resim
Milot Rashica
Takım:Galatasaray
Mevki:Sağ Kanat
Yaş:26
Boy:1.77
Uyruk:Kosova
 • 611
  2022-2023 sezonunda oynadığı tüm maçlarda çok adamla hücum ettiğimiz ve topu kaptırdığımız pozisyonların hemen hemen hepsinde çok çabuk geriye dönerek defansta 1 kişi fazla olmamızı sağlayan kanat oyuncusu. çokça kez görüyorum bunu. bu sebeptendir ki hocanın oyun sisteminde şu an için ilk on birin ilk sırasındaki kanat oyuncumuz.

  umarım bonservisiyle bizim olur tıpkı torreira gibi.
 • 612
  benim için rashica'yı en iyi tanımlayan pozisyon, 29 aralık 2022 sivasspor galatasaray maçı'nda attığımız ilk golün öncesi.

  sivaslı oyuncu sol kanattan içeri doğru pas atıyor. pas isabetli olsa tehlikeli atağa dönüşebilir. rashica koşup araya giriyor ve hızla ileri, berkan'a oynuyor. berkan bindirme yapan boey'i görüyor ve onun pasıyla mertens skoru 0-1 yapıyor.

  rashica bu sezonki 9 maçlık seride birçok maçın ilk golünde önemli pay sahibi:

  vs. karagümrük: ilk golün asistini yaptı.
  vs. beşiktaş: ilk golde sol ayağıyla yaptığı güzel ortayı barış alper indirdi, ıcardi bitirdi.
  vs. sivasspor: kaptığı top ve verdiği hızlı pasla ilk golün gizli kahramanı oldu.
  vs. ankaragücü: ilk golün asistini yaptı.

  maçlarda ilk golleri bulmanın önemini biliyoruzdur. rashica'nın serinin oluşmasını sağlayan maçlarda skora ve özellikle ilk gollere etkisi büyük. yaptığı koşularla başakşehir maçında 3. golün oluşmasını ve maçın kopmasını sağladı. barış alper biraz düzgün vurabilse kadıköy'deki kilidi açan isimlerden biri de o olacaktı.

  bazen bakmadan içeriye dolduruyor, bazen çok dengesiz şutlar çekiyor ama eğer bu sezon şampiyon olacaksak, ıcardi, mertens, torreira gibi baş rollerin yanı sıra kendisi ve abdulkerim gibi yardımcı oyuncuların da katkısı büyük olacak.
 • 613
  kendisi aslında nasıl kanat oyuncularına ihtiyacımız olduğunu net gösteriyor. eğer kerem gibi topsuz koşularınız, pozisyona girme içgüdüsü gibi özellikleriniz yoksa, süratli olup adam geçebilen ve çizgiye inebilen bir kanat oyuncusu olmanız şarttır. ikisi bir arada olunca mbappe falan oluyorsunuz zaten. ters ayaklı kanatlar türediğinden beri sıfıra inen kanat oyuncusu görmez olduk resmen. takımlar bu işi daha çok beklere yaptırmaya başladı ama dediğim özelliklere sahip değilseniz kanatta oynayan oyuncu olarak anca topu sola, sağa çekip orta yaparsınız. bu da açıkçası artık çağdışı kalmış bir kanat aksiyonu. evet mutlaka sonuç verdiği anlar vardır ama üst düzey futbolda, üst düzey bir arenada rakipler bu tip aksiyonlara izin vermez.

  bugün ters ayakla sol kanat oynayan leao, mbappe gibi üst düzey isimlere bakarsanız, topla sağa doğru dribbling yerine daha çok sola doğru yani çizgiye dribbling yaptıklarını rahatça görebilirsiniz. hatta gnabry, çoğu zaman sağ kanatta oynayan zaman zaman da solda görev alan coman gibi oyunculara da bakarsak, önceliklerinin hep çizgiye inmek olduğunu görürüz. savunmanın en çok dağıldığı anlar bu anlardır.

  rashica bugün futbolda en önemli özelliklerden biri olan hıza sahip. üstelik sadece tek başına değil, topla da hızlı. bu kulağa basit gelse de çok önemli bir meziyet. bütün bunların yanında iyi bir oyun bilgisine sahip. tembel değil, bencil değil. takım oyununa son derece yatkın bir isim. takım savunmasında önemli görevleri olan ve bunu da başarıyla yapan bir oyuncu. 7-8 milyon euro gibi ücretler bu tip bir futbolcu için bedava sayılacak seviyeler. mutlaka bonservisiyle takıma katılması gerekiyor. daha ucuza aynı özelliklerde oyuncu varsa gidip onu alalım, konu sadece "rashica" değil çünkü, konu bu tipte kanat oyuncusu bulmak.
 • 616
  (bkz: 28 ocak 2023 giresunspor galatasaray maçı)

  bence şu anki durumu nedir'i göstermesi için çok iyi bir maç. yunus'un daha zamana ihtiyacı var, barış alper için de belki de en ters maç. hem giresun'un çok katı bloklarını olduğu yere mihlemek için defansif katkısı önemli, hem de kapalı oyunu açabilecek yeteneği varsa onu göstermesi için. yine olmuyorsa zaten dar alanda çok daha yetenekli yunus'a yol verecektir.
App Store'dan indirin Google Play'den alın