resim
Muhammed Kerem Aktürkoğlu
Takım:Galatasaray
Mevki:Sol Kanat
Yaş:24
Boy:1.73
Uyruk:Türkiye
 • 3895
  kendisi hakkında şimdiye kadar hiç olumsuz bir şey yazmadım. oynatılmadığı dönem oynasın istedim, hep daha iyi olsun istedim. ama bu sezon özelinde kendisi sürekli geriye gidiyor.

  bunun en büyük nedeninin psikolojik olduğunu düşünüyorum. bugün* daha maçın 10. saniyesinde boştaki arkadaşına pas vermeden 2 kişinin arasına girmesi, 2 kere frikiklerde kendisinden daha iyi olan mertens oyundayken topun başına geçmesi, mertens’in uzaklaşması için işaret etmesi, çizgiye gelen topta debois eliyle ‘bende’ işareti yapmasına rağmen topu almaya çalışması ve topun taca çıkması. bu yazdıklarım sadece bu maç için. başka maçlardan da böyle enstantaneler bulunabilir.

  anladığım sorun şu. geçen sezon takımın yıldızı olan kerem bu yıl da kendini ‘bu takımın yıldızı benim’ diye kabul ettirmeye çalışıyor. tamam, çalışsın ama yanlış şekilde yapıyor. takım oyunundan çok uzak kalıyor. kendini ispat etmeyi takımdan daha çok düşünüyor. bunun yunus’un sezona daha iyi başlamasıyla ya da yapılan isimli transferlerle ilgisi olabilir. bilmiyorum. tüm bunlarla kerem’in bencil bir oyuncu olduğunu kastetmiyorum. tam tersine aşırı kendini ispat etme hırsından kaynaklı olduğunu söylüyorum. buna acilen teknik ekibin çözüm bulması gerekli.

  geçen sezonki performansının ve oyun görüşünün üstüne koyarak ilerlemesini cani gönülden istediğim, yetenekli genç kardeşimiz. psikologla görüşmeye mi başlıyorsun başka bir şey mi. buna bir çözüm bul, lütfen.
 • 3896
  1 ekim 2022 adana demirspor galatasaray maçında kendisinin bir tane yaptığı olumlu hareket yoktu, bundan önceki haftalarda da olduğu gibi. illa ilk 11 oynayacak diye bir durum yok, hamle oyuncusu da olabilir ama bu haliyle o bile zor.

  her maç en az 15'ten fazla top kaybı yapıyor. bugün topla önceki dönemlere göre az oynamasına rağmen 20 top kaybetmiş, bunu nasıl beceriyor anlam veremiyorum. çok acil bir şekilde kulübeye çekilmesi gereken futbolcu.
 • 3897
  1 ekim 2022 adana demirspor galatasaray maçında da gorduk ki; kendsinin bulundugu kanattaki bek, tedirginlik icerisinde tel tel dökülüyor. ne savunmaya yardimci oluyor, ne kanatta oyun kurup takim arkadaslarina pozisyon hazirliyor, ne cerceveye sut atabiliyor, ne asist yapabiliyor. gidersin her mac 1 tane asist, 3-5 tane kilit pas ya da 1 tane gol atar takimi kurtarir ya da one cikarirsin, istersen 90 dakika sahada laylaylom takil. kimse sana laf etmez. ama surekli top ezersen, kendi yaptigin hatalarda arkadaslarin soyle yapsaydin burdaydim, beni gorseydin dediğinde mizmiz bir cocuk edasiyla garip bir surat ifadesiyle tepki gosterirsen, direkt olarak kendini savunur ya da kendini hakli gosterir triplere girersen kusura bakma da istersen yerli oglu yerli ol kesigi yersin!
  mecburiyetten oynuyorsun diye kimse de senin garip hallerini cekmek zorunda degil!
 • 3899
  (bkz: 1 ekim 2022 adana demirspor galatasaray maçı)

  kendisi hakkında sabaha kadar yazabilirim. geçen sene sönük takımın parlayan yıldızıydı. bu sene kerem'e muhtaç değiliz. bu takımda şu an çakıltaşı. bu durum geçici, formsuzluk vb sebeplerden değil. mentali zayıf kendisinin, kabul etsin ki çakıl taşı. yabancı sınırı nedeniyle 11 adam çıkması gerektiğinden dolayı tahtaya yazılan 9-10-11.adamlardan biri bu sene. bunu değiştiremez, hazmetmesi lazım.

  maçın 1.dk.sı dolmadan ilk top kaybını yaptı. maçı 20 top kaybıyla tamamlamış. bakınız bu bir şiddet teşviki değil, şiddete aşırı karşıyım ama 3.ligde olsa döverler yeminle, galatasaray'da susulması beklenmesin, tabi ki tepki göstereceğiz. maçın içine etti.

  kazanmaya falan da çalışmayalım. istediğimiz gibi ve bu takıma yakışırcasına, arkadaşlarının emeklerine yaraşırcasına oynayacaksa forma alsın. yoksa 18'i tamamlamaktan başka bir işe yaramaz. 1 maç şapkadan tavşan çıkartacak diye 5 maç kerem'in rezil oyununu çekmemiz gerekmiyor. 6-7 şutu var, kaleyi bulamadı. 20 top kaybı var. bakın bu skandaldır.

  haddini bilmesi lazım, el kol hareketleri, tripleri, sirke satan suratı bu futbolu ile hiç birimiz kaldıramayız. burak yılmaz'a sabredememiş bir taraftar kitlesiyiz. burak iq sıkıntısı çeken bir stardı, 2-3 sezon 15-20 golle oynadı ona rağmen gitsin demedik mi? sebep neydi? burak bencildi, el kol yapan bağıran bir adamdı. kerem kim ki? ne yaptı da vazgeçilmez olsun, biz burak yılmaz'a bile gitsin dedik. kerem ne yaptı? kümede tutmuş, bırakın allah aşkına. geçen sezon pino oynasaydı o da tutardı ligde. rakipler artık kapanmıyordu, ileride boş alan buluyorduk kerem de değerlendiriyordu, o sistemin oyuncusuydu. ama bu sene kerem'in şu takımda yeri yok. kazanmaya çalışmak falan bunlar saçma romantizmler.

  mertens'in, mata'nın olduğu takımda sen duran topun başına geçemezsin. orta yuvarlaktan endirekt vuruş kullanılırken sen duran topun başına geçme bir zahmet. hayatında kafanı kaldırıp doğru düzgün orta kesmişliğin yok, bu neyin öz güveni?

  ligtv'de pozisyon analizlerinde çektiği şutlarda hep 2-3 oyuncu boştayken görmüyor, bakmıyor bile ya! bu kadar eksik bir mentalle bu takımda oynayamazsın, bırak tripleri.

  son olarak acı bir gerçek, kasımpaşa'ya uazaktan attığı gol sonrası tribünlere hareket yapmasın diye tüm takım çevresini sardı. elini kolunu tuttular. sen taraftara kendini kanıtlamak için bu kadar çirkinleşmeye hakkı olan biri değilsin. gol sevinçlerinde bile yüzün gülmüyor, gereksiz bir hınçla taraftara kötü ve hınçla bakıyorsun.
 • 3900
  takım oyununu öğrenmesi gereken oyuncumuz.

  geçen sene marcao'ya "sus" işareti yapması bir nevi "bakın benim egom şişerse bir tarafım ayrı, diğer tarafım apayrı oynar" mesajını vermişti ama berbat geçirdiğimiz bir sezonda parlayan isim olması ve bunu yaparken o malum olaydan sonra karakterine de çekidüzen vermesi gözümüzdeki kredisini oldukça artırmıştı.

  bitiriciliği iyi olan bir kanat oyuncusu olabilir kendisi ama aldığı her topu dönüp kaleye vurması büyük bir sorun yaratmaya başladı. hadi yunus sürekli sağdan bindiren boey'i görmüyor genellikle onu anladık ama en azından içeri orta açma, yanındaki adamı görme derdinde oluyor. kerem ise koca maçta 90+5'te ilk defa bencil oynamayıp topu içeriye aktardı ama seferoviç'in dokunuşu kornere gitti. bundan önce yunus ile verkaça girecekleri bir pozisyonda yunus'u kaçırmayıp yine kaleye dönüp şut çekmeye çalıştı aynı giresun maçında yaptığı gibi:

  https://www.beinsports.com.tr/...muthis-hareket-28776

  kerem şu an geçen sene kazandığı kredinin hasadını topluyor. hatta ilk maçlarda kötü oynamamasına rağmen yunus'un oyundan alınması bile bu yüzdendi diye düşünüyorum. kerem'e dokunamadı okan hoca. ama artık dokunması gerekiyor. fm'de bile oyuncuya talimat verebiliyorsun "şunu yapma, bunu yap" gibilerinden. kerem'e de verilmesi gereken talimat belli: "pas ver". bu kadar basit.

  garry rodrigues'in bizde coştuğu sezon hem atıp, hem attırdığı, gomis'in gol kralı olduğu sezondu ve ertesi sezon şımarıp, çizgiye inip içeriyi görmek yerine içe kat edip kaleyi yoklamalarından gına gelmişti. kerem şu an aynı bu çizgide ilerliyor.

  taraftarlarımızın çoğu seferoviç'e yükleniyor, evet seferoviç kötü başladı ama kendisi 21 yaşında oyuncu değil. kendini ispatlamış bir oyuncu seferoviç ve her ne kadar bir iki pozisyonda kötü karar vermiş olsa da adamı yeterince golle buluşturamadı kerem ve yunus.

  8+3 kuralını kimse bahane etmesin. bu kural belliydi ve ona göre transfer yapmalıydık. kerem'in kızağa çekileceği bir şekilde ilk 11 oluşturulmalı artık. kerem de artık bu noktadan sonra kendisine çekidüzen verip takım oyuncusu olmaya mı karar verir yoksa yeni gol sevincini mi düşünür görürüz yedekten oyuna sürüldüğünde.
 • 3902
  kötü takımın iyi oyuncusu. bu pozisyana girip girip atamama olayı geçen sene de başımıza belaydı. bunun sebeplerinden birinin kendisi olduğunu düşünüyorum. bencilliği, top kayıpları ve tavırları yüzünden hücumdaki diger oyuncuların da dengesini bozuyor.

  ayrıca geçen sene halil ile olduğu gibi bu sene de yunus ile birbirlerine çalışmaya başladıkları için santraforların performansını da düşürüyorlar. mustafa muhammed bence bu yüzden araya gitti.

  hem kendisinin hem yunus'un kesilmesi zor. ama kendisinin kesilmesi bence yunus'u yukarı çekecektir.

  kerem bir süre dinlendirilerek artık hücumda tek gol ayağının kendisi olmadığını, birinci görevinin asist yapmak olduğunu, galatasaray'ın kendi istatistiklerini kasmak için değil de şampiyon olmak için oynadığını, büyük takımlarda bu kadar top kaybı yapamayacağını ve aldığı her topu şut çekemeyeceğini anlaması lazım. bunları çözemedikçe avrupa hayali de yalan olacaktır.

  kerem, performansı yüksekken bile takımın hücum oyununu düşüren bir oyuncu. işin kötüsü iyiyken goller attığı için bu özelliği görmezden gelinmek zorunda kalınıyor ama takım bal yapmayan arıya dönüyor. bir şekilde takımı sadece kendi ayağına bakar hale getiriyor. bu galatasaray oyunu için büyük bir tuzak. kerem ya kendini degiştirmeli ve takım oyuncusu olmalı ya da galatasaray bu tuzaktan kurtulmalı.
 • 3903
  gol atmadığı zaman oyuna katkısı maalesef çok yetersiz, hatta bazen eksi yazıyor. 1 ekim 2022 adana demirspor galatasaray maçında da çok etkisiz kaldığı gibi dünya kadar top kaybetti.

  kerem kardeşim, kanat oynuyorsan her şey gol atmak değil. top al, top ver biraz kafanı kaldırarak oyna. illa basıp geçmek zorunda değilsin. illa her maç kahraman olmak zorunda değilsin. pozisyon ne gerektiriyorsa onu yap. bak çevrende kendi mevkisinde dünyanın en akıllı ve futbolu bilen mata, mertens gibi iki oyuncu var. onlarla futbol konuş, her şeyi ben biliyorum gibi ego yapma, onlardan bir şeyler öğren adamlar gitmeden. kaliten var ama, aklını koyman lazım artık üzerine!
 • 3904
  takım arkadaşı olmak istemezdim. sen o adana sıcağında deli gibi mücadele edip top kapmak için kıçını yırtacaksın beyim 2 salisede topu alıp yine rakibe verecek.
  inanın deli olurdum herhalde.
  adana defansından daha çok bu adamla mücadele ediyoruz.
  böyle bir adam varken ne baskı yapabilirsin ne devamlılık.
  tam 20 top kaybı. kaptırdığı her top kaleye tehlike olarak geliyor, atağın sonlanması anlamına geliyor.
  kesinlikle yedek kalmalı.
 • 3905
  1 ekim 2022 adana demirspor galatasaray maçının ikinci yarısında bir pozisyonda top taca çıkmak üzereydi. hem kerem hem dubois hareketlendiler ve dubois eliyle "bana bırak sen ileri kaç" gibi bir hareket yaptı ama kerem hiç fark etmedi bile, gitti topu aldı geriye birine verdi. çok acayip bir sekanstı, sanki kerem at gözlüğüyle oynuyor gibiydi. bence saha içi farkındalığı çok az, kafasında bir şey yapmak varsa başka hiçbir opsiyonu gözü görmüyor. o yüzden bütün o top kayıplarını yapıyor. bilmiyorum bu geliştirilebilir bir özellik mi.

  edit: gobeklironaldo "o pozisyonda top taca çıktı ve rakibe geçti" diye uyardı. daha da kötüsü olmuştu yani :(
 • 3907
  kafasını kaldırıp oynamadıkça, topla ilişkisini azaltıp takım içine oyuna katilmadıkça ne galatasaray'da kalıcı olabilir ne de avrupa takımları ciddi bir teklifle gelir. belki kendisine yöneltilen bu tip eleştirilere sinirleniyordur. ama gün sonunda bu eleştirilerden ders alıp oyununu geliştirirse allah vergisi yeteneğini daha da üst seviyelerde gösterme imkanı olur. başarılı olmasını çok istiyorum lakin başarılı olmanın altın kuralı takım oyunu oynamaktır. 20 kez top kaybı yaptıktan sonra takım arkadaşlarının adana sıcağında sarfettikleri ekstra eforu düşünüp yaptığı hataları azaltması hepimizin faydasına olacaktır.
 • 3908
  kötü oynamasının sebebinin teknik yönetim olduğunu düşünüyorum.
  psikoloji falan deniyor ve işin içinden çıkılıyor. psikoloji denen şeyden en anlamayan millet olarak, bu kadar psikolojiye başvurmamız çok ironik gerçekten. neyin psikolojisi, psikoloji kendiliğinden olan bir şey mi? kendi kendine bişeyler mi oluyor bu psikolojiye.
  kerem yapabildikleri ve yapamadıkları çok belli bir oyuncu. saha içerisinde onun çok az kişide olabilen yeteneklerini kullanamıyoruz. oyunu çok geriden kereme teslim ediyoruz. kerem çok serbest bırakılıyor. onun oyun içerisindeki direktiflerinin, yeteneklerine ve zayıf noktalarına göre çok daha fazla netleşmesine ihtiyaç var.
 • 3909
  kendisini star sanmaktan vazgeçerse bir ihtimal eski kerem'i izletebilecek futbolcudur. onun dışında bu ben star oldum havalarında takıldığı sürece kendisinden yol olmaz.

  aynısını 2014-2015 sezonu yasin öztekin performansı ile tecrübe etmiştik ki o sezonki yasin, kerem'in geçen sezonki halinin bile önündeydi çünkü takımı şampiyonluğa oynatıyordu. ama ne olduysa yasin kendisini star sanmaya başladıktan sonra oldu ve bir daha katkı almayı bırak cephe bile aldık. kerem'de de bunun birebir aynısı mevcut umarım iş cephe almaya kadar gitmez. ayrıca yabancı sınırı denilen ırkçılık kuralından dolayı bir futbolcuyu zorunlu olarak oynatmanın futbolcuya nasıl zarar verdiğini de umarım istiklal marşı izleyicileri görüyordur diyeceğim ama kendilerinin asıl derdi hiç o olmadı zaten.

  kerem'in de saha içinde ilk maçlarındaki gibi haddini bilerek oynamaya dönmeye ihtiyacı var. zaten çalım yeteneği sınırlı ona buna çarptırarak düşe kalka geçebilirse geçiyor onun dışında rakipler için tehdit bile değil çalım konusunda. 24 yaşında olman kendini geliştiremeyeceğin anlamına gelmiyor. en güzel örneği 25 yaşında futbolcu olan burak yılmaz.
App Store'dan indirin Google Play'den alın