• 2275
  --- alıntı ---

  mustafa cengiz gerçeği var galatasaray da..mühür gibi, mıh gibi..
  mülkiyeli..
  yardımcısı yusuf da..
  mükemmmeliyetçiler..
  her noktaya tek bir boşluk bırakmadan müdahale edip sistemi kurmadan çıkmaz bunlar..
  devlet adamı her ikisi de..
  devlette de resmi gazete yönetmelik ve kararnameler hazırlayıp inşa etmiş yürütmüş ve ulusal görev yapmış adamlar..
  aynısını şimdi hata da yapsalar, pot da kırsalar yönetmelikler, genelgeler yoluyla tüm galatasaray bünyesine oturtmaya çalışıyorlar..
  mustafa cengiz en son 670 belediyenin iktisadi sıkıntı çözüm merkezi olmuş..genel müdürlük kurmuş adam,,resmi gazetede yönetmeliğinden tut tüm kuruluşu yapmış, ülkenin en genç genel müdürü olarak..
  yusuf günay devletin en yüksek makamlarında bulunmuş binlerce yasanın hazırlanmasına öncülük etmiş, epdk yı resmen kurmuş ve ilk kurucu başkanı olmuş..
  epdk ne demeyin ülkenin ulusal hasılasın dörtte biri..enerji..
  bu adamlarla 1 saat samimi sohbet edin ufkunuz açık alan olur..şoke olursunuz..
  bu şansı 2 defa yakaladım ve yakalayanlardan dinledim haklarında onlarca olamaz destan..
  abdurrahim i de hafife almayın..
  bir insan kendi kapasitesinin üstünde çocukluğundan beri böyle bir başarı öyküsünü dizilerde yazamaz..
  yabancı dili, lisans eğitimi vb yoktur ama görebileceğiniz en zeki adamlardan biridir.
  işte bu insanlar türkiye nin en değerli teknik direktörü fatih terimle bir araya gelince bu başarı öyküleri çıkıyor..
  spk, uefa, ffp, cas, tarihte ilk sportif a.ş. karı, seyirci rekoru..
  ve şeffaflık, dürüstlük..
  ve da samimiyet..
  rakip yöneticiler laf atmadıkça asla ilk kanı kurşunu atmayan, rakip camialara saygılı insanlar..
  tff, kulübler birliği, beinsport, eski başkan dursun hacizleri ve eski başkanların kıskanç saldırılarına gögüs geren adam gibi adam mustafa cengiz yönetiminin destan yazıyor galatasaray da..

  --- alıntı ---
 • 2276
  hher turlu eksikliklerine ragmen , transfer politikalarinda ellerinin bagli olmasi sorumlulugu da kendilerine degil , bi onceki yonetimin parayi har vurup harman savurmasindan dolayi, gelecek cezaya karsi imzaladiklari sozlesme yuzundendir. bir milyon hatalari yok mu var. ama olumu gorunce sitmaya razi oluyosun iste.

  bunlar hep satiyo, bunlar yok bilmem ne yapiyo. e guzel kardesim bi sezonda sen 3 sezonluk harcama yaparsan basimiza gelecek olan geldi iste.

  kiralik, bonservisi elinde, takiminin maasina karsilik serbest birakacagi oyuncularla, scout ekibinin onayladigi genc oyuncular bi de mumkunse alt yapiyla su iki seneyi de idare eder, bu sezon da sampiyonlar ligi biletini cebimize koyarsak, gelecek 10 sene icinde olacaklar icin hayal gucumuz bile yetmez.
 • 2277
  değerli galatasaray sözlük yazarları saygıdeğer kardeşlerim, sevgili abilerim...

  bazı yazdığım yazılarda bunu belirtiyorum, çünkü bu galatasaray sözlük ortamının korunması ve yazıların okunması içinde çok önemli olduğunu düşünüyorum. eğer mustafa cengiz yönetimini eleştiriyorsak, biz hain değiliz. bazı şeylerin daha iyi olmasını istediğimiz için, ileriye gitmek adına bunu yapıyoruz. eğer mustafa cengiz yönetimini övüyorsak, gerçekten o konuyla ilgili güzel şeyler olduğu için tebrik ediyoruz, yönetim yalakasıda değiliz. yani bir taraftan bakan arkadaşlar diğer taraftan bakan arkadaşlara saygılı olsunlar istiyorum. çünkü hepimizin tek isteği daha iyi bir galatasaray.

  hafızamızı tazelemek adına, dursun özbek yönetimine ''hırsız'' diyorduk arkadaşlar! düşünün bir galatasaray başkanına taraftar ağzına geleni söylüyordu, otellerine kadar arıyorduk. mustafa cengiz yönetimine kötü dersem dilim tutulur çünkü rahmetli özhan başkan(iyi niyetinden hiç şüphem olmadı, d.ö ile aynı kefeye koymuyorum) ve dursun özbek zamanını yaşadığım için mustafa cengiz yönetimini düşündükçe içim ferahlıyor. yazımın hiç bir yerinde transfer konusuna girmeden mustafa cengiz yönetiminden isteklerimi sıralayacağım.

  mustafa cengiz yönetiminin kötü değil ''yetersiz'' olduğunu düşünüyorum. iyi bir iletişimcilerinin olmadığını düşünüyorum. medya planlamasını iyi yapamıyorlar. pazarlama ve pazarlama stratejileri yok veya o anlık, günlük oluşturulan stratejiler üzerine(twitterda bir taraftarımız yapmış, hadi yellow friday yapalım!, iyi fikir!).

  mustafa cengiz yönetiminden naçizane, sade bir galatasaray neferi ve taraftarı olarak isteklerim:

  1- basketbol salonu ne durumda? ne zaman bitirilecek? varsa önünde sorunlar neler? siz bu sorunları nasıl aşmayı düşünüyorsunuz, açıklanması.

  başkan yardımcımız yusuf günay geçen hafta(10 temmuz 2019) net olarak cevaplamış:
  basketbol salonu şuan gündemde yok. çünkü hem inşaat olarak ülke şartlarının müsait olmaması, hemde sponsor bulmanın bile zorluğuna dikkat çekti(sponsor kısmında muhtemelen isim hakkıyla sponsora yaptırmaya düşünüyorlardı.)

  2-florya ne durumda? kemerburgaz tesisleri ne zaman bitecek? devlet ile yaptığımız bu anlaşma galatasaray'a ne gibi avantajlar ne gibi dezavantajlar sağladı? kulüpten bu süreçte ne kadar para çıkacak?

  başkan yardımcımız yusuf günay geçen hafta(10 temmuz 2019) bir kısmını cevaplamış:
  maden işletmesi 101 dönümlük kemerburgaz arazisinin boşaltma izni yeni çıkmış. bunun için yeni kanun geçmiş tbmm den(anladığım kadarıyla böyle bir kanuna ihtiyaç duyulmuş) aynı konuşmasında galatasaray olarak sözleşme hükümlülüklerini yerine getirmek için her şey yapmamıza rağmen kamu bir kısmını yerine getiyormuş. kendisinin ön görüsü hem florya hem riva arazisi için sözleşme hükümlerinin hepsini yerine getirmek mümkün gözükmüyormuş. yönetim olarak henüz bir karar almamışlar, önümüzdeki günlerde nasıl bir yol çizeceğimizin kararı alınacakmış. bu arada kemerburgaz tesisleri için devlete cüzi de olsa bir kira ödemesi yapılacakmış.

  3- galatasaray adası ne durumda? yargı süreci nasıl ilerliyor? galatasaray adası üzerinden herhangi bir tazminat ama galatasraray lehine ama alehine söz konusu mu? bu dava süreci bittikten sonra galatasaray adasıyla ilgili bir tasavvufunuz, planınız mevcut mu?

  başkan yardımcımız yusuf günay geçen hafta(10 temmuz 2019) bir kısmını cevaplamış:
  6 adet açılmış dava varmış ada üzerinde. hukuki olarak devam ettiği için yorum yapmaktan kaçınmış ama kısaca davanın yakında sonuçlanacağını ve galatasarayın lehine beklediğini belirtmiş. gün ve gün adanın durumunu takip ediyorlarmış.

  4- seçilmeden önce, ''devlet ile oturup konuşacağız, emlak konuttan beklentimiz 600m dolar'' diye bir beyanınız vardı. devlet ile konuştunuz mu? bu paralar galatasaray'a gelecek mi?

  5- yeni gayrimenkul projeleriniz var mı? arsa almak, galatasaray'a yeni yerler kazandırmak gibi düşünceleriniz mevcut mu?

  6- otel inşaatı ne durumda? otel inşaatının finansmanı nasıldır ve otelin bitmediği her ay konselide olarak bize ne kadar zarar yazmaktadır? otel ne zaman faaliyete geçecek? otel faaliyete geçtikten sonra gelir kalemi olarak ne kadar bir beklentiniz vardır?
  (denver uyardı, otel olarak açılmayabilir diye, teknokent olarak açılacaksa herhangi bir firmayla görüştüler mi? sadece bina mı kiralayacağız yoksa belli başlı arge desteklerinide ücret karşılığında biz mi sağlamaya çalışacağız? offshore gibi insan kaynağı v.b. sağlayacak mıyız? bunun projesi yapıldı mı yoksa bina bittikten sonra mı yapılması planlanıyor? binanın yapılma şekli teknokent olmaya uygun mu, bir uzmandan görüş alındı mı?)

  başkan yardımcımızyusuf günay geçen hafta(10 temmuz 2019) kısmen cevaplamış:
  * teknokent olacağı kesinmiş. galatasaray üni, istanbul üni ve cerrahpaşa üni ile görüşmüşler. teknokenti yasal olarak üniversite ile birlikte yapma zorunluluğu varmış ve bakanlıklada bu konuyu görüşüyorlarmış. otel olması içinde gerekli izinlerin alınması için başvuru yapılmış ama yeteri kadar karlı bir işletme olmayacağı için teknokent yapmayı düşünüyorlarmış. iyi bir teklif gelirse (üstünü giydirme, reklam alma, sponsor gibi) tekrar oteli düşünebilirlermiş.

  7- bir taraftar olarak tavsiyem. her şeye yetişmeniz çok zor! çok fazla cephede savaş veriliyor. galatasaray taraftar platformu kurmanızı istiyorum sayın mustafa cengiz. galatasaray taraftarlarına, ''gönüllü olarak(para söz konusu olmadan) galatasarayda çalışmak ister misiniz?'' diye bir çağrı yapın. hr departmanınız cv havuzu oluştursun. aralarından 30-50 yaş arası(20-30 yaş arası yeterli tecrübeye sahip olamayacağı için almadım), 10-15 profesyonel iş hayatından kişi seçin. 30 milyon taraftarı olan kulübün, pek çok büyük firmada önemli işlerde bulunan taraftarı mevcuttur. bu 15 kişilik profesyonel ekip marketing, sales, business development v.b. pek çok alandan alınabilir. her 6 ayda bir galatasaray kulübüne marka değerini arttırıcı, yeni gelir kanalı oluşturabilecek proje getirmelerini isteyin. hatta bazı konularda danışın bu ekibe.

  6 ayda 1 ttarena'da ki büyük ofislerde toplantı ayarlayın. bu 15 kişide kendi arasında gerek skype toplantıları, gerek hangout görüşmeleri ile organize olsunlar. kulübün cebinden para çıkmadan, ''kaliteli'' ve ''profesyonel'' bir ekibiniz olmuş olsun elinizin altında. burada kaybedilecek bir şey söz konusu değil ama kazanılacak çok şey mevcut.

  son olarak ayağınız taşa değmesin. bu taraftar arkanızda!

  not: başkan yardımcımız kaan kançal geçen hafta (10 temmuz 2019) açıklamasında: mayıs sonu maliyet raporuna bakıldığından beklenilen bütçeden 12.5 milyon tl daha iyi durumdayız diye beyan etmiş.nakit akışta hala rahat olmadığımızı ama faaliyet karının devam etmesi sonucunda ilerleyen yıllarda nakit akışında da rahatlayabileceğimizi belirtmiş.
  şahsi olarak mustafa cengiz 375 milyon tl ve abdurrahim albayrak 390 milyon tl kulübe kefalet vermişler.

  not2: bazı sorularımın cevapları ya da kısmen cevaplarını yönetim vermiş zaten. bu yazının ortaya çıkmasında denver ve the raggedy doctor ın katkıları için teşekkür ederim.
 • 2279
  futbol takımı -maşallah diyelim- hariç kulüpte henüz dişe dokunur bir icraatlarını çok görmek isteyip de göremediğim ve bundan ciddi anlamda üzüntü duyduğum mevcut yönetimimiz. ben kendilerine görevde olmayan her üye kadar olması gereken kadar sorumluluk icabı muhalifim, kendileri ile özel bir alıp veremediğim yok. yazdığım lütfen başka yere çekilmesin.

  bu perspektifle şöyle bir bakıyorum da keşke kulübün geri kalan işleyişi ile ilgili planlarını açıklasalar da içimize bir su serpseler diye umutlanarak aylar geçti. trafik kazası olarak gördüğüm malum ibrasızlık ellerini bu kadar da bağlamış olamaz çünkü pratikte bir engel teşkil etmiyor.

  inşallah artık ne projeler üstüne çalışıyorlarsa bir anda cart diye çıkarıp önümüze koyarlar da ben de gelip buraya kendilerine futbol dışı bir konuda teşekkürlerimi sunabileyim. sözün özü devam eden süreçler hakkında biraz daha şeffaflık lütfen.
 • 2280
  yaptıklarını, yapacaklarını, yapamadıklarını, mevcut durumu her toplantıda açıklıyorlar ve bu toplantı internette yayınlanıyor. her toplantıda liseli bir grup sıkıştırmak için ellerinden geleni yapıyor her soru soruluyor kendilerine. gayet şeffaf bir yönetim kendileri. kişiye özel açıklama isteniyorsa bilemeyeceğim.
 • 2284
  18-19 sezonu transfer sorunlarıyla başedemeseler de 19-20 de aynı hataya düşmediler. kadro darlığından zor zamanlar geçirmiştik 18-19 sezonunda. bu yaz döneminde ilk o sorunla baş etmek için transferler yapıldı. jimmy, şener, adem, ozornwafor ve onbir için babel. bugün de ki bence çok büyük bir başarı seri'yi getirdiler. fernando'nun gidişinden sonra bir 6 numara ve diagne'nin olası transferi sonrası 1 forvet kaldı. bu ikisinin de üstesinden iyi bir şekilde gelirlerse en çok tepki aldıkları transfer konusunda güven kazanacaklar. ayrıca muriqi konusunda gereksiz eleştirildiler ancak en doğru olanı yapıp galatasaray'ın parasına sahip çıktılar. denildiği gibi aynı yollardan yürümedik, aynı yollardan da geçmedik, benzer başarılarımız da yok. üstüne üstlük, rütbemiz de farklı. amaçlarımız farklı. mustafa cengiz yönetimi çok zor zamanda gelip iyi iş yaptılar hem mali anlamda hem de yönetimsel anlamda. destekledik yine desteğimizi esirgemememiz gerek. kendilerini seviyor ve güveniyorum. umarım başarılarla kupalarla dolu geleceğimiz olur.
 • 2286
  galatasaray tarihinde çok uzun süre sonra -belki de ilk defa- kâr açıklamış olan yönetim.

  üstelik bunu dursun aydın köstek dönemi sonrası yapmıştır.

  evet hatalar, eksikler eleştirilecek ancak kimse kusura bakmasın şimdi değil.

  zaten liselilerle uğraşıyoruz ben samimiyetlerine yürekten inanıyorum.

  en azından pisuvarda içerken taraftarla transfer konuşmuyorlar.

  galatasaray’ın mallarını peşkeş çekmiyorlar.

  teşekkürler başkan. beton yetmez sendekilere.
 • 2287
  kendileri hakkında görüşlerim hep olumlu oldu. ama bu olumlu işlerin yanı sıra geçmiş dönemlerde transfer konusunda çuvalladıkları da bir gerçek.

  ama daha önce hiç görmediğimiz bi özelliği var, hatalarını görerek bu hataların çözümü için bir şey deniyor ve daha çok çalışıyorlar. bunda elbet fatih terim'in etkisi büyük, ama bunu daha önce hiç görmemiştik. ünal aysal, her zaman gelişmiş ilişkilerinin de yardımıyla büyük isimleri, parası neyse verip alırız, şeklinde getiriyordu. dursun özbek'in ne yaptığını bilen yok, muhtemelen menajerlere bırakmıştı işi tudor gelene kadar. tudor da, cenk ergün ve scout ekibinin ortak işi sonucu bi revizyona gitmiş ve o kadronun ekmeğini iki yıl yemiştik. ama ödenen maaşlar ve bonuslar hiçbir şeyden ders alınmadığını kanıtlar nitelikteydi.

  uzun lafın kısası, transfer konusundaki kötü standartlarına rağmen başarılı olan, kredisi yüksek bir ekip olan mustafa cengiz yönetimi kendi hatalarını da gidermeye özen gösteriyor. hem de bunu "bir tarafı düzeltirken diğer tarafı bozarak" yapmıyorlar. milan'ın elinden aldığımız seri'ye ödenecek maaş örneğin 2.8 milyon deniyor. dursun özbek zamanı geldiğini hayal etsenize? 3.5 milyon € maaş, şampiyonluk bonusu 500 bin €, gruptan çıkma bonusu 250 bin, her bir tur atlama için 300 bin €.

  maç başıları saymadım daha *
 • 2289
  yönetimi ve abdurrahim albayrak'ı geçmişte santrafor transferinde yaşananlardan kaynaklanan güven probleminden dolayı seri transferi üzerinden eleştirmiştim ama görüldüğü üzere yanıldım. özür dilemenin bir erdem olduğunun bilincinde biriyim ancak yine de transfer döneminin sonlanmasını beklemekte fayda var.

  şimdilik seri transferi için emeklerine sağlık demekle yetiniyorum.