• 89
  zamanın koşullarında çok da mantıksız olmayan önerme. ısrarla yinelemek gerekir, "zamanın koşullarında" diye.

  yabancı kısıtının ciddi şekilde baş ağrıtması, bu yüzden 1 yabancı hakkını kaleye gömmeme fikri; nando'nun ışıl ışıl parlaması, maaşının transferini isteyen olası takım(lar) için altından kalkılabilir olması ve yaşının uygunluğu sebepleri; çok yüksek bir bonservis bedeli (o dönem için 20 bandı) getirebileceğinin düşünülmesi, onur'un da söz konusu zaman aralığında ciddi iyi performanslar sergilediği gerçeği vb. kısacası bu savın böyle bir ortamda dillendirilmesi kadar doğal bir şey olamaz.

  her şey olmasa da birçok şey günün koşullarına göre değerlendirilmeli.
 • 92
  bir zamanlar benim de kıyısından köşesinden sahip olduğum düşünce. tarihi bir olayı incelerken “o günkü koşulları” da ele almalıyız. o zamanlar yabancı sınırı gerçekten can sıkan bir hâle gelmişti. (gerçi bu garabet tüm zamanlarda can sıkar) muslera’nın büyük takımların radarında olduğu söyleniyordu ve onur kıvrak da gayet iyi bir performans sergiliyordu. muslera’ya yapılacağı söylenen 20-25 milyon euro iştah kabartıyordu. tüm bunlar bir araya gelince bir an acaba dedim elbette. şimdi ise muslera bir gün futbolu bırakacak diye üzülüyorum. hayat işte.
 • 93
  2019 yılında onur'un bugünkü halini görüp yorum yaparsanız, gayet haklısınız tabi ki. fakat kendisinin sakatlık geçirip ve akabinde yaşadıklarıyla kariyerinin böyle sonlanacağını tahmin eden vardıysa farklı yollarla bu ülkede çok ekmek yiyebilir. tüm bu yaşadıklarımız, bu söylem ortaya çıktığında onur'un potansiyelli bir kaleci gerçeği olduğunu değiştirmiyor. onur bazı özelliklerini geliştiremeden futbolu bıraktı. fakat işin ilginç tarafı aynı muslera, yine bu platformda "bazı özelliklerini geliştiremediği için" yerden yere vurulmuş adamdı, buna da şahit olduk; iki maç işler kötü gitsin, yine olacağız.
  övgü ve eleştirinin nasıl yapıldığından nasipsiz bir memlekette bugün için sahne sizin.

  ekleme: kendi mesajlarıma dönüp bakarken şubat-2018'de kendisi için yazılanlara göz atmanızı öneririm örneğin.
 • 94
  bu önerme gündeme geldiğinde onur kıvrak 2. büyük sakatlığını yaşamamış, muslera gibi maç kazandıran bir kaleciydi. 5 yabancı hakkımız vardı. muslera, chedjou, melo, sneijder, drogba ile 5 oluyordu.eboue, telles ve bruma gibi oyunculara yer açamıyorduk. muslera için de o zaman 30 milyon eurolar telafuz ediliyordu. yani o günün şartlarında çok saçma bir önerme değildi. bakın yapılmalıydı demiyorum, muslera’ya 30 milyon euro teklif gelse belki yapılırdı da. ama önerme olarak saçma değildi. asıl saçma olan bugün ısıtılıp önümüze koyulması.
 • 96
  tarihi incelerken en önemli kural olayları o günün şartlarına göre değerlendirmektir. o güne bakıldığında ise kimse onur muslera’dan iyi diye onur’u istemiyordu yabancı sınırından sıyrılmak için piyasada ki en kaliteli yerli oyuncu onur olduğu için istendi.
  ha onur’un iyi olduğunu düşünüp isteyenlere söyleyecek bir şey yok.
 • 97
  hala “zamanın şartları” diyerek savunulan saçmalık. bu önerme o gün de saçmalıktı, bugün de saçmalık, 500 yıl sonra da saçmalık olacak. sıradan bir kaleciden bahsetmiyoruz. tek başına kupa kazandıran bir kaleciden bahsediyoruz. yabancı sınırı 1 olsun, onda da muslera’yı kullanırım gerekirse. buna anlam veremiyorsanız rakiplere sorun anlatsınlar muslera’yı.
 • 99
  zamanın koşullarında kulübümüzün her zamanki gibi maddi sıkıntıda olduğu bir dönemde, yabancı sınırı varken ve onur recep kivrak'ın da şu anki ugurcan'dan mert günok'tan çok daha parlak performans verdiği döneminde muslera'dan 20 25 milyon euro kazanılacağı düşünülerek söylenen söz öbeğidir.