• 56
  adamı gördüğünüzde böyle derinden gelen, sert bir sesi olmasını bekliyorsunuz. konuşmaya bir başlıyor, aman allahım; bir adet peltek*.

  çok çok iyi bir boksördür kendisi. sert yumruklarıyla bilinirdi. denk getirirse yıkardı. ama fazla agresifti. çok saldırgandı. muhtemelen en iyi zamanlarında karşılaşsalar muhammad ali kendisini kafasına vura vura nakavt ederdi.
 • 57
  kendisini iki kez tokatlayan evander holyfield'ın 28 yaşındayken, 42 yaşındaki george foreman ile olan karşılaşmasını bir izleyin. sonra gidin prime dönemindeki yenilgisiz foreman'ın ali'ye nakavt olduğu maçı seyredin. sonra gelin burada mike tyson, ali'yi parkinson ederdi deyin.

  lennox lewis'in, evander'in, james douglas'ın dayandığı yumruklara ali dayanamayacakmış. tarihin dayanıklılığı en yüksek ağır sıkletlerinden birinden bahsediyoruz. tyson'ın bile güleceği yorumlar yapılıyor gerçekten.
 • 58
  kendisini çok sever, sayarım hatta stilini de eşsiz bulurum ama;

  sadece ama sadece 180 cm'lik kanat açıklığına(wingspan) sahiptir.
  1.78'lik boyuyla, günümüz ağır sikletinde yok hükmündedir.

  frazier'ın ali'ye ve foreman'a, hem de en formda olduğu dönemde yenilmesinin sebebi de kabaca bu farklardır aslında çünkü frazier'ın fiziği, tyson'un fiziğinden bile bir tık iyidir.

  fraizer, ali'ye ve foreman'a ikişer kez kaybetmiştir. maçlar genelde frazier'ı yorup atağa geçilmesi şeklinde olmuştur. zaten frazier'ın kolu esas abilerin kafasına çok da yetmiyordur ve esas abiler uzak dövüşmeyi tercih ederek büyük avantaj sağlıyorlardır.

  gelelim tyson'a;

  valla bunu bilmemiz imkansız tabii ama bizim çingene kral tyson fury, mike tyson'la büyük ihtimalle çocuk gibi oynardı karşılaşsalardı. ringte dans eden prime muhammed ali'ye foreman'a falan girmiyorum hiç dikkat ettiyseniz.
 • 59
  mike tyson'a "20 yaşındaki mike tyson ve 20 yaşındaki muhammed ali! bu dövüşü kim kazanır?" diye sorulur.

  mike tyson yanıt verir, "muhammed ali çok çevik ve çok güçlü bir boksör. o bence dünyanın en iyisi. çok özel bir boksör. onu ringde yenemezdim."

  herifin kendisi, "yenemezdim" diyor, burada masal anlatılıyor.

  bunun bir değişik versiyonu da alex-hagi. alex'in kendi çıkıp "hagi benden iyiydi" diyor, ama halen alex'in iyi olduğunu savunanlar var.

  muhatabın kendi soruya yanıt vermişken, "yok o daha iyiydi" filan demek, sorunlu bir davranış.

  haaa evet mike tyson, ali'den iyi, alex de hagi'den iyi amk :(
 • 60
  daha önce de yazdım, kendisinin prime döneminde o dönem karşsında durabilecek bir boksör yoktu. dünyanın en genç ağır siklet boks şampiyonundan bahsediyoruz. üstelik en hızlı ko'nun sahibi halen kendisidir. muhammad ali ile karşılaştırılmasına gelince; her ikisi de dönemin en iyilerindendi ve ikisinin de stilleri birbirine çok ters. o yüzden kim galip gelirdi hiçbir zaman bilemeyiz ama mike tyson'un becerileri daha üstündü muhammad ali'den. kısa boyuna rağmen hayvani girişirdi. genelde 3. roundda işini bitirirdi rakiplerinin. hızlıydı ve ölümcül yumruklar savururdu. zaten roundlar uzadıkça kaybetme ihtimali de artardı, çok efor sarfederdi çünkü. ali ise tam tersi, çok dayanıklı ve sabırlıydı. rakiplerini önce yorar sonra işlerini bitirirdi. tanrı vergisi bir fiziği vardı. ikisinin de ortak özelliği de var aslında. prime yıllarını hapiste geçirmişlerdir. özellikle mike tyson bunun ceremesini daha çok çekti. muhammad ali'nin toparlanması daha kısa sürdü. yani özetle ben prime dönemindeki bir mike tyson'un indiremeyeceği bir rakibinin olmadığı düşüncesindeyim gerek teknik, gerek hız, gerekse vuruş şiddetinden ama muhammad ali gibi dayanıklı biri de ileriki roundlarda kendisini de indirebilir en nihayetinde.

  edit: kendisinin muhammad ali'yi en iyi göstermesi tamamen saygı ve hürmetindendir. maradona da alfredo di stefano'yu dünyanın en iyisi olarak gösterir çoğu zaman ama gerçekte öyle olmadığını herkes bilir. adamın gol diyor teziyle savunulacak bir durum değil bu.

  edit 2: 20 yaşındayken ünvan maçında dünya ağır siklet boks şampiyonuna yaşattıklarını izleyince daha bir anlıyorsunuz yeteneklerini...

  https://www.youtube.com/watch?v=tG2B90evafc
 • 61
  https://youtu.be/ki4UKsI8bms

  alt yazıyı açıp izlerseniz daha faydalı olur zira sesler çok net değil.
  aşşağı yukarı özet şu.

  ali: çok güçlü değildim ama çok hızlıydım. tyson bana bir vursa bayılırdım, ama tabi önce yakalaması lazım.
  tyson: çok iyiyim evet biliyorum ama ali gelmiş geçmiş en iyi boksördür.
  ali: tyson kibar ve alçakgönüllü olabilir ama çok da iyi bir boksör. bana bir vursa ne olur bilmiyorum.
  tyson: şimdi ben buna inanmiyorum, şampiyon tevazu gösteriyor. foreman, shavers gibi benden daha sert vuran kişilerle dövüştü ve onların yumrukları kendisine tesir etmedi ve bu da onu şampiyon yaptı. karakterini dövüş stiline yansıtarak yenilmez olduğunu rakiplerine inandırdı. benim için bu büyük bir ilham kaynağı oldu.
  ali: tyson kardeşimiz çok nazik. ama kendisi en iyi boksördür.

  muhatabı böyle demiştir.
 • 62
  çok iyi bir boksör olduğuna şüphe yok hatta muhammed ali'den muhtemelen daha iyi ama muhammed ali gibi bir ikon değil.

  futbola uyarlayacak olursak bugün marodona'nın istatistiklerine bakarsanız cr ronaldo ve messi'nin fersah fersah gerisindedir. muhtemelen aynı dönemlerde oynasalar oyun olarak da gerisinde kalırdı ama moradona bir ikondu. o yüzden hala en iyi futbolcular kendisiyle karşılaştırılır.

  muhammed ali gelmiş geçmiş en iyi boksör olmasa bile bir ikon olduğu için insanların hafızasında büyük yer edinmiş biri. örneğin aynı dönemde oynadığı george foreman bile bence muhammed ali'den çok daha üstün bir boksördü ama şov kısmı zayıftı.

  mike tyson'a dönersek, adam bugün birçok profesyonel boksörü devirebilecek konumda ama akıllara kazınan en önemli şov anı kulak ısırmasıydı.

  kısacası şov yapmak her zaman prim yapar, tabi sonuçlarına katlanabilecek kadar iradeli ve güçlüyseniz.