• 3269
  galatasaray futbol takımını 2018 - 2019 sezonu transfer döneminde yaptıkları hesap hatasından dolayı 6 ay forvetsiz bırakmış, 2018 - 2019 sezonu ara transfer döneminde 6 ay peşinden koştukları futbolcuları alamayıp yine son günlerde 13 milyon euroya mbaye diagne'yi satın almış, 32 yaşındaki babel'e 2 milyon euro imza parası ve 2.5 milyon euro maaş vermiş, falcao'nun transfer sürecini kötü yönettikleri için kendisini transfer etmek zorunda kalmış yönetimdir. kim bilir kap açıklamalarında yer vermedikleri bonuslarda hangi şartlar var.

  son olarak ise maicon'u 300 bin eurosu menajer ücreti olmak üzere 1 milyon 430 bin euroya satmışlar. fenerbahçe'nin önüne geleni 10 milyon euro'ya sattığı arap ligine ligin en iyi stoperlerinden birini çerez parasına satmak kabul edilemez bir durum. bu kadar mı çaresiziz yani?

  üstüne bir de transfer haberlerini kendilerine yakın basın çalışanlarıyla ayrıntılı bir şekilde paylaşıp daha sonra da başarısız olduklarında bu haberler uydurma diye açıklama yapma cürretinde bulunuyorlar. biz de yedik...

  kendilerini savunanların argümanları ise şunlar; uefa'dan ceza almamızı engellediler, kulübü kara geçirdiler, dursun özbek yönetiminden iyiler, 2 sezondur şampiyonlar, riva ve florya anlaşmalarını muhattaplarıyla görüşerek kulüp lehine yeniden düzenlediler.

  evet, uefa'dan ceza almamızı engellediler ama uefa'dan ceza alabilmek zaten çok çaba gerektiren bir durum. uefa her zaman kulüpler lehine hareket etmeye çalışan bir kurum. bu konunun çok büyük bir başarı olduğunu düşünüyorsanız mevcut ve eski beşiktaş, fenerbahçe yönetimlerini nasıl değerlendiriyorsunuz merak ediyorum.

  kulübü kara geçirdiler konusunda ise mali tabloları incelemedim. 2 yıldır şampiyon olmamız sayesinde büyük gelir elde ediyoruz. ali güvenç kiraz emlak konut projesinden de 3.2 milyar tl'nin üstünde bir gelir beklendiğini söylemişti. bu şartlar altında galatasaray'ın borcu artık bitmesi gerektiğini düşünüyorum. zaten kulübü kara geçiremeyecek yönetimlerin bulundukları konumu koruyabileceklerini de düşünmüyorum.

  2 sezondur şampiyon olmamızda en az paya sahip olan kesim mustafa cengiz yönetimidir. dursun özbek döneminde para saçarak kurulan takımla şampiyon olunmuş ve zaman zaman ekonomik rahatlamalar yaşamak adına bu oyuncuların satışı gerçekleşmiş, takım eksik kalmıştı. tüm bunlara rağmen fatih terim bir şekilde takım içerisinden bu eksikleri kapatmaya çalışmıştı. bunlarla uğraşırken takımın haklarını koruma görevinin de hocaya bırakılması, isteklerinin türlü sebeplerle yerine getirilememesi hocayı neredeyse istifa etme raddesine getirdi ve bunu hocanın kendi ağzından duyduk. özetle bu 2 yıllık şampiyonlukta övülecek tarafları yok.

  riva ve florya anlaşmalarını yoğun çaba harcayarak kulüp lehine revize etmeyi başarmaları takdire şayan. bu konuda haklarını vermek gerek.

  dursun özbek yönetiminden iyi oldukları konusunda şüphem var. evet dursun özbek yönetimi birçok futbolcuya yüksek bonservis ücretleri ve maaşlar vererek takıma getirdi fakat bunların hiçbirini dursun özbek'in şahsı gerçekleştirmedi. transfer konusu cüneyt tanman, levent nazifoğlu, cenk ergün gibi isimlere bırakılmıştı. mustafa cengiz yönetiminde ise transfer görüşmelerini abdurrahim albayrak yönetiyor. dursun özbek'in yaptığı tercih hatasıyken, mustafa cengiz tercihte bulunma zahmetine bile girişmemiş.

  dursun özbek yönetimi burak yılmaz'ı 8 milyon euroya, grosskreutz'u 2.17 milyon euroya, jose rodriguez'i 2.15 milyon euroya, cavanda'yı kira geliriyle birlikte 2.9 milyon euroya, semih kaya'yı 2 milyon euroya, bruma'yı bonuslarla birlikte 15 milyon euro'ya sattı. podolski'yi 2.5 milyon euroya satın aldı. tüm bunlara rağmen haklı olarak yerden yere vuruldular. çünkü sportif olarak başarısızlardı. transferlerde kar/zarar oranı çok düşük olmasına rağmen bazı transferleri takıma yakışmayacak oyunculardı. oyunculara verdikleri yıllık ücretler de fazlaydı. ama en azından oyuncu satışı gerçekleştiriyorlardı.

  tüm bu verileri mustafa cengiz yönetimiyle karşılaştırdığımda hangi yönetimin daha kötü olduğuna karar veremiyorum. bana göre iki yönetim de birbirinin aynısı. çünkü mustafa cengiz yönetimini öne geçirecek tek faktör olan 2 yıllık şampiyonluk başarısı dursun özbek'in takımın başına getirdiği fatih terim'e ait. değerlendirmeyi sizlere bırakıyorum. benim tek temennim ise galatasaray yönetimindeki isimlerin bir an önce değişmesi.
 • 3270
  hala daha, gomis, kaan ayhan ve mert hakan yandaş üzerinden yönetim eleştirileri yapılıyor, twitter'da, sözlükte, orada burada. bu eleştirileri yapanlarla aynı takımı tutmaktan bile neden gocunduğumu açıklamak istiyorum müsaadenizle.

  1- mert hakan yandaş demeyin artık. o kadar döneklik üstüne bu adama hiç prim vermeyip bir tl dahi teklif yükseltmedikleri, hatta gerekli opsiyonu tarihinde yatırmayıp bu karaktersizden bizi kurtardıkları için yönetime kocaman bir artı.

  2- gomis dediğiniz adam, 30 gol attı diye, ilk sene 3 milyon euro imza parasını bedava gelmediği halde almasına rağmen ikinci senesinde zam isteyen bir eski futbolcumuz. kötü oynayan oyuncu indirim yapıyor mu? o zaman zam da istemeyecek, bitti güle güle.

  3- kaan ayhan dediğimiz arkadaşımız (sonradan farklı bir haber ortaya çıktıysa bilmiyorum), gayet de mantıklı olarak, kaosun ortasındaki bir takıma gelip ne olacağı belirsiz bir kariyere atılmaktansa, futbolcularını parlatmasıyla ünlü italyan bir takımı seçti, bu kadar basit. hayatınızda bir gün olsun fransa ve kuzeyindeki avrupa ülkelerinden birine gittiyseniz, sistem ülkesinde yetişmenin ne olduğunu anlarsınız.

  bu yönetim tek bir şeyi çok doğru yapıyor: göz boyamak için ona buna para saçmıyorlar, ve kulübün uzun vadedeki varlığını etkileyecek bütün konuları çözüme kavuşturdular.

  benim de zoruma giden, yanlış yaptıklarını düşündüğüm bir sürü konu var. ama bunun gibi örnekler yüzünden doğru düzgün bir kamuoyu oluşamıyor, bu yüzden de gerçek sorunlara eğilip çözüme gidilemiyor. şu son 20 yıldaki hatalardan bir tane bile ders çıkaramayıp, transfer taraftarlığı yapacaksak, hakikaten başımıza ekonomik ve sosyolojik anlamda gelen bütün kötü şeyleri hak ediyoruz.

  yeter artık, hakikaten yeter.
 • 3271
  bugüne kadar kendilerine çok destek çıktım kendi çapımda, özellikle liseci topluluğa karşı. ancak geriye bakıp gördüğüm şey çok fazla olan kredilerini artık tüketme noktalarına geldikleri oluyor. yanlışlar bir değil iki değil. saha içi başarıların yüzde kaçını kime yazarsınız bilmem ama saha dışında başarısızlıkları başarılarını fazlasıyla gölgeliyor artık.
 • 3272
  andreas cornelius'u alamamamıza yol açan hesaplama hatasını yapan ve olay patlayınca utanmadan tatile çıkan, bu yönetimden evvel kulüpte çalışmaya başlamış olan sedef hacısalihoğlu'nun işine son verdiği zaman da bugün üstüne gelenler "yeaaa yıllardır bu kulüpte çalışıyordu, bir hatayla kovdunuz." demişler ve bu sefer de bunu eleştirmişlerdi.

  diyorum, kötü niyetlice eleştiriliyor. niyetin kötü oldu mu su içmenin bile milyon zararını sayar dökersin.

  ama lisecilerin kuyruk acısı geçmez. mustafa cengiz'in dursun'u iki kere seçimlerde alt etmiş olması, dursun abilerinin kendilerine ve abilerine sağladığı ayrıcalıklardan olmaları canlarını çok yaktı. ama açıktan dursun'u da savunamıyorlar. arkalarına damardan transfer bağımlısı goygoycuları da alıp cengiz'i devirip dursun abilerinin mirasına yakışır bir başkan seçme derdindeler.
 • 3273
  kaan ayhan gibi genç yerli kapı gibi stoperi 1.5 veya 2.5 milyon euro gibi rakama bitirememek büyük beceriksizlikti. yok avrupayı tercih etmiş yok bilmem ne, avrupa dediğinde sassaulo. kimse brezilya’da parlayan genç bir top cambazını niye barça’ya man city’ye hatta roma’ya sevilla’ya kaptırdınız diye isyan etmiyor. ama kaan ayhan’ı da bu rakamlara takıma kazandırın ikna edin bari. yerli iyi futbolcu kotası ama bu sene ama öbür sene hep olacak.

  ozan kabak’ın parasıyla diagne’yi almak kadar fiyasko bir işti. hiç öyle basit bir mesele değil. elinde para edebileceğin luyindama ile marcao var, hemen hemen onlar kadar iş yapabilecek aynı mevkide yerli oyuncuyu neredeyse bedavaya kaçırıyorsun olacak iş değil.
 • 3274
  acaba emre kılınç'ta hayalim dediği kulüp yerine mert hakan yandaş gibi parayı tercih edip fenerbahçe'ye imza atsaydı çıkıp ne açıklama yapacaklardı? çok merak ediyorum. yusuf günay kuruş değil duruş mu derdi? herkes biliyor ki emre hayalin galatasaray demeyip parayı tercih etseydi şuan feber futbolcusuydu. hayır bunları ilk kez yaşamıyoruz. ilk kez olsa bi daha olmaz deriz. en son emre akbaba transferinde abdurrahim albayrak "alanya bize satmıyordu, beyin kanaması geçiriyordum. duşa zor attım kendimi. gözümün önü karardı." diyordu. konu futbolcu değil. konu galatasaray yöneticisinin transfer yüzünden kendini bu hallere sokması. insan canından değerli bir transfer yok ama emre kılınç transferi de olmasa allah göstermesin apo abi neler yaşardı. hiç ders almıyorlar.
 • 3275
  süleyman rodop ve ali naci küçük'e haber yumurtlayan yönetimdir. bunun bir sonraki seviyesi dursun özbek'in galatasaray'a fatura kesmesi. çok utanç verici bir durum.

  bu yönetim 2500den fazla oy aldı, çoğu gs lisesi mezunu. mevcut hükümetin dış mihraklar demesi gibi bu yönetim ya da fedaileri de liseciler diyor. başarısızlığı örtmek, örtmeye çalışmak başka bir şey değil.
 • 3276
  bir liseliler, liseciler muhabbeti sürüp gidiyor. kimse demiyor ki “bu mustafa cengiz dursun özbek’i indirirken aldığı oyları kimden aldı?” kabataş liseliler oy kullanmadı herhalde. gene liseliler, liseciler oy verdi. yakın siyasi tarihimizde de görüyoruz, muhalif olanları, yanlış yapıldığını düşündüğünü söyleyenleri ötekileştirmeyle “bilmemneci” ilan edenleri. çok basit bir bilgi size: şu lisecilerin piri, silahşörü ilan edilen eşref hamamcıoğlu oyunu son iki seçimde de mustafa cengiz’e verdi...
 • 3278
  2 grup var kendisini eleştirirken bel altı vuran ve yalan söyleyen.

  bir grup kuyruk acısı olan liseciler. hukuka uygun olmadığını bal gibi bildikleri ancak yönetimlerin başında giyotin gibi tutmak için kullandıkları "idari ibra" yüzünden kulübü mahkemelere düşürmelerine rağmen hala daha konuşabiliyorlar. başlan adayları, ali sami yen mezarında anılırken galatasaray başkanına omuz atıyor. lise sıralarında kalmışlar.

  diğer grup ise "dursun yerine size oy verdik, hani bizim rantımız?" diyen faruk süren tayfası. burak elmas, sırf sportif aş'ye ceo yapılmadı diye mustafa cengiz yönetimimdeyken seçim için adnan öztürk' le çalıştı. bir tane, adını bile hatırlamadığım, kukla başkan adayı çıkardılar. dikkate dahi alınmayınca da "zaten biz dursun'dan oy çalmak için yapmıştık" dediler utanmadan.

  iki grupta kimi zaman farklı, kimi zaman benzer ama çoğunlukla hiçbir şekilde ispatlanamayacak söylemlerle eleştiriyorlar. bel altı vuruyorlar. kimi zaman yalan söylüyorlar.

  bunlarım dışında makul eleştiri yapanlar da var. onlar zaten aşırıya kaçmadan eleştirdikleri için tepki çekmiyorlar.
 • 3280
  eleştirecekseniz de yaz transfer döneminin kapanmasını bekleyelim. transfer dönemi bittikten sonra toptan bir puanlama yaparız.

  şu anda iki önemli transfer var. aktürkoğlu ve emre kılınç. ön liberoya seri ve lemina birlikte alınabilirse geçtiğimiz sezonun da tecrübesiyle başarılarını %30 artıracaklarını düşünüyorum. sol bekte sanırım saracci ile devam edilecek. stoperlerimiz luyindama ve marcao olacak.

  falcao, belhanda ve feghouli de kalacak gibiler. o zaman geçen sezon kadrosuna beş-altı takviye yapacağımız anlamı çıkıyor ki bunların bir ya da ikisi ilk onbir oyuncusu olacak ve bu bence çok isabetli. buradan her zaman tekrar ettiğim bir kuralı bağırarak yeniden tekrar etmek istiyorum. takım onbirinden en fazla iki-üç kişiyi değiştireceksin. aksi halde başarı çok ama çok zor olur. işte biz önceki sezondan ilk onbirden beş futbolcu değiştirdik ve olmadı. olmayınca da yeniden aldık, gönderdik, değiştirdik ama sonuç maalesef kötü oldu.

  takımın oyun hafızasını bozmayacaksın. oyun hafızası yıllar içinde oluşur. oluşan oyun hafızasını geliştirici transferleri tercih edeceksin.
 • 3281
  her sene aynı hikayeyi yasatan yonetimdir. mustafa baskan bu sene rahatsızlıklarından dolayı muhtemelen daha az etki ediyor kararlara, su an maalesef a.albayrak in eline kaldı gibi gozukuyor transfer.
  gecen yıllarda surekli kendini aklı selim olarak tanıtan taraftarlar, yangıncı dedikleri ve dursun ozbekle tehdit ettikleri taraftara bekleyin goreceksiniz dediler fakat transferler ya son gune kaldı ya da hic gelmedi.
  gelenlerden de marcao ( ki inisli cıkıslı bir performansı var), lyundiama haricinde katkısı olan bir transfer yok, emre akbaba buna en buyuk adaydı ki o da su ana kadar elinden geleni yapsa da bonservisin karsılıgını veremedi henuz.
  zaten nefret edilse de, satılarak para kazandıran da, sampiyon kadroda bulunan da tarihin en kotu yonetimi olan dursun ozbek zamanında alınan adamlar. dusunun bu yonetim ne kadar beceriksiz.
  sadece alırken degil satarken de inanilmaz beceriksiz olan yonetimde diger tum konuları dısarda bırakırsak bile, transfer konusunda 3 kelimeyi yanyana konusabilen, turkiye icindeki belli yollarla is yapmayı bilmek disinda uluslararası ticareti de bilen, en azından bir dili iyi konusan birilerinin gelmesi lazım.
  albayrak yine tribunde cossun, kazanılan mactan sonra kocaman gulerek roportaj versin, nikahlara katılsın, tweet atsın ama transfere karısmasın
 • 3282
  kaan ayhan üzerinden ciddi eleştiriler alan yönetim.

  hangi kaan ayhan?

  güya serbest kalma bedeli 2. 5 milyon euro olan ama hiçbir alman takımının teklif götürmediği kaan ayhan.

  hangi kaan ayhan?

  bugün takıma gelse marcao ve luyindama'nın arkasında yedek bekleyecek olan kaan ayhan.

  vallahi bu taraftarın yükseldiği bazı isimleri anlamak mümkün değil. en fazla kulübeye yapacağımız bir transfer için bu kadar ortalığı yangın yerine çevirmeye ne gerek var. kaan ayhan kim ya? hakkaten kim? tek sebep yabancı sınırı mı? e onun da hayata geçmeyeceği aşikar artık. neyin tantanası bu vallahi hayret.

  aynı mevzu jean-ricner bellagarde için de dönüyor. işte 2 milyona bağlamak istiyormuşuz. gelen eleştiriler ne? e efendim bellagarde 2 milyon olsa fransız takımları bize bırakır mı? e kaan ayhan'ı bırakıyorlar ama nasıl olacak? problem nerde acaba? kaan ayhan'ın 2.5 milyon bile etmeyecek bir futbolcu olması mı yoksa?

  eleştiri yaparken kafamızı kullanalım. bir topçu için fiyatı 2 olsa bize bırakırlar mı derken diğeri için fiyatı 2 milyon nasıl alamadınız demeyelim. zira ya fiyatı 2 değildir ya da zaten 2 etmeyecek bir topçudur. şahsi fikrim ikincisidir, kaan'dan anca vasat üstü bir yedek olur.
 • 3285
  eskiden olsa ihtiyaç olduğunda abdurrahim albayrak kendi yatırırdı parayı sonra faiziyle şampiyonlar ligi gelirlerinden alırdı. bu yıl şampiyonlar ligi olmadığı için ceplerinden çıkacak parayı alamayacaklarını düşünüyorlar.
  mayıstaki seçimde yeni yönetim gelirse dursun özbekin durumuna düşüp kulüpten içeride kalan paralarını istemek istemiyorlar.
  bu sebebten çok fazla transfer yapılmayacak ve bu yönetici arkadaşlar kulübe verdikleri paraları faiziyle alacaklardır.
  şöyle söyliym bu yönetici arkadaşlar 100 milyon euro reklam yapsalar türkiyede isimlerinin bu kadar bilinmezdi.
  falcaoyla fotoğraf çektirip galatasarayı kullanarak isminin reklamını tüm dünyada yaptırdı bir yönetici abimiz.
  sizce bu yönetici abimiz dünyaca ünlü bir reklam şirketine gitseydi benim ismimi tüm dünyanın bilmesini avrupada spor gazateleri manşetlerinde fotoğrafım olmasını istiyorum deseydi. sizce kaç para fiyat çekerlerdi. bence 100 milyon euro ya bile bu kadar reklam yapılamazdı.
  bu yönetici arkadaşlar ise kulübe sadece borç veriyorlar. verdikleri borçları ilk fırsatta faiziyle geri alıyorlar.
  daha başka örnek vermeye gerek varmı sizce...