• 15
  ekleme: yanlış anlaşılmak istemem. ben burada nesilden değil, emektar yazarlardan bahsettim. 9 yıldır sözlükte yazarlık yapan biriyim. nesil ya da kıdem olsa kendimi de hesaba katardım ama daniel vb. isimleri kastettim. kısacası olay emektarlık benim için.

  yeni yazarları moderatör yapmak gibi bir hataya düşülmez umarım. sözlük 10 yaşında oldu, neredeyse kurulduğu günden beri yoğun emek veren yazarlar var. 1-2 yıllık bir yazar 8-9 yıllık emektarların moderatörlüğünü yapamaz.

  benim moderasyondaki dostlara önerim daniel tozser. kabul eder etmez onu bilemem, kendisiyle bu konu ile ilgili konuşmadım ama sözlüğün yapı taşı bu adam. gece gündüz burada ve buraya çok büyük emekleri olmuş bir emektar. böyle bir teklifi sonuna kadar hakediyor.

  umarım emektar yazar dostlarımızı moderatör ekibinde görürüz.
 • 16
  yaklaşık iki buçuk senedir yazar olsam da bence de eski yazarlardan moderatör yapılması daha mantıklı görünüyor. ama yeni yazarlar yapamaz mı tabii ki yapabilir. orası yönetimin inisiyatifinde bir durum. amaç sözlüğün asayişi berkemalini sağlamak sonuçta. sözöük kuralları belli. ayrıca şu da olmalı ki yeni kadro ile beraber artık kurallar katıca demek istemiyorum ama büyük oranda işlesin. moderasyon acımasın kimseye. eminim ki kurallara tam uyulsa benim de bir sürü girim silinir. madem sürekli kalite vurgusu yapıyoruz o zaman herkes emek verecek. yoksa müsamaha gösterile gösterile ortada nizam kalmıyor. burası belki asla ekşi gibi olmaz ama belli bir seviyenin altı da kötü oluyor.
 • 17
  başlığının açılmasına gerek olmayan ve sağ üstteki takip kısmının içindeki olaylar başlığında ayrıntılarına ulaştığımız konudur. başlığını açmanın gereksizliği yanı sıra, bu başlıkta bile içeriği tarih, tarihi kişiler, özlü sözlerle doldurup şov yapmak da apayrı bir saçmalık olarak karşımıza çıkıyor. moderasyonda olsam fazlasıyla dikkat edeceğim bir konu olurdu mesela.
 • 18
  gerek özel mesaj yoluyla, gerek doğrudan bu başlıkta ismimi zikrederek bu göreve layık gördüğünü ifade eden herkese teveccühlerimi ileterek başvurmayacağımı beyan ettiğim olay. çok zorlu ve hem mesai hem de ruhsal anlamda epey bir gereksinimi olan bir görev. hani iç sahada bir avrupa kupası maçı oynar ve kazanırız. bütün salon, hatta maçına göre bütün türkiye sokaklarda çılgın gibi eğlenirken pankartları, davulları falan toplayan birileri olur. sözlük moderasyonunda görev almak da aşağı yukarı benzer bir durum.

  günde 10 saat, haftada 6 gün çalışan; obsesyon ve buna bağlı anksiyete bozukluğundan muzdarip bir birey olarak bu görevi layığıyla yapabilmem pek mümkün değil. yine de şahsi fikrime göre birden fazla kişinin seçilip belli konularda görev dağılımı ile herkesin yükünün azaltılması daha bir faydalı olacak gibi...

  katılımcı arkadaşlara başarılar dilerim...

  edit: tükürdüğümü yalamayı ne kadar sevdiğimi bilen arkadaşlar bilir...
 • 19
  kim olur bilmem de modlarin degisik ulkelerde saat farkiyla sözluge girenlerden secilmesi bence daha mantikli. liseliler bilmez eskiden irc serverlarinda adminleri baska ulkelerde yasayan, saat farki olabildigince turkiye’den farkli yerlerde internete girenlerden seciliyordu ki 7/24 aktif bir admin bulunuyordu.

  yok mu amerika, avusturalya vs. buralarda yasayan sözluk yazari?