• 4683
  galatasaray spor kulübü başkanı. iyi biridir, dürüsttür, aile babasıdır, devlet terbiyesi almıştır sözüm yok. sağlık durumu da iyi değil, allah şifa versin.

  14 ocak'ta yaptığı açıklamaları izlerken, çarkları dönmeyen kulübün sorunlarına çare olabilecek somut adımlar atacağını hissetmek umudu içindeydim ama yok, başkan yine o klasik idareimaslahat çizgisi dışına çıkamadı.

  başkanın "galatasaray başkanı" titri altında ezildiğini, bu yükü taşıyamadığını düşünüyorum. konuşurken sürekli entelektüel kapasitesini, başkanlık makamına yaraşır nitelikte biri olduğunu ispat etme çabası içinde. 3 yıl oldu başkan, o makamı hazmet artık. varlıklı bir ailen, baskı unsuru olarak kullanabileceğin güçlü iş bağlantıların yok evet. koltuğa güç veremiyorsun anladık ama galatasaray başkanlık koltuğunun gücünü de kullanamıyorsun.

  kulübü zarara sokmamak için transfer yapmıyorum diyorsun ya da demeye getiriyorsun. arkadaş, futbol branşı bu kulübün lokomotifi. kulüp bir arabaysa futbolcu da o arabanın benzini. son tahlilde bu kulübün çarkları dönecekse bunu futbol takımının kapasitesi ve performansı ile yapacak. futbol takımını iyileştirmek masraf değil, yatırım. senin bütün işin gücün takımın gücüne nasıl güç katarım olmalı. para yokmuş, limit varmış. sadece diagne, falcao ve emre akbaba'nın toplam maliyeti 50 milyon euroya yakın. para yoksa bu ne?

  bütün bunlardan ben tek bir sonuç çıkarıyorum. başkanın tek derdi, "kulübü zarara uğratmayan adam" izlenimine halel getirmeden, etliye süylüye dokunmadan kendini kongreye atmak ve camia içinde polat gibi, özbek gibi kötü anılan biri haline gelmeden bu işi devretmek.
 • 4684
  14 ocak 2021 tarihinde yaptığı basın toplantısındaki açıklamamalarla aslında eleştirilerimizin ne kadar doğru olduğunu tekrar göstermiştir.

  eleştirilerimizden bir tanesi, her haberin belirli basın yollarıyla medyaya aktarılması ve nabza göre şerbet verilmesi; aynı basın mensuplarının daha toplantı başlamadan transferlerde gelir gideri göstererek kendisini savunacak demesi ve dedikleri olması, eleştirilerimizin doğru olduğunu gösterir. basın toplantısının ilk maddesi buydu.

  diğer eleştirimiz transferler. aslında başkan kendisini haklı göstermeye çalışırken, eleştirenlerin ne kadar haklı olduğunu gösterdi. transferde şimdiye kadar 64 milyon euro satış ve 46 milyon euro alış gerçekleştirmişiz. 18 milyon euro karda olmamıza rağmen cornellius'u yanlış hesaplamadan, çok cüzi ücretler yüzünden alamadık. bütün sezonlara ffp yüzünden eksik kadroyla girdik. diğer husus ki bence daha önemli, aldığı bu kadar oyuncudan sadece luyindama ve marcao'u kar ile satabiliriz. onu da becerebilirsek. çünkü sözleşmeleri bitmesine 1 yıl kalmış. daha da açık olmak gerekirse daha önce alınan oyuncular kar ile satılırken, kendisinin aldığı oyunculardan kar atmak çok çok düşük ihtimal. luyindama ve marcao 30 milyon'a gitse çoğu kişi göbek atar ve bu halde bile al-sat dengesinden yaklaşık 16 milyon euro zararda oluyoruz. yani çok çok kötü transfer stratejisi izlemiş. burada övünülecek ya da biz de çok oyuncu aldık denilecek bir durum yok.

  göreve geldiklerinde 16 milyon tl borçlarının olduğunu ve onu ödediklerini bu sayede transfer tahtasının açıldığını söyledi. bu ödedikleri parayı geliştirdikleri proje ya da buldukları özel sponsorla değil, ndiaye'yi satarak yaptılar. bunu yaptıktan sonra da takıma oyuncu almadılar. yani şampiyonluğa oynayan takımın önemli parçasını satarak, aslında takıma ve gelecek şampiyonluğa en büyük keti kendileri vurdular.

  maddi olarak ilk defa kara geçtik dedi ama hala inatla, ısrarla, niye borçların dernekte gösterildiğini anlatmadı. niye derneğin borçlarının bu kadar arttığını söylemedi. bizim merak ettiğimiz konu burası ama nedense görmezden geliniyor.

  2020-2021 sezonu ara transfer dönemi için sponsor ve kaynak aradıkları söyledi. bu açıklamayı 14 ocak 2021 tarihinde yaptı. yani liglerin hala oynandığı, ligdeki takımların transferlerinin gol atmaya başladığı dönemde. üstelik sezona orta sahasız girmişken. biz de zaten hazırlık yapmadıklarını, sadece galatasaray adını kullanarak kendi işlerini yaptıklarını söylüyoruz ki bu açıklama bizi doğrular nitelikte. bu zamana kadar sen daha bu kaynağı oluşturamazsan bundan sonra zaten oluşturamazsın. niye bu kadar beklersin.

  tff limitlerine takılacağımızı limitimizin olmadığını söyledi. öncelikle şu konuda hem fikir olalım. tff limitlerine uymamak, sadece tff ile alakalı bir konu. yani uymadığımız zaman tff'den başka yaptırım yapacak bir kurum yok. eğer rakiplerin bankalar birliği anlaşmasını kap'a bildirmeden limitini 100% aşıyorsa ve limitleri bilinmedik bir sebepten dolayı iki katına çıkartılıyorsa, buna rağmen ağdalı açıkladıkları giderleri limitlerin üstünde olmasına rağmen oyuncu alıyorsa, diyeceksin ki ben de umursamıyorum. en azından bunu bahane etmeyeceksin. kendi takımın için tabii ki bir sınırın, kendi belirlediğin bir limitin olur fakat tff limitlerini bahane etmek bana çok garip geliyor.

  ben twitterı çok aktif kullanan biri olarak, şimdiye kadar mustafa cengiz yönetimi aleyhine ya da lehine hiç bir hashtag çalışmasına katılmadım. buna rağmen bir şekilde tepkilerini gösteren taraftarlara satılık demesi de hiç hoş değildi. tabi bunu aldığı terbiyeden dolayı diğer kulüp başkanları gibi satılık köpekler olarak demedi fakat demeye çalıştığı şey aynıydı.

  bunların haricinde fatih terim'e hitap şekli ve söylediklerini kendi açımdan doğru buldum. arada bir kırgınlık var ise de en azından buzların biraz erdiğini düşünüyorum.

  basın toplantısı öncesi fatih terimi görevden almasını beklemiyordum. insanlar bu beklentiye girerek, diğer dediklerini çok önemsemediler ama ben kendi açımdan şimdiye kadar yargısız infaz yapmadığımı, mustafa cengiz başkan'ın ağzından duyarak sağlamasını yaptım.

  galatasaray çok daha iyi yönetilmeyi hak eden bir kulüp. bir başkanın iyiliği diğerlerinin kötülüğüyle karşılaştırılmaması gerekir. her zaman iyiyi isteyelim ki, safımız, amacımız belli olsun.
 • 4685
  galatasaray sözlük bi yazarın yazısını paylaşmış mustafa cengiz'le ilgili.

  mustafa cengiz'in kulübün geleceğini düşündüğünü falan yazmış. kendi fikridir, saygı duyarız ama çok komik olduğu gerçeğini değiştirmez.

  la arkadaşım şampiyonlar ligine gidememek demek yaklaşık 45 milyon euro parayı kaybetmek demek. lig şampiyonluk geliri, maç geliri, reklam, sponsor gibi dolaylı gelirler vs demek en az 600-700 milyon lira paradan olmak demek. 30-40 milyon tl yatırım yapmayıp 600-700 milyon liralık gelirden olmak demek. şampiyon olunca oyuncuların değerleneceği ve satarken elinin kuvvetleneceği de ayrı konu. bu mu lan kulübün geleceğini düşünmek?

  memur adam kafası işte. rezil bi yönetici grubu ile kulübün geleceğini düşünüyoruz.

  elimizde 9 milyon tele ile kulübün geleceğini düşünüyoruz. ulan satış yapamıyorsun satış. işkence oluyor her transfer dönemi. nasıl gelir yaratılır iq'su sifir bile değil eksi.
  valla ne güzel.

  bi de yazın ffp bittiği için elimiz rahatlayacakmış. hayırdır gökten para mı yağacak? şampiyon olamamışsın, şampiyonlar ligine gidememişsin, başarı yok, takım yaşlanmış, yıpranmış, motivasyonu kaybetmiş başarısızlık üstüne. takımı değiştirmen, yenilemen lazım nasıl yapacaksın borçlanmadan. bu mu lan geleceğini düşünmek takımın? noldu bu sene şampiyon olamadın diye değiştirebildin mi takımı? 2 milyon para bulamadın 2 milyon.

  kimse bizi gerizekalı yerine koymasın. yeteneksiz ve beceriksiz olmanız galatasaray'ın geleceğine vurulan en büyük darbe. hikaye anlatmasın taraftara.
 • 4687
  başarısızlığını ffp'yi, harcama limitlerini bahane ederek örtmeye çalışan başkan. hatasını o da biliyor ama kabul etmek istemiyor. hatası, ffp sürecinde doğru adımlar atabilecek, futbolu bilen yöneticilerle çalışmamasıdır. beşiktaş'ın ffp kıskacındayken bonservissiz ya da kelepir futbolcuları bulup onlarla başarıya koşması gibi bir örnek varken ffp bahanesini kesinlikle kabul etmiyorum. özellikle abdurrahim albayrak gibi vasıfsız bir adama boynundan büyük işler vermesini ve her işi eline yüzüne bulaştıran bu adama her seferinde kalkan olmasını anlayamıyorum. hele bu adamın daha imza atılmadan falcao'yla fotoğraf çektirme gibi bir hatası varken falcao transferinde ihaleyi nasıl taraftara kitleyebilir inanamıyorum. taraftar sizden falcao'yu değil, adam gibi bir forvet transferi istedi. bunu görememek bu kadar zor mu? bir önceki sezon forvet alamadığınız için takımın şampiyonlar ligi grubu'ndan çıkamamasına sebep olmayan siz değilmişsiniz gibi taraftara suç atamazsınız.

  bizi dursun özbek'ten kurtararak kazandığın sonsuz krediyi bu kadar kısa süre içinde tüketmek büyük başarıdır. ne diyeyim mesut'u havaalanında karşılamaya gidersiniz artık. abdurrahim zaten alışkın dünya yıldızlarıyla fotoğraf çektirmeye.
 • 4688
  fenerbahçe'nin harcama limitinde sınırda olmasına rağmen bu kadar fazla transfer yapmasının usulsüz olduğunu ima edip "biz böyle yapamayız" demiştir ve kulübümüzün harcama limitinin düşük olmasından bahsetmiştir. "bakın biz dürüstüz" demekle bu işler olmuyor. eğer rakibin usulsüzlük yapıyorsa ortalığı ayağa kaldıracaksın o zaman, tepkini koyacaksın ortaya. izin vermeyeceksin böyle rahatça at koşturmalarına. bak ali koç oğulcan transferinden dolayı nasıl lafları çakıyor size? oyuncuyu ayarttığınızı söylüyor direkt, sizse sinmiş bir şekilde bekliyorsunuz sadece.
 • 4689
  doğruluğun kendisini başarılı kılmayacağını anlaması gereken başkanımız. ben katakulli yapmadım diyerek başarısız geçirdiği transfer dönemlerinin üstünü örtemez. hiç kimse kendisini paraları çarçur etmedi diye de takdir etmez. bu elbette başkan olarak senin görevindir, önemli olan dar boğazda kaynak yaratabilmek, süreci yönetebilmektir.
 • 4690
  kimse kusura bakmasın ama gözümde ıskarta malları toplamak için pazarın dağılmasını bekleyen birinden farklı degildir. en büyük şansı fatih terim'in takımın başında olduğu dönemde kulübe başkanlık yapmış olmasıdır. sayesinde başarısız olarak geçirilen çok sayıda transfer dönemi geçirdik ve geçirmeye de devam ediyoruz. ben galatasaray'ın bu kadar alternatifsiz ve vasat bir kadrosunu daha hatırlayamıyorum. hepsinden kötüsü taraftarın heyecanını elinden alıp onları da vasata aliştırmıştır. ezeli rakip mesut özil'i açıklarken taraftarı bunu bir karnaval halinde kutlarken, bizim taraftarın bu transfer döneminden de ne yazik ki sayesinde en ufak bir beklentisi kalmamıştır. hoca şapkasından tavşan çıkartsın dursun. siz de tuzluk gibi yerinizde böyle oturun. tez zamanda senden ve etkisiz yönetiminden kurtulacağımız günleri özlemle beklemekteyim.
 • 4692
  kendisinin yaptığı açıklamalarda en anlamadığım konu ben istersem mayıs ayına çek yazar herkesi alırım ama bunu yapmam demesi, kimse sayın cengize 50 milyonluk transfer yap demiyor lakin bu takım 2-3 takviye ile çok da büyük bedeller ödenmeden şampiyon olacakken hiç transfer yapmayıp göz göze şampiyonluk, şampiyonlar ligi gelirlerini elinin tersiyle itecek olması akıl alır gibi bir şey değil.