• 4614
  kendisi galatasaray tarihinin en utanç dolu yıllarını yaşadığımız dursun özbek dönemini devrimci bir hareketle yıkıp başa geçmiş ve geldiği ilk günden beri konuşması, tavırları ile beni oldukça etkilemiş birisidir.

  açıkçası çok düzgün karakterli, beyefendi bir insan olduğunu düşünüyorum. ölümden döndüğü, üst üste ameliyatlar geçirdiği bir süreçten sonra takım elbisesini giyip hastane çıkışı kendisini görüntüleyen kameralara verdiği poz hala hatırımdadır. güçlü ve dominant bir karakterin net bir dışavurumuydu.

  o yüzden fatih terim'le olan anlaşmazlığına, artık medya önüne taşınmış olan bu husumete çok üzülüyorum.

  zira fatih terim öyle bir figür ki ve arkasında kendisini sonuna kadar destekleyebilecek öyle bir kitle var ki, onlardan biri de benim, mustafa cengiz'in bu husumetten yara almadan çıkma şansı yok. hatta bu husumeti lehine bitirme ihtimali yok.

  o yüzden bu senin için sonucu belli bir savaş başkanım ve hiç gerek yok. topu galatasaray kongresine atıp bu işin içinden çık, zaten yine seçilirsen istediğin hocayla devam etme yetkisini almışsın demektir. seçilmezsen de; çift şampiyonluk almış ve kulübü mali darboğazdan kurtarmak için ffp sürecini başarıyla yürütmüş büyük bir başkan olarak kalırsın hatıralarda. en güzeli de bu olur.
 • 4615
  kendisin geldiği ilk günden beri savundum, arkasında durdum. sözlükte kendisine karşı haksız onca eleştiriye bizzat cevap verdim, en begenilen entrylerimin çoğu onun hakkındadır.

  tam tersine fatih hocanın son gidişinden sonra geri gelmesinde şüpheliydim, hocalığını ve tercihlerini ise sık eleştirdim gerektiğinde hakkını verdim.

  eğer kendisi aklının ucundan dahi hocayla yolları ayırmayı düşündüyse yarın basın açıklamasında istifa etmelidir. galatasarayı hocadan eksik bırakırsanız kulübü yarı yolda bırakmış olursunuz. fatih terim'e biat eden kitleden hiç olmadım. ama bu takımı ondan başka kimse yönetemez. umarım yanlıştır, yalandır bu haberler de böyle bir şeye girişmezsiniz başkan. benim bile desteğimi kaybetmişsen gönülden sana inanan kimse kalmayacak demektir.
 • 4616
  bugünkü basın toplantısında hocanın arkasında olduğunu beyan etmesini bekliyorum. böyle de olmalıdır zaten. aksi düşünülemez.

  kendisinin ve yönetiminin, hocadan rahatsız oldukları, birlikte çalışamadıkları çok açık ortada. bu sürpriz değil. fakat bu saatten sonra en doğrusu, kalan 4-5 aylarını huzursuzluktan uzak, galatasaray için çalışarak geçirmelidir.

  türkiye cumhuriyeti'nin en büyük kulübü, bir takım kişisel hırslar ve memnuniyetsizlik yüzünden çukura sürüklenemez.
 • 4618
  kendisini ben de ilk günden beri tamamen destekledim ve en beğenilen entrylerimin önemli bir bölümü de kendisi hakkındaki olumlu cümlelerimi içeriyor. bu durum ayrıca ne kadar sevildiğini de gösteriyor. genel taraftar ortalaması hatta üstü diyeceğimiz sözlükte kendisi hakkında günlerde hatta haftalarda ve aylarda yazılanlar 180 derece döndüğü gibi, daha kötü yerlere de gidiyor. hatırlanma anlamında alt sıralarda olmayı kastediyorum. fatih terimi gönderebileceğini düşünmüyorum çünkü twitter'a göre kulüp yönetmenin bir sonucu olarak oradaki hoca lehine muazzam infiali görüyordur. kaldı ki transfer bile yapamıyorken şampiyonluk yolunda hangi hocayı getirebileceksin başkanım? tüm bu sebepler dolayısıyla hocanın görevinin devamı konusunda endişem yok. tersi olursa da makamına ihanet eder. hocayı göndermesi durumu için demiyorum ihaneti. yukarıda saydığım koşullarda bunu yapmanın takımın menfaatiyle uzaktan yakından alakası yok.

  bundan sonraki sözlerim çoğunlukla yönetim kurulunun tümüne ama başkanlık makamı da bu yanlışları düzeltme yeri olduğu için kendisine. çünkü yönetim kurulunu anlaşarak, kişisel ilişkiler çerçevesinde kendi oluşturdu. sözleşmeli oyuncu transferi değil bu görev.

  kazanılan maç sonrası mikrofon peşinde koşup, kaybedince sırra kadem basmak, ffp var diye uçan kuşa dert yanıp, futbolcu isimlerini basına sızdırmak, sonra da bunun sonucu olarak futbolcunun fiyatının artmasıyla transfer edememek ve tekrar başa dönerek ffp'den yakınmak, özel toplantılarda yenilen içilen herşeye kadar basına bilgi sızdırmak, twitter gazetecilerini kulübün gayrıresmi sözcüsü yapmak, küçük meseleler için bile demeç verip rakip çocuklarının teknik direktörüne/camiana saldırılarına gerekli tonda karşılık vermemek, hakemler tarafından doğranırken beyaz sayfa saçmalığı vs. bu liste uzar gider. dikkat ederseniz daha geleneksel hale gelen "mustafa cengiz ile her sene eksik bölgeli ve transfersiz takım planlaması" dizisine hiç girmedim. herkes her işinde başarılı olacak diye birşey yok. başarının olduğu yerde başarısızlık da her daim ihtimal dahilindedir. galatasarayı ister sahada ister protokolde yönetmek zaman zaman başarısızlığı kaldırabilir fakat amatörlüğü kaldıramaz.

  can-ı gönülden sağlığına eskisinden de dinç şekilde kavuşman, uzun yıllar huzurla ve mutlulukla yaşaman, makamını da istifa veya yeni seçimde aday olmayarak devretmen dileğiyle başkanım.

  edit: 3. paragrafa eklemeler.
 • 4621
  kendisi şunu bilmelidir ki fatih hocayı görevden alırsa ve yaklaşan seçimlerde kim fatih hoca ile anlaşırsa başkan o olur yani geçici olarak fatih hocayı kovduğunu zanneder fakat kazın ayağı öyle olmaz seçimi de kendi elleri ile vermiş olur. bu kadar amatör hareket edeceğini ben sanmıyorum yaptığı bunca amatörlüğe rağmen. yoksa ben polyannamıyım.
 • 4622
  kendisini bu sözlükte en çok savunan 5 kişiden biri benimdir. ben sağlığı el verdiği sürece de galatasaray başkanlığı yapmasını isterim. kendisinin kulübün başında olduğu dönemde o kadar yalan yanlıs iddia atıldı ki taraftarın inanmasına şaşıyorum. şimdi de fatih terim'i kovacaktı, sosyal medyadan korktu kovmadı muhabbeti dönüyor. bu adam salak mı? tek bir tweetine rekor etkileşim alan bir adamı gönderdiğinde neyle karşılacağını bilmiyor mu? şu anda pek çok kişi ortaya bir iddia atıyor sonra bu iddia doğruymuş gibi üzerine yorum yapılıyor. teyit beklemeden varsayımlar üzerine konuşmak bana çok saçma geliyor.

  fatih terim'le ne yaşandı çok bilmiyorum. fatih hoca'yı yalnız bıraktıklarını düsünüyorum, şu anki maddi durumda yapılması mantıksız bulsam da transferde başarısızlar ama şu da var, geçen sene bu zamanlar fatih terim'i kov diye sözlükten ve twitterdan pek çok kişi baskı yapıyordu. neden? çünkü galatasaray tarihinin kağıt üstünde en kaliteli kadrolarından biri olarak görülen kadroyla iyi oyunu geçtik gol bile atamıyorduk. o zaman ben hocayı savunuyordum. şimdi de yönetimi özellikle de mustafa cengizi savunuyorum.
  mayısta aday olacakları meçhul. aday olacak isimlere bakarsak liseli biri başkan seçilecek. liseliler konusunda görebildiğim bir şey varsa fatih terim'in bu kadar sivri konusmasına tolerans göstermezler. ondan sonra da bir tane daha kriz ortamı oluşur.
  nihayetinde benim düsünceme göre fatih terim'le aralarında ne varsa çözmeliler,. çözülemeyecek bir şey ise anlaşıp mayıs'a kadar polemiğe girmemeliler. seçimlerden sonra da düzlüğe çıkılır bir şekilde. şu anda bir yönetim değişikliği bizim için hayırlı olmaz.
 • 4623
  seni iyi bilirdik ama çok ama çok kötü bir insan çıktın. o hasta halinle aklı fikrin fesatlıkta ve komplekste. allah sağlık sıhhat versin ama kendine hedef aldığın adam var ya günlük hayatta görsen önünü ilikleyeceğin adam. onun getirdiği şampiyonluklar sayesinde 18 ay 4 kupa diye kendine resmî hesaptan tasarım yaptırıyorsun. ha birde dursun özbek sonrası yönetim olduğun için herkesin sevgisi ve ilgisi senin üzerindeydi. şimdi geriye dönüp baktığımda her iktidara gelen lider gibi sende güç zehirlenmesi yaşadın. taraftarın gözünde dursun özbek’ten farkın ne biliyor musun? otel faturalarını kulübe kestirmemen gibi kulübü kendi menfaatine kullanmamandır o kadar.

  mayıs’ta hem mali hem de idari ibrasızlığı yaşayınca sen ve pohpohçularını o zaman göreceğiz cengiz efendi!
 • 4625
  uykusuzlugumun sebebidir. normalde ben coktan uyumustum, uykum gelmiyor.

  aslan meclisi programinda vay be felan derken, nereden nereye geldik. baskan seni iyi hatirmak istiyorum.

  bilirsin istifa edecek kisi varsa o da bizzat kendisidir, istifa etirecek bir konum da hic ama hic degildir. isin guzel tarafi mustafa baskan, her seye hakimim diyerek pandemiyi firsat bilip koltugu halen isgal etmekte.
 • 4626
  siz ne kadar başarılı olursanız olun ekibinizin başarısı kadar başarılı sayılırsınız. mustafa cengiz de başarılı bir insan ama ekibi o kadar kötü ki kendisi de dogal olarak basarisiz görünüyor. ha ekibi seçmek de sonuçta kendi elinde. pandemi olmasa ekibini degistirip yola devam eder miydi bilinmez.
  ben kendisinin yerinde ve zamanında yaptığı hareketlerden (elini taşın altına sokması, lisecilere kulübü peşkeş çekmemesi gibi) sebep kendisinden razıyım. sağlık sebebi nedeniyle ve ekibinin kötü performansı sebebiyle de artık bırakması gerektiğini düşünüyorum.
  bu da ileride çalıştıkları yerlerde yönetici olacak genc kardeslerime ders olsun. siz ekibiniz kadar başarılısınız. sakın ola ki size rakip olabileceği endişesiyle başarılı insanları kaybedip, sırf size biat ediyorlar diye başarısız insanlarla devam etmeyin.
  dipnot: terim'in ekibi de başarısız. bugünkü tabloda bu kadar elestirilmesinin sebeplerinden birisi de bu. kendisine hatalarını söyleyecek yardımcısı olmaması.
 • 4627
  hastalık sürecinden sonra çok değişmiş olan kişi. yani fiziksel olarak değişimi zaten başka boyutta lakin konuşmaları bile değişti. daha agresif ve amatörleşti tüm röportajları.
  dursun aydın özbekten sonra kendileri ilaç gibi gelmişlerdi ve gerçekten güzel gidiyorlardı ama şu durumda sanki daha fazla zorlamaya gerek yok. kendi sağlığı için de.
 • 4628
  çok büyük destekçisi değilim, düzgün bir rakip çıkıp devirse hiç de üzülmem yani.

  ama arkadaş öyle alçakça bir saldırı başlatıldı ki fatih terim biatçıları tarafından buna vicdan dayanmaz. yahu şu an başkan mesela ünal aysal olsa fatih terim’i takribi 86 kere filan kovmuştu.
  terim’in hataları bir değil iki değil.

  bu yönetime ne diye kızılıyor, “transfer”?! la bu mu yahu! bütün derdiniz bu mu, herşey bunun için mi? ben vallahi başka eleştiri göremiyorum. he biraz da “çık konuş”çular var. ki herkes kadar konuşuyor, ali koç ne dese cevabını verdi şimdiye kadar. he adamın mizacı kibar o ayrı, ama başta dediğim gibi mizacı bu olmasa zaten hocayı da 86 kere kovmuş olurdu, yani sizin işiniz yine olmaz gençler.
  transfer konusuna ise girmeye bile gerek yok, sanırsın fb’nın karanlık transferleri dışında transfer yapabilen bir takım var, yahu beliktaş’ın kadrosunu görmüyor musunuz, çer-çöp ile lider oldu adamlar. sen transfer isteyip de 300-500bin lik adam istemiyorsun ki, gidip 10-15milyonluk adam istiyorsun. istediğin maliyette oyuncu anca kiralık alınabiliyor o zaman da kiralık oyuncuya laf ediyorsun.
  transfer beceriksizliği ise tek sorun, gerçekten gülünç, ama o sorun bile tek başına yönetimin sorunu değil, nihayetinde her sene ligin en büyük bütçeli takımını hocanın eline vermiş mi vermiş, öehh derler adama.
 • 4629
  kendisi ve karakteri ile ilgili çok fazla şey yazmak istemiyorum. çiziken profilden çok farklı şeyler duyuyordum zaten, saolsun haklı çıkardı. kimi transfer sevdalısı taraftar diyor kimi terim aşığı diyor. transfer sevdalısı hiç bir zaman olmadım. falcao alınırken yazdıklarım duruyor. terim aşığı da değildim, olmuşsam kendisinin eseridir. bunu başardığı için tebrik ederim.

  buraya ibra olayı ile ilgili girdiğim entryyi bırakıyorum. başkan kulübü yönetmek konusunda belki çok iyi değil ama sandığınızdan kat kat daha zeki bir adam ve çok çok iyi bir siyasetçi. başkan bürokrat geçmişi olan politika kökenli birisi. taraftar en büyük hatayı onu otelci, iplikçi, tüpçü, petrolcü, inşaatçı, holding sahibi vs olan kulüp başkanı modeli ile karıştırarak yaptı. (bkz: #3062949)
 • 4630
  14 ocak 2021 mustafa cengiz basın açıklaması çok güzel mesajlar içerse bile, en iyi ihtimalde bile hocanın 17 ocak 2021 beşiktaş galatasaray maçına 23 şubat 2020 fenerbahçe galatasaray maçına hazırlandığı gibi hazırlanamamasına neden olan başkan. bu toplantıdan hiç akla gelmeyecek derecede olumlu haberler gelmesi ancak o sinerjiyi yerine getirir.