• 41
    eski futboldaki anlayışın büyük oranda değişmesi ve eski futbola dönüşün sentezlenmesi ile ortaya çıkan günümüz futbolu.

    işin teknik taktik bölümüne girmeden dikkatimi çeken bir şeyden bahsetmek istiyorum;

    günümüz futbolcuları için söylenen "çok maça çıkıyorlar" veya "3 kulvarda yarışıyoruz oyuncular yorgun" gibi yenilgi veya puan kaybı sonrası söylenen bahaneler gün geçtikçe artmaya başladı giderek artmaya da devam edecek gibi. tüm dünya kulüpleri ve hocaları için söylüyorum bunu. bunun bir nebze mevcut futbolun daha fazla taktik ve fiziğe dayalı olmasından kaynaklandığını düşünüyorum.

    patronlar çok para alıyorlar diye bir işçisini güçten düşene kadar çalıştırsın demiyorum. lakin doğru kelimeyi bulmakta güçlük çekiyorum. "naziklik" belki doğru kelimedir. çok değil bundan 5-10 yıl öncesine kadar futbol litaretüründe bu yoktu. ronaldinho tipi futbolcular bile çıkıp çatır çatır 40-45 maç oynayabiliyorlardı. kaldı ki işin istatistik kısmını bilmemekle beraber o dönemler futbol sanki daha hızlı oynanıyordu.

    günümüzde insan sağlığı ve sınırları için belirlenen dinlenme süresine ulaşmış tüm futbolcular sahaya çıkıp fizikleri el verdikçe görevlerini yapmalılar. takımımız adına konuşmak gerekirse bu sezon 21 maçın hepsine ilk 11 çıkmış taylan bu sorundan muzdarip olabilir ve hakkıdır da. lakin geri kalan hiç kimse için bu "yorgunluk" bahanesine katılmıyorum.