resim
Muhammed Kerem Aktürkoğlu
Takım:Galatasaray
Mevki:Sol Kanat
Yaş:23
Boy:1.73
Uyruk:Türkiye
 • 3338
  bu gece oldukça etkisiz oynamasına ek olarak bir şey çok gözüme battı. kendisi dışında şut çeken, aksiyona giren her futbolcuya çemkiriyor, istisnasız hepsine yani. hatta sıkışık bir pozisyonda olmasına karşın emre akbaba'ya bana niye atmadın diye bağırdı.

  her top sana mı atılacak anlayamadım. yani keremciğim senin dışında da oyuncular var ve bu huyunla kendinden soğutursun milleti de.

  (bkz: 7 ağustos 2022 antalyaspor galatasaray maçı)
 • 3343
  kendisinin surekli merkeze gelmesi (hatta zaman zaman ters kanada kadar gitmesi) okan hocanin talimati mi, kendi inisiyatifi mi bilmiyorum. ancak gobekte 1.5 forvetle oynadigimiz bu sistemde, cizgiye basimasi/cizgiye paralel kosu atmasi merkeze top almaya gelmesinden daha degerli olacaktir takim icin oyunun sikismamasi adina. 7 ağustos 2022 antalyaspor galatasaray maçı nazar boncugu olsun diyelim, daha iyi performanslarini bekliyoruz.
 • 3344
  kendisinin bu maç özelinde dikkat çekmemesinin sebebi takımda artık kaliteli topçuların olması. seçeneğimiz var arkadaşlar. sol taraf sıkıştığı zaman, kerem'e önlem alındığı zaman takım sağ taraftan gidebiliyor artık. önceki gibi tek kerem'in ayağına bakmıyoruz. umarım ileriki haftalarda kendisinin daha çok alan bulduğu zamanlar da gelecek. takımda önlem alınması gereken isimlerin sayısı artıyor.

  (bkz: 7 ağustos 2022 antalyaspor galatasaray maçı)
 • 3345
  geçtiğimiz sezon avrupa maçlarında çok sayıda defans arkası koşu yapmış ve skor üretmiş kanat forvetimiz. bence fırsatçı golcü olarak kendisini kullanıp seferovic'i biraz daha ilk toplarda geriden servis etmek suretiyle çalıştırarak daha çok katkı alırız hem de seferovic'in bu alandaki meziyetinden faydalanırız. sürekli golü düşünen oyuncu kerem ve elimizde bu mevkide rotasyonlayacak bir santrafora evrilmiş mertens var.
 • 3347
  gol atmadığı her maç boş boş eleştirilen oyuncu. yine başlanmış yüzünden, vücut tipinden çıkarımlar yapılmaya. maç boyunca sahanın her yerine bastı, orta sahadan ileriye top getirilemeyince defalarca ortaya kadar gelip top aldı, oyun kurmaya çalıştı, ters ayakla harika bir şutu da direkten döndü. aynı zamanda takımımızda 11 km ile maçın en çok koşan oyuncumuz oldu. kendi standartlarının altındaydı ama hiç de öyle bahsedildiği kadar kötü bir maç çıkarmadı. yine skora en yakın ismimiz kendisiydi.

  her maç yıldızlaşmasını da beklememek gerek. geçen sene bütün gollerimizde kerem vardı diye bu sene de öyle olmayacak. olmamalı da zaten. artık daha kompakt, daha yetenekli bir takımımız var. kerem’e önlem alındığında yunus atacak, mertens atacak ya da bir başkası atacak. onlara odaklanılmışken kerem devreye girecek. işin kısası muslera’dan sonra hala tahtaya 2. yazılan isim konumunda kerem. o yüzden biraz rahat bırakıp beklentileri de doğru ayarlamak gerek. sezon çok uzun ve kerem yine farkını gösterecektir.

  (bkz: 7 ağustos 2022 antalyaspor galatasaray maçı)
 • 3348
  kendisi hakkındaki bütün soru işaretlerimin saha içine dair olduğu futbolcu.

  kerem'in başlığında sürekli bir kör dövüşü var ve saha içini eleştirmeye çalışanlar arada gümbürtüye gidiyor. merak eden için teker teker izah edeyim. kerem'in set oyununa uygun olmadığını düşünüyorum. "ben hoca olsaydım" set oyunu oynayacaksam kerem'i ikinci forvet dışında oynatmazdım.

  1- kerem aldığı her topu final topu olarak kullanmak istiyor. ya golü yapan ya da attıran olmak istiyor. bu bir sorun mu? bazen evet, bazen hayır. sete oturmamış bir takımda sürekli "final" aksiyonları yaparsanız topun sağlıklı dolaşmasını engellersiniz. ayağına top değmeyen oyuncuları oyundan düşürürsünüz. bu kadar direkt oyun oynama iştahı bir yerden sonra takıma zarar yazmaya başlar.
  2- sürekli final işlerini yapma merakı çok sık top kaybedilmesine ve takımın boşu boşuna yorulmasına neden oluyor. final yapacağım diye denediğiniz her top takımın bloklar halinde 30 metre geri koşmasına sebep oluyor. kerem geçen sene sık top kaybedince gençtir, alışır, deniyor gibi yorumlar yapabilirdik ama bu sene bambaşka bir senaryonun içindeyiz.
  3- kerem kanatta sırtı dönük top aldığında ikili sıkıştırma yediği anda topu çok sağlıksız şekilde takım arkadaşına veriyor çünkü dengesi bozuluyor. o kalitesiz pas da oyunun sıkışmasına neden oluyor. süper lig'de kanatta oynuyorsanız biraz da kalçayı kullanacaksınız. rakip bek bir ortalama şarjla sizi bozmamalı. kerem'in daha güçlü durması lazım.
  4- işin savunma kısmında kerem'in azmini takdir etsem de bekini rahatlattığını söyleyemem. kötü savunma yapıyor diyemem ama iyi savunma kesinlikle yapmıyor. kerem bence onyekuru'dan daha iyi futbolcu ama kesinlikle onyekuru, kerem'den daha iyi defans yapıyordu. avrupa'da hangi kulübe transfer olursa olsun, kerem'in alan kapamayı öğrenmesi şart.
  5- kafasındaki şablona göre futbol oynuyor. mesela yunus akgün pozisyonun gerektirdiği çalımları atmaya veya pozisyonun emrettiği pasları atmaya daha müsait futbolcu. kerem ise pozisyon başlamadan bir şey yapmaya karar veriyor ve o andan sonra bu kararını asla değiştirmiyor.

  aklıma şimdilik gelenler bunlar. galatasaray'ın şampiyon olmasını istiyorum. bunu sağlayacak şey neyse oraya odaklanmalıyız. kerem illaki oynar, illaki kendini gösterir ama temel hedefimiz galatasaray'ın başarısı.
 • 3350
  takımda kaliteli oyuncu sayısının artması ile rahatlayacağını ve takım oyununa çok daha faydalı olacağını düşündüğüm gözbebeğimiz.

  geçen sene kendisi olmasa belki küme düşecektik. bu sene olması gerektiği gibi en az kendisi kadar skora katkı yapacak isimler dahil oldu. belki geçen seneki kadar ön plana çıkmaz ama çok daha keyifle ve rahat oynayacağı kesin. bu sezon inşallah şampiyon olursak kilit isimlerden biri olacağını düşünüyorum.
 • 3351
  yerli kontenjanı sebebiyle yerini garanti görüp çalışmayı bırakmaması gereken futbolcumuz. bu takımın her yönüyle iyi parçalardan oluştuğunu ve o bütünün iyi bir parçası olması gerektiğini düşünüyorum. geçen sene çok güzel bir liderlik örneği gösterip takımımızı belki de ligde tutan bir performans gösterdi ve bunun için tüm taraftarlar gibi kendisine minnettarım. fakat bu sene farklı bir sene, bu sene o liderlik paylaşılıp herkesin dahil olduğu bir sistem oluşacak ve kerem bu işleyen sistemde en önemli kozlarımızdan biri olacak. baktığımız zaman savaşçı bir karaktere sahip, pes etmiyor ve sürekli çalışıyor, kendisini hep daha iyisine odaklıyor. fakat bu hırs bazen kendisine de zarar verebiliyor. özellikle atakta olduğumuz zaman ceza sahası çevresinde kendisine pas gelmediğinde aşırı tepkiler verdiğini gözlemliyorum. kendisine top geldiğindeyse doğrudan kaleyi düşünüp arkadaşlarına pas atmaması can sıkabiliyor. bir burak yılmaz sendromu daha kaldırmak istemeyiz açıkçası. top kayıplarını da minimuma indirip kendisinden istenen görevleri yaptığı takdirde bu sezon istenen katkıyı da vereceğinden şüphem yok. fakat formayı garanti görüp çalışmazsa, takım üzerinde negatif bir havaya sahip olacak tepkilerde bulunursa bundan takım da etkilenir. kendisini çok seviyorum ve saygılarımı sunuyorum.
App Store'dan indirin Google Play'den alın