resim
Mircea Lucescu
Görev:Teknik Direktör
Takım:Dynamo Kyiv
Yaş:76
Uyruk:Romanya
 • 2104
  2001-02 sezonunda kulübün girilen ekonomik dar boğazdan dolayı bolca futbolcu satışı yaptığı, gelir gider dengesinde takımın tüm aslarını satmasından dolayı +16 milyon euro karda kapattığı bir transfer dönemi sonunda sağdan soldan toplanan gustavo victoria, andres fleurquín, sebastien perez, berkant göktan ve radu niculescu gibi adamlarla galatasaray'ı şampiyon yapmış, şampiyonlar liginde de çeyrek final biletini ölüm grubunun son maçına kadar kovalamayı başarmış teknik adamdır.

  fakat luce tüm bu imkansızlıklardan çıkarttığı başarılara rağmen sene sonunda kovuldu, sebebi kötü futbol oynatmaktı. kararı savunmuyorum, ne kadar yanlış olduğunu zaten tarih yazdı, ama bir zamanlar öyle bir yerdi galatasaray, o seviyedeydi ve öyle bir vizyona sahipti. başarısızlığa tahammülü geçtim başarının geliş şeklindeki vasatlığa dahi tahammülü yoktu. hatırlamakta da hatırlatmakta da fayda var.
 • 2105
  01-02 sezonu sonunda gönderilmesinin tek sebebi rahmetli özhan canaydın'ın mart 2002'de yapılan seçimi kazanması ve seçim vaadinin terim olmasıydı. o sezon oynadığımız futbol ne kötüydü, ne vasattı. sahada ne oynadığını anladığımız, planı olan bir galatasaray vardı. kaldı ki benzer futbol anlayışı ile 02-03 sezonunda beşiktaş'ı da şampiyon yapmıştır luce.

  2 sezonda bize 1 şampiyonluk, bir uefa süper kupa, 1 sampiyonlar ligi çeyrek finali, bir son 16 yaşatan hoca terim sevicilik yüzünden harcandı. şimdi böyle dediğime bakmayın, terim o dönem simdiden de daha apayri bir mevzuydu, her 10 galatasaraylının 9,5 u isterdi , ben dahil, yanlış dusunmusuz :)

  bize güzel başarılar yaşatan rumen hoca.
 • 2106
  çok büyük hoca.
  çok güzel şeyler yaşattı bize. yanlış olan tek şey zamanlamaydı.
  bugün fatih hocanın hatalarını göremeyen taraftarlardan şikayet ediyoruz ama o dönemde futbolculuğundan dolayı sevmediğini sık sık söyleyen babam bile geri dönsün istiyordu.
  paralel bir evrende lucescu beşiktaş-shaktar macerası yerine bizimle devam etseydi diye çok düşünürdüm ama hakikaten dönemin şartları altında imkansızdı. bizim o 2000’lerdeki çöküşü yaşamamız da kendisinin daimi başarısı da kaçınılmazdı.
 • 2107
  01-02 sezonunda oynattığı oyunu bugünkü futbolla kıyaslarsak mükemmeldi. zira bugün ortada futbol diye bir şey yok. fakat galatasaray'dan 96-2000 arasında türk futbol tarihinin en organize en iyi futbolunu izlemiş bireyleri tatmin edecek kadar da iyi değildi. o galatasaray'ı izlemiş biri olarak 2000 yılından sonra hiçbir galatasaray takımı beni tatmin etmedi. ayrıca fatih terim'in boşta olması bütün galatasaray teknik direktörleri için potansiyel bir tehdittir, yıpratıcı bir unsurdur. en küçük bir kötü gidişte gözler fatih terim'i arar. fatih terim milan ile devam etmiş olsaydı muhtemelen lucescu da galatasaray ile devam ederdi. bununla ilgili bir başka örnek de tudor'dur. fatih terim boşta olmasaydı tudor'a daha fazla sabredilirdi.
 • 2108
  gönderilmesi yapılması gereken bir hataydı.

  tarihinin en iyi hücum oyununu oynayan takımını izleyen taraftara defansif bir futbol izletince kimse beğenmemişti. hele roma, liverpool, barcelonalı son maçta elendiğimiz grupta hep öne geçip daha sonra yaslanıp gol yiyince herkesin kafasında lucescu olmasa takım uçacak ama o dizginliyor düşüncesi oluştu.

  ama daha sonra çoğumuz çok büyük bir hata yaptığımızı anladık. o güzel hücum futbolunu hep oynayabileceğimizi, hep o seviyede olduğumuzu sandık. shaktar yerine şimdi biz o pozisyonda olabilirdik.

  gönderilmesi galatasaray tarihinin en büyük hatalarından biriydi ama yapılması gereken bir hataydı.
 • 2109
  kendisi başlı başına futbolda popülist politikaların nasıl sonuçlar doğurabileceğinin kanıtıyken, 20 senedir hiçbir şeyin değişmemiş olduğunu görmek çok üzücü.

  futbol, bir disiplindir. her disiplinde olduğu gibi futbolun da alanında uzman kişiler tarafından değerlendirilmesi ve bu alanda fikirler üretilmesi gerekir. ama kendi sözlüğümüzde, tribünde, mahalle aralarında görüyorum ki, bir disiplinin sahneye konulan kısmını görmek, bu alanda maç izlemek dışında kafa yormamış pek çok kişinin fikir üretmesine, ve dahi, bu fikirlerin hayata geçirilmesi gerektiğine dair fanatikçe tutumlar sergilemesine yol açıyor. lucescu gitsin-terim gelsin; terim gitsin-buruk gelsin... herkes o kadar emin ki kendi gerçeğinin doğruluğundan, ve kimse farkında değil ki bu gerçek sandıklarının 3 sene gibi bir zaman zarfında kendi içinde dahi tutarlık sağlayamadığından, emek vermeden dahil olmak, zaman harcamadan uzman olduklarını kabul ettirmek istiyorlar.

  herkesin fikri hala var, olsun bakalım.