• 231
  the last dance belgeseliyle gorduk ki goat diye bilip bagrimiza bastigimiz michael jordan, saygisizliga tahammul edemeyen yapisi, kendine saygisizlik yapanlarin cetelesini tutup yillar sonra bile "cezalarani" kesmesiyle aslinda tam bir ercüment çözer'mis ya la.

  hatta adamin saygisizlik tanimi o kadar genis ki selam veren de alan da sonunda her turlu zararli cikiyor. kendisine yapilmis bir saygisizlik olmadi zamanlarda ise kendi kendine yasanmamis olaylari kafasinda kurgulayip bunlara kendini de inandiran delinin tekiymis resmen.
 • 232
  the last dance'den sonra kendisine yonelik iki temel elestiri yeniden gundeme geldi ki anlamakta zorluk cekiyorum.

  birincisi adamin takim arkadaslarina yonelik tutumu. hakli/haksiz ayri bir tartisma ama bu ozelligi kendisinin karakterinin bir parcasi, ki o karakteri ve huylari formatlarsaniz michael jordan dunyanin gelmis gecmis en iyi birkac sporcusundan biri olamaz, hatta belki sadece siradan bir nba oyuncusu olur. bazilari sporu sadece calisma ve yetenek olarak goruyor sanirim.

  ikincisi ise bazi politik olaylara tepki gostermemesi. bu da tuhaf ve daha ziyade ideolojik bir suclama. belgeselde bunun cevabini "ben oyunuma konsantre oluyordum, evet belki bencilce ben hicbir zaman aktivist olmadim" diyerek veriyor. eger her sohret olmus sporcunun boyle bir misyonu varsa, cogunun her hafta bir siyasi tweet atmasi gerekir herhalde cunku her ulkenin kendince turlu turlu rezilligi var.
 • 233
  the last dance sonrası takım arkadaşlarına takınmış olduğu tutum şimdi kötü gelebilir ancak o dönem ile değerlendirmek lazım diye düşünüyorum. tam olarak aynı örnek değil ama eskiden okullarda bildiğin dayak vardı. şimdi hicbir hoca öğrenciyi dovemez. dovmesin de zaten. ben düşünüyorum mesela okul zamanlarında 9-10 yaşındaki çocuklara 40 45 yaşındaki adamlar nasıl vuruyormuş diye. o dönem de ise biraz sert yapılması dönem şartları diye düşünüyorum. mj su an oynasa farklı bir kafa yapısında olurdu.

  son olarak kendisi de diyor aslında bu belgeseli izleyince ne despot bir adammis diye düşünebilir ama mj kendisinin yapmadığı hicbir şeyi takım arkadaşlarından istemedi diyip ağlıyor. adam detroite kaybedince köpek gibi body building calisiyor. takım arkadaşları da bi zahmet çalışsın bedel ödesin.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!