızaları dışında alınıp satılmaları mümkün değildir. kaldı ki bir oyuncunun bir başka kulübe transfer olabilmesi için öncelikle başka bir kulüp tarafından transfer edilmek istenmesi gereklidir. sadece istenmesi de yetmez, bonservisi elinde bulunduran kulübün taleplerini de karşılayacak düzeyde bir teklif sunması gereklidir. dahası kulüple anlaşsa bile oyuncu ile anlaşamadıkça bu transferin gerçekleşmesi söz konusu değildir.

  bizim taraftar herhalde futbolcu satmayı, karpuz satmak zannediyor. galatasaray'ın mali durumu ortada. bunu öğrenmek için google'a galatasaray yazmanız bile yeterli. bu şartlar altında zaten yüksek maaşları nedeniyle başka kulüplerin transfer etme konusunda istekli olmadığı oyuncuları bonservis bedeliyle başka bir kulübe göndermek oldukça zor bir durum.

  belhanda üzerinden gidelim. belhanda bu yaz en az 3 kez arabistan'a gidebilirdi. istemedi. 7-8 milyon € arası teklifler de oldu, 5-6 milyon € arası tekliflerde. adam "gitmem" dedi. "ya bonservisimi verin, fransa'ya gideyim ya da kalırım" dedi. şimdi ne yapacaksın? kadro dışı bırakabilirsin bir tek. ne olacak peki o zaman da? taraftar daha baştan "hem satamıyorsunuz hem de kadro dışı bırakıp değerini düşürüyorsunuz" demeyecek mi? diyecek. peki ne yapılacak o zaman? bakın şimdi nice geldi ve bonservis filan teklif etmiyor. yalan o 7 milyon € teklif filan. belhanda bonservisini alırsa gider nice'e. alamazsa kalır.

  soso ve babel de benzer şekilde. diyolar ki "ya bonservisimizi verin ya da kalır oynarız". hatta babel doğrudan "tazminat ödenmeden şuradan şuraya gitmem" diyor.

  diagne'ye arabistan'dan 10 milyon € civarı teklif geldi. arabistan'a gitmek istemiyor adam. ne yapacaksın? hiçbir şey.

  yani "oyuncu satmak" öyle söylendiği gibi basit bir iş değil. hele hele bu kontratlar ve yaptırımlar ışığında iyice zor. yönetim ne yapabilir bu durumda? ebay'den açık artırma mı açsın? açsan bile ülkede paypal yok yahu, kime satacaksın?*
 • 3715
  oyuncu satamama konusunda az eleştirilir çok eleştirilir, ki ben de gereksiz yüklenildiği kanatindeyim ama koca kulübü görmemişler gibi yönettikleri gerçeğini kimse değiştiremez.
  bir formanın ucundan 4 tane yönetcinin tuttuğı kulüp değil galatasaray!
  avrupa gol kralının kovulduğu, emre ve okan zam istediğinde “ne diyor bunlar” diyebilen, kulübün efsanesi olmuş kaptanın başkanın elini öptüğü yerdir galatasaray.
  transfer yapılır veya yapılamaz. bu hatalar çok oldu, olmaya da devam edecek ama kulübü ufak hesaplarla yönetemezsiniz.
 • 3720
  avrupa’da yasadigimiz rezaletin 2 numarali sorumludur. 1 numarasi ise terim’dir.
  rangers dumduz siradan belli bir kalipta oynayan bir takim. maci izleyen herkes aslinda macin taktik yuzunden verildigini gormustur.
  demem o ki elimizdeki kadro dogru bir sistem ve oyuncu degisikligi ile 50 kere rangers’i elerdi.
  burdan yonetimi savundugum cikmasin ama bu kadro ranger’i elerdi transfer olmadan da.
  (bkz: 1 ekim 2020 rangers fc galatasaray maçı)