• 459
  sektör kendi ayağına sıkıyor aslinda, haberi yok...

  şöyle ki; futbolu takip icin "bizim mac bu hafta kimle ve ne zaman? " sorusu soran tanidiklarim bile artik "2 hafta milli ara" cevabini alinca onlar bile " ööoehh be ayda bir milli ara " tarzinda tepki verir oldu.

  sektör; futbol ile az ilgili olan kesime hitap etmek, onlari da sisteme sokabilmek icin calismak yerine onlari sistemden uzaklastirmak icin özel bi çaba sarfediyor sanki milli maç arası ile. hatta futbolla az ilgili olan kesimi birakin; tek sosyal aktivitesi olarak futbol izleyen takip eden insanlari bile futboldan sogutmaya basladi. kendimde bile hissediyorum bu durumu artik. her ay milli maç arasi beni bile futboldan soğutur hale getirmeye basladi sanki. 1 bucuk haftadir izleyebilecegim 15 tane mac vardi ve ben sadece a milli takimimizin norvec ve letonya maclarini göz ucuyla takip ettim.

  insanlar artik gercek rekabet izlemek istiyor futbolda. 25 gunde bir milli mac arasi futbol tayfayi bunaltti.

  fifa, uefa, conmebol akıllı olsun...
 • 460
  milli takım turnuva elemelerinin sezona yedirilmesiyle katlanmak zorunda kaldığımız sıkıcı aralar. illa milli takımlar rekabet edecekse şöyle çözümler bulunabilirdi halbuki:

  1- eleme maçlarının yaz turnuvası olarak düzenlenmesi

  -kulüp sezonları bittikten sonra, haziran sonuna doğru 20 günlük bir periyotta 6 takımlı eleme grupları oluşturulur, iki maçlı değil tek maçlı sistemle bir takım toplamda 5 maç yapacak şekilde 20 günde elemeleri oynar, turnuvaya katılan katılır, katılamayana haydi selametle denir.
  -uluslar ligi, milli hazırlık maçları takvimden tamamen kaldırılır. sakatlık riski azaltılmış olur+turnuva havası yakalanır ve izlenme oranları da artar.

  2- milli takımlara top class futbolcular çağrılmaması

  -milli takıma oyuncu gönderme olayı tamamen kulüplerin insiyatifine bırakılır.
  -ilk 11'e hazır olmayan veya piyasa yapması istenen topçular milli takım kadrosuna kulüpler tarafından önerilir. (her kulüp min 3 max 5 oyuncu önerebilir)
  -olimpiyatlardaki futbol maçları gibi milli takım havuzunda normalde bulunmayacak topçular davet edilir.
  -eş zamanlı olarak kulüp futbolu oynanmaya devam eder. uefa kulüp organizasyonlarının oynanmadığı hafta içi günlerinde milli maçlar oynanır. böylece kulüp futbolu ve milli futbol çakışmamış olur.
 • 463
  futbol sezonunun ortasına girip sezon keyfini öldüren saçma aralık.

  bunun çözümü çok basittir:

  kıtasal turnuvaları (avrupa şampiyonası - afrika şampiyonası vs. gibi), uluslar ligini, konfederasyon kupasını iptal edip olimpiyatlardan futbolu çıkaracaksın.

  elde sadece 4 yılda 1 düzenlenen dünya kupası kalacak. gerisini tamamen kaldıracaksın.

  bu 4 yılda 1 turnuvanın hazırlıklarını geri kalan 3 yılın haziran aylarına bölecek şekilde uygulayacaksın. mayıs'ta tüm dünyada sezon bitince haziran'da da o elemeleri koyacaksın (brezilya - amerika için sezon sonu hangi tarihse işte galiba şubat olması lazım) geçti gitti. bir daha milli takım diye ayda bir kimseyi bir araya toplamayacaksın.

  abi tam sezona ısınıyoruz, güzel giderken tak milli ara, uluslar ligi.

  bitiyor, yeniden tam sezona ısınıyoruz, bir daha milli ara, dünya kupası elemesi.

  o bitince de mesela hazırlık maçları başlayacak, en sevdiğimiz!

  kardeşim sal! sal futbolu ya! bırak aksın ligler. zaten milli maç dediğiniz bomboş bir şey, eskilerin ırkçı kafa mantığı ile kurulmuş şeye bugün 4 elle sarılmayı bırak, bacakları da sarıyorsun ki uzadıkça uzasın. abi sevmiyor kimse bunu eskisi gibi şunu anlamak çok zor olmasa gerek.

  belki de ben böyle hissediyorum, bilmiyorum. ama milli maç kadar boş ve anlamsız bir düzen bulamıyorum. dünya kupası tamam, dünyanın en iyisi için mantıklı, gerisi bomboş şu milli maçların. bir tanesini izlemedim, keyif almıyorum çünkü. ben salah'ı liverpool ile izlerken keyif alıyorum abi, mısır ile ne bileyim işte cezayir karşısında izlemek saçma. ronaldo'yu madrid'de juve'de united'da izlemekten keyif alıyorum, portekiz ile cebelitarık - san marino falan karşısında izlemem.

  bence taraftarların artık buna ses çıkarması lazım. 4 yılda bir dünya kupası, senede 1 ay eleme maçları 10 numara sistem bu milli maç safsatası için.
 • 465
  sayısının 2 ye düşürülmesi gerekiyor. turnuva elemelerinde grup uygulaması son bulmalı. çift maç eleme usulü eşleşmeler olmalı. takımlar 4 torbaya bölünebilir. 1. torba ile 3. torba 2. torba ile 4. torba eşleşmeli. ilk elenenler ikinci arada diğer elenenler ile karşılaşmalı bunların kazananları gruplara kalmalı.

  kıtalar bir birleri ile karşılaşabilmeli. daha ciddi maçlar izleriz.