• 2741
  iki dönemdir yönetimlerindeki sportif a.ş. kar açıklıyor. bunun için de övgü alıyorlar. alacaklar da tabii. her dönem başarsınlar, sırtımda da taşırım.

  ne var ki sportif a.ş. kar açıklarken kulübün toplam borcuna bakıyorsun, 100 milyonlu baremlerle artıyor. en son 1.6 milyara dayandı. son divanda bu borç nasıl böyle zıpladı, bir açıklama yapilmadı. daha önce de benzer bir serzenişte bulunduğumda bazı esprili yazar arkadaşlar "divanda herşey şeffaf bir biçimde açıklanıyor istersen bir de kişiye özel anlatsınlar!" diye beni iğnelemişti lakin divanı baştan sona izledim, bu borç neden arttı anlatılmadı. kur farkı dahi olsa izah edilmesi gerekirdi diye düşünüyorum. bir de tabii 3 aydır talep edilen ama yönetim tarafından bir türlü sunulmayan mali denetim raporu durumu var.

  mustafa cengiz yönetimi bana mali disiplin olarak genel anlamda güven vermiş ve veren bir yönetim olmasına rağmen bu "bak bak cambaza bak, sportif a.ş. yine kar acikladi" rüzgarı eserken diğer yandan derneğin daha da borca gömülmesi beni endişelendiriyor.

  tanım: alayli-liseci çatışmasından geçmekte olan yönetimimiz.
 • 2743
  sportif a.ş. kar ederken derneğin zararının katlanarak artma sebebini derneğin sportif a.ş’den aldığı para ile açıklayan yönetim.

  yönetim açıklamasına göre dernek, harcamaları için sportif a.ş’den para alıyor. elbette sportif a.ş’de para yok, dolayısıyla sportif a.ş., derneğe vermek üzere kredi kullanıyor ve yine haliyle, aldığı kredinin faizi derneğe yükleniyor. böylece dernek, teoride, sportif a.ş’den aldığı krediyi faizi ile ödediği için borcu artıyor.

  buraya kadar açıklama mantıklı olsa da, derneğin harcamalarına baktığımız zaman, yönetimin teorisine göre bile bu kadar borç artışı olma ihtimali yok. yani misal veriyorum, bu borç artışı için, yönetimin açıkladığı sisteme göre derneğin 300 lira para kullanması lazım (konuyu açıklamak için verdiğim fiktif meblağdır; totomdan sallıyorum. sonra gelip çemkirmeyin 300 nereden çıktı diye), ama dernek 190 harcamış. bu durumda, “bilanço makyajı” diyenlerin teorisi, “derneğin sportif üstünden kullanması normal, derneğin kullandıkları ok ama sportif’in kendisi için kullandığı kredilerin faizleri de derneğe fatura edilmiş” iddiası daha akla yatkın geliyor.

  konsolide bütçeye (dernek+sportif) ilişkin bağımsız denetim raporları gelince sanıyorum işinde uzman olanlar bu konuda bizi aydınlatacak ne olmuş ne olmamış diye.