resim
Muhammed Kerem Aktürkoğlu
Takım:Galatasaray
Mevki:Sol Kanat
Yaş:24
Boy:1.73
Uyruk:Türkiye
 • 3924
  sosyal medya eleştirilerini fazla ciddiye almaması gereken yetenekli ancak tecrübesiz futbolcumuz. o mecrada her şey uçlarda yaşanıyor. bir gün göklere çıkaranlar 3 gün sonra yerden yere vururlar. bunun galatasarayı, feneri, bjksi yok. futbolcusu teknik adamı da yok. herkes için geçerli.

  tecrübe meselesine gelince evet tecrübesiz. defalarca söyledim yine söyleyeceğim. süper ligde adamakıllı 2. sezonunu oynuyor. hem de ortalama bir takımda değil şampiyonluk mücadelesi veren galatasaray'da. geçen sene bizim küme düşmekten kurtararak koskoca bir camianın onurunu kurtardı. bu sene de şampiyonluğun mimarlarından biri olacak inşallah.

  hem yeteneği hem azmi var. oynadıkça ve attıkça açılacak. sana inanıyoruz ve sonuna kadar savunacağız aslanım. eksiklerini biz de görüyoruz. benim tek diyeceğim daha basit oynaması. pas vereceği yerde pas şut çekeceği yerde şut bu kadar. kalabalığa dalıp top kaybı yapınca bir de kontratak yersek fena göze batıyor.

  biraz da geçen senin etkisinde gibi. geçen sene takımın en iyisiydi ancak o kadro tarihimizin en vasat kadrolarından birisi. bu sene de aynı rolde olmayı umuyor olabilir ancak çevresi geçen sene ile kıyaslanamaz. aslında bu kadar yetenekli futbolcu ile daha fazla keyif alarak oynaması ve oynatması gerek. bence biraz daha sabretmemiz gerekiyor. eksik yönlerini hocalarının tavsiyesi ile geliştirirse çok daha iyi olacak.
 • 3925
  öncelikle; (bkz: #3462537)

  taraftarın fazlaca tepki verdiğini düşünüyorum. kerem, geçen sezonun en iyi oyuncusuydu ama ondan önce bize 3. ligden geldi. herkes bunu unutuyor sanırım. altyapı eğitimi, daha doğrusu fundemental özellikleri kayıp geçen yılları sebebiyle çok fazla gelişmemişti.

  geçen sezon takım çok kötüydü, aradan sıyrılan 1 2 oyuncudan biriydi. hatta en iyisiydi. 13. bitirmemize rağmen altın 11’e girer çok rahat. iyi bir oyuncu kerem. zaten bundan yana sıkıntı yok. şu anki sıkıntı artık kerem’e o kadar da ihtiyaç duymamamız. geçen sezon takım çok kötü olduğu için kerem istediği gibi at koşturuyordu ister istemez ama şu an öyle bir durum yok. geçen sezon da böyle maçlar çıkardığı oldu ama takım o kadar kötüydü ki kimse farkedemedi.

  yunus’un durumu biraz daha farklı. adana demirspor’a giderken kendisinden ümitli çok az kişi vardı. herkes “bu çocuktan olmaz” gözüyle bakıyordu. varlığı bile unutulmuştu hatta. orda iyi bir performans sergileyince ki bana göre geçen sezonun altın 11’inde kendisi de var, bir anda taraftarda büyük beklentiler oluştu. halbuki yunus’un performans gösterdiği sadece 1 sezon var şu ana kadar. bence taraftar acele ediyor ki bana göre yunus iyi de oynuyor. kötü hiç değil.

  yunus 22, kerem 24 yaşında. bu yaşta gelişmezler artık gözüyle bakmamak lazım. türk oyuncular, oyuncuları geçtim, türk erkeği, anaç toplum yapısı sebebiyle geç olgunlaşıyor. her alanda bu böyle. avrupa’da o yaşlarda gelişimi duruyor futbolcuların ama burası dediğim gibi farklı bir coğrafya. avrupa’da bir çocuğun sevgili yapması 12-13 yaşından itibaren başlıyor. 18 yaşına geldiğinde zaten imkanlar el verdiğince birkaç ülke gezmiş oluyor. özellikle belçika, avusturya, isviçre gibi ülkelerde yetişen çocuklar 2 3 dili aynı anda konuşuyor. burda kürtçe, arapça ve türkçe konuşanlar da var ama benim ne demek istediğimi anladınız bence. 18 yaşında, topluma olan entegrasyonu 100% olan avrupa’lı bir çocukla, 20 yaşına gelmiş, doğru düzgün bırak avrupa’yı gezmeyi ya da kız arkadaşı edinmeyi, babasına tablet aldırmak için faiz indirimini bekleyen ülkemdeki çocuğun vizyonu aynı değil. avrupa’da artık 19-20 yaşındaki çocuklar genç futbolcu sayılmıyorken burdaki akranları ileride futbolcu olarak hayatımı devam ettirebilir miyim diye düşünüyor. altyapı eğitimi zaten berbat. yunus’a resmen zorla sözleşme imzalattık, kerem az kalsın 3. ligde kayboluyordu. ztk’da falan parlamasa biz alır mıydık emin değilim.

  fazla uzattım konuyu ama en baştaki entry’mde dediğim gibi, bu çocuklara sabır gösterilmeli. diğer takımlarda bu yaşta olup, bu kadar potansiyeli olan yerli futbolcular yok. azıcık kötü bir periyotta hemen uğultular baş gösteriyor. çok yanlış. hep destek tam destek demiyorum ama stadyumda, sosyal medyada falan sürekli taciz ediliyorlar. kerem’in attığı tweet’in altındaki yorumlara bakın. bu çocukların 100% kanser bir taraftar topluluğunun önüne çıktıklarını anlarsınız.

  kerem’e tavsiyem bu süreçte sosyal medya hesabını kapatması, olmuyorsa yoruma kapatması bir süre. ya da hiç paylaşım falan yapmaması. bugün taraftara derdini anlatan, yarın takışmaya başlar. hiç gerek yok böyle şeylere.

  https://twitter.com/...005422301777921?s=46
 • 3926
  kendisine yapılan mobbing'i kınıyorum. ancak, acil bir şekilde kendi oyununu izlemeli, nasıl bir oyuncu olduğunu hatırlamalı. kerem asla ve asla orta sahada oyunu genişletmek için top almamalı.
  1) ceza sahasının dışında aldığı bütün toplarda, kutuya ve santrafora yakın olmalı veya şut açısında olmalı.
  2) şut açısı yoksa, hemen verkaçını yapıp arkaya sarkmalı.
  3) veya savunmanın arkasına direkt sarkmalı
  sadece bu 3 şeyi yapması yeterli. ekstra başka şeyler denememeli. veya deneyecekse de biz skoru aldıktan sonra denemeli.
 • 3927
  iyi futbolcu. ligimizde başka belki de hiçbir futbolcuda olmayan meziyetleri var. kendisinin elbette kusurları eksik yönleri de var ama kerem'in iyi yanlarını ön plana çıkarıp kötü olduğu kısımları makyajlamak da hocanın görevi. okan hoca elindeki silahları doğru kullanırsa, kerem de bu takımın en tehlikeli oyuncularından birisi olarak katkısını verir.
 • 3928
  kaybedilen her puan sonrası kendi taraftarı tarafından çarmıha gerilen futbolcu.
  benim aklım almıyor şu adam hakkında yazılanları. rakip takımda olsa burada methiyeler düzülecek futbolcu galatasaray forması giyince hemen vurun kırbacı.
  adam geçen sene tüm kulvarlarda 52 resmi maç yapmış. ligde 37 maç (10 gol/9 asist) yapmış. buna rağmen çıkıp da geçen sene takım kötüydü ondan iyi gözüktü yazan var. kardeşim bu adam bu tabelayı yapmasa senin küme düşme riskin daha da artacaktı.
  ayrıca yerli kuralından dolayı oynadığını da düşünmüyorum. tabela katkısı bu kadar yüksek adamı kesmez okan hoca.
 • 3929
  maç günleri elde sopa cadı avına çıkan taraftarlarla birlikte linç edilmediği için kendisine verilen desteğin eleştirildiği futbolcumuz. tekrar ediyorum futbolcumuz! ilgili futbolcu itin bir taraflarına sokulunca rahatlayacak mısınız? içiniz soğuyacak mı? soğuyacaksa ana bacı sövelim hep birlikte kendisine, linç edenlere de bir ferahlık, bir rahatlama gelsin. futbolcu eleştirmek ile cephe almak arasındaki kapkalın çizgiyi bile algılayabilmek bu kadar zor olmamalı. kimse eleştirilmesin demiyor, tabii ki eleştirilecek, iyi oynadığını iddia edenin de olduğunu sanmıyorum ancak kendi assetini boklayıp boklayıp yerin dibine sokup, özgüvenini de patlatmanın bir adet faydasını sayabilir misiniz? daha mı iyi olacaklar böyle davranınca? takımın faydasına mı olacak ya da? bu iki soruya cevabınız hayırsa amacınız ne?
 • 3931
  kendisi çok top kaybı yapıyor diye eleştiriliyor ancak en çok top kaybı yapması tamamen olağan bir şey. bu adam o topları kaybetmese her maç 10 gol falan atarız. son maç 20 top kaybetmiş. yahu adam deli gibi arıyor ileride her yerde geziyor ne yapsın eli belinde dolaşıp al ver mi yapsın. herkesi çalıma dizip alda at mı desin? tam olarak ne isteniyor da bu adama “balon” deniyor?
 • 3932
  hakaretle değil veriyle eleştirilmesi gereken oyuncu. ligin başından beri 17sut çekmiş sadece 5 isabetli. kendisinden kötü tek isim karşı kanadında oynayan yunus akgün

  top kaybı konusunda da 29 la kerem başı çekiyor. hem de bunların 20si kötü ilk kontrol yüzünden. yani aslında kerem'in topu kontrol etmeden ayağından çıkaracağı bir rolde oynamasının gerekliliği sırf bu istatistikle ortaya çıkıyor.

  kerem ayrıca takımda en kötü kısa pas başarı yuzdesine sahip. lakin bunu doğru pozisyon alırsa düzeltebilieceğini düşünüyorum.

  bunları biz basit açık kaynak yapılardan toplayabiliyorsak, galatasaray gibi bir organizasyon kim bilir kaç katını topluyordur. bu sebeple hem yaş hem de potansiyel olarak kerem gibi bir profili doğru yönlendirmemiz şart. ancak değişim yönünde reaksiyon alamıyorsak da ısrar etmenin anlamsız olduğunu düşünüyorum.
 • 3933
  toparlanıp, çatır çatır gollerini atmaya başlaması gerekmeyen oyuncumuz. kerem yetenekli, hız, fizik gibi konularda üstün özellikleri var. fakat hatayı yanlış şekilde düzeltme yoluna gittiğini düşünüyorum. bakış açısını değiştirebilirse bence gelişim sağlayabilir, olmaz diye bir şey yok.

  misal (bkz: 11 eylül 2022 galatasaray kasımpaşa maçı) nda 2 gol attı, birisi jeneriklikti. peki biz kerem'den bu şekilde mi oynamasını beklemeliyiz? hayır. e adam 2 gol atmış, daha ne yapsın diyebilirsiniz. ama net bir hayır derim. 15-20 gol atsın yine hayır derim, çünkü beklentilerimizi karşılamamış demek oluyor bu durum. bu şekilde bir beklenti sürdürülebilir değildir, bu bakış açısı galatasaray'ı şampiyon yapmaz.

  peki ne beklemeliyiz biz kerem'den?

  kerem'den beklentimiz sadece gol atması olmamalı, futbolda gol'e gidene kadar bir çok parametre var, tek pas oynayıp ayağından topu çıkarmak, sıfıra inip içeride yer alan oyuncuya havadan veya yerden gol pası çıkarabilmek, boş alana yalancı koşu atabilmek, gibi gibi pozisyonun golle sonuçlanması için dolaylı yoldan katkılar sağlamasını bekliyoruz.

  eğer kafasının tam ortasında "ben bu pozisyonu golle sonuçlandırmalıyım" mottosu ağır basarsa ki şu anda öyle, bu sefer etrafındaki daha rahat golle sonuçlanacak bir sürü takım arkadaşı pozisyon sonunda elini havaya kaldırır, ve biz de yüksek xg üretip en az skor üreten takımlar listesinde zirveyi zorlarız.
 • 3934
  yıllık 10 milyon tl kazanan oyuncudur.
  takımın en az kazananı, eleştirmeyelim gibi söylemlerin bize bir faydası yok.
  bu baskıyı kaldıramıyosa zaten büyük takım oyuncusu olamaz. duyan da asgari ücret alıyo sanır.

  acilen toparlanması lazım, yoksa yedeğe çekilmeli.
  kimse iyi oynadığı halde gıcıklığına eleştirmiyo, yabancı sınırı olmasa şuan ilk 11'de oynayamazdı ne yazık ki.

  edit: yıllık 10m kazanıyo demek, asgari ücrete çalışmıyor demek. bizim veya bizim gibilerin kazanıp kazanmamasıyla bir alakası yok. sadece ilk cümleyi okuyup savunmaya geçmemek lazım. entry bütünü okunursa anlatılmak istenin kolayca anlaşılıyor.
  asgari ücret alıyormuş gibi takımın en az kazananı diye savunulmasına karşı yazılmıştır.

  basında da ücretinin 3 katını istediği haberleri çıkıyor, umarım yalan haberlerdir. bu performansla bir de 30m istediyse vah ki vah.
 • 3935
  geçen senenin yıldızı, bu senenin suskun futbolcusu.

  kerem ( tabi dışarıdan gördüğümüz kadarıyla) zor bir karakter. iyi-kötü anlamda söylemiyorum bunu.
  geçen sene max performans verirken bile hal-tavırlarından dolayı göze batan bir oyuncuydu.

  çocuğun yapısı bu belli ki. oyun anlayışında da geçen seneden çok bir fark göremiyorum. sadece geçen sene özellikle hücumda o kadar dipteydik ki, kerem biraz da mecburiyetten tüm sorumluluğu yüklenmişti. gol atıyordu kaçırıyordu, top kaybediyordu, çalım atıyordu vs vs çünkü diğer hücumcularımız-ortasahamız neredeyse yok hükmündeydi.

  kerem bence şu aşamada çok kritik bir eşiğe geldi. birçok şeyi kanıtladı, hem ligde hem de avrupa mecrasında gösterdi. yani sorunu bitiricilik çalım güç hız vs değil. kanıtladı yapabildiklerini.

  şimdi geçmesi gereken en zor eşiğe geldi, gerçekten güçlü bir gs'de ( ya da zirveye oynayan başka bir takımda) rotasyon oyuncusu mu olacak yoksa oyununu dönüştürmeyi başarıp o takımın da vazgeçilmez oyuncusu mu olacak.

  ilk eşiği ( 3. ligden bir anda gs gibi herhalde dünyanın en baskı altındaki takımlarından birinde sorumluluk almayı, kendisine verilen görevi yapmayı) başarıyla geçti. ama tabi orada fatih hocanın eşsiz mentörlüğünün katkısı unutulmasın.
  hoca teknik-taktik-transfer vs onlarca konuda eleştirilebilir haklı olarak ama oyuncu yönetimi ve motive etme konularında dünya markasıdır.

  eğer takım içinde ' ben bu takımın yıldızıyım' ' oyun benim üzerimden oynanmalı' vs gibi triplere girmiyorsa ( ki sanmıyorum böyle yaptığını) kerem'i oyuna nasıl dahil edebilirize kafa patlatmalı teknik ekip ve onu bu oyuna ikna edebilmeli.

  kerem'in son 2-3 yılında yaşadıkları gerçekten kolay şeyler değil.

  futbol için artık neredeyse geç bile diyeceğimiz bir yaşta hala 3. ligde oynuyorsun. sonra bir anda 2. lig ya da 1. ligde orta sıra takımı bile değil, direk ülkenin en büyük takımına gidiyorsun. 1 sene dolmadan o takımda bir anda tüm gözlerin üzerinde olduğu, takımı kurtarması beklenen oyuncu konumuna geliyorsun.

  uzun oldu biraz ama kerem'in bu sene yaşadığı sıkıntı oyun içinden ziyade mental zorluklar.
  kimi futbolcu robot gibidir, tıkar kulağını, ne bileyim rennes'de salzburg'da ne oynuyorsa 1 sene sonra aynısını real'de barca'da oynar.
  kimi futbolcu da çok daha duygusaldır ve saha dışında yaşadıkları oyununu daha çok etkiler.

  kerem'i bu yeni rolüne adapte etmek işi belli ki düşünülenden de zor olacak gibi. umarım o dönüşümü yapabilir kerem ve güzel başlayan hikayesi kötü bitmez.
 • 3937
  çok iyi oynarken de çok kötü oynarken de aynı işleri yapmayı deneyen futbolcumuz. yapabildiği zaman vezir, yapamadığında ise rezil oluyor. dünyanın kanunu bu malum. bu sebeple eleştirileri göz önüne alması ve denediği şeyleri çok daha iyi bir yüzdeyle iyi yapması gerekiyor.

  ayrıca 2021-2022 sezonunda -her ne kadar takım olarak kötü bir sezon geçirsek de- kerem'in çok daha özgüvenli oynadığını düşünüyorum. bu sene onu kaybetmiş gibi. tekrar kazanması için sistemin mi daha işler hale gelmesi gerekir yoksa kerem'in mi daha çok sorumluluk alması gerekir orası muamma. ama şu anki form durumu ile maalesef ilk 11'i hak ettiğini söyleyemiyorum.

  daha çok çalışacaksın, daha çok gelişeceksin aslan parçası. bu takımın sana, senin de bu takıma çok ihtiyacın var.
App Store'dan indirin Google Play'den alın