• 36
  16 şubat 2020 vitoria guimaraes porto maçında ırkçılığa maruz kaldıktan sonra kendisini korumak yerine ten rengini savunduğu için sarı kart gösteren hakemlere teşekkür(!) etmiş. "umarım bir daha sahada sizinle karşılaşmayız. utanç kaynağısınız" demiş.

  https://twitter.com/...144684938833922?s=20

  benzer bir olay yanılmıyorsam yakın zamanda rusya'da yaşanmış, ırkçılığa maruz kalan oyuncu tepki gösterdiği için sarı kart görmüş ve göz yaşları içinde sahayı terk etmişti.
 • 37
  ırkçılık psikolojik bir rahatsızlıktır. bağnazlıktır, yobazlıktır, örümcek kafalılıktır. farklılıklar karşısında mesafeli olmayı bırakın, onlara direkt karşıdır. dolayısıyla kendinden olmayanı dışlar. tıpkı nepotizm gibi, homofobi gibi, faşizm gibi. bu tür rahatsızlıklara sahip insanlara bir bakın, hepsinde alt benliğini ön plana koyma vardır. bu alt benlik yeri gelir kendi ırkı, milliyeti, dini, cinsiyeti olur; yeri gelir mikro milliyetçilik ile kendi şehri, kasabası, hatta sokağı, caddesi bile olur. bu tür insanlara lanet olsun.

  marega'ya gelince... kendisine koca bir helal olsun demek istiyorum. adam sırf ten renginin, uyruğunun, belki dilinin, belki kültürünün, bunların bir ya da birkaçının farklı olmasından dolayı portekiz çomarlarından hiç de hak etmediği bir tepki görmüş, ancak duruşundan ve kararlılığından bir adım bile geri atmamış. o sahada 5 gol 5 asist bile yapsa, şu yaptığından daha etkili bir tepki olmayacak, sesini daha fazla duyuramayacaktı. hatta keşke maçtan sonra "siz, dünyanın içine yüzyıllardır sıçan, dünya üzerindeki açlığın, şiddetin, küresel ısınmanın, insanların eziyet çekmelerinin en büyük pay sahibi olan beyazlar, kalkıp da bizim rengimizdeki insanlara dil uzatmanız ırkçılıktan da öte geri zekalılıktır" dese çok da iyi olurdu. tabi bu da bir tür ırkçılığa girerdi, ancak sebepler %100 doğru.

  insanlar birbirini sadece ve sadece 'insan' olduğu için sevmesi gerektiğini bir türlü öğrenemedi ya, gerçekten bütün felaketleri hak ediyoruz. korona virüsü, depremi, müstahak bu insanoğluna. sıkıntı olan, kurunun yanında yaş da yanıyor.

  https://www.youtube.com/watch?v=zx_SDZV-tfc

  ekleme: (bkz: 16 şubat 2020 vitoria guimaraes porto maçı)
 • 38
  16 şubat 2020 vitoria guimaraes porto maçında, mide rahatsızlığı yüzünden çeşitli tepkilerde bulunan rakip takım taraftarlarına tepki göstermiş olan karakterli futbolcu.

  ezeli rakibimize ufak bir saldırıda bulunup rahatladıktan sonra, bir çift sözüm de marega'yı ısrarla sahada tutmaya çalışan ve tepkilerini göstermesine engel olmaya çalışan takım arkadaşlarına. abicim salın adam bağırsın çağırsın çıksın yahu. ne kadar ısrar ettiniz, ne anlamsız bir ısrardır bu. destek versenize. hareket çekin marega'yla birlikte. cidden marega olsam delirirdim ya sakin bile kalmış. saniyede 2 kişi elini kolunu tutup sarılıyor çıkmasın diye. gerçekten ben bunaldım burda.
 • 39
  https://twitter.com/...142424578117632?s=19

  irkçı tepkiler sonrası maça devam etmeyerek rakip takım tribünlerine istediğini vermiş olan futbolcu. adamların derdi de zaten ırkçılık değil, rakibin en tehlikeli silahını bir şekilde bozmak yada saha dışına çıkartmaktı. marega oyuna devam etmediğine göre amaçlarına da ulaşmışlar. appiah bu durumu rekabetten kaynaklı ırkçılık olarak tanımlamıştı. tabi ırkçılığın her türlüsü çirkin ama özellikle bu rekabetten kaynaklı ırkçılığa karşı biraz daha güçlü durmak gerekiyor. çünkü bu iş bir sonuca vardıkça devamı geliyor. artık marega'yı durduramayan her takım ırkçı tezavhüratlarla sinerlerini bozup onu soyunma odasına göndermeyi deneyebilir.

  --- alıntı ---
  "mesela messi siyahi bir oyuncu olsa ve siz barcelona'ya karşı oynasanız, taraftarlarınız onun oyununu olumsuz etkilemek için her yolu deneyecektir. ama bunu siyahi olduğu için değil, dünyanın en iyisi olduğu için yapacaklar."

  stephen appiah

  --- alıntı ---